Sayfa 116/156 İlkİlk ... 1666106114115116117118126 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 921 - 928 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1. Aksam eve döndüğümde bu konuyu farklı örneklerle göstererek anlatayım daha iyi olacaktır.

Yani ne olunca hisse ne olmuş dolayısıyla hangi strateji ile satmaliyiz geçmiş örneklerle beraber bakalim.

Sizlerin de bu konuda fikrine ihtiyacım var
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Aksam eve döndüğümde bu konuyu farklı örneklerle göstererek anlatayım daha iyi olacaktır.

Yani ne olunca hisse ne olmuş dolayısıyla hangi strateji ile satmaliyiz geçmiş örneklerle beraber bakalim.

Sizlerin de bu konuda fikrine ihtiyacım var
    şahane olur,bizler de nacizane yardımcı olmaya çalışırız.

saygılar/sevgiler

3. DERS - 3 nerede satmalı ?

Öncelikle şu altın kuralı bilmeliyiz.

Zararı kısa kes Kar'a otur.

burda zararı kısa kesmekten kastı stoploss olmak kar'da oturdan kastetiği ise karda isen trend bozuluncaya kadar devam et demektir. Kar ALma YOK!!!!!!!

bu kural neredeyse butun kıtaplarda bu sekılde geçmektedir. Ama biz Sorgulayan ınsanlar oldugumuz ıcın her kitapta geçene hemen balıklama atlamıyoruz :D

tecrübe ediyoruz ogrenıyoruz mantıklı olanı yapıyoruz. Benim kendi edindiğim tecrübelere göre kar da oturmak dogru arkadaslar (bana göre) hedef fiyat diye birşey koyulması taraftarı degılım cunku cogu zaman o hedef fıyat ya görülmez yada delınır.

Dolayısıyla pskiolojik olarak o seviyeyi bekler durur ve stop olmazsınız aynı sekılde orası delınınce de pskolojık bır yıkıntı olusur.

Ayrıca; hedef fiyatın ne olacagı hıcbırzman bılınemez. CUnku borsa fıyatlama yaparken bir sonrakı bılancoyu su ankı karı ılerde yapacagı yatırımları haberlerı herşeyi fiyatlamaya calısır hangi haberi nasıl fıyatlarıda bır bılınmezlık dolayısıyla hedef fıyat bıcılmesını dogru bulmamaktayım trend bıterse satarsın bitinceye kadar alabildiğini alırsın.

bu acıklamadan sonra geçelim hisseyi nasıl satabiliriz. bir kaç örnekle ınceleyelım.

düşen veya yükselişini durdurmus hisselerde olan resmı gordukten sonra sizde hak vereceksinizdir bana.

Resimde göreceklerimiz neler kabaca

Arkadaşlar benim tecrübelerim söyle diyor.

bir hisse senedinin bilanco karları artarak devam ediyorken, karlar yataya sarmaya baslarsa hisselerde genelde yukarı potansıyel bitiyor. Eğer dönemlik bir yavaslama yoksa ilerleyen bılancolarda karlar kendını aşağı bukuyor.
    Şirket artık düşen karlar yayınlamaya baslıyor.

Sizlere kanıtta lazım göstereyım.
    bunu piyasa carpanları menusunden gostermek daha dogru olacaktır.

mavi sutun piyasa degeri yani hisse fiyatını temsıl edıyor bunu ogrendınız artık
    turuncu ve eflatun yada pembe diyelim efk ve Net karı temsıl edıyor.

NOT: aman ha karıstırmayın piyasa çarpanları menusundekı mavi sutun piyasa degeri iken satış ve karlılık menusundekı mavi sutunlar ciroyu temsil ediyordu resımler aynı oldugu için kafanız cirolara gitmesin.

aşağıda grafikte 4 tane hisse senedi seçtim farklı ornekler olması acısından.
    UYARI! cimentoların hepsi akcnsa benzeri buraya ve eskı topıgıne cımento sektorunde sıkıntı oldugunu soylemıstım.

cunku karlar ı yataya sarmıstı karlar aşağı düşmeye baslaması bu senın 2. çeyregğınde basladı herkes daha 2. ve 3. çeyrekte çimentoların sıkıntı yasadıgından bahsetmeye basladı. fakat ben bundan cok oncesınde çimentoların sıkıntılı olacagını yazmıştım. Bunu ovunmek ıcın degılde nasıl gördüğümü anlatmak ıcın yazıyorum. İşte bu ongoruyu karların yataya sardıgını gorunce soyledım.

Şimdi piyasa degeri sutununu (mavi renk) size bıraktım hisse fiyatının o donem bılancosu geldıgınde nerede oldugu gorulmekte yıldız koydugum yerler pıyasa degerınin en yüksege cıktıgı bolgeyı gostermekte.

SARI YUVARLAĞA CEVIRDIM DONEMLER KARLARIN YATAYA SARDIGI YER

KIRMIZI YUVARLAKLAR KARLARIN DÜŞTÜĞÜ DÖNEMLERI GOSTERDIM.

YEŞİL YUVARLAK KARLARIN YÜKSELDİĞİ BÖLGELER.

SİZİN GÖRMENIZI ISTEDIGIM NOKTA SARI KIRMIZI VE YEŞİL BÖLGELERDEKI KAR EĞRİLERİYLE PİYASA DEGERİ İLİŞKİSİNE BAKMANIZ.

MESELA ORNEK OLSUN DIYE EGEENI YORUMLAYAYIM.

KARLAR ARTMIS PIYASA DEGERI ARTMIS SORUN YOK SONRA KARLAR 2 dönem YATAYA SARMIS HISSE FIYATI YÜKSELEMEMİŞ ORADA KALMIS 2 DÖNEM BOYUNCA SONRA KARLAR DÜŞMEYE BASLAMIS DAHA SONRA TEKRAR KARLAR YATAYA SARAR YADA KISMEN DÜZELİR GIBI OLMUS EN SON CEYREKTEDE KARLAR DÜZELMİŞ.

BU DOGRULTUDA PIYASA DEGERIDE TIPKI BU KARLARIN HAREKETIYLE BENZER/AYNI SEKILDE DÜŞÜP CIKMIS

dolayısıyla yukarıdaki grafikten cıkarttıgımız anlam nedir eğer karlar yataya sarmış veya aşağı bükülmüşse o hisseden umudumuzu kesmeye baslayabiliriz.

özellikle trafik ısıkları sekılınde renklendırdım kırmızı dur yani sat sarı hazır ol neye satmaya veya almaya hazır ol yeşil ise alabilirsin anlamına gelsin.

O halde TOPARLAYALIM:

ALIM YAPARKEN

YEŞİL RENKTE - KARLARI ARTAN HİSSELER YATIRIM YAPILABİLİR LİSTEMİZE GİRİP DİĞER HİSSELERLE KARSILASTIRILDIKTAN SONRA VE UCUZ PAHALI ANALİZİ SONRASI ALIM YAPMAYI DÜŞÜNEBİLİRİZ.

SARI RENKTE - KARLARI YATAYA SARMIS HİSSELER YATIRIM YAPILAMAZ SEVIYEDE ANCAK GELECEK ÇEYREKTE KONTROL ETMEYI UNUTMA LİSTESİNDE YER ALIR

KIRMIZI RENKTE - KARLARI DÜŞÜŞE GEÇMİŞ HİSSELER UZAK DUR ASLA YATIRIM YAPMA BIR SONRAKI CEYREKLERDE TEKRAR KONTROL ET KISTESINDE YER ALIR.

-KARLARdan hangisi daha önemli aslen ikiside önemli yani net karda esas faaliyet karıda önemli lakin efk net kara göre biraz daha önem arz eder. CUnku esas yaptıgı işten elde edilen karı temsil eder net kar artısı genelde güvensizdir geçici karlardır cunku net kar duran veya dönen varlık satısıyla da artabilir veya diğer faaliyet dışı gelirler net karı arttırır. Dolayısıyla faaliyet dışı kar artışları geçicidir. bize kalıcı ve sürdürülebilir kar lazım. Buda EFK(esas faaliyet karı) ile gerçekleşir.

-EFK YÜKSELİR AMA NET KAR DDÜŞERse nisbeten iyi diyebiliriz ancak net karın sonrakı çeyreklerde düzelmesini bekleyebiliriz. burada risk devreye girer EFK yükseliyor net karda ilerde düzelir diyerek girebilirsiniz ama fazlaca risk almış olursunuz. SADECE NET KAR ARTISI EFK DUSUSU ISE BIR ANLAM IFADE ETMEZ GECICI BIR KARDIR.

-EN saglıklısı ikisininde artıyor olmasıdır. buradakı artısın ıkısındede aynı olmasını beklemeyın 2 sıde yukarı farklı derecelerde eğilimli olabilir bu sorun teskıl etmez. ONEMLI OLAN YUKARI YONDE HAREKET EDIYOR OLMASI.

GELELİM SATIŞ ZAMANINA

Hissemizi belirledik ve aldık diyelim. Mal elimizde bir sonrakı çeyreklerde yine artarak geldi tutmaya devam ediyoruz.

Peki 4 çeyrek sonra yeni gelen bilancoda kaydırılmıs karların yatay geldiğini gördük. ne ypamalıyız satmalı mı ?

HAYIR!!!!!!!!!! burada biraz işin içine teknik analiz girmek zorunda isteyen satadabilir ancak teknikle takip ederseniz makimum getiri saglarsınız. PEKİ NASIL ?

Örnegın satmak yerine teknik trendın bozulmasını beklemeye karar verdik. bir adet hareketlı ortalama ile. Takip edebiliriz. aşağıda egeenın grafiğinin içine sokulmuş hacmide hesaba katan bir hareketlı ortalama var.

KIRMIZI CIZGI ALTINDA SATIYOR USTUNDE ALIYOR. BİLANCODAKI YILDIZLI BOLGEYI GRAFİĞEDE KOYDUM.

iyi bir seviyeden satışa geçmiş gördüğünüz gibi. yıldızlı bölgenin devamında

ÖZETLERSEK.

KARLAR YATAYA SARARSA TEKNIK ANALİZLE SAT SINYALI ALDIGIMIZDA SATACAGIZ VE YENI HISSEMIZE BAKACAGIZ.

KARLAR DİREK YUKARI EGILIMDE GIDERKEN BIRANDA DÜŞÜŞE GEÇERSE ERTESI GUN HISSEYI SATIYORUZ TEKNIGE BAKMADAN.

Ben bir hareketlı ortalamayla takıp edılmesı taraftarıyım hem dısıplını saglar hemde cızgı cekcem dıye ugrasmazsınız herkes yapabılır.

SİZE DANISMAK ISTEDIGIM NOKTA SU:
    Sizce hisseyi bilancoya gore seçtikten sonra bilanco ıyı olmasına rağmen

A- teknık göstergemiz (hareketlı ortalamamız) sat verirse satmalı al verırse tekrar almalımıyız ?

B- Teknik gösterge devre dışı kalmalı bilanco yataya sardıgında devereye alarak sat vermesını beklemeliyiz ?

Ben B şıkkı tarafındayım cunku A seçeneğini devreye sokarsak riskimiz düşer belirli bir stop seviyemiz olmuş olur. ANcak bu durum cok sık al sat yapmamıza sebep oladabılır.

B sıkkını baz alırsak boş yere al sat yapmaktan kurtuluruz ama rıskte almıs oluruz stop sevıyemız olmayacagı ıcın sectıgım hısse gitmezse veya endeks göçerse mal elımızde kalır cok zarar yazarız.

bu sıklar arasında kaldım bırı fazla rısk aldırıyor bırı fazla ıslem yaptırıyor

Gerçi aşağıdakı resme bakarsak egeen kar artısı 2014 te basladı A secenegını devreye sokarak bu hısseyı alsaydık.

2015 sonunda karlar yataya sarmıstı zaten yanı yatırım yapılamaz sevıyeye düşmüştü. TOPLAMDA 7 kere al sat yaptırmıs aşağı yukarı 2 senede gayet makulda gorunuyor işlem sayısı.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

emekler için teşekkürler..
    kimse yazdıklarıma aldırmasın hiç bir mantıkı yok
    yatırım tavsiyesi değildir olmasıda beklenemez

5. üstad ellerine,emeğine sağlık...bu bilgiler hazine değerinde,ve üstadlığı kendinden menkul kimseler bunları kurs adı altında dünya paralara satarken,siz menfaat beklemeden bizlerle paylaştınız.Allah razı olsun..

teknik kısmında belki faydanıza olabilecek kendimin de kullandığı yöntemi aktarmak isterim.belki de bilginiz vardır zaten.

tek hareketli ortalamaya göre nispeten daha az al sat sinyali üretir.ve sizin mantığınıza göre karda otur rolünü iyi oynar.handikapı ki birçok moving average nin ortak problemi olan geç sinyal üretmesidir.

3 lü hareketli ortalama...5-10-21 günlük ema...verdiğiniz egeen den yola çıkarak onun grafiğini paylaşıyorum.

6. mantık basit ve ben hep basit olanı sevdim;

5(pempe) 10 (mavi) nin üstünde ve mavi de 21 (yeşil ) in üstündeyse alım,tersinde satım

periyotlarla oynanabilir,böylelikle hatalı sinyaller filtrelenmiş olur.ama bu sefer de yükseliş trenine biraz geç binilir..

7. bu arada sorunuza gelirsek şahsi fikrim c

aldığımız hisseyi bilançoya göre aldıysak bence yine bilançoya göre satmalıyız,tekniği karıştımamak lazım...yani bu şuna benziyor;

yağmur yağınca garan aldım,radyoda sevdiğim şarkı çıktı sattım...

hayır

garan ı yağmur yağdığında aldıysam yine yağmur durduğunda satmalıyım...karar değişkenim sabit olmalı,bilançoysa bilanço,teknik analiz ise teknik analiz...

abiyane olur ama şu olaya da benziyor;forumda hep hisse soran tipler var ya hani;abi bu nolur şu nolur diye

hocam bu soruları sana hisseyi kim aldırdıysa ona soracaksın.ali veli sana xyz yi aldırdı,geldin bana sordun,dedim ki bundan olmaz sat,e hisse uçtu gitti...o zaman dank eder keşke ben yine ali veli ye sorsaydım diye..

sanki bilanço olayı da böyle...güzel bilanço ardı aldık,tahtadaki oyuncu yada hakim grup bir ayı tuzağı kurdu ve bizi silkeledi (tekniğe göre) ve sonra yoluna devam etti..o zaman dank eder keşkeler ama nafile

Sayfa 116/156 İlkİlk ... 1666106114115116117118126 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •