Sayfa 88/329 İlkİlk ... 3878868788899098138188 ... SonSon
Arama sonucu : 2627 madde; 697 - 704 arası.

Konu: KNFRT - Konfrut Gıda

1. Çok enteresan Sn. Anatolien. Üşenmedim indirdim, bahsettiğiniz hata sınırlı denetimden geçmiş 2018/6 aylık bilançoda da var. Ağam eğlenir bizimle
     Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    Hatalı tablo bu.Döviz bazlı alacak tutarından döviz bazlı yükümlülük tutarı düşülmemiş aksine toplanmış
    SNE-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Demek ki bu hıyarlar, ekstrem kar gelen 2018/9 bilançosunu da bu yüzden yanlış hesapladılar. Orada 9m tl lik kur farkı geliri vardı, yazın döviz coştuğu için.

SNE-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    ...Bu hesabınız tamamen hatalı bilanço dipnotlarından kaynaklı.Firma yetkilisiyle 2 kez görüştüm bu döviz risk tablosunu düzeltin hatalı dememe rağmen ve de yanlışlığı kabul ediyoruz düzeltilecek demelerinin üzerinden 2 ay geçti hiç bir açıklama yok .Ben yaptım oldu bakkal muhasebesi bile daha ciddi bunlardan..

Doğru döviz risk tablosunu olması gerekeni daha önce yazdım ama gözünüzden kaçmış sanırım.

Firmanın son çeyrek öncesi döviz artısı (Euro-dolar) 73 mil tl değil 19 mil tl dir.kur artışından kaynaklı faaliyet dışı kambiyo karı euro %10 artığını varsaysak bile 2 mil tl bile değil.

Euro nun artması ihracat gelirlerini tabii ki de olumlu yansır ama konumuz bu değil.

Haklısınız, 2019/6 ile karşılaştırdığımda rakamın doğrusu sizin dediğiniz gibi. Klasik Bir otomatik hesaplama hatası; +- yaparken +-- olup ++ yazılmış. Sizin de bildiğiniz gibi her ne kadar 3-9 lar denetimden geçmese bile genelde 6-12 bilançolarını denetleyen ve düzenleyen bağımsız denetçi hazırlar. Klasik olarak bu kadar büyük bir değişimde (6 aylığa göre) denetçinin bunu hatırlayıp tekrar kontrol etmesi, taslak rapora bakan şirket yetkilisinin de uyarması lazımdı.
    Yatırım tavsiyesi değildir, yazdıklarım şahsi düşüncelerimdir.

4.  Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    Hatalı tablo bu.Döviz bazlı alacak tutarından döviz bazlı yükümlülük tutarı düşülmemiş aksine toplanmış
    Muhasebede temel kuraldır. Bir kuruş hata da olsa onu arayıp bulacaksın. Çünkü o bir kuruş bir çok yanlışın bakiyesi olan bir kuruş olabilir. Benzer şekilde sayın Anatolien'in dile getirdiği bu hata başka hataların da olabileceği şüphesini uyandırır. Nitekim, genel üretim giderlerindeki çok fahiş artışa mantıklı bir açıklama getirmediler. Almandırlar, dürüsttürler dedik ama güvenimizi zedelemeye başladılar. Özellikle mali tablolar yönüyle.

5. Sorduğum dört sorunun üçünün yanıtını verdiler. Aşağıdadır.
    1) 30.09.2019 3. çeyrek faaliyet raporunuzun 5. sayfasında "Yatırımlar" bölümünde aşağıdaki ifade bulunmaktadır.
    Şirketimiz, 2019 yılı içerisinde soğukhava depolama ve meyve işleme kapasitesi artışı sağlayacak toplam bütçesi 5 Milyon Euro tutarlı yatırım programını tamamlayarak devreye almıştır. Yapılan yatırımlarla narenciye işleme kapasitesinde %100, diğer kabuklu ve yumuşak meyvelerin işleme kapasitesinde ise %40 artış sağlanarak üretim ve iş verimliliği arttırılması planlanmaktadır.

Bu ifadeden anladığım kadarıyla narenciye işleme kapasitesi %100, yumuşak meyve işleme kapasitesi %40 artmış, ancak işletmeye alınmamış durumda. Doğru mu anlıyorum acaba? Kapasite kırılımınızı bilmediğimden bu artışların toplam üretim kapasitenizde yaklaşık % kaçlık bir artışa sebep olacağını ön görmektesiniz?
    Narenciye, sezonsallığı gereği kasım – aralık aylarında üretimine başlanarak, devam eden yılın ilk çeyrek sonuna kadar süren bir hammadde grubudur. 2019 yılı narenciye sezonu halen devam etmekte olup, üretim tamamlanmamıştır.
    Toplam üretim kapasitemizde % 20 artış öngörmekteyiz.

2) Özellikle portakal kabuğundan bazı ülkelerde yağ çıkartılarak parfüm üreticilerine satıldığını öğrenmiştim. Konfrut'ta da böyle bir uygulama yapılmakta mıdır?
    Portakal kabuğu yağı elde edilmektedir.

3. Çeyrekler bazında hasılatlar karşılaştırıldığında 3. çeyrek cironuz 2. çeyrek cironuzun bir hayli altında gerçekleşmiştir. (58 milyondan 38 milyon a çeyrekler bazında azalma bulunmakta.) 2017 ve 2018 yıllarında bu kadar dramatik bir azalma bulunmamaktadır. Bunun sebebi nedir acaba?
    Bunu ürün bazında satışların dönemselliği ve geçişkenliği ile açıklamak mümkün. Kontratlı satışlarda, müşterilerimiz genelde çeyreklik bazda ürün çekiş öngörülerini sunmakta ve maliyetine katlanmak/kontrat dönemini aşmamak koşuluyla ihtiyacına göre öne çekebilmekte veya öteleyebilmektedir.

6. Sorduğum diğer soru diğer stok kalemi son ceyrekte neden 7 m ye çıktı?
    Yanıtlarından anladığım kadarıyla bazı kontratlı müşterilerinden bazıları 3. çeyrek mal siparişi geçmemiş, o siparişler 4. çeyrek veya 2020/1. çeyrekte geçilirse 3. çeyrek hasılat zayıflığını bertaraf edebilirler. Bakalım bekleyip göreceğiz.

7. Çok değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum bol kazançlar sevgiler selamlar.
     Alıntı Originally Posted by mescil Yazıyı Oku
    Sorduğum diğer soru diğer stok kalemi son ceyrekte neden 7 m ye çıktı?
    Yanıtlarından anladığım kadarıyla bazı kontratlı müşterilerinden bazıları 3. çeyrek mal siparişi geçmemiş, o siparişler 4. çeyrek veya 2020/1. çeyrekte geçilirse 3. çeyrek hasılat zayıflığını bertaraf edebilirler. Bakalım bekleyip göreceğiz.

8.  Alıntı Originally Posted by mescil Yazıyı Oku
    Sorduğum diğer soru diğer stok kalemi son ceyrekte neden 7 m ye çıktı?
    Teşekkür ederiz sn mescil,
    Firma arandığında net bilgi vermezler algım vardı ...genelde de böyledir zaten ...
    ama zaman ayırıp bilgilendirmişler ...

Sayfa 88/329 İlkİlk ... 3878868788899098138188 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •