Sayfa 809/1000 İlkİlk ... 309709759799807808809810811819859909 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,465 - 6,472 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Fabrice Yazıyı Oku
    1) Yıl içerisinde elde ettiğiniz toplam gelir. Her bir EB için ayrı satıra gerek yok. (Edit: Eğer elinizde hem 2006 tarihinden önce hem de sonra ihraç edilen farklı tipte EB'lar varsa bunları "2006 öncesi" ve "2006 sonrası" olacak şekilde iki ayrı satırda beyan etmek gerektiğini düşünüyorum)

2) Eurobond'un ilk ihraç tarihi. 2006 yılından önce ihraç edilen EB faiz ve alım-satım gelirlerinde bir istisna tutarı var. Kira gelirinde olduğu gibi elde ettiğiniz toplam gelirden istisnayı sistem kendi çıkaracak diye tahmin ediyorum.

3) T.C. Hazine Müsteşarlığı (Devlet EB'u ise. Özel sektör EB'u için ihraç eden kurum)
    1) Eurobond faiz gelirlerinizi beyan ederken, eğer elinizde farklı tarihlerde ihraç edilen farklı ihraç kodlu eurobondlar varsa her biri için ayrı satır açmalısınız.

2) Eurobondun ilk ihraç tarihidir. Bankanızdan veya ihraç kodunu internetten arattırarak ilk ihraç tarihini öğrenebilirsiniz.

Eurobond faiz gelirleri ile ilgili beyan sınırını daha önceki yazılarımda ayrıntılı olarak açıklamıştım.
    O yüzden tekrardan yazmayacağım.

3) Kamu eurobondlari için T.C. Hazine Müsteşarlığıdır. Ama Hazine Müsteşarlığı 10 temmuz 2018 de kapandı. Bu tarihten sonraki kamu eurobondlari T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilmektedir.

Vergi no kısmı zorunlu olmaması lazım. Ama eğer sistem bunu boş geçmenize izin vermiyorsa, kamunun ihraç ettiği eurobondlar için Vergi nosuna on tane 1 yazabilirsiniz.
    Son düzenleme : tantrum; 20-01-2022 saat: 10:52.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Benim mali musavir bana mahsuben iade dilekcesi de versek 10K uzeri miktarlarda yeminli raporu istiyor demisti..
    Sanirim bu duzenleme degisti..
    Bir de bir tanidigimin mali musaviri iade cikarsa ben o iadeyi mtv odemesine saydiririm gibi bir sey demis, bana inanmasi biraz guc geldi iki farkli vergi turu diye..
    Sizin bu konuda bir bilginiz var midir??

Syg,
    Müşavirinizin verdiği bilgi doğrudur.

Gelir ve Kurumlar Vergisinden 10.000 TL'ye kadar olan nakit iadelerde Tam Tasdik aranmaz. 10.000 ile 100.000 TL arası nakit iadelerde, Süresinde Yapılmış Tam Tasdik Sözleşmesi aranılır. 100.000 TL' yi aşan nakit iadeler Tam Tasdik olsa da YMM raporu ile yapılamaz.

Ama buradaki gelir vergisi mükellefinden kasıt defter tutma zorunluluğu olan gelir vergisi mükellefleri. Avukatlar, doktorlar smmm ler gibi.

Sıradan bir vatandaşın Ymm Tam Tasdik raporu ile ne işi olabilir.
    Son düzenleme : tantrum; 20-01-2022 saat: 10:42.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

3. Amerika'nın faiz artırımı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fiyatlar düşer faiz oranları artar mı? Kademeli biriktirmek mı mantıklı bekleyip duruma göre almak mı? Karmaşık mevzular...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. EB geliri için vergilendirme sistemi gereksiz bir şekilde karmaşık hale getirilmiş. Sonuçta banka üzerinde alınıp satılan bir menkul, herşey kayıt altında, fon alış satışı gibi direkt kaynağında stopaj kesintisi yapılsa ve sadeleştirilse herkes için kolaylaştırılmış olur. Keza kupon gelirinden de hesaba geçtiği gün stopaj kesintisi yapılabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by Harita Yazıyı Oku
    Amerika'nın faiz artırımı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fiyatlar düşer faiz oranları artar mı? Kademeli biriktirmek mı mantıklı bekleyip duruma göre almak mı? Karmaşık mevzular...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Benim fikrim, bu seneki yapılacak olası faiz artışlarının zaten fiyatlandığı yönünde. Zaten abd de şuan % 7 enflasyon varken, fed faizi %1’e çekse türk EB üzerinde ne kadar etkili olur? Fed faiz artışından ziyade TR CDS deki 500 altına geri çekilmelerin pozitif anlamda daha etkin olacağı kanaatindeyim.
    Üstatlar daha iyi açıklayacaktır tabiki.

6.  Alıntı Originally Posted by eurobonder Yazıyı Oku
    EB geliri için vergilendirme sistemi gereksiz bir şekilde karmaşık hale getirilmiş..
    milyarca dolarlık vergi borçları bir kalemde siliniyor, zırt pırt vergi affı getiriliyor..

biz burada aman iki kuruş vergimiz çıkarsa doğru hesaplayalım da bu keşmekeş mevzuatlar arasında sakata gelmeyelim diye üniversite sınavına hazırlanır gibi kafa çatlatıyoruz ya. ona uyuz oluyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by eurobonder Yazıyı Oku
    EB geliri için vergilendirme sistemi gereksiz bir şekilde karmaşık hale getirilmiş. Sonuçta banka üzerinde alınıp satılan bir menkul, herşey kayıt altında, fon alış satışı gibi direkt kaynağında stopaj kesintisi yapılsa ve sadeleştirilse herkes için kolaylaştırılmış olur. Keza kupon gelirinden de hesaba geçtiği gün stopaj kesintisi yapılabilir.

Eurobond yabancı alsın diye çıkartılmış bir ürün. Bu nedenle vergilendirmesinin karmaşık olması normal bize nazikçe sen alma diyorlar.

8.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    milyarca dolarlık vergi borçları bir kalemde siliniyor, zırt pırt vergi affı getiriliyor..

biz burada aman iki kuruş vergimiz çıkarsa doğru hesaplayalım da bu keşmekeş mevzuatlar arasında sakata gelmeyelim diye üniversite sınavına hazırlanır gibi kafa çatlatıyoruz ya. ona uyuz oluyorum.
    Devlet vatandaşı vergi ödeme hususunda teşvik etmesi gerekirken, buradaki uygulamaya bakıldığında tam anlamıyla “ödemeyin” mesajı veriyor. Vergi memurlarının dahi detayları bilmemesi, beyan limitini 1TL kadar aşan gelirin hepsi vergilendirilirken beyan limiti kadarının vergisiz olması, muhasebeleştirme yaparken türk lirası üzerinden işlem yapılması .. vs vs…. Adeta şirket muhasebesi gibi bir detay söz konusu. Evet, öte yandan bazı şirketlere uygulanan bir kalemde milyarlarca liralık vergi indirimleri… dünyada başka bir örneği yoktur herhalde!

Sayfa 809/1000 İlkİlk ... 309709759799807808809810811819859909 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •