Onemli Gunler Banner
Sayfa 1181/2156 İlkİlk ... 181681108111311171117911801181118211831191123112811681 ... SonSon
Arama sonucu : 17241 madde; 9,441 - 9,448 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    İçinde sizi rahatsız eden,tereddüt yaratan bir paragraf olmadı mı?
    Sayın deniz43;

Konuyu nereye bağlamak istiyorsunuz anlayamıyorum. Tabii ki okudum ve sorun yok. Gizemli bir durum var gibi yazıyorsunuz.

Benim dahil olduğum tartışma, ülkenin ekonomik durumu ya da hükümetin yaptıkları vs değil. Bir birikimim var ve "dolar almak" hariç bunun erimemesini nasıl sağlarım bunu kovalıyorum.

En ayar olduğum konu, ülkede bazı kesimler, dolar almayıp KKM' ye geçenlere suç işlemiş gibi davranıyor.
    Toplam TL mevduat şu an >500 milyar TL olmuş . O gece bu ürün çıkmasaydı tüm para dolara akacaktı. Tabi bu "bazı kesimler" çok mutlu olacaktı ama bir şekilde hükümet zaman kazandı.

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    bunların hepsinin bir nolu sonucu 3 haneli enflasyon olacaktır. Ama hükümetin enflasyonu önemsediğini sanmıyorum. Hükümetin odağı işsizlik gibi görünüyor. İşsizlikte artış sanayinin durması sonucunda olur. Sanayinin durması artan emtialar sonucunda üretim maliyetleri ile piyasada talebin düşmesi sonucu oluşacak resesyondan olur. Savaşın uzaması durumunda resesyon ihtimalini hiç de az bulmuyorum.
    Enflasyonu kesinlikle sallamıyor. Her gün akaryakıta zam geliyor. Adam geçen bir kaç ay içinde "enflasyonun patlaması kesin olmasına rağmen" alkol, sigara, elektrik, doğalgaz...vs komple zamı döşedi. Sübvansiyonu kaldırdı.

Şimdi petrol patladı. Sanırım dünyada petrole en hassas ülke biziz. Yazdığınız gibi savaş uzarsa resesyonu geçtim, meşhur stagflasyon gelecek korkusu var. Enflasyon tepede, tüketim dipte, kur tepede kasa boş....vs

Benim asıl korktuğum ise adam sosyal yardımlarda gaza basıyor, asgari ücrette %50 zam yapıyor (yanlış anlaşılmasın), son sürat vergi gelirlerini kısıyor (kdv, teşvik, kkm bazlı şirketlere vergi desteği, Bes' te oran artışı, kurumlar vergisinde düşüş, temettü ödemelerinde stopajın düşürülmesi...vs)

Neye güveniyor bu adam??? Son sürat bir yere gidiyoruz ama sonumuz hayr olsun.

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Enflasyonu kesinlikle sallamıyor. Her gün akaryakıta zam geliyor. Adam geçen bir kaç ay içinde "enflasyonun patlaması kesin olmasına rağmen" alkol, sigara, elektrik, doğalgaz...vs komple zamı döşedi. Sübvansiyonu kaldırdı.

Şimdi petrol patladı. Sanırım dünyada petrole en hassas ülke biziz. Yazdığınız gibi savaş uzarsa resesyonu geçtim, meşhur stagflasyon gelecek korkusu var. Enflasyon tepede, tüketim dipte, kur tepede kasa boş....vs

Benim asıl korktuğum ise adam sosyal yardımlarda gaza basıyor, asgari ücrette %50 zam yapıyor (yanlış anlaşılmasın), son sürat vergi gelirlerini kısıyor (kdv, teşvik, kkm bazlı şirketlere vergi desteği, Bes' te oran artışı, kurumlar vergisinde düşüş, temettü ödemelerinde stopajın düşürülmesi...vs)

Neye güveniyor bu adam??? Son sürat bir yere gidiyoruz ama sonumuz hayr olsun.
    Şuan tam gaz para basıyor ona eminim ama döviz açığını nasıl kapatmayı düşündükleri ile ilgili gerçekten fikrim yok. en büyük korkularımdan biri kurun kontrol edilemez noktalara gitmesi olur. Birçok firmayı batırır bu durum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Sayın deniz43;

Konuyu nereye bağlamak istiyorsunuz anlayamıyorum. Tabii ki okudum ve sorun yok. Gizemli bir durum var gibi yazıyorsunuz.

Benim dahil olduğum tartışma, ülkenin ekonomik durumu ya da hükümetin yaptıkları vs değil. Bir birikimim var ve "dolar almak" hariç bunun erimemesini nasıl sağlarım bunu kovalıyorum.

En ayar olduğum konu, ülkede bazı kesimler, dolar almayıp KKM' ye geçenlere suç işlemiş gibi davranıyor.
    Toplam TL mevduat şu an >500 milyar TL olmuş . O gece bu ürün çıkmasaydı tüm para dolara akacaktı. Tabi bu "bazı kesimler" çok mutlu olacaktı ama bir şekilde hükümet zaman kazandı.
    Hazine ve Maliye Bakanlığının, KKM hesapları için gerekli görmesi halinde , mevzuat için " geriye dönük düzenleme yapma " şartını kabul etmenizden bahsediyorum.

KKM'ye geçmeniz tabii ki sizin özgür tercihiniz,hakkınız.Bu konuda kimsenin size "suç işlemiş" gibi bir şey söylemesi haddi değil.

TUİK'in 28 Şubat tarihinde yayınlanan Ocak ayı dış ticaret verisinde 27.848 milyar dolar Ocak ayı ithalat rakamımız içinde enerji ithalatımız 8.824 milyar dolarlık pay almış.

Toplam -Total 27 848 232

Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar
    Mineral fuels, minerals oils and product of their distillation 8 824 007
    Demir ve çelik
    Iron and steel 2 683 696
    Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları
    Boilers, machineries and mechanical appliances, parts thereof 2 440 788
    Plastikler ve mamulleri
    Plastic and articles thereof 1 659 800
    Elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları,aksam-parça-aksesuarı
    Electrical machinery and equipment, parts thereof 1 493 442
    Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı
    Vehicles other than railway or tramway rolling-stock, parts thereof 1 017 418
    Organik kimyasal ürünler
    Organic chemicals 961 302
    Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar
    Precious stones, precious metals, pearls and articles thereof 713 775
    Alüminyum ve alüminyumdan eşya
    Aluminium and articles thereof 651 669
    Hububat
    Cereals 484 537
    Pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat
    Cotton,cotton yarn and cotton textiles 396 575
    Optik, fotoğraf, sinema, ölçü, kontrol, ayar, tıbbi, cerrahi alet ve cihazlar, bunların aksam, parça ve aksesuarı
    Optical, photographic, cinematographic, measuring checking, precision 371 346
    Kauçuk ve kauçuktan eşya
    Rubber and articles thereof 317 638
    Hayvansal, bitkisel veya mikrobiyal katı ve sıvı yağlar ve bunların parçalanma ürünleri; hazır yemeklik katı yağlar; hay
    Animal, vegetable or mikrobial fats and oils and their cleavage products; prepared edible fats; animal or vegetable waxe 314 837
    Bakır ve bakırdan eşya
    Copper and articles thereof 295 448
    Kağıt ve karton, kağıt hamurundan, kağıttan veya kartondan eşya
    Paper and paperboard,articles of paper pulp of paper or of paperboard 293 737
    Eczacılık ürünleri
    Pharmaceutical products 282 919
    Gübreler
    Fertilisers 279 125
    Hava taşıtları, uzay taşıtları ve bunların aksam ve parçalar
    Aircraft and parts thereof 274 338
    Demir veya çelikten eşya
    Articles of iron and steel 270 460
    Diğer fasıllar
    Other Chapters 3 821 374

Mart ayında enerji ithalatımız herhalde rekor bir rakam olacak.

Ocak ayında brent petrolü 79-91 usd/varil bandında değişmiş(şu anda 127 usd),TTF Gas da 69-83 Euro bandında dalgalanmış(şu anda 203 euro)
    Son düzenleme : deniz43; 08-03-2022 saat: 15:45.

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Mart ayında enerji ithalatımız herhalde rekor bir rakam olacak.

Ocak ayında brent petrolü 79-91 usd/varil bandında değişmiş(şu anda 127 usd),TTF Gas da 69-83 Euro bandında dalgalanmış(şu anda 203 euro)
    Benim bir sorum var, biz doğalgazı spot piyasadan mı alıyoruz? Benim bildiğim önceden yapılmış anlaşmalarımız var dolayısıyla fiyattaki günlük artışın bize yansımaması lazım sözleşme boyunca, yanlış mı biliyorum?

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Şuan tam gaz para basıyor ona eminim ama döviz açığını nasıl kapatmayı düşündükleri ile ilgili gerçekten fikrim yok. en büyük korkularımdan biri kurun kontrol edilemez noktalara gitmesi olur. Birçok firmayı batırır bu durum.
    Başka bir açıklaması yok. Araplardan uçakla para mı geldi "net hata noksan" ayağına bilmiyorum ama petrol ve dövizin aynı anda tarihi rekor kırdığı ve ülkeyi çökerttiği şu dönemde bir de vergi gelirlerinden kısıntıya gitmesi gerçekten çok enterasan.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hazine ve Maliye Bakanlığının, KKM hesapları için gerekli görmesi halinde , mevzuat için " geriye dönük düzenleme yapma " şartını kabul etmenizden bahsediyorum.

KKM'ye geçmeniz tabii ki sizin özgür tercihiniz,hakkınız.Bu konuda kimsenin size "suç işlemiş" gibi bir şey söylemesi haddi değil.
    Geriye dönük düzenleme ne olabilir? Ey halk, size kkm hakkı verdik ama döviz çok uçtu. Kur farkınızın bir kısmına çöküyorum mu diyecek?

Dostum o kadar uç korkularım olsaydı, tüm birikimi dolara bağlayıp ekranları kapatırdım. Ülke batacaksa ne gerek var strese gerilime enstrüman kovalamaya.

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Benim bir sorum var, biz doğalgazı spot piyasadan mı alıyoruz? Benim bildiğim önceden yapılmış anlaşmalarımız var dolayısıyla fiyattaki günlük artışın bize yansımaması lazım sözleşme boyunca, yanlış mı biliyorum?
    %70 boru hatları,%30 spot piyasadan alıyorduk.Rusya ile 2 boru hattı anlaşmamızdan biri bittiği için yakın tarihte yeni anlaşma, %70 spot TTF+%3O petrol fiyatına bağlı bir formülle yenilendi.Boru hatlarından aldığımız doğalgazın fiyatını "ticari sır diye açıklamıyorlar" ancak aldığımız petrolün miktarı ve tutarı belli,enerji ithalatımızın toplam tutarından petrolü çıkartarak ve göreceli düşük tutarda kömürü de çıkartarak doğalgaza ödediğimiz parayı kabaca buluyoruz(Şu anda petrolü ödediğimiz paraya yakın doğalgaz ödemesi yapıyoruz gözüküyor).Doğalgaza ödediğimiz paradan spot piyasadan aldığımız fiyatı belli LNG tutarını çıkarırsak kabaca boru hatlarından aldığımız gazın ortalama fiyatını hesaplamak mümkün.

Sayfa 1181/2156 İlkİlk ... 181681108111311171117911801181118211831191123112811681 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •