Sayfa 292/1005 İlkİlk ... 192242282290291292293294302342392792 ... SonSon
Arama sonucu : 8035 madde; 2,329 - 2,336 arası.

Konu: Viop LVİ

1. Üretici fiyatları değişimi şirketlerin ciroları için daha iyi bir gösterge

Hangi sektörlerde fiyat artışı var ise o sektörde cirolar artar, diğer maliyetler az artıyor ise karlı olurlar bence.

Bunlar vergisiz fiyatlar, mesela sigara fiyatları arttı ama sigara üreticisi o kadar kazanamamış olabilir.

Elektrik fiyatları düşmüş, enerji üreticilerinin bilançolarında bu enflasyona rağmen ciro düşüşü gözüküyor. İlaçlara zam yapılmıştı vs.

Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

2.  Alıntı Originally Posted by Ozan Erol Yazıyı Oku
    thy süper bilanço yollamış, 30-endeks ağırlığı yüzde 12, yarın +5 yapsa tek başına 60 puan yukarı taşır vadeliyi, tavan olsa 120 puan.. hatırlıyorum 2005- 2006 falan atlas jet vardı, thy ancak atlas jette yer bulamazsan başvurduğun yerdi, ikinci sınıf muamelesi görürdü, zaten uçak yolculuğu o zamanlar toplumun sadece en üst yüzde10 kaymak tabakanın kullanabildiği bi ayrıcalıktı.. bugün bakıyoruz, türkiye 2.sınıf şirketi olan turkish airlines bugün dünyada top10 havayolu şirketlerinden biri haline geldi, muazzam bi başarı hikayesi yazdı ve yazmaya devam ediyor.. o şanlı lufthansa bugün thy kıskanıyor, avrupada rakibi bile yok thynin, türkiyenin bir numaralı küresel markası

benim anlamadığım bademler tarafından yönetilen bir devlet şirketinin nasıl böyle bi başarı hikayesi yazabildiği, çünkü ontolojik olarak mümkün değil.. hani koç şirketi olsa, tusiadçılardan birine ait olsa anlarım, olabilir derim, kabul ederim.. ama bademler tarafından yönetilen, normal olarak kamu kaynaklarının hortumlandığı bi arpalık olması gereken bi şirket, nasıl oluyor da çok rekabetçi bi sektörde küresel bi marka olabilir, böyle bi başarı hikayesine dönüşebilir.. teorik olarak mümkün değil.. ben bi açıklama bulamıyorum, bi açıklaması olan varsa duymak isterim..
    Thy too big to fail diye nitelendirilebilecek bir şirket. Tespit çok güzel, o kadar büyük ki bademler dahi gidişatı bozamıyor ama bunda istanbul havalimanının devreye alınmasının da çok büyük etkisi var. Havacılık sektörü uluslararası standardı olan sıkı denetlenen bir sektör, öyle kafana göre iş yapma olasılığın çok çok az, en büyük etken bu. Bademler türkseli çok güzel hortumluyor ama aynısını thyde yapamıyorlar. Dinamikleri çok farklı.

3. Bu ay TCMB toplantısı kritik, ayrıca TL ye geçenler için daha güçlü vergi teşviği olmalı.

1 milyonu olan 600 bin gelir elde edecek ondan vergi kestiği an kaybedecek. Büyük para yurt dışından oynuyor vergi vs o işlere kafasını yormuyor.

Borsa fonlarından stopaj kaldırılır ise büyük ilgi olabilir.

Turgut Özal ben zengini severim diyordu. Mevcut iktidar sırtını fakir fukaraya dayamış Robin Hood'culuk oynuyor ama deniz bittiği gibi kendilerinden çok semiren oldu.

4. Zenginler Proxy olarak fon kuruyor, fon alıp satıyor gelir vergisi doğmuyor servet orada birikiyor, ileride bir iktidar gelir o zaman realize ederiz diye düşünüyor belki. Daha çok parası olan zaten yurt dışına çıkardı.

Bunun dışında hem şirketi hem şahsi hesap ile işlem yapıp hangisi karlı ise oraya kar/zararı transfer edenler olabilir. Aşırı oynak hisseler var.

5. Yurt dışında aylık temettü ödeyen fonlar varmış. Her ay enflasyonu düşüp fazlasını temettü ödeyen vergiye tabi olmayan TL enstrüman yatırm fonları kurulabilir.

6. Nijerya'da büyük bir petrol rafinerisi devreye girmiş.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/nij...asladi/3182565

<<<<<<<<<<
    https://dangote.com/our-business/oil-and-gas/

Dangote Oil Refinery is a 650,000 barrels per day (BPD) integrated refinery project under construction in the Lekki Free Zone near Lagos, Nigeria. It is expected to be Africa’s biggest oil refinery and the world’s biggest single-train facility.

7. Bilgiler eski ama Afrika'nın en büyük grubu olabilir, sahibi de en zengin kişisi muhtemelen. Temel sektörlere girmiş çimento (51,6 Milyon ton/yıl), şeker (1,44 Milyon ton/yıl), petrokimya, gübre (3 Milyon ton/yıl), rafinery vs.

https://www.dangote.com/our-business/

https://en.wikipedia.org/wiki/Aliko_Dangote

https://en.wikipedia.org/wiki/Dangote_Group

8. Eski SSCB ülkelerinden gelen kalitesiz demir çelik out

Nijerya'dan gelen kalitesiz şeker, gübre, mazot in

Sayfa 292/1005 İlkİlk ... 192242282290291292293294302342392792 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •