Sayfa 143/1032 İlkİlk ... 4393133141142143144145153193243643 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 1,137 - 1,144 arası.

Konu: HALK Cafe - I

BİST 100'deki açığa satış işlemlerinde yeni kural

08 Mayıs 2018, 20:22

BİST 100 hisselerinde açığa satış işlemlerinde, 2 ay süreyle "Yukarı Adım Kuralı" uygulanacak

Borsa İstanbul, BİST 100 paylarında gerçekleştirilen açığa satış işlemlerinde, 9 Mayıs 2018 tarihi itibarinden itibaren iki ay süreyle "Yukarı Adım Kuralı" uygulanacağını açıkladı.

Bu kurala örnek olarak, işlem yapanlar eğer tahta 2.10-2.11 TL, son işlem 2.11 TL ise açığa satış işlemi için 2.12 TL yazabilecekler, direk 2.10 TL'ye aktif veremeyecekler.

Borsa İstanbul tarafından konu ile ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

01/03/2016 tarihli ve 02.UUE.01 sayılı Pay Piyasası İşleyişine İlişkin Uygulama Usulü ve Esasları (UUE) uyarınca Pay Piyasasında BIST 100 Endeksi kapsamında bulunmayan ve açığa satışa konu paylar ile borsa yatırım fonu katılma belgelerinde uygulanmakta olan yukarı adım kuralının 09/05/2018 tarihli işlemlerden başlamak üzere 09/07/2018 tarihine kadar iki ay süreyle (bu tarihler dahil olmak üzere) BIST 100 Endeksinde bulunan ve açığa satış yapılabilen paylarda da uygulanması kararlaştırılmıştır.

Buna göre; bu tarihler arasında BIST 100 Endeksinde bulunan ve açığa satış yapılabilen paylar da dahil olmak üzere açığa satış işlemi yapılabilen tüm sıralarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

SPK robotların açığa satışını engellemek için açığa satış kuralını 2 aylığına değiştirdi. Bunun Halka katkısı olur mu?

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Yahoo temettüsüz fiyatları gösteriyor, ilgilenenler için: https://finance.yahoo.com/quote/HALK...rt?p=HALKB.IS#
    Hocam bu grafik çok iyi oldu. Demek ki nominal TL tarihi dip 3.18 imiş, ben 3.5 tl yi baz almıştım. Bu seviyeyi 2 kere görmüş, Kasım 2008 ve Mart 2009. Dolar kuru bu tarihlerde en yüksek 1.82 imiş, o zaman 2008 ve 2009 daki dolar bazlı tarihi dip 318 : 182=1.75 oluyor. An itibariyle 737 : 433=1.70 dolardayız, yani hisse şu anda dolar bazlı tarihi diptedir. Nominal TL tarihi zirvesini 21.80 de Mayıs 2013'te görmüş, dolar kuru o zaman 1.85 idi, demek ki dolar bazlı tarihi zirvesi 21.80 : 1.85=11.8 dolar imiş. Dolar bazında hisse son 5 yılda en tepe olan 11.8 den bugünkü 1.70'e düşerek %86 değer kaybetmiş. Ama hala da değer kaybetmeyi sürdürüyor.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4.  Alıntı Originally Posted by browjn Yazıyı Oku
    TH hocam bende Halkb de 7.70 leri bekliyorum ... Buralara gelirse alacağım ... Darbede 7.30 kadar düşmüştü ya... O zaman biraz daha bekleyeyim belki 7 altına salarsa alayım diye.. Birden döndü ve 7.70 den trene binmiş 10.20 de inmiştim .. Ben indikten sonra 15.40 lara kadar gitmişti .. Ama ben dönüp bakmamıştım ardından artık... Şimdide sanki böyle bir şey yapacak .. Belkide darbede gördüğü fiyatı tekrar görecek ama benim niyetim 7.70 civarı almak .. Nasip artık , bekliyorum .saygılarımı sunarım .
    Keşke acele etmeseydin, hisse dolar bazında tarihi dip seviyesinde lakin düşüş hala devam edecek gibi gözüküyor.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

trendcim kuzu kötü seneryoda 4 e kadar yolu var diyo ne diyon arkalarda duruyor yazdıkalrı
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

6.  Alıntı Originally Posted by browjn Yazıyı Oku
    ......... Borsa yatırımcısını bu hale düşürenler utansın ...... Algı çok değişti artık... Yeni halka arzlara bile dönüp bakmıyorlar .... Adam şirketi kuruyor derdi şirket değil vallahi ... Ah bir borsaya kote olsam da milleti bi sövüşlesem hayalleri ile her gece başını yastığa koyarak uyuyor , rüyasını görüyor zenginliğin.. Artık bireysel yatırımcı uyandı ..yemiyor bu çiftlik bank gibi numaraları ve almıyor yeni halka arzları ... Lanet olsun böyle borsaya aga. Kumardan ne farkı var? Kim kazanmış söylesin bana.
    Komutanım doğru dedin. Halka arzlar zaten tanım itibariyle orijinal yatırımcının o yatırımdan "çıkış" aşamasıdır. Adam yatırımını yapmıştır, şirketi büyütüp olgunlaştırmıştır, her türlü makyajı da yapıp bilançoları allayıp pullamıştır, artık yatırımdan çıkma ve kârını realize etme noktasına gelmiştir. İşte tam bu noktada halka arz devreye girer çünkü onlar klasik "exit=yatırımdan çıkış" stratejileridir. O yüzden halka arzlardan uzak durmakta yarar var.

7. trendhound USTAT, bugun TRUMP Iran ile NUkleer antlasmalari bozacagini anlatti. Sanirim o yuzden hisse olume gitti. dibinde olmasina ragmen, yuzde 6 daha satis gordu.

SEnce Yabanci bize gelmeyen OFAC nedenli bir bilgiye mi sahip ?

Yabanci payi binin yuzde 87 lerden %60 dusmesi nedeniyle . satan yabanci Fonlarin neden bu kadar sattigi bilgisi var mi bi yerlerde

8.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Üstat sizin bu hesaplar bir günde yalan oldu, bu gidişle her gün güncellemeniz gerekecek.
    Aynen öyle Hocam, TR bankacılık sektörü batık muamelesi görüyor şu anda, böyle bir muameleden en çok yara alan da HALKB maalesef.

Sayfa 143/1032 İlkİlk ... 4393133141142143144145153193243643 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •