Sayfa 167/214 İlkİlk ... 67117157165166167168169177 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 1,329 - 1,336 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Merhabalar,
    Bugün programı incelerken "Getiri ortalaması" ve "Portföy değeri" kısmında bir şey dikkatimi çekti.
    Sizlere de sormak istiyorum.
    Ben portföyümü oluştururken Sayın DRİZM' in de önerisi ile 3 aylık portföy oluşturmuş ve backtestleri de buna göre yapmıştım.
    Ancak bugün gördüm ki backtestlerde "Portföy değeri" aylık hesaplanıyor. Bu da bizim gerçek hayattaki portföyümüzle uyuşmuyor.
    Çünkü biz alıp 3 ay bekliyoruz ve 3 ay sonunda satıyor yani kar/zararı realize ediyoruz. Ama sistem sanki her ay alıp satıyor gibi hesaplama yapmış (Portföy 3 aylık olmasına karşın)
    Ekteki excel dosyasında http://dosya.co/nwow77qp943t/Port.xlsx.html 2017 nin 1 ayı ile 12. ayı arasındaki benim sistemime göre önerilen hisseler ve backtest verileri var.
    Bu dosyaya bakıldığında söylediğim şey daha anlaşılır olacaktır.
    Acaba bu konu ile ilgili forumda daha önce konuşulmuş muydu. Ya da bu durum Queenstocka soruldu mu?
    Teşekkürler.

1 aylık sonuç veriyor ama 3 ay boyunca aynı hisseleri alıyor ...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by mabthera Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Bugün programı incelerken "Getiri ortalaması" ve "Portföy değeri" kısmında bir şey dikkatimi çekti.
    Ben portföyümü oluştururken Sayın DRİZM' in de önerisi ile 3 aylık portföy oluşturmuş ve backtestleri de buna göre yapmıştım.
    Ancak bugün gördüm ki backtestlerde "Portföy değeri" aylık hesaplanıyor. Bu da bizim gerçek hayattaki portföyümüzle uyuşmuyor.
    Çünkü biz alıp 3 ay bekliyoruz ve 3 ay sonunda satıyor yani kar/zararı realize ediyoruz. Ama sistem sanki her ay alıp satıyor gibi hesaplama yapmış (Portföy 3 aylık olmasına karşın)
    Ekteki excel dosyasında http://dosya.co/nwow77qp943t/Port.xlsx.html 2017 nin 1 ayı ile 12. ayı arasındaki benim sistemime göre önerilen hisseler ve backtest verileri var.
    Acaba bu konu ile ilgili forumda daha önce konuşulmuş muydu. Ya da bu durum Queenstocka soruldu mu?
    Teşekkürler.
    Evet bir yanlışlık var. Açıkçası, daha önce performans sonuçlarını incelerken fark etmemiştim. 3 aylık portföylerde 3 ayda bir yapması gereken hesabı aylık yapıyor. Fark edilseydi mutlaka finnet'e ulaşılırdı. Dediğiniz gibi, excel dökümünde rahatça anlaşılıyor hata. Rica etsem siz bu excel dosyası ile ulaşabilir misiniz? Şu an ben kullanmıyorum, sizin hesabınıza bağlanıp yine sizinle iletişime geçeceklerdir.

4. 2015-2018 arası bir inceleme yaptım.hatalar olabilir ama benim asıl görmek istediğim temettü verimi yüksek hissenin 3 senelik fiyat hareketini görmekdi.
    en başından söylediğim gibi şunu gördümki TV değeri tek başına hisse seçiminde kriter olamaz.hisse fiyatının tepe-dip bölgelerine yakınlığı ölçmüyor.(tepe-dip demiyorum dikkat edelim böyle bir parametre yok zaten)
    uygun bir vakitte ise aynı çalışmayı en çok ve fazla temettü veren hisseleri secerek yapacağım.bakalım A grubu hisseler yerine bunları seçmiş olsak ne olurdu....

5.  Alıntı Originally Posted by mabthera Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Teşekkürler.
    Sayın mabthera ve konu üzerinde mesaj yazan diğer arkadaşlar ;

bu konu bizzat sayın Yaşar Erdinç tarafından programcılara iletilmiş, verilerin 3 aylık olarak gösterilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Düzeltme yapılmamış olması herhalde çalışmaların bitmemiş olmasındandır diye düşünüyorum.

6. Sayın qurman ;

Şu an elimde program olmadığından diğer çalışmalarınızı yayınlamanız da bittiğinde verdiğiniz tarihler arasındaki getirileri programdan da kontrol edelim.

7. Sayın mabthera'nın çalışmasına bakarak "sistem aylık alımlarda daha iyi çalışıyor galiba" diye düşünmek yanlış olur zira alım-satım için aylık dönem seçildiğinde getiri çok düşüyor....

8. Cevaplar için teşekkürler.
    Finnete bu durum için mesaj atacağım. Belki çalışmaların son durumunu öğrenme şansımız yada belki hızlandırma olabilir.
    Bir de ek olarak, belki bazı arkadaşların dikkatini çekmiştir. Excel dosyasında Ocak 2017 getirilerinde, taramanın 2017 yılı başlaması ile -- 2007 de başlayan ve Ocak 2017 de dahil olan hisselerim getirisinde farklılıklar var.
    Tarama nerden başlarsa başlasın aynı getiriler olması gerekmez miydi?
    Sonuçta aynı hisseler, ama farklı getiri yüzdeleri var.
    Acaba programa hissenin portföye giriş tarih/fiyatları mı farklı?
    Bu durum hakkında fikirleriniz nedir?
    Saygılarımla.

Sayfa 167/214 İlkİlk ... 67117157165166167168169177 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •