Onemli Gunler Banner
Sayfa 112/156 İlkİlk ... 1262102110111112113114122 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 889 - 896 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1. bu arada trader degilim aldigim kagimi en az 1-3 yil arasi tutarim.mesela son trade yaptigim kagit tuprasti.57 den aldim 80 den sattim cok iyi kar bakarsan ama simdi 120 lerde kagit.15 yila yakindir borsayla ilgilenirim ilk aldigim kagitlari hic satmasam unutsaydim simdi yedi sulaleme yeterdi.hic teknige meknige gerek yok direk sanayi hisselerinde kocun kagitlarini biriktir.koc dedigin adam glecek 20-50 yilda isik gormedigi bir ise para yatirmaz.bazen kagit sikintili gunler gecirsede toparlar alir gider yeterki sen tutmasini bil.2 yil once petrol fiyatlari 100 dolarda 50 ye dustugunde herkes artik bu tupras para kazandirmaz daha yukselmez elektrikli arabalar cikti yok rusya yon ukrayna yok suudiler soyle oldu boyle oldu hikayeleri vardi.kac yil yerinde saydi tupras bimas ama sonra 6 ayda fiyati 2 ye katladilar.bu isin ozu sabir trader ancak araci kurumu zengin eder.varsa beceren babayigit helal olsun ama eksteresini gormeden inanmam.

SM-J500F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by ivarol44 Yazıyı Oku
    erhan bey bencr sizin kacirdiginiz nokta bu isin psikolojisi.yani trade yapmaya alisan adam surekli kar eder sirketin hissesinide trade eder ve kaybeder.cunku trade de amac ustten satip alttan yerine koymak yada bu cikti birax dinlenecek ben bu arada su diger kagitta bir yuze 10 yapayim dersin aldigin kagit duser sattigin dinlemez kari dussede adam goturur daha yukardan bosaltir.yada hic tahmin dahi edemeycegin yere tasir. mesela ornek olarak sizce bir trader aselsani bu zamana kadar tutmusmudur ben hic sanmiyorum.ancak alip unutan uzun vadecinin portfoyunde vardir asalsan.belki sizin gibi trade yapanlarda da vardir ama eminim maliyetiniz cok yuksektir.bence isin ozu psikoloji.uvy yapan adam cocuguna arsa alir gibi yagitim yapiyor dolayisi ile 5 tae saglam hisse secse bunlarin biri batsa 10 yilda 1 ide yerinde saysa diger 3 u o adami ihya eder.ama trader ama o heyeana alisan adam zaten her sabah bir tavan yapip burdan suraya atlayim hevesiyle uyandigi icin hep kaybeder.yillardir cok uaptim denemedigim yontem kalmadi.satmayi tamame aklinda cikarmayan adam bir yilda yuzde 100 yapmis kagidi elinde tutmaz.ben aselsani sattigimda 15 ti.9 dan almistim.yuzde 80 kazamdim sonra dusuk kalmis bir kagida gectim aslesan gitti bolundu simdi kac lira. ama ford asels tuprs petkim bimas alip 2010 dan beri hic trade etmeyen bir arkadasim var.hic okunmadi simdi bir servet biriktirdi.neyse cok uzattim bence isin ozu psikolojiyi kontrol edebilmek.yuzde 200 yapmis kagidi her babayigit tutamaz helede yerlerde surunen kagitlar varken seytan hergun durter sat olum bunu bu zaten cok cikti daha ne cikacak al su kagidi dipten bir yuzde 100 de arda yaparsin.

Dikkat etmediğiniz nokta şu ben bir hissenin alınıp 3 5 gun sonra satılması taraftarı değilim hele günlük tradenin hiç uygun bir strateji olduğunu sanmıyorum. Bir algoritmanız varsa otomatik trade ediyorsa olabilir. Ancak oda hisse senetleri açısından çok uygun değil.

Beni söylediğim şey öncelikle bir yatırımcının biraz temel analiz bilmesi gerekir bunu az çok öğrendimi hisselerini seçtimi.

Uygun noktadan alımını yaptımı Şimdi yapması gereken bir sonraki çeyreği beklemek al değiştir surada sat buradan tekrar gir filan yok. Aldın bilancoya kadar bekliyorsun.

Geldi bilanco güzel mi gelmiş evet güzel gelmiş devam hiç alsat yapmadık. bir sonraki çeyrek mi geldi güzel mi güzel devam hiç al sat yapmadık.

Kim demiş al sat yapalım diye ?

Ha bilanconun bir yerini kötü buldunuz ve tolere edemyeceğiniz bir şey evet işte ozman sat.

Ancak duruduk yere vahy bu hisse çok pahalandı vahy bu hisse şu haber gelmiş vahy mehmet sat dedi vahy şu dahamı iyiki altatn alıp üstten satayım vesaire bu zırvalıkları unut. tek yapman gereken temel analizi yap 3 aydan 3 aya değiştirmen gerekirsa değiştir gerekmiyorsa devam et.

Aselsan güzel bir örnek ancak her örnek aselsan gibi değil malesef. Aselsan gibi hisse sayısı 5 kalan 400 şirket uzun vadede doğru durst para kazandıramamış.

İster uzun vadeci ol ister trader ol bilancolara bakmak zorundasın aselsanın bu cıkısının sebebi bilancodaki karlılık.

O halde bilancolar bir hisse senedinin hareketi açısından önem arz ediyor. Buna daha çok önem verelim uzun vadeli almayalım demiyorum. Al uzun vadeli diye al ama bilancosu kötüleşirse tutmanın manası yok ki. Ozman satarım diyebilelim.

Benim anlam veremediğim nokta şu uzun vadeli yatırımcı gelecek 5 yılda aselsan gibi büyeyecek şirketi nasıl buluyor. mantıklı olarak düşnüürsek gelecek 5 yılda büyüyebilecke şirketi tahmin etmek imkansıza yakın bir seviyede. Çünkü ne olacağını bilmiyoruz gelecekte krizmi cıkacak darbemi olacak şirketin fetöcümü diyecekler. Bunları öngöremeyiz öyle değil mi.

Eğer zamanında aselsan alıp unuttuysak tesadufen kazanmışızdır. Elle tutulur ölçümlenebilir analiz edilebilir bir sebepten değil tesadufen kazandık. Cunki uzun vadeyi kimse analiz edemez.

Uzun vade akcnsada alabilirdik ereglide alabilirdik enkaide alabilirdik. koza gurubunuda alabilirdik. Bimekste alabilirdik.

Ya diyeceksinki uzun vade 5 yılda aselsan gibi yükselecek hisseler şu modelle bulunur. bizde o modeli alıp bakacagız.

Yada tesadufen aldım aselsanı oda şansıma iyi gitti ve uzun vadede kazndım diyeceğiz doğrumu
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. maalesef ceyrek bilanco a iciklanmadan hisse yuruyor.nasil oluyor bu icerden haber alan iyi gelecegini bilen topluyor hisse primini yapiyor sonra bilanco geliyor ancak supriz bilancolarda kazanirsin o da sabah yuzde 10 gitmis hisseyi alarak bir umut dahamda gider diye.ha diyorsanki benim sirket icinde adamim var bilancoyu onceden haber alirim orasi ayri.bilanco ayanin beyani oluyor,ati alan uskudari gecmis oluyor.

4. misal simdi bu yil froto iyi geldi bilancolar yada tupras simdi gidip bu fiyatlardan almak ne kadar mantikli.zamaninda alan kazandi.ben simdi alsam muhtemelen 1-2 yil yerinde sayacak belkide saymayacak ben cesaret edemem bu fiyattan almaya.yine is kureden bakmaya geliyor.acaba finansal giderler ne gelecek satislari diyelim tahmin ettin.yonetim giderleri,doviz ulke gundemi hangisini onceden tahmin edeceksin

5.  Alıntı Originally Posted by ivarol44 Yazıyı Oku
    maalesef ceyrek bilanco a iciklanmadan hisse yuruyor.nasil oluyor bu icerden haber alan iyi gelecegini bilen topluyor hisse primini yapiyor sonra bilanco geliyor ancak supriz bilancolarda kazanirsin o da sabah yuzde 10 gitmis hisseyi alarak bir umut dahamda gider diye.ha diyorsanki benim sirket icinde adamim var bilancoyu onceden haber alirim orasi ayri.bilanco ayanin beyani oluyor,ati alan uskudari gecmis oluyor.

Hocam borsadaki her yatırımcının sirket icinde adamı varmış gibi durum anlattın. Sıradan bir yatırımcı yatırım yapıp mevduattan fazla getiri elde edemez mi?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6. eger ama onceden pozisyon alarak bilanco aciklandiktan sonra yedirmezler o pastayi adama.1 kazanirsin belki ama 2 de kaybedersin

7.  Alıntı Originally Posted by ivarol44 Yazıyı Oku
    eder ama onceden pozisyon alarak bilanco aciklandiktan sonra yedirmezler o pastayi adama.1 kazanirsin belki ama 2 de kaybedersin

8.  Alıntı Originally Posted by ivarol44 Yazıyı Oku
    maalesef ceyrek bilanco a iciklanmadan hisse yuruyor.nasil oluyor bu icerden haber alan iyi gelecegini bilen topluyor hisse primini yapiyor sonra bilanco geliyor ancak supriz bilancolarda kazanirsin o da sabah yuzde 10 gitmis hisseyi alarak bir umut dahamda gider diye.ha diyorsanki benim sirket icinde adamim var bilancoyu onceden haber alirim orasi ayri.bilanco ayanin beyani oluyor,ati alan uskudari gecmis oluyor.

ben seninle aynı tecrübeyi yaşamadım. mutlaka biklancodan önce giden hisselerde gördüm. Ancak bu dahada gitmeyeceği anlamına gelmiyor. Gitmemiş hisseyi bulabiliyorsun.

Söylediğim sana inandırıcı gelmemiş olabilir bu topık eskileri iyi bilir zamanında söylediğim bir kaç hisseyi.

Mesela orge ve banvt. bu iki hisseyide aynı dönemlerde söyledik. orge en az %100 yaptı. banvt uctu zaten.

aynı sekılde afyon çimento kasım 2014 te uzuun vadeli yatırım 3 başlıgında yazmıştım.

bu şirketlerin ne içinde adamım var ne dışında. bilancosuna baktım karlılıgın devam edip etmeyeceğini analiz ettim. Geldim buraya yazdım.

Hatta topıkte bir suru munakaşa cıktı bana yine giydirdiler ne afyonmu sen saçmlamışsın afyon bu topıgın hissesi dahi olamaz şudur budur gelip buraya uyduruk hisseleri yazma zart zurt dediler.

aynı sekılde banvtte aynı uameleyı gordum topık sakınlerı cok ıyı bılıyor ne kadar seslerı cıkmasada.

UVY topıgınde bavnt yazdıgımı tepki gösterenlerden bir tanesi.

UVY topıgınden çekilme bu resim. Bilanco olayın önemli olan şey

1-ucuz ve kar artan firmayı bulmak.

2-bu karın devam edip etmeyeceğini iyi analiz etmek.

banvtin bu kadar getiri sağlamasının sebebi karlılıgının artarak devam etmesi.

sadece 1 çeyreğe bakıp evet bu şirket kendini düzeltiyor dedik ve aldık. ne oldu devam eden bilancolarda karlılık devam etti ve para kazandık.

yani bir hisseye bakarken bılancosuna ya bu çeyrek fiyatlanmış demekle iş bitmiyor ya bir sonrakı çeyrek ??

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 112/156 İlkİlk ... 1262102110111112113114122 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •