Sayfa 1270/2131 İlkİlk ... 270770117012201260126812691270127112721280132013701770 ... SonSon
Arama sonucu : 17046 madde; 10,153 - 10,160 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    https://tr.investing.com/crypto/terra-luna/chat
    bitcoin piyasasında luna depremi... stabil coinlerle ilgili korkular malesef gerçek oldu... 5 gün önce 90 dolar civarında fiyatlanan luna coin şu an 0.9 dolar ... sadece bugün yüzde 97 değer kaybı var
    - luna coinde adeta bank run yaşatan operasyona ilişkin bilgi
    https://eksisozluk.com/entry/137301760
    italyan işi diye diye bir film vardı .. onu hatırlattı...
    - btc ve luna olmak üzere 2 ayaklı bir operasyon olarak görünüyor
    - btc de yüzde 6 aşağıda 29bin dolar civarında
    amatör teknik görünüm ... kesinlikle ytd
    https://www.tradingview.com/x/mayFew4k/
    luna terra bugün de 0.28 dolar gibi yani dünden sonra %70 daha düşmüş, ekşisözlükte gündemde birinci sırada, biraz reddite baktım dünyada durum nasıl diye, inanılır gibi değil en popüler başlıklar intiharla ilgili insanlar hayat birikimlerini evlerini falan yatırmış batmışlar intihar destek hattı numarası paylaşıyorlar. Yüzbinlerce dolar zarar eden dolu, böyle sanal bir varlığa nasıl bu kadar para yatırılır nasıl bir risk algısı var insanlarda inanılır gibi değil.
    Hikayeyi merak edenler için şurada biri açıklamış (ingilizce), ilginç, okumanızı neririm, kısaca akbaba büyük fonların açığı yakalayıp manipülasyonla coin'in ırzına geçmesi olayı:
    https://i.redd.it/f1rvti5wury81.jpg

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    1 BTC =
    $ 30,780.3 -3719.7 -10.78%

Temmuz 2010 tarihinde

Bitcoin:0.1 usd olarak piyasaya sürüldü.Şu anki değeri 30780 dolar "hala" 12 yıl önceki değerinin tam 307803 katı değerinde.

- Bir devletin bastığı paranın karşılığı o devletin vergi toplama gücüdür,varlıklarıdır.Devletlerin bunu memurları ve kolluk kuvvetleri kanallarıyla -gerekirse- zor kullanarak toplama gücü vardır.Ne kadar güçlü ve büyük ekonomisi varsa,üretim gücü varsa,devletin çıkarlarını koruyacak güçlü bir ordusu varsa parası da o kadar güçlü olur,karşılığı olur.

-Kripto paraların gelecekte kullanılabilecek bir teknolojisi vardır,bunu kabul etmek gerekir ama Bitcoin'in ve diğer benzerlerinin ise bir ederi ve karşılığı yoktur,neması ya da faiz getirisi de yoktur,daha önce bu başlıkta birkaç kere yazdığım gibi -bana göre- tüm zamanların en büyük "ponzisidir".Majör merkez bankalarının bastığı trilyonlarca dolar ile çok düşük maliyetlerle borçlanılarak, spekülasyonla bitcoin gibi kripto paralar dev bir balon haline getirilmiştir.
     Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku
    Deniz hocam selamlar sizce coin çöküşünün piyasaya etkileri nasıl olur.
    Parasal daralma gibi birşey mi oluyor şu an.

Majör merkez bankalarının trilyonlarca dolar parasal genişleme yapması ve faizlerin tüm zamanların en düşük seviyesine inmesiyle,bol para ve çok düşük borçlanma maliyetleriyle çok büyük bir spekülasyonla bu coinler 67 bin dolara kadar yükseltilerek ilk piyasaya sürülüş fiyatının tam 670 bin katı gibi inanılmaz seviyelere speküle edildi ve hiç bir dayanağı olmadığı halde 2 trilyon dolarlık devasa bir balon varlık yaratıldı.Şimdi bu varlık balonunun buharlaşması borçlananlar için bir teminat eksikliği ve fiyatlandırma dolar ile yapıldığından bir dolar talebi yaratacaktır.Bunu pandeminin ilk döneminde de farklı şekilde görmüştük.Borsalar sert satılınca teminat eksikliğini tamamlamak için güvenli liman kabul edilen altın ve abd hazine kağıtları dahil dolara çevrilebilecek ve nakit yaratabilecek her şey satılmıştı.Coinlerin 2 trilyon dolarlık büyüklüğü diğer piyasalara göre göreceli olarak oldukça düşük bir piyasa ama yine de çöküş devam ederse bir miktar dolar talebi yaratabilir.

https://www.ft.com/content/32999c60-...reType=nongift

Turkey dials up the pressure on banks as lira slides
    Bankers say they are facing calls to limit foreign currency sales to corporates

Financial Timers'ın haberine göre:
    Dövize ihtiyaç tavan yaparken,büyük döviz sıkıntısı yaşanırken, kamu otoritelerinin bankalara döviz işlemleriyle ilgili baskısı giderek artıyor.Bankalar 5 milyon usd üzeri döviz işlemlerini yapmama yönünde talimat almışlar ....

-Turkish authorities have raised the pressure on the country's banks to limit corporate clients' purchases of foreign currency in an effort to halt a renewed slide of the lira.
    - Bankers in Istanbul, Turkey's financial centre, say that they are facing increased interference from the central bank, with officials probing corporate FX transactions worth as little as $1mn. "Even for $1mn or $2mn, they are calling to check: who is the buyer?" said one senior Turkish banker. "They're really anxious about the corporate flow."

- With the financial sector under strong political pressure from president Recep Tayyip Erdoğan, bankers say they have little choice but to comply with the demands to seek advance approval from the central bank for big-ticket foreign currency purchases. In some cases, commercial banks have been ordered to refuse to facilitate FX purchases for their clients altogether, especially those worth more than $5mn.

- ]While Turkish authorities have repeatedly interfered in the running of banks and corporates in recent years, another banker said that the meddling "has been intensifying" and they were" coming under closer scrutiny".

- A person with close links to the Turkish banking sector said the situation has created anxiety in the business community. "This is leading to worries among corporates that they might not be able to buy as much FX as they need."

- Businesses need dollars and euros for an array of reasons, from paying for raw materials bought from abroad to serving their large foreign currency debt burden. Turkish authorities, however, have raised concerns that some firms are engaging in speculation against the lira.

- The latest wave of pressure on Turkish companies and banks to limit their foreign exchange transactions comes at a time when liquidity in the country's currency markets is limited, meaning that relatively small purchases of dollars or euros can have an outsized impact.

Gidişat,sermaye hareketlerinin tamamen kısıtlanması,tam sermaye kontrolune geçiş,dışarıya kapalı ekonomi modeline geçiş yönünde hızla ilerliyor...

4. Deniz Hocam, Yanılmıyorsam Elsalvador ülkesi btc alıp durur , btc sıfır olunca ne edecekler acaba?
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır.

Alıntı Originally Posted by TIFIL Yazıyı Oku
    Deniz Hocam, Yanılmıyorsam Elsalvador ülkesi btc alıp durur , btc sıfır olunca ne edecekler acaba?
    Yeniden merkez bankasının bastığı kendi paralarına dönerler herhalde.

"pilavli adlı kullanıcıya tekrar itibar puanı vermeden önce biraz diğer kişilere de puan vermelisiniz.... "
    üstadım herşeyin altından zaten bu blackrock çıkıyor..
    https://www.youtube.com/watch?v=-LqUveIjpLY

https://tr.investing.com/crypto/terra-luna ..... geçen hafta 90 dolar seviyesinde olan luna coin 0.20 seviyesinde ...
    müthiş bir zarar söz konusu ... ekşi sözlükte bir yazarr 18bin tlsinin - 97tl'ye indiğinden bahsetmiş...
    https://eksisozluk.com/11-mayis-2022...78?a=dailynice

https://www.youtube.com/watch?v=lYQ0LME3Tqc
    mirkelamın dediği gibi... " bize olanlar, yaşananlar, nasıl olur unutulur"

- microstretegy diye bir şirketin de btc 21.000 dolar olursa bankalara rehin olarak verilmiş coinlerinin satılacağı ve bunun da yeni bir dalga daha tetikleyebileceği konuşuluor...
    https://twitter.com/SantManukyan/sta...C5zcemuZ8qAAAA

böyle tarihi durumlar olunca haddim olmayarak bişeyler karalamak istedim
    bitcoin piyasaları tabi çok riskli piyasalar burada işlem yapanların özellikle kaldıraçlı işlemlere girenlerin , vezir olmayı da rezil olmayı da göze almış kabul etmiş bütçeyi sıfırlamayı kabul etmiş olması gerekiyor... sonuçta ne kadar risk o kadar kazanç... bununla beraber coinlerin çoğu reel olarak herhangi bir fayda hizmet edip gelir elde etmediklerinden ve dolayısıyla fiyatlama tamamen spekülatif olduğundan ucuz pahalı algısı kayboluyor... warren buffet "bu gelir üreten birşey değil bundan para kazanmanın tek yolu aldığımdan pahalıya satabilmek" derken çok haklıydı...

ayrıca bu piyasada çok büyük bilgi kirliliği var... paranın nasıl yaratıldığını, nasıl yatırıma yönlendirileceğini, olağan kar oranının yüzde kaç olduğunu, bilmeyen üç beş çizgi çeken millete akıl veren höstadları röportaj adam çok güzel canlandırmış https://www.youtube.com/watch?v=nUDShHyYKNI

bir de çok ciddi bir makroekonomik körlük var.. biz gerçekten çok şanslıyız ... gerçekten ... Deniz bey sağ olsun aylardır bizi uyarıyor, bu bol para döneminin böyle gitmeyeceğini, fed'in istese de istemese bugün veya yarın enflasyonu kabul edip önlem almaya başlayacağını piyasadan likiditenin çekileceğini verilerle açıkça anlatıyor... sadece dünya piyasası ile ilgili değil ülkenin ekonomik durumuyla ilgili veriye dayanan bilgiye dayanan yorumlara da yine Deniz bey sayesinde ulaşıyoruz... ben tekrar çok teşekkür ederim ... bu piyasalarda yatırım yapanlar ise parasal sıkılaşmanın etkilerinden sonuçlarından habersiz ... fed geçen hafta 0.5 faiz arttırdı çok yumuşak bir metinle sahaya çıktı... buna rağmen ne fırtınalar koptu ...

bunların hepsini kabul ediyorum ... bununla beraber gözden kaçırmamak gereken bir durum daha var... son bir kaç yılda ülkede 20 yıldır benzeri görülmemiş bir enflasyon fakirleşme gerçekleşti ... geçenlerde bir twit vardı: "10bin liraya iphone almayı düşünüyordum, coinlere girdim bir ayda paramı ikiye katladım, sonra gittim o parayla iphone aldım " şeklinde... bu ülkede insanların %80inin geliri asgari ücretin iki katı kadar ... olmayan para ve maliye politikaları sağ olsun manavdaki bakkaldaki fiyatlar , ev paraları, araba paraları ortada.. bu insanlar zaten gelirlerinin çok büyük bir kısmını temel ihtiyaçları için harcıyor.. yatırıma ayırabildikleri, tasarruf yapabildikleri para çok az olduğundan ereğli demir çeliğin bir yılda yüzde 90 yapması ona pek bir gelir sağlamıyor.. . hatta enaga göre enflasyon %123 olduğundan zararda ... aralıkta olanlar unutulur mu mesela... üç beş birikimi olan herkes artık elindeki para daha da erimesin diye 17-18den dolar aldı ... birileri ise o gün satış yapıyordu... dün yaşananlar mesela ... krediye erişim imkanı olanlara aylık yüzde 7 enflasyonun olduğu ortamda yüzde 1 faizle kredi dağıtılacağı açıklandı ...
    .... ortam böyleyken bu insanların da artık ev alma ümidi vb kalmamışken coin piyasasında olduğu gibi 20x yaptıklarında ancak bir araba alacak birikimi olduğundan böyle işlere bulaşmaktan başka çareleri kalmıyor... ben bile sadece temettü ve eurobond birikimi amacıyla yola çıkmama rağmen hiç aklımda yokken viop piyasasında işlem yapmaya başladım... burada insanlar ise risk kontrolünün ne olduğundan , çeşitlendirmenin öneminden habersiz olduğundan paraları eninde sonunda ellerinden alınıyor

... şimdi bu insanların ne kadarına yaşadıkları müstehaktır orası da ayrı konu ... yine de zaman içerisinde insanlardan felaket derecesinde soğumama tiksinmeme rağmen iyi niyetli insanların da çok zarar etmiş olma ihtimali beni üzüyor...

neyse çok da şeyyapmamak lazım
    https://www.youtube.com/watch?v=wIeR...&start_radio=1
    Son düzenleme : HATAKE; 12-05-2022 saat: 11:30.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

7. piyasalarda parti bitti.

herşey zoltanın servet etkisini düşürmezseniz insanlar iş piyasasına geri dönmez açıklamasından sonra başla.

fed piyasayı hızlıca bozup alım gücü ve talebi kırarak enflasyonla mücadelesini göreceğiz.

terra coin 0.04 dolar... işlem yapılan borsalardan çıkarılma ihtimalini de dikkate almak lazım ... ytd... tüm forumdaşlara sağlıklı mutlu haftalar dilerim ... biraz sessiz moda geçelim başlığı çok meşgul ettik
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 1270/2131 İlkİlk ... 270770117012201260126812691270127112721280132013701770 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •