Sayfa 312/1006 İlkİlk ... 212262302310311312313314322362412812 ... SonSon
Arama sonucu : 8046 madde; 2,489 - 2,496 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Gel sen de benim gibi dolara gec Sefim...
    %3.5 gunluk faize koy TEB'e.. para lazim oldukca bozdur bozdur harca
    Syg,
    artık çok geç, aniden erken seçim kararı alınmasaydı, geçecektim. kural olarak, dolar hızlı olarak arttığında, yani borsa dolar bazında ucuzladığında hisseye geçerim ve geçtim. bu son nakitim. oğlum inşaat mühendisliğinden mezun oldu ve destek olmak gerekti. arsasını aldık, inşaata başlamak için bekliyoruz, nakit de o nedenle tl de bekliyor.

2. ne dersiniz buna...

3. Mevduat hesaplarının %50 si DTH olmuş. Dövizdeki artış bir çok insanın işine geliyor aslında. Bu kurla seçime gitmek bir strateji diye düşünmeye başladım. MB' nin beklenti yaratıp hiçbir şey yapmaması ve bunun daha fazla oynaklık yarattığını göre göre aynı şeyi tekrarlamasını düz mantık ile izah edemiyorum.

4. Bu TRlibor uygulaması var biliyorsunuz. Bankaların müşterileri ve kendi aralarında uygulayacakları faiz oranına referans olması için hesaplanan bir oranmış. Son haftalarda 15 lerden 18.26 ya artmış. Burdan bir mana çıkarabiliriz sanırım
    yatırım tavsiyesi değildir

5.  Alıntı Originally Posted by breakeven Yazıyı Oku
    Bu TRlibor uygulaması var biliyorsunuz. Bankaların müşterileri ve kendi aralarında uygulayacakları faiz oranına referans olması için hesaplanan bir oranmış. Son haftalarda 15 lerden 18.26 ya artmış. Burdan bir mana çıkarabiliriz sanırım
    Vade belirterek daha net çıkarımlar yapabilirsiniz. Gecelik faizle 1 yıllık aynı olamaz malum. Önemli olan vadeler:
    http://www.trlibor.org/
    O/N 14,16
    1 ay 14,97
    3 ay 16,68
    12 ay 18,25

1 yıllık Liborun tahvilden düşük olması çok mantıksız olacağı için (ucuz Libordan borçlanıp gidip tahvil alıp para kazanılır), tahvile paralel olarak (diğer vadelerde de gecelik orana bakılıp doğrusal orantılama şekilde) yükselmesi beklenen bir şeydi. Türkiye'de Libor çok derin veya efektif bir piyasa değil. Gecelik oranı repodan; yıllık oranı da tahvilden 1-2 tık yukarıda ayarlayıp diğerlerini enterpole ile kote eder bankalar. Böylece kimse ucuzdan para kapıp kaçamaz. (Libora üye olan bankalar kote ettikleri oranlardan talep gelmesi durumunda belli miktarlarda diğer bankalara satmak zorundadırlar. "kotasyon"un anlamı da budur.)

Mevduat oranlarıyla alakası: Bankalar gelecekteki mevduat oranlarını tahmin edebilmek için pek çok yöntem kullanırlar. Bunlara baz olabilecek yegane veri de Liborlar olurdu (eğer piyasa derin ve efektif olsa). Ancak Liborları sağlamlaştıracak IRS piyasası olmadığı için, kısa vadede tutan bu tip formüller uzun vadede sapıtır (Bazı yıllar Libor'dan çok uzakta bazen Libora çok yakın mevduat oranları görürüz). Bu yüzden mevduat oranlarını libora endekslemeyi deneyen idealist bankalar 1 ay, bilemedin 3 ay içinde projeyi rafa kaldırır. Özetle: Türkiye'de mevduat kendine has bir piyasadır. Ne mudiler ne de en iyi hazineler geleceği göremez, bilemez, düzenli olarak iyi tahmin edemez. Yaşanıp, görülür. Aksini iddia eden bir "uzman" görürseniz, mevduat tahmin formülünü 2006'ya kadar geriye doğru çalıştırıp ne kadar başarılı(?) olduğunu test etmesini önerebilirsiniz.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,310
     Alıntı Originally Posted by igora Yazıyı Oku
    Mevduat hesaplarının %50 si DTH olmuş. Dövizdeki artış bir çok insanın işine geliyor aslında. Bu kurla seçime gitmek bir strateji diye düşünmeye başladım. MB' nin beklenti yaratıp hiçbir şey yapmaması ve bunun daha fazla oynaklık yarattığını göre göre aynı şeyi tekrarlamasını düz mantık ile izah edemiyorum.
    Buna ben de inanmaya basladim.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,310
     Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    artık çok geç, aniden erken seçim kararı alınmasaydı, geçecektim. kural olarak, dolar hızlı olarak arttığında, yani borsa dolar bazında ucuzladığında hisseye geçerim ve geçtim. bu son nakitim. oğlum inşaat mühendisliğinden mezun oldu ve destek olmak gerekti. arsasını aldık, inşaata başlamak için bekliyoruz, nakit de o nedenle tl de bekliyor.
    Masallah ama yapma be sefim...
    Oglani betoncu yaptin, ona da beton urettireceksin.
    Ne geliyosa basimiza betondan baska bir sey uret(e)mememizden gelmiyor mu?
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8. https://twitter.com/RefetGurkaynak/s...22738542878720

Refet bey ne güzel yazmış.

16. Faiz ile enflasyonun birlikte hareket ettiğine bakıp faiz enflasyona neden oluyor demek hastalar hastanede demek ki hastane hastalığa neden oluyor demekle eşdeğerdir. Hastane yıkarak iyi sağlık politikası uygulayacaksanız faiz indirerek enflasyonla mücadele edebilirsiniz.
    00:55 - 17 May 2018

Sayfa 312/1006 İlkİlk ... 212262302310311312313314322362412812 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •