Sayfa 118/157 İlkİlk ... 1868108116117118119120128 ... SonSon
Arama sonucu : 1249 madde; 937 - 944 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1. Arkadaşlar bir çok hisse sağlam , karlı olan hisseler bile %15 - % 30 arasında düştü. Bu düşüşe rağmen uzun vadeli elinde tutan arkadaşlar hala satmadılarmı, alttan alma fırsatını değerlendirmeyecekler mi.

2.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bir çok hisse sağlam , karlı olan hisseler bile %15 - % 30 arasında düştü. Bu düşüşe rağmen uzun vadeli elinde tutan arkadaşlar hala satmadılarmı, alttan alma fırsatını değerlendirmeyecekler mi.
    düşüşü ve yükselişi analiz edemediklerini düşündükleri için satmamışlardır tahminen.

Siz analiz edebiliyormusunuz ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Erkan bey çalışmalarınızı okudum. Çok faydalı bilgiler arşive ekleyecegim.

Bir tane soru sormak istiyorum.

Bilanço kalemlerine bakarak gelecek dönemdeki karlılığı fırlayacak hisseleri bulabilirmiyiz. Mesela 3. çeyrekte karını süpriz bir şekilde 2-3 katlayacak hisseyi bulmak.

Diğer bir sorumda hisse sonuçta kara göre hareket ediyor. Ozaman hissenin bir ederi var bu ederi yakalayınca hisse artışa devam edebilirmi. Piyasada çeşitli hedef fiyat bulma yöntemlerine göre değer biçiyorlar. Bende son 4 çeyrek net kar, satış, esas fk ya göre kendime göre hedef fiyat buluyorum.

Bazen fırlayan karlılık yada ani zararlar saçma rakamlar çıkarsada bazı hisselerde işe yarıyor.

LG-D802TR cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    düşüşü ve yükselişi analiz edemediklerini düşündükleri için satmamışlardır tahminen.

Siz analiz edebiliyormusunuz ?
    Hisseye sizinde belirtiğiniz gibi basit bir sistem kurarak o sistem sat verince sat , al verince al yapmak gibi. Strateji eğer uzun vadeli yatırımsa ona uygun bir sisem tasarlanabilir. Mesela günlük grafiğe 100 h.o atarak bir sistem tasarlanıp uyulabilir.

Endeks tekrar 80 bine düşse uvy ben uzun vadeliyim diye satmayacaklarmı.

5.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Hisseye sizinde belirtiğiniz gibi basit bir sistem kurarak o sistem sat verince sat , al verince al yapmak gibi. Strateji eğer uzun vadeli yatırımsa ona uygun bir sisem tasarlanabilir. Mesela günlük grafiğe 100 h.o atarak bir sistem tasarlanıp uyulabilir.

zarar kes seviyesini belirlemekte insanlar sorun yaşayabiliyor. kendi başıma da geldi bu seviyeden daha da düşmez dedikçe düştü . inatla satmadım %2 3 diye diye kaç ay önceki fiyata gelmişti sonra toparladı.endeks bu şekilde artarken bir hisse dediğim gibi sebepsiz düşse insanın psikolojik olarak satası gelmiyor ama satması lazım . aynı şekilde şu da oldu indikatör sat veriyor satıyorum 2 gün sonra hop tekrar yukarı . zaten insanlar her zaman hangi seviyede satacağını bilse herkes kazanırdı borsada. bir seviye belirlemek lazım buseviyenin altında acımadan satıp üstünde düşünmeden alacaksın. her seferinde daha aşağıdan alsaydım ,keşke satmasaydım daha da arttı şeklinde kafayı takarsan daha sonraki seçimlerinide ekliyor. Bence en sağlıksı yatırdığın paraya ihtiyacın olmayacak hisse vade ve hedef fiyat belirleyeceksin. alarmı kurup yaslanacaksın . ayda bir kontrol edeceksin ohhh miss )

yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Erkan bey çalışmalarınızı okudum. Çok faydalı bilgiler arşive ekleyecegim.

Bir tane soru sormak istiyorum.

Bilanço kalemlerine bakarak gelecek dönemdeki karlılığı fırlayacak hisseleri bulabilirmiyiz. Mesela 3. çeyrekte karını süpriz bir şekilde 2-3 katlayacak hisseyi bulmak.

Diğer bir sorumda hisse sonuçta kara göre hareket ediyor. Ozaman hissenin bir ederi var bu ederi yakalayınca hisse artışa devam edebilirmi. Piyasada çeşitli hedef fiyat bulma yöntemlerine göre değer biçiyorlar. Bende son 4 çeyrek net kar, satış, esas fk ya göre kendime göre hedef fiyat buluyorum.

Bazen fırlayan karlılık yada ani zararlar saçma rakamlar çıkarsada bazı hisselerde işe yarıyor.

Öncelikle sürpriz karlı gelen bilancolar bulunabilirmi açıkçası hiç denemedim yönteminide bilmiyorum. Bence bilancolarla bunun görülmesi oldukça zordur.

ederi etmezi mevzusu; bu konuyu aslında anlatmıştım ederi olan hissenin neye göre ederi kaç lira bu çeyreğe göremi sonrakı çeyreklere göremi 3 çeyrek sonrakı ederi mi ? sen bu çeyreğe göre hedef belirlersin bir sonraki çeyrek te karlı gelir senin hedef fiyatın patlar. Hatta bir sonrkai çeyrekte karlı geleceğini tahmin eden yatırımcılar daha o çeyrek gelmeden senin eder dediğin fiyatı patlatırlar.

Bilancolarla sürpriz karlılık değil ama kar eden ve bu karını bir sonraki çeyreklerdede aynı veya benzer hız ile arttıracak hisseyi bulabiliyorsun. Mesela benim paylastıgım hisselerde karlılık sürekli olarka devam etmiş. bir zaman sonra durmuş duracaktırda hiçbir hisse sonsuza kadar karı aynı ivmeyle gitmiyor. tökezlemeler yataya sarmalar oluyor. Büyük şirket hisselerinin karlılıklarında ivme normal ivmenin üzerinde geldi diyelim. Genellikle büyük şirketlerde en az 1 yıl bu ivme devam ediyor. Mesela ilk çeyrek kaydırılmışları %30 karlı geldi buna güvenip alım yapabilirsin. Fakat en garantisi en az iki çeyrek boyunca %30 luk ivmenin devam etmesi eğer 2 çeyrek boyunca bu ivme varsa 3 ve 4. çeyrek neredeyse garanti aynı ivme devam edecektir.

Başka bir yöntem karlılık ivmesinin önceki kaydırılmış karlılık seviyesini delmesi yani kaydırılmış karlarda daha önce görülmemiş bir seviyenin görülmeside sonrakı çeyreklerde karlılıgın yine aynı hızda artarak devam etme ihtimalini yükseltiyor.

başka bir yöntem karlılık ivmesinin geçmiş ortalamanın üzerine cıkması mesela geçmişinde şirket en fazla %20 arttırabilmiş karlarını eğer bu çeyrek kaydırılmış kar artışı %30 a cıkmışsa bu geleceğinde iyi olacağı anlamı taşıyabilir.

bir diğer mevzu sektörel karlılık artışları karını iyi arttırmış bir şirket buldunuz bu şirketin sektöründeki hisselerin kalarınada bakın onlardada bir artış varsa sektörel bazda bir iyileşme vardır ve sektörel bazdaki iyileşmeler öyle bir dönemlik olmaz en az 1 yıl sürer dolayısıyla bir sonraki çeyreğin karlı geleceğini garanti altına almış olursunuz.

Aslında benim yöntemimim ve cıkarttıgım hisseler tamamiyle bunların üzerine kurulu ben sadece 1 2 çeyrek karını marjınal arttıran hisseleri değil en az 1 yıl boyunca arttırarak devam eden hisseleri bularak para kazandırmış oluyorum.

hatta buraya ne zman bir hisse yazsam altına not olarak ekliyorum karlılık bozulmazsa bilancosu takıp edılmek sartı ile bu hisse uçacak diyorum. mesela. BU ibareyi özellikle koyuyorum.

Cunku benim yaptıgım iş karını gelecek 3 4 8 10 dönem aynı oranda arttırabileceğini düşündüğüm hisseleri bulmak.

Benim ders olarak anlattıgım şey tatamıyle bunun üzerine kurulu hiç matematik yaptıkmı hiçbir hesaplama yaptıkmı yapmadık resme baktık ve geleceği öngördük.

karlar diye kastetiğim şey ozelliklle efk nın artışı buna önem vermeniz lazım.

Şirketin geçmiş karlılıklarını bir süzeceksiniz. son gelen bilancosunu süzeceksiniz yani ben artık alıştıgımdanmıdır nedir çok rahat bir biçimde analiz edebiliyorum ışık gördüğüm hisseleri 5 dakıka içerisinde resimleri analiz ederek öngörüyorum. büyük şirketlerdeki kar artışları size marjınal getiriler sunmaz örnegın su an froto ve toasa karlılıkları öncekilerle aynı hızda artarak devam ediyor bu şirketler riski sevmeyen ve biraz daha fazla garanti kişiler için en ideal olanı fakat ben 1 2 yılda %600 kazanayım gibi marjınal ve riski sever bir tarafınız var ise küçük şirketlerdeki kar artışını öngörmelisiniz. Bende insanlara aslında 1 2 yılda %600 %500 yapacak hisseleri çıkartmayı daha anlamlı buluyorum.

Haa bana dersenki erhan ben daha stdanart kazanayım 1 yılda %30 %20 kazandırabilecek hisseleri almak istiyorum dersen daha az risk almış olursun cunku bu hisseler rahat %20 yi verir.

mesela su an tofas ve froto böyle karlılıkları artarak geldi bunlar stabil bir şekilde %20 yi rahat verecektir.

ben riske girerim dersen daha dandik dediğimiz ismi cismi az duyulmuş banvt tarzı hisseleri buluruz bu hisselerde %500 %600 yapma ihtimalin vardır yanlız tam tersine %0 %-10 %-20 ile de 3 ay sonrasında stop olabiliriz.

Cunku bu hisseler stabil değildir karlılıkları karın artışını görürsün girersin hisseye bir sonrakı çeyrek kar biranda marjınal yamulur. hisse elınde patlar ama en fazla %20 zararına stoplarsın daha fazl zarar etmen cok zor.

Kısacası kişiye göre değiştirebilirim hisseleri örnegın erhan ben %20 zarar etme riskini göze alarak %500 %600 kazandıracak hisseyi bulmak istiyorum dersen ona göre bakarız.

ben %20 zararı göze alamam ben yıllık %20 %30 %40 kazandırma potansıyelı olan ancak kaybetme riski %0 a yakın seviyede olan hisseleri bul dersen ona göre portfoy listesi yaparıs.

Bundan cok öncesinde kendi topıgımde diğer insanlara hep stabil kar eden sağlam riske sokmayan hisseleri cıkartırdım. o hisseler neredeyse hiçbirisi zarar ettirmemiştir. Fakat şu anda artık bunun daha anlamsız oldugunu düşünüyorum. 1 senede %30 için calısmanın anlamsız oldugunu düşünüyorum.

Madem bilanco okuyorum %300 %500 gidecek hisseyi bulayım %-20 yapma riskinide göze alayım diyorum.

Cunku baktıgın zaman kazanırken 5 birim kaybedersende 0,2 birim kayıp yaşayacaksın.

sağlam şirketlerde kazanırken 0,3 birim kazanmaya oynuyor kaydersende 0,01 birim kaybetme riskini göze alıyorsun.

isterseniz başka bir ders olarak sağlam şirketler nasıl seçilir marjınal kar getirecek sirketler nasıl seçiliride anlatabilirimn.

Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku

zaten 80 bine kadar bekledikten sonra satmanında manası kalmıyor :D

satacaksa bastan satacaktın. ha su an satılabilirmi bence hala satılabilir.

endeksin dip ve zirvesiyle alakalı patenti bana ait olan bir direk hesabı var.

PSİKOLOJİ DİREĞİ UVY topıgı bilir eskiler...

400 haftalık agırlıklı ortalamadan baslatılıp 28,000 puan olacak sekılde direk (cizilir) dikilir. Fiyat bu direğe geldiğinde artık satım zamanı gelmiştir ve satılmalıdır. En tepeyı göstermez ama en tepeye en yakın seviyeyi gösterir. ve tekrardan aşağıdaki 400 haftalık ortalamaya ininceye kadar beklenir.

bundan 4 5 sene oncesınde cızıyorduk bu dıregı hala daha calısıyor hatta bır arkadasımız hala daha bu pskollojı direği analizini yapıyor bana özel mesaj atıyor.

bende malzeme cok daha

Alıntı Originally Posted by burdur15 Yazıyı Oku
    zarar kes seviyesini belirlemekte insanlar sorun yaşayabiliyor. kendi başıma da geldi bu seviyeden daha da düşmez dedikçe düştü . inatla satmadım %2 3 diye diye kaç ay önceki fiyata gelmişti sonra toparladı.endeks bu şekilde artarken bir hisse dediğim gibi sebepsiz düşse insanın psikolojik olarak satası gelmiyor ama satması lazım . aynı şekilde şu da oldu indikatör sat veriyor satıyorum 2 gün sonra hop tekrar yukarı . zaten insanlar her zaman hangi seviyede satacağını bilse herkes kazanırdı borsada. bir seviye belirlemek lazım buseviyenin altında acımadan satıp üstünde düşünmeden alacaksın. her seferinde daha aşağıdan alsaydım ,keşke satmasaydım daha da arttı şeklinde kafayı takarsan daha sonraki seçimlerinide ekliyor. Bence en sağlıksı yatırdığın paraya ihtiyacın olmayacak hisse vade ve hedef fiyat belirleyeceksin. alarmı kurup yaslanacaksın . ayda bir kontrol edeceksin ohhh miss )

yatırım tavsiyesi değildir.
    son paragrafa kadar söylediklerine katılıyorum. son paragrafta alıp yatmak riski arttırıyor herkes başarılı hisseyi bulmakta sıkıntı cekıyor ne kadar risk aldıgından habersız bır biçimde alıyor örnegın bimekse uvy yapan adam battı.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

7. Pskiloloji direğini sistem yaptım :D

ilerde tkaip edelim bakalım nasıl calıscak

Sayfa 118/157 İlkİlk ... 1868108116117118119120128 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •