Sayfa 11/41 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon
Arama sonucu : 325 madde; 81 - 88 arası.

Konu: Seçimden sonra borsa

Bu başlık dışında hisse başlıklarında yazdığım

dgate %15
    katmr %13
    akguv %8
    indes %4

şu anda...

Dolar 4. 63 ' e geri çekilmiş durumda...

Arkadaşlar , kimin ne bildiğini , niyetinin ne olduğunu , ne kadar insan olduğunu görmek için geçmiş yazılarına bakın lütfen.
    Karşılık beklemeden bize borsayı öğretenlerin yolunda biz de bilgimizi paylaşıyoruz. %100 doğru olamayız ama bir şeyler biliyor olmasak da son 10 yıldır tek işimiz borsa olmaz.
    Yanlış yazıyorsak düzeltin , ekleyecekleriniz varsa paylaşın biz de sizden öğrenelim.

- Bloomberght Küresel Piyasalar programında bugün çok karamsar bir bakış açısı gördüm.
    Konuklardan birisi güncel faiz oranlarına göre borsada değerleme yaparsak bulunduğumuz fiyatlara yakın rakamlar çıkar derken diğeri faizler geri çekilirse daha yüksek rakamlar çıkar ama biz şimdilik borsada alım önermiyoruz şeklinde görüş paylaştı.
    Yine programda 3. çeyreğin bankalar için çok kötü olacağı hayatlarında görmedikleri kadar büyük bir marj daralması görecekleri söylendi.
    - Yine Bloomberght yayınında Çin %20' den fazla düşerek ayı piyasasına girdi haberi vardı.
    - Dow ile ilgili de olumsuz yorumlar var 24 000 kırılırsa sert düşeceğine dair.
    - Seçimden sonraki gün gerçekleşen çok sert satış ve ne para çıkışı da bu karamsarlığı destekliyor.

Peki bu kadar risk varken ben neden hissedeyim?
    Neden olumlu görmeye çalışıyorum?
    Neden hala 101 000 hedefimi iptal etmedim?

- 6 aylık bilançolar için son tarih tahminime göre 20 Ağustos olarak açıklanabilir yani 54 gün sonra son bilanço da açıklanmış olacak.
    Bu bir beklenti yaratır mı ? Sanayi şirketlerinin karları genel olarak iyi bekleniyor , borsa bu beklentiyi kullanır mı ?
    - Seçim belirsizliği ortadan kalktı , gün geçtikçe de belirsizlikler daha da azalacak ; ekonomi yönetiminin kimlerden oluşacağı , ohalin ne zaman kalkacağı vb. ortaya çıkacak.
    - Piyasaların güveneceği bir programın uygulanacağına piyasa beklenti oluşursa 10 yıllık faiz oranları aşağı gelir ve değerlemeler aniden yükselir. 90 000' de 120 000 hedef veren kurum neredeyse yoktu ama 120 000' e geldiğimizde 135 000 diyenler bile vardı, maalesef.
    - Hisseler çok ucuz olduğu için olumlu bir yol haritasının ortaya konulması alım getirebilir.
    - Borsa bugün % yarım bile artmazken %3 üzerinde prim yapan 60 kadar hisse var !
    - 98 000 endeks dip seviyesinde gördüğü dibini 92 000 endeks dip seviyesinde görmeyen hisseler var.

Borsadaki sert düşüş hisseleri anormal düşük seviyelere getirdiği için bazı hisseler anormal yüksek kazanç fırsatı sunuyor.
    "Hisse seçimi önemli"

12 kadar hisse aldım bu 15- 16 ya da çıkıyor (odaş hisse başlığında bu hisselerin isimlerini paylaştım)
    - Sert düşen temeli sağlam "güçlü tepki olasılığı yüksek hisseler (bazıları bu başlıkta paylaştığım üzere yüksek primler yaptı bugün)
    - Özel beklentisi olan hisseler ( seçim beklentisi , tesis açılışı vb)
    - 6 Aylık mali tabloları çok iyi beklenen hisseler
    - Güçlü büyümesini sürdüren ama kur nedeniyle karı baskı altında kalmış sert düşmüş hisseler.

Şimdi yüksek hızlı hareket edenlerden çıkıp gitmemiş olanlarda ağırlığımı artırıyorum.
    Bilanço döneminde ise sadece iyi kar bekleyen be özel beklentisi olan hisseler kalacak elimde.

Borsa düşse bile farlık nedenlerle sert tepki ihtimali olan hisselerde olduğum için borsa düşüşünün neden olacağı zararda olma hali çok kısa sürecektir.

Elbette borsadaki teknik hareketler olumsuzluğa işaret ederse elimdeki hisselerin bir kısmını elbette satarım ama açıkçası kredide olduğum miktar dışındaki hisselerimi satmayı düşünmem.

Dün gördüğümüz anormal hareketler yerini beklentilerle örtüşen bir seyre bıraktı. Olması gerektiği gibi 21 günlük ortalamanın yine altındayız. Daha önce de belirttiğim gibi beklentilere dair ip uçları gelmediği sürece 50 günlük ağırlıklı ortalamanın aşağı geçilmesini beklemem. Belirsizlikler giderildikçe 50 günlük ağırlıklı ortalamanın da aşağı kırılacağına inanıyorum.
    21 yukarı aşılırsa borsa bundan biraz tedirgin olabilir , izleyeceğim.

Alıntı Originally Posted by parasever Yazıyı Oku

Dolarda yükseliş bekleyenler için seçim sonucu da doların test edeceğini söylediğim seviyeler(4.54) de sürprizdi bence.
    Dolarda aşağı hareketi sertleştiren ve sonrasında yukarı toparlanmada hızı artıran "panik yapmış yatırımcıların anlık kararlarıydı"
    Önümüzdeki günleri bir görelim , sağlıklı bir fiyatlama oluşsun.
    Hiç kimse bu fiyatlarda borsa pahalıdır diyemez , hisse almak aptalca diyemez. (94 000 -94 500)
    Bu dalgalanmalar arasında stratejik düşünmeden anlık hareket yapmak para kazandırmaz...

Günlük hareketlere göre strateji değiştirmenin başarı getireceğinden çok enim değilim.

Gün içerisinde de dikkat çektiğim gibi endeksin şu anda 95 000 seviyesinden geçen ortalamaların üzerinde kalabilmesi çok önemli olacak. Yarın buraya dikkat edeceğiz , eğer üzerine atarsak piyasa iyimser bir moda geçebilir ve 96 000' i aşmayı deneyebilir.
    Yurt dışı piyasaları özellikle de DJ endeksini de takip ediyor olacağız.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,755
    Burda seçim sonrasında bistin yükseleceğini düşünen cogunluktaysa Bist düşer dedim.ve önce yükseltip sonra caktilar...şimdide düşeceğini düşünenler çoğunlukta...kısa bir ralli olabilir...ama hükümeti ve cumhurbaşkanının söylemlerinin nasıl olacağını bekliyorlar...eğer piyasayı ikna edici bir söylem olursa dolar düşmeye devam eder.aksi durumda tekrar yükselir...uzun vadede doların yükselişi kaçınılmaz..hem dxy artıyor hem dış borcumuz çok...cari açıkla beraber bu borç 490, milyar doları sene sonunda bulabilir...herkes bu gerçekleri bilerek hareket etsin.bu durum enflasyon demek...BIST yinede UV en kazançlı yatırım aracı olacaktır..ama hem yukarı hem aşağı sert hareketler mümkün..dikkat etmeli...ytd.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,755
    CDS lere hala 300 puanın üstünde gösterge tahvil faizide 20 ye yakın..yani hala ekonomik göstergeler sorun olduğunu gösteriyor...bunlarda düzelme olursa BIST sert tepki verir...özellikle faiz..dusmeli..bistle direk korelasyonu olan o..

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 11/41 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •