Sayfa 1737/2132 İlkİlk ... 737123716371687172717351736173717381739174717871837 ... SonSon
Arama sonucu : 17050 madde; 13,889 - 13,896 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Merhaba herkese

Ufakta olsa Döviz varlığım için DDKKM mi yoksa eurobond mu önerirsiniz?
    Yada bu ülke riski var, fiziki tut mu dersiniz.
    Siz bilirsiniz, eurobond getirileri iyi düzeylere (>%10) ulaştı artan risk nedeniyle.

2.  Alıntı Originally Posted by RAVİ Yazıyı Oku
    Vadeli doviz kontratlarındaki ilk tur sonraki keskin düşüşe anlam verebilen var mı? Tamam beklenti, aşırı alış vs. bir nebze ama bu kadar aptalca bir hareketi gerektirecek ne vardı? Üstelik mb doviz kuru arttığı halde bu oldu.
    Elbette, iki nedeni var.
    Birincisi millet ittifakının seçimi alacağı fiyatlanıyordu borsa ve viopta, seçim sonrası dolardaki baskı gevşetilip kurda artış beklentisi vardı. Ayrıca vadelilerde fiyat spot fiyatın üstüne vade farkı konarak belirlenir, seçimi millet ittifakı alsa faiz artışı beklentisi de vardı ve yıllık %50 dolayında faiz fiyatlanıyordu. Cumhur ittifakı düşük faize devam dediği için seçimi "kazanır gibi olunca" vadeli kontratlarının hepsinin fiyatı düştü, dolarda da mevcut kontrol/baskı politikası devam eder beklentisiyle ani artış beklentisi de yok oldu. Dolayısıyla pazartesi büyük düşüş oldu. Piyasa terse geldi diyebiliriz, seçim öncesi yanlış fiyatlama yaptı. Ancak yine ufaktan artışa başladılar, piyasa olanları sindirdikçe doğru fiyatlama oluşacaktır, volatilite normal.

Ben de epeyce dolar ve altın long kontratı tutuyorum, iki yatırım hesabımda da teminat tamamlama çağrısı yedim pazartesi. Bozmayı düşünmüyorum.

Şu twitte de açıklanmış:
    https://twitter.com/iriscibre/status...C-iZC9uYIuAAAA

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,935
    Kriz kahini ve 'Doktor Kıyamet' olarak bilinen ABD'li ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması durumunda Türkiye'nin tam teşekküllü bir finansal kriz yaşayacağı uyarısında bulundu.

https://www.sozcu.com.tr/2023/finans...nirsa-7687139/
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

https://tradingeconomics.com/turkey/money-supply-m2

M2 Para arzı son 2 ayda 900 milyar TL artarak 9.5 trilyon TL'ye çıkmış,1 yıl önce ise 5.9 trilyon TL idi=ENFLASYON^^^

5.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Elbette, iki nedeni var.
    Birincisi millet ittifakının seçimi alacağı fiyatlanıyordu borsa ve viopta, seçim sonrası dolardaki baskı gevşetilip kurda artış beklentisi vardı. Ayrıca vadelilerde fiyat spot fiyatın üstüne vade farkı konarak belirlenir, seçimi millet ittifakı alsa faiz artışı beklentisi de vardı ve yıllık %50 dolayında faiz fiyatlanıyordu. Cumhur ittifakı düşük faize devam dediği için seçimi "kazanır gibi olunca" vadeli kontratlarının hepsinin fiyatı düştü, dolarda da mevcut kontrol/baskı politikası devam eder beklentisiyle ani artış beklentisi de yok oldu. Dolayısıyla pazartesi büyük düşüş oldu. Piyasa terse geldi diyebiliriz, seçim öncesi yanlış fiyatlama yaptı. Ancak yine ufaktan artışa başladılar, piyasa olanları sindirdikçe doğru fiyatlama oluşacaktır, volatilite normal.

Ben de epeyce dolar ve altın long kontratı tutuyorum, iki yatırım hesabımda da teminat tamamlama çağrısı yedim pazartesi. Bozmayı düşünmüyorum.

Şu twitte de açıklanmış:
    https://twitter.com/iriscibre/status...C-iZC9uYIuAAAA
    Cevaplar için teşekkürler.

Yalnız bence durum faiz ve kısa vadeli faiz beklentileriyle açıklanacak boyutun üzerindeydi. Zaten yer yer %50'nin üzerinde makas var teorik fiyat ile spot arasında. MB faizi dolayısıyla teminata ödenen nema faizi %8 bile değil, MB faizi %20-30 bile yapsa ilk anda eskisi gibi bir denklikten çok uzak olur etkisi, burada daha çok geleceğe yönelik beklentiler rol oynar. bu dönem ise beklentinin ne olduğu belli iken bu şekilde bir crash mevcut durumda açıklananları düşünsek dahi saçmaydı. Burası da manipülasyona iyice açık hale geldi, zaten çok temiz sayılmazdı hiçbir zaman o da ayrı ama görece hacimli kontratlarda nema faizi vd. dengeleyici unsurlar bir nebze toparlıyordu durumu.

Bir de şu aracı kurumlar var, gün aşırı teminat oranlarını artırmaya başlamışlardı. Ben teminatı makul bir sınırda tutarak pozisyon taşıyorum son birkaç yıldır toplam portföyün %50-100'üne denk gelecek biçimde. Bu piyasa idare etmesi en zor piyasa diğer spot ve türev araçlar/piyasalar içinde, son yapılanlar da tüy dikti iyice. Ben yine de hala hedge olarak kullanmaya devam ediyorum. Burada vade ve teminat ayarlaması ve geçişleri çok önemli. Sırf bunu yeterince verimli ayarlayamadığım için 8-18 çıkışını bütünüyle değil ama epey ıskalamıştım ki piyasa 2-3 TL'ye kadar düşürmüştü kontrat fiyatlarını malum gün sabahı, çok batan olmuştur o zaman.

6. Pilavlı Hocam merhabalar, seçim sonuçlarına göre cumhurla devam anlaşılan peki bist nasıl olur şimdi veya gelecekte?

7.  Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Pilavlı Hocam merhabalar, seçim sonuçlarına göre cumhurla devam anlaşılan peki bist nasıl olur şimdi veya gelecekte?
    Cevdet bey bilmek mümkün değil, biliyorsunuz bizim piyasalar artık rasyonellikten koptu, dünyada geçerli olan kurallar bizde işlemiyor kendine has kuralları oldu. Mesela en son örnek geçen hafta resmi kurla serbest piyasa kurunun %10 ayrışması, dünyada tek tük ülkede olan bir durum, her şeyi bozdu geçti, böyle bir piyasada nasıl tahmin yapabilirsiniz? Haftaya ne kural gelecek veya değişecek öngörebilir miyiz?

Ben kendi pozisyonumu yazayım: paramın yüzde elli gibi bir miktarı eurobondda, pasif getirisinden memnunum, kuponlarını bozmayıp tekrar yatırıyorum bileşik getiri için, mesela dün bir parça ekleme yaptım yine. Kalan miktar TL'de ama onun da tamamını kapsayacak kadar viopta dolar/altın uzun kontratım var, vadeler arası gezerek trade ettiğim oluyor. Kaldıraç nedeniyle geriye boşta kalan paranın da bir bölümüyle arbitraj başlığında da paylaşılan şekilde yıllık %40-50 civarı getirilerle aylık çeviriyorum. Bir bölüm de hisse kontratlarında duruyor, üç büyük banka ereğli ve tüpraş sevdiğim hisseler ama en son bankaları aralık sonunda satmıştım sonra almadım bankaların önü karanlık görünüyor hükümet ümüklerini sıkmaya devam edecek gibi. Şu an sadece ereğli taşıyorum uzun bir düşüş yaşadı uzun vadede yönü yukarı olmalı, onda da viopta vadeler arası fırsat oldukça taşıyarak trade ediyorum.

Viopta pazartesi sabah altın/dolar/hisse kontratlarının alayı birden taban açınca epey zararım vardı ekranda ama iki gündür piyasayla boğuşarak zararı kapattım bu akşam itibarıyla cuma kapanıştaki miktara getirdim yine. Çok yorucu oldu gerçekten leş bir piyasamız var çekilecek dert değil, insanın para kazanması değil mevcudu koruması bile eziyet. Stressiz bir şekilde paranızı koruyup reel kar alabileceğiniz bir yatırım aracı yok maalesef.

8.  Alıntı Originally Posted by RAVİ Yazıyı Oku
    Cevaplar için teşekkürler.

Yalnız bence durum faiz ve kısa vadeli faiz beklentileriyle açıklanacak boyutun üzerindeydi. Zaten yer yer %50'nin üzerinde makas var teorik fiyat ile spot arasında. MB faizi dolayısıyla teminata ödenen nema faizi %8 bile değil, MB faizi %20-30 bile yapsa ilk anda eskisi gibi bir denklikten çok uzak olur etkisi, burada daha çok geleceğe yönelik beklentiler rol oynar. bu dönem ise beklentinin ne olduğu belli iken bu şekilde bir crash mevcut durumda açıklananları düşünsek dahi saçmaydı. Burası da manipülasyona iyice açık hale geldi, zaten çok temiz sayılmazdı hiçbir zaman o da ayrı ama görece hacimli kontratlarda nema faizi vd. dengeleyici unsurlar bir nebze toparlıyordu durumu.

Bir de şu aracı kurumlar var, gün aşırı teminat oranlarını artırmaya başlamışlardı. Ben teminatı makul bir sınırda tutarak pozisyon taşıyorum son birkaç yıldır toplam portföyün %50-100'üne denk gelecek biçimde. Bu piyasa idare etmesi en zor piyasa diğer spot ve türev araçlar/piyasalar içinde, son yapılanlar da tüy dikti iyice. Ben yine de hala hedge olarak kullanmaya devam ediyorum. Burada vade ve teminat ayarlaması ve geçişleri çok önemli. Sırf bunu yeterince verimli ayarlayamadığım için 8-18 çıkışını bütünüyle değil ama epey ıskalamıştım ki piyasa 2-3 TL'ye kadar düşürmüştü kontrat fiyatlarını malum gün sabahı, çok batan olmuştur o zaman.
    Doğru, viop çok zor bir yer, yıllardır ben de işlem yapıyorum ve reel olarak karda olan azınlıktayım, insanın riskini çok dikkatli ayarlaması gerekiyor, kaldıracın cazibesine kapılıp sıfırlanmak işten bile değil. Kendini kaybetmeden işlem yapabilen biri için ise bist'e göre daha kullanışlı. Genelde hisse senedi taşımak yerine kontrat almayı tercih ediyorum ben de.

Sayfa 1737/2132 İlkİlk ... 737123716371687172717351736173717381739174717871837 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •