Sayfa 146/384 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196246 ... SonSon
Arama sonucu : 3072 madde; 1,161 - 1,168 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by Mehmetkirsoy Yazıyı Oku
    Fed trump balonunu patlatabilir selka. Abd kurumları trump u bitirmek yani yeniden seçilmemesi için piyasayı çökertebilir.

Balon da iğne. Heran..
    mehmet kırsoy, nasıl gidiyo herşey ünye'de ? on sene evvel vob topiğinden hatırlarsın beni, menealaos olarak takılıyodum o vakit.. uzundur rastlamıyordum sana, o yüzden- ulan, zaman ne hızlı akıyo arkadaş' hissine kapıldım

80'lere kadar s&p500 kapsamındaki büyük hisselerde kurumsal sahiplik oranı %30 falanmış.. şu an %85.. en büyük şirketler diye kime baksan aynı sahiplik yapısı- blackrock, vanguard, state street, fidelity ve diğer benzeri fonlar sıralanıyor.. en büyük hissedarın bile %10 payı yok, bu kurumsal yatırımcıların hepsi her hissede <%10 paylara sahip.. pekii, mesela blackrock'ın büyük hissedarları kim diye baksan yine aynı yapı- state street, vanguard, berkshire h. falan yine aynı fonlar.. facebook sahibi diye sorsan, mark zucckker diye bi arkadaşın ismi veriliyor, lakin herifin hisse payı <%10 .. büyük şirket yaratmış diğer dahi çocuklar için de aynı şey geçerli

15 sene evvel bizim borsanın en büyüğü diye bilinen yerli oyuncunun ismi ali karakaya idi.. bizim aracı kurumda da hesabı vardı, ama farklı bir nickname ile açılmıştı hesap- hala aynı mı bilmiyorum, ama o vakitler bir hisse senedinde işlem hacminin yarıdan fazlasını tek başına bir hesap (mesela mehmet kırsoy) yapmışsa, spk direktman 'arkadaş sen manipülasyon yapıyorsun, seni yasaklıyorum, hisse hesaplarına bloke koyuyorum' derdi.. bu arkadaşın sahte isimli hesabına biz kendi aramızda blackrock derdik.. şimdiki blackrock'ın blackrock olması 6-7 trilyon dolar fon yönetim hacmine ulaşması ise esas olarak on sene evvelki o lehman krizi sonrasıdır, eskiden de vardı herhalde ama adını duyan yoktu

yani bütün global hisse senedi piyasaının hakimi olan bi grup var, aynı fonlar, kimin söz sahibi olduğu, kimin parasını yönettiği falan hepsi meçhul (yahudi finans eliti??) ismini veremezsin, cismiyle tarif edemezsin.. ahmak sürüsüne inandırılan hikaye basit: bilimsel yöntemler kullanarak hangi şirkete uzun vadeli yatırım yapılması gerektiğini tamamen bilimsel metodlarla hesap eden- buna göre yatırım dağılımı yapan okumuş zeki çocuklardan oluşan yatırım komiteleri vs.. çok boş bi hikaye

2. newyork borsasında uzun süredir uptrend forse eden dinamik- şirketlerin kendi hisselerini alması.. hisse fiyatı yükseldikçe şirket serbest sermaye yaratabiliyor, ama bu sermayeyi kendi işine yatırım için falan kullanmıyor, yine gidip kendi hisse senedini alıyor.. bu alımla fiyat yine yükseliyor, döngü devam ediyor- arada short yapan olduysa onlar da yakıt oluyor- endeksler yükseliyor- dengeler korunuyor.. endeksin yükselemez olduğu noktada bozulacak en kritik denge emeklilik fonlarının portföyü- şimdilik hisseler yükseldiği için hala aktüeryar yapı bozulmuş değil, ama ilk sert düzeltmede yankiler emekli maaşı falan alamaz duruma gelebilir.. tahvillerin durumu daha acıklı, artık faiz kuponu için yatırım yapılmıyor tahvile- değer artışı için yapılıyor, yani sadece faiz düşerse para yapabiliyorsun, mesela yıllık -2% ile niye tahvil alırsın (aldığın zaman her sene %2 sen ödeme yapıyorsun).. ama seneye faiz -3% olursa, değer artışı olur, 102 fiyatla aldığın 100-nominal tahvil 103 işlem görüyor demek (1 puan kar yazarsın)

niye böyle abukluklar var, niye çok alametler belirdi ?? sistemin sahipleri kendi arasında çatışıyor bi şekilde, nasıl tarif edilir bilemem ama bi çatışma olduğu kesin.. abd kurumları uyumsuz, abd-avrupa uyumsuz, finans-medya elitiyle silah-petrol eliti kavga ediyor gibi.. artık yumuşak güç falan gibi bi kaygı bile yok, eskiden demokrasi- özgürlük- yüksek insani değerler falan gibi retorik olurdu amerikan ordusunun işgallerine kılıf olarak, şimdi herif direkt diyor ki, suriye petrolüne el koyuyoruz, bunun için savaşırız, o petrol benim' diyor.. emir-komutasındaki yerel kiralık katil sürüsüne hadi marş- marş petrol kuyuları için fedailik yapacaksınız diyor, 5 senedir rojawa devrimine methiyeler düzmekten bitap düşmüş türk solcuları, suriye halkına ait petrol kuyularına çöken emperyalistin kiralık katilini bu sefer 'reel politik' üzerinden aklama gayretinde (tek ve mutlak amaç belli- tayyip'i devirmek, her ne pahasına olursa olsun, ister ülke yansın, ister kıyamet kopsun- dünyanın sonu gelsin)

Mehmetkirsoy Guest
     Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    mehmet kırsoy, nasıl gidiyo herşey ünye'de ? on sene evvel vob topiğinden hatırlarsın beni, menealaos olarak takılıyodum o vakit.. uzundur rastlamıyordum sana, o yüzden- ulan, zaman ne hızlı akıyo arkadaş' hissine kapıldım

80'lere kadar s&p500 kapsamındaki büyük hisselerde kurumsal sahiplik oranı %30 falanmış.. şu an %85.. en büyük şirketler diye kime baksan aynı sahiplik yapısı- blackrock, vanguard, state street, fidelity ve diğer benzeri fonlar sıralanıyor.. en büyük hissedarın bile %10 payı yok, bu kurumsal yatırımcıların hepsi her hissede <%10 paylara sahip.. pekii, mesela blackrock'ın büyük hissedarları kim diye baksan yine aynı yapı- state street, vanguard, berkshire h. falan yine aynı fonlar.. facebook sahibi diye sorsan, mark zucckker diye bi arkadaşın ismi veriliyor, lakin herifin hisse payı <%10 .. büyük şirket yaratmış diğer dahi çocuklar için de aynı şey geçerli

15 sene evvel bizim borsanın en büyüğü diye bilinen yerli oyuncunun ismi ali karakaya idi.. bizim aracı kurumda da hesabı vardı, ama farklı bir nickname ile açılmıştı hesap- hala aynı mı bilmiyorum, ama o vakitler bir hisse senedinde işlem hacminin yarıdan fazlasını tek başına bir hesap (mesela mehmet kırsoy) yapmışsa, spk direktman 'arkadaş sen manipülasyon yapıyorsun, seni yasaklıyorum, hisse hesaplarına bloke koyuyorum' derdi.. bu arkadaşın sahte isimli hesabına biz kendi aramızda blackrock derdik.. şimdiki blackrock'ın blackrock olması 6-7 trilyon dolar fon yönetim hacmine ulaşması ise esas olarak on sene evvelki o lehman krizi sonrasıdır, eskiden de vardı herhalde ama adını duyan yoktu

yani bütün global hisse senedi piyasaının hakimi olan bi grup var, aynı fonlar, kimin söz sahibi olduğu, kimin parasını yönettiği falan hepsi meçhul (yahudi finans eliti??) ismini veremezsin, cismiyle tarif edemezsin.. ahmak sürüsüne inandırılan hikaye basit: bilimsel yöntemler kullanarak hangi şirkete uzun vadeli yatırım yapılması gerektiğini tamamen bilimsel metodlarla hesap eden- buna göre yatırım dağılımı yapan okumuş zeki çocuklardan oluşan yatırım komiteleri vs.. çok boş bi hikaye
    Selam abi ;) 10 yıl oldu biz hala zengin olamadık ahahahahah

Sıkıldım abi foruma girip birşeyler yaazayim diyorum vakit geçiyor bir nevi terapi.

Yatırım diye birşey yok abi.

2013 de not artışıyla hepimizi batırdılar 0(shortcuları)

Şimdiki aklım olsa çok şey olurdum.

Ama şu var mesela dow jones o zamanlar 13 binken 25 30 bin hedef verenlere hassktr diyorduk.

dow jones 27,000
    İmkb ne yaptı dersen çöktü. Dolar olarak 2009 krizine döndü.

Velhasılı gene zengin olamadık gene..

Halkbankasını bize shortculara 12 dolardan ağlayarak patlattılar 2013 de şuan 90 cent..

Çok pis soydular insanları çok

Mehmetkirsoy Guest
    Amerikadan çözüm ile not artışı alan aynı ekip şimdi ne diyor ben şaşırıyorum şahsen. Not artışı için neler yapıldığını nasıl pazarlandığı dün gibi aklımda...

5.  Alıntı Originally Posted by Mehmetkirsoy Yazıyı Oku
    Amerikadan çözüm ile not artışı alan aynı ekip şimdi ne diyor ben şaşırıyorum şahsen. Not artışı için neler yapıldığını nasıl pazarlandığı dün gibi aklımda...
    not artışı tam tayyip amerika'dayken açıklanmıştı.. amerikalıların adetidir bu, ipini çekeceği adamı çağırıp başını okşar (hani eşşekli versiyonu vardır bu lafın, bilmem napmacağüı eşşeğe ot vermez o herif' falan gibi).. 10 gün sonra abd büyükelçisi- şimdi bir imparatorluğun çöküşünü izleyecez' diyerek düğmeye bastı.. fed, gezi, 17/25, seçimler, kobani- pkk'nın çözüm masasını devirmesi, hendek savaşı, her yerde patlayan bombalar, 15.temmuz, bütün bi batı ittifakının mutlak düşmanlığı, not indirimi üstüne not indirimi, ve arka fonda hep süregiden dolar spekülasyonu- ve geçen seneki altın vuruşla ahalinin tamamen dolarize edilmesi.. lakin amaç hasıl olamadı bi türlü.. bu sene 2228. kuruluş yıldönümünü kutlayan kadim devlet aklı karşı hamlesini koydu- nato (fetö) elementlerinin tarihi tasfiyesi, başkanlık sistemi, 75 yıl sonra ilk defa devlet aygıtının topyekün bir pozisyon alabilir hale gelmesi, nato'ya pentagon'a rağmen rus s400, rojawa harekatı vs (arka fonda dolar tahtasında volatilitenin kaybolması)

6. Karşı tarafı güzel anlatıyorsun da bizimkilere hiç toz kondurmuyorsun, FETO ye biz fetoş derken bu kadar yüz vermeyeceklerdi şunu da kabul et itibarını verelim Kemal abi.
     Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    not artışı tam tayyip amerika'dayken açıklanmıştı.. amerikalıların adetidir bu, ipini çekeceği adamı çağırıp başını okşar (hani eşşekli versiyonu vardır bu lafın, bilmem napmacağüı eşşeğe ot vermez o herif' falan gibi).. 10 gün sonra abd büyükelçisi- şimdi bir imparatorluğun çöküşünü izleyecez' diyerek düğmeye bastı.. fed, gezi, 17/25, seçimler, kobani- pkk'nın çözüm masasını devirmesi, hendek savaşı, her yerde patlayan bombalar, 15.temmuz, bütün bi batı ittifakının mutlak düşmanlığı, not indirimi üstüne not indirimi, ve arka fonda hep süregiden dolar spekülasyonu- ve geçen seneki altın vuruşla ahalinin tamamen dolarize edilmesi.. lakin amaç hasıl olamadı bi türlü.. bu sene 2228. kuruluş yıldönümünü kutlayan kadim devlet aklı karşı hamlesini koydu- nato (fetö) elementlerinin tarihi tasfiyesi, başkanlık sistemi, 75 yıl sonra ilk defa devlet aygıtının topyekün bir pozisyon alabilir hale gelmesi, nato'ya pentagon'a rağmen rus s400, rojawa harekatı vs (arka fonda dolar tahtasında volatilitenin kaybolması)

7. hegemonik batı kampındaki çatlak tabii ki 3.dünya için bi şans, düzeni değiştiremese bile sömürülme oranını azaltması adına.. on sene evvel finans medyasını çok izlerdim- batılı fon yöneticileri o sıralar asya f/x piyasalarında para yapamaz olmuşlardı ve trade desk'ler kapatılıyordu.. oysa aynı trader'lar sadece 10 yıl önce asya piyasalarının altını üstüne getirmiş, tozu dumana katmış, tayland- malezya- kore vs domino taşı gibi diz çöktürmüştü hepsine, basit f/x oyunlarıyla.. ama asyalılar oyunu görmüştü, mekanizmayı az çok anlamışlardı, ve artık izin vermez olmuşlardı şımarık soroscukların- yukarı sürdüm, aşağı bastım vs gibi ucuz triklerine.. volatilite öldü ve soroscuklar para yapamaz oldu, trade deskler kapandı

bizde mekanizmanın çanına ot tıkamak çok zor geldi, çok geç geldi, az geldi.. haziran başı guvernör değişikliğinden beri volatilite hissedilir ölçüde azaldı, çok açık görünüyor fiyat grafiğinde.. oysa son 5 ayda olanlar, son 5 yıla rahmet okutur cinstendi- yaptırım tehditleri, yaptırımlar, not indirimleri, medya üzerinde estirilen muazzam fake-news rüzgarları, abd ordusunun savaş açarım tehditleri, ordunun sınırı geçip koridoru gömmesi- abd ordusunun çekilmek zorunda kalması, vs vs.. bunların hiç biri rahip krizinden aşağı değildi, amma velakin ˜look at the tabela

usd/try bir türlü kıpraşamıyor, 5.70- 5.75 dolayına demir atmış, max %3 aşağı- %3 yukarı, volatilite zar zor nefes alıyor, dolar kuru ne düşüyo- ne çıkıyo.. herşeyini dolara basmış ahali ise gittikçe endişeleniyor, dolar 65 lira olacak videoları rating rekoru kırıyor- nasıl olacak (inşallah olsa hemen) diye bilinçlenmek istiyor ama ruhunu serinletemiyor bi türlü, videolardaki boş laf salatası beynine yığılmaya devam ediyor, aklı selim tamamen yitip gitmiş.. artık kendinin bile inanmadığı klişelerden başka bir şey görmüyor gözü, görmek/duymak bile istemiyor.. lira satıp dolar almayı, iktidar partisine karşı en mühim muhalefet etme aracı olarak içselleştirmiş durumda.. acıklı bir görüntü..

küresel sistem tıkanmış, hegemonik güçler kendi içinde kavga ediyor, kurulu düzen büyük değişimlere gebe falan- lakin türk'ün okumuş etmiş kesimi, tarihin bu dramatik değişim sahnesinde tek bir mevzuya vakfetmiş bütün enerjisini- rakip partinin liderini devirmek.. başka hiç bi şey ilgisini çekmiyo
    Son düzenleme : KaraKemal; 01-11-2019 saat: 21:32.

8. Yazılanları büyük bir iştahla bir çırpıda okudum...

Herşey büyük.. Lokmalar, hedefler, paralar, sermayeler, kapitaller, falan, filan...

Eee ne yapalım o zaman? Dükkanı kapatıp gidelim mi? Meydanı Doçe ile Cıtı ye mi bırakalım.. Pes mi diyelim...

2005 Vakbn halka arzdan beridir her gün işlem yaparım... 2005 yılında VAKBN almıştım, 5,93 TL den...

Halka arz aralık fiyatı 4,75-5,93 idi.. O denli talep vardı ki; 5,93 TL den almıştım...

2005 den 2020 ye geldik nerdeyse ve VAKBN bugün 4,26 TL yi gördü....

2005 yılında birisi bana 5,93 TL den VAKBN alma, 2019 yılının Kasım ayında 4,26 TL den alırsın dese idi? Ne derdim bilemiyorum...

Cevap veremez idim sanırım...

Piyasa bu herşey var içinde. Spekülasyon, manipulasyon, oryantasyon, fırıldaklık, gevşeklik, uluslararası siyaset, politika ve biraz da ekonomi.. Ne yok ki? Çingene pazarı gibi..

Borsa da fiyat vermek cehalet işidir. Ne dibi vardır, ne tepesi.. Para kaybetmeye alışkın olmayan birisinin harcı değildir, Borsa. Er meydanıdır..

2013 Mayıs ayında Gezi Olaylarından bir gün önce hisse alıp, ertesi gün -450,000 TL hesap bakiyesi ile yatağa gitmiştim..

Ben porfesyoneldim. Davranışsal psikolojiyi bilirim, borsayı tanırım, trade yaparım, hocayım , üstadım, bilanço okurum, muhasebe bilirim, şirketlerin tüm faaliyet raporlarını okurum. Öfke kontrolümü yapabilirim...

O gece sabaha kadar uyuyamamıştım...

Ertesi gün borsa açıldı. Hergün bugün dip, bugün dip, bugün dip diyerek tam bir hafta boyunca -%5 inmişti... Aldığım yerden -%50 dipte idim...

Şok geçiriyordum. Emeklerim, tüm birikimlerim, 2 bebemin, eşimin hakkı, geleceğimiz, erimiş, bitmiş, yok olmuştu...

-%60 a varan bir zarar ile nasıl satabilirdim? VAKBN 7 TL den 1 ayda 3 TL ye gelmişti.....

Davranışal psikolojisini yemişim, yatırımcı psikolojisini bitirmişim, ama aklım yerinden fırlıyordu...

Dedim ya... Herşey olur..

Malum başlıkta USD 5,93 TL de iken satın, alttan ilk durak 5,71 dir. Kırarsa 5,51 e kadar yolu var dediğimde....

LANETLENMİŞTİM....

Oysa karşındaki insanı tanımadan senin acemice eleştirilerin senin ne derece CEHALET sahibi olduğunu gösteriyor..

Normandiya Çıkarması Gazisine; ağaca attığın tabanca mermisini anlatmak gibi bir'şey...

Fazla uzatmak istemem...

Tüm bu lakırtıların sonucunda ben KAYBETMEDİM.. Bazılarının dediklerimle alay ettiklerini de MALUM BAŞLIKTA okuyorum... PRICELESS yazmışım diye....

Benim tecrübelerimin MALİYETİ arkadaş; bir günde hesabında -450,000 TL yazmasıdır...

Birgün hesabında -450,000 TL akşam yazarsa, gözlerin araba farı tutulmuş TAVŞAN gibi açılır. Bu paha biçilemez bir TECRÜBEDİR.

2,75 TL den aldığın BNVIT hissesinin ertesi yıl 25 TL ye gitmesidir...

Bu kayıp değildir.. Tecrübedir..

Bu "PRICELESS" tecrübe bana der ki;

- Endişeyi Ucuza AL! Coşkuyu Pahalıya SAT!
    - Dibin dibi, tepenin tepesi olmaz. Kademe candır!
    - Ne ucuz ise, onu al ve bekle... Pahalanınca SAT!
    - Asla bir yatırıma körü körüne aşık olma!
    - Piyasalarda fırsatlar asla bitmez...
    - Piyasalara direnme, yanlış sende!-

En son olarak mı

-Anlayana Sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az...

Maalesef , karşılıklı ilişki, algı ve anlayış; benim anlatabildiğimden ziyade bu satırları okuyup, kişinin ne anladığıdır...

Saygılar...

Bu arada 1 Kasım ve USD 5,69 ü görmüş...

Sayfa 146/384 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196246 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •