Onemli Gunler Banner
Sayfa 1692/7020 İlkİlk ... 69211921592164216821690169116921693169417021742179221922692 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 13,529 - 13,536 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Avusturyali roman, oyku ve oyun yazari Peter Handke’nin dogum gunu (6 Aralik 1942)

Cocuk daha henuz cocukken kollarini sallayarak yururdu.
    Derenin irmak olmasini isterdi, irmagin sel,
    bir su birikintisinin de deniz olmasini.
    Cocuk henuz cocukken cocuk oldugunu bilmezdi.
    Her sey yasam doluydu ve tum yasam birdi.
    Cocuk henuz cocukken hicbir sey hakkinda fikri yoktu.
    Aliskanliklari yoktu.
    Bagdas kurup otururdu, sonra kosmaya baslardi.
    Sacinin bir tutami hic yatmazdi
    fotograf cektirirken poz vermezdi
    Cocuk henuz cocukken su sorulara sira gelmisti.
    Neden ben benim de sen degilim,
    neden buradayim da orada degilim?
    Zaman ne zaman basladi ve uzay nerede bitiyor?
    Gunesin altindaki yasam sadece bir ruya mi?
    Gorduklerim, duyduklarim, kokladiklarim
    sadece dunyadan onceki dunyanin bir goruntusu mu?
    Gercekten kotuluk var mi?
    Gercekten kotu insanlar var mi?
    Nasil olur da ben olan ben olmadan once var degildim
    ve nasil olur da ben olan ben,
    bir zaman sonra ben olmayacagim…

Als das Kind Kind war,
    ging es mit hängenden Armen,
    wollte der Bach sei ein Fluß,
    der Fluß sei ein Strom,
    und diese Pfütze das Meer.
    Als das Kind Kind war,
    wußte es nicht, daß es Kind war,
    alles war ihm beseelt,
    und alle Seelen waren eins.
    Als das Kind Kind war,
    hatte es von nichts eine Meinung,
    hatte keine Gewohnheit,
    saß oft im Schneidersitz,
    lief aus dem Stand,
    hatte einen Wirbel im Haar
    und machte kein Gesicht beim fotografieren.
    Als das Kind Kind war,
    war es die Zeit der folgenden Fragen:
    Warum bin ich ich und warum nicht du?
    Warum bin ich hier und warum nicht dort?
    Wann begann die Zeit und wo endet der Raum?
    Ist das Leben unter der Sonne nicht bloß ein Traum?
    Ist was ich sehe und höre und rieche
    nicht bloß der Schein einer Welt vor der Welt?
    Gibt es tatsächlich das Böse und Leute,
    die wirklich die Bösen sind?
    Wie kann es sein, daß ich, der ich bin,
    bevor ich wurde, nicht war,
    und daß einmal ich, der ich bin,
    nicht mehr der ich bin, sein werde...

2. Elwood Blues, 6 Aralik 1953 Pazar gunu Cook County, Chicago, Illinois'de dogdu. (Cazci Kardesler 2000 - Blues Brothers 2000 - Blues Brothers - Il mito continua filmi, 1989)

3. Fransiz yazar Simone de Beauvoir, 6 Aralik 1954'de Mandarinler (Les mandarins - The Mandarins) romaniyla Fransa'nin en buyuk edebiyat odulu Goncourt Odulunu kazandi.

"Cunku su an buradayim, ama asla geri donmeyecegim; cunku dunya hem çok zengin hem de cok yoksul, gecmis ise hem cok yogun hem de cok hafif; cunku su guzelim ani mutluluga donusturemiyorum. Cunku askim oldu ve ben ona ragmen yasamimi surdurecegim."

"Parce que je suis la, parce que je ne reviendrai pas, parce que le monde est trop riche, trop pauvre, le passe trop lourd, trop leger; parce que je ne peux pas fabriquer du bonheur avec cette heure trop belle, parce que mon amour est mort et que je lui survivrai."

4. Cezayir asilli Fransiz psikiyatr, filozof, devrimci ve yazar Frantz (Omar) Fanon’in olum yildonumu (6 Aralik 1961)

“Gazete haberleri ve fotograflarinda, sinema filmlerinde toplumlar once goruntuleriyle taninir. Gorulur ki kravatsiz medeniyetler, onune pestemal orten medeniyetler ve sapkasiz medeniyetler vardir. Belli bir kultur seviyesine baglilik, ekseriyetle insanlarinin giyim gelenekleriyle ifade edilir. Mesela, Arap dunyasinda kadinin giydigi carsaf, turist tarafindan hemen fark edilir.”

"C’est à travers l’habillement que des types de sociétés sont d’abord connus, soit par les reportages et documentaires photographiques, soit par les bandes cinématographiques. Il y a ainsi des civilisations sans cravates, des civilisations avec pagnes et d’autres sans chapeaux. L’appartenance a une aire culturelle donnée, est le plus souvent signalées par des traditions vestimentaires de ses membres. Dans le monde arabe, par exemple, le voile dont se drapent les femmes est immédiatement vu par le touriste."

5. The Rolling Stones, 7. Ingiltere - 9. Amerika albumu Beggars Banquet'i 6 Aralik 1968'de Decca etiketiyle piyasaya surdu.

6. Susie Salmon, 6 Aralik 1973 Persembe gunu Pennsylvania, Norristown'da komsusu George Harvey tarafindan olduruldu. (Cennetimden Bakarken - The Lovely Bones - Amabili resti filmi, 2009)

7. Rus edebi kuramci, elestirmen ve yazar Viktor Borisovich Shklovsky'nin olum yildonumu (6 Aralik 1984)

"Tablolar onu yiyip bitirir. Calismak o kadar guctur ki! Yapitlar da cocuklar gibi dogar. Zevkle, sevinc icinde, hicbir utanc duyulmadan tasarlanirlar; gucluk cekilerek tasinirlar; aciyla dunyaya getirilirler; dunyaya geldikten sonra da uzuntu icinde yasarlar."

"Paintings devour him. It is so hard to work! These things are born like children. Conceived in joy—joy, not shame—then carried with difficulty and delivered in pain, to live forever after in bitterness."

"Sen benim oturdugum kentsin, ayin ve gunun adisin sen. / You are the city I live in; you are the name of the month and the day."

"Askin beni yaraliyor. Gunun birinde beni yaralayacaksin sen. Cunku bugun cok seviyorsun. / I fear your love; someday you will hurt me because of the way you love me now."

8. William Shatner, Leonard Nimoy ve DeForest Kelley'nin rol aldigi Uzay Yolu VI: Kesfedilmemis Ulke (Star Trek VI: The Undiscovered Country - Star Trek VI - Rotta verso l'ignoto), 6 Aralik 1991'de Amerika'da vizyona girdi.

Sayfa 1692/7020 İlkİlk ... 69211921592164216821690169116921693169417021742179221922692 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •