Sayfa 510/542 İlkİlk ... 10410460500508509510511512520 ... SonSon
Arama sonucu : 4333 madde; 4,073 - 4,080 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. file:///C:/Users/user/Downloads/Deva_30.06.2023_Kgecici_Gelir%20Tablosu.pdf
    file:///C:/Users/user/Downloads/DEVA-SPK-TR%2030.06.2023.pdf
    Geçen yıl 6 aylık vergi dairesine gönderdiği bilanço ile borsaya gönderdiği hemen hemen aynı.
    Ama enflasyon muhasebesi ne kadar fark eder bilmiyorum.

Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    kurumlar vergisi beyannamesinin ne olduğu hakkında bir bilginiz var mı hiç sanmıyorum.
    Sabrınızdan dolayı tebrik ederim 👏
    Tekrarlamaktan sıkılmıyorsunuz.

3. kağıt eksi şimdiden enf. muh. korkusu sardı. dün dündür bugün bugündür gerçeğini kağıt iliklerimize kadar hissettiriyor.

4.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    Kağıtta ky kalmamış, herkes terketmiş. Bir garip hisse. Bilanço geldi kimse yazmıyor.
    Kimse yok,olsa yazarladi,bol kazançlar
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

5. enflasyon muhasebesinden gelebilecek olumsuz etkinin gücü, bu kar rakamını çok fazla aşağı çekmeye gücü yetmez.. selec gibi sonuç beklemiyorum..

6. Net parasal kayıp açıklasa bir para çıkışı olmayacak aksine ödeyeceği vergi düşmüş olacak, ben böyle anlıyorum enf muhasebesini. Ciro artışı, kar marj artışları ve istikrarı daha önemli.

7.  Alıntı Originally Posted by 1selm Yazıyı Oku
    file:///C:/Users/user/Downloads/Deva_30.06.2023_Kgecici_Gelir%20Tablosu.pdf
    file:///C:/Users/user/Downloads/DEVA-SPK-TR%2030.06.2023.pdf
    Geçen yıl 6 aylık vergi dairesine gönderdiği bilanço ile borsaya gönderdiği hemen hemen aynı.
    Ama enflasyon muhasebesi ne kadar fark eder bilmiyorum.
    2023 yılı kurumlar vergisi beyannamesi enflasyon muhasebesi uygulanarak verildi mesala ciro 11,5 milyara yükseldi cirodaki bu artış enflasyon düzeltmesi ile oldu diğer bir yansımayı bürüt kar marjında gördük enflasyon muhasebesinden önce % 57 olan bürüt kar marjı enflasyon muhasebesi ile % 45 olarak gerçekleşti. bunu daha önce yazmıştık satılan malın bedelindeki cirodaki hammadenin payı % 25 bu hammadenin tahilata dönüşmesi 9+3 ay bir yılı buluyor kabaca bürüt kar marjından 12 puan düşebilir diye yazmıştı aynen öynen öyle olmuş bizim gibi yüksek katma değerli üretim yapam bir şirket için enflasyon muhasebesi ile fiktif artan ciro enflasyon muhasebesi ile fiktif artan stok maliyeti kabaca birbirini götürmüş gibi duruyor.

8.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    diğer bir husus stok konusu şimdi deva ile seleci karşılaştırmak biraz abes olur çünkü biri üretim yapan biri 10 liraya aldığı ürünü 11 liraya satan ticaret yapan bir firma deva 25 TL ye aldığı hammaddeyi 100 TL lik bir ürüne dönüştürüp satıyor son bilançoda hammadde payı kabaca buna tekabül ediyordu bürüt kar marjının % 57 olduğunu düşünürsek % 25 hammade % 18 diğer giderler ürünün 9 ayda satışa dönüştüğünü üretim sürecindeki diğer giderlerin aynı kaldığın var sayarsak enflasyonunda % 60 olarak düşünelim hammaddenin kabaca % 25 olan payı oranı % 36 ya çıkabilir bürüt kar marjı % 57 den % 46 ya düşebilir 10 günlük bir zamlı satıl oldu % 47-48 olabilir tabi net sonucu
    bilançoda görürüz ihracat biraz armış ise kabaca bakkal hesabı % 50 -51 civarı bürüt kar marjı görebiliriz.
    zaten benim gözümde bu firmayı değerli kılan durum 25 TL bir hammaddeyi alıp 100 TL lik bir ürüne dönüştürüp bunu satıyor olması bunu da sağlayan 2010 yılında başlayan ve her yıl üzerine koyarak devam eden arge başarısı
    devaya yatırım yapmamın sebebi de bu
    phılıp kadar olmasa da az çok tanıyoruz şirketi 2 ay önce yazmştın enflasyon muhasebesinin bürüt kar marjını ne kadar etkileyecebileceği hususunu 2 ay önce enflasyon muhasebesi ile bürüt kar marjının % 46 düşebileceğini yazmıştım enflasyon muhasebesi ile bürüt kar marjı % 45 oldu nokta atışı tahmin olmuş koca koca aracı kurumlarda 15-20 puanlık tahmin hataları oluyor. enf muhasebesi uygulanmış % 45 bürüt kar marjı bence çok iyi bir oran tabi bilemediğimiz konu ihracat rakamı ne olacak idi. enflasyon muhasebesi ile artan ciro enflasyon muhasebesi ile azalan marj neredeyse kafa kafa gelmiş nette hiç etki etmemiş denebilir.
    Son düzenleme : KAFASINAGÖREYAZAN; 07-05-2024 saat: 11:47.

Sayfa 510/542 İlkİlk ... 10410460500508509510511512520 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •