Sayfa 307/330 İlkİlk ... 207257297305306307308309317 ... SonSon
Arama sonucu : 2636 madde; 2,449 - 2,456 arası.

Konu: KNFRT - Konfrut Gıda

1. [QUOTE=playmaker;6061496]
     Alıntı Originally Posted by cido Yazıyı Oku

Belli bir oran üzerinde ilişki olduğu zaman, yapılan satışların piyasaya yapılan satış arasında fark olmadığı beyan edilmek zorunda zaten.
    Muhtemelen dip notlarda vardır, dediğiniz gibi bir durumu çok zor.

Dediğiniz olayı ben Merko da ve ona bağlı şirketlerde şüpheleniyorum.
    O kadar ihracat yapacaksın, karlılık yerlerde.
    6-7 Sene önce bana fena zarar yazdırmıştı

Üretimin tamamı nerdeyse ihracat olacak, tamamen yerli girdi kullanacaksın, kâr yerlerde olacak.
    Başka açıklaması olabilir mi?
    tarik1234 açıklamış aslında ama ben tekrar vurgu yapayım. Bu şirket özellikle büyüdüğü yeni alanda üretim yapmıyor. Ortada fabrika yok, ürünler işlenmiyor. En fazla depolama tesisi ve lojistik tarafta yatırım var. Onlar da hafif yatırımlar. Bu yeni modelde yoğun sermaye ihtiyacı söz konusu olmadığı için satışlarda hızlı büyüme elde edilebiliyor. Fakat elbette marjlar bir miktar daha düşük olabilir. Fakat bakınca örneğin Yayla Gıda gibi üretim yapan, ürün işleyen şirket %15 brüt marj ile çalışırken KNFRT %20 ile çalışmış. Buna kötü demek doğru değil. Ama yine de beşerdir şaşar derler, ana ortak ile ilişkiler iyi izlenmeli. Fakat şu an sıkıntı görmüyorum ben. Biraz da Almanlara güvenmek gerek, kolay kolay böyle işlere girmezler diye umuyorum.
    Amatör bir yatırımcıyım, yatırım tavisyesi değildir. Kendi analizlerimi sizinle paylaşıyorum, siz de sorgulamadan kabul etmeyin lütfen.

2. arkadaşlar yatırımcı ilişkileriyle konuştum.. bana aktardıklarını buraya da yazayım..

1- ciro çok artmasına rağmen kar marjı niye düşük sorusuna verdikleri cevap: konsolidasyon. konfrut ag artık konsolide edildiği için ve satışların yüzde 90 nı buradan yaptıkları ve kar marjı da düşük olduğu için böyle olmuş, yıl sonuna kadar daha da düşecek. yeni konsolide olduğu için geçen seneki marjlarla kıyaslamak doğru olmaz, artık gelecek sene bu seneyle kıyaslanırsa sağlıklı olur dediler...
    2- konfrut ag döhlerin tüm şirketlerine piyasa fiyatından satış yapıyor
    3- en iyi çeyrek sıralaması 4-3-2-1 , yıllık toplam 2 milyar ciro hedefliyoruz ( kar marjları daha da düşecek onu da unutmayalım)
    4- lojistik cironun çok az bir kısmını kapsıyor, burada da araçlar alarak büyümeyi hedefliyoruz
    5- ag içinde sözleşmeli üretim için sürekli yeni sözleşmeler yapmaya çalışıyoruz...

ben tatmin oldum, yatırıma devam edeceğim, hayırlısı...

3.  Alıntı Originally Posted by cido Yazıyı Oku
    arkadaşlar yatırımcı ilişkileriyle konuştum.. bana aktardıklarını buraya da yazayım..

1- ciro çok artmasına rağmen kar marjı niye düşük sorusuna verdikleri cevap: konsolidasyon. konfrut ag artık konsolide edildiği için ve satışların yüzde 90 nı buradan yaptıkları ve kar marjı da düşük olduğu için böyle olmuş, yıl sonuna kadar daha da düşecek. yeni konsolide olduğu için geçen seneki marjlarla kıyaslamak doğru olmaz, artık gelecek sene bu seneyle kıyaslanırsa sağlıklı olur dediler...
    2- konfrut ag döhlerin tüm şirketlerine piyasa fiyatından satış yapıyor
    3- en iyi çeyrek sıralaması 4-3-2-1 , yıllık toplam 2 milyar ciro hedefliyoruz ( kar marjları daha da düşecek onu da unutmayalım)
    4- lojistik cironun çok az bir kısmını kapsıyor, burada da araçlar alarak büyümeyi hedefliyoruz
    5- ag içinde sözleşmeli üretim için sürekli yeni sözleşmeler yapmaya çalışıyoruz...

ben tatmin oldum, yatırıma devam edeceğim, hayırlısı...
    Karlılık bu enflasyon ortamında çok düşmez max 2-3 puan düşer ciroda 2 çok üstü olur geçen sene ortalama kur 9 tl 800 ciro yaptı 90 milyon dolar , busene aynı ciroyu yapsa zaten 2 yakın çıkıyor , ag geçen yıl tam çalışmadı ben 2.2-2.5 milyar arası ciro bekliyorum

4. Marjla düşük değil ki. Sadece önceki çeyreğe göre düşük. Yılın geri kalanı için 1.6 mr ciro alsak yüzde 9 da marj alsak sonuç yine güzel. Son dönem de çok borçlanma yapıldı. Malum faizler de yüksek iyi finansal gider yazabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by Eneshg Yazıyı Oku
    Marjla düşük değil ki. Sadece önceki çeyreğe göre düşük. Yılın geri kalanı için 1.6 mr ciro alsak yüzde 9 da marj alsak sonuç yine güzel. Son dönem de çok borçlanma yapıldı. Malum faizler de yüksek iyi finansal gider yazabilir.
    eskiye göre marjlar düşmüş dedim hocam, bundan sonra konsolidasyon olacağı için marjlar düşükmüş gibi görünebilir ama yeni normalimiz bu dedi şirket.. al-sat yapıyoruz ag ile bununda marjları düşük olur dediler..

6. yalnız tahtacısı da resmen sabır sınıyor, bakalım ne zamana kadar sıkmaya devam edecek.

7. Yeni normal buysa bence o noktada hiç sorun yok. Yuksek faizli krediler sebebiyle net marj da hafif dusus payi bırakıyorum yine de

8. Faiz gideri çok gelmez ticari alacağı çok yüksek ve vadede uzun değildir
    dönem içinde kapatırlar bide stoğa girecek anlaşmalı tarım için ödenen 201 milyon var oda bu dönem içinde stoğa girip bir kısmı satılacaktır
    borç 210 milyon görünmesine rağmen bence faiz hesabı 120 milyon üzerinden yapılmalı ort faiz %2.5 dersek 3 ayda 8 yapar buda finansman maliyetini 8-10 milyon civarında oluşacak demektir, kur stabil giderse faiz gideri 2. çeyreğin altında gelmesi kuvvetle muhtemel

bu çeyrek ciro 6 aydan fazla gelecek tahmini olarak bu klredi işletme sermayesi ihtiyacı için alınmışda olabilir malın maliyetine yedirilmişse sıkıntı olmaz etki 0 olur
    *** şirketin duran varlıklarında taşıtlar 3 milyon var nakliye işinde tırlar konfurt un değil alt kiralama yapmış görünüyor tır alımı için 50 milyon takribi 15-20 adet bu dönemde alım olacak
    borsada büyükler alınıyor konfurt çok iyi olmasına rağmen gitmiyor bekleyelim görelim

Sayfa 307/330 İlkİlk ... 207257297305306307308309317 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •