Sayfa 178/462 İlkİlk ... 78128168176177178179180188228278 ... SonSon
Arama sonucu : 3690 madde; 1,417 - 1,424 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

Arkadaslar turkcell dergilikten indirebiliyorsunuz capital mayıs sayısını. Bilginiz olsun

2.  Alıntı Originally Posted by atansu Yazıyı Oku
    Arkadaslar turkcell dergilikten indirebiliyorsunuz capital mayıs sayısını. Bilginiz olsun
    Çok teşekkürler.Siz yazınca baktım ttkom da da varmış e-dergi uygulaması.

3. Röportajın tamamını okudum.

Büyüme fırsatlarında Güneş enerjisini ve IoT , otomasyon ve yapay zekayı ilk sıraya koymuş CEO.

Solar teknolojiye daha fazla yatırım yapacağız da demiş.

Bu röportajı görmeden yazmıştım bugün bence Paynetten gelen parayı Solar teknolojilere yatırabilirler diye. Bunun yanında , yapay zeka , Iot ve otomasyon alanlarına yatıracaklarmış.

Büyük markalardan çok büyümekte olan markalarla da çalışacağız demiş. Muhtemelen henüz tanınmamış , küçük boyutlu ama büyüme potansiyeli yüksek güzel işler yapan firmalara ya yatırım yapacaklar yada iş birliği.

İleriki yıllarda sektör lideri olmak için bunları yapmaları da lazım. Önümüzde sadece İndes bilgisayar var onları geçmeye çalışacağız önümüzdeki birkaç senede demiş.

Bu da demek oluyor ki , 3-4 sene içinde 2 milyar USD satış seviyesine çıkılacak. Yani USD bazında her sene %20 seviyesinde büyüme olması lazım bunu yapabilmek için.

İlk defa CEO'nun gelecek hakkında bu kadar çok detay ve rakam verdiğini görüyorum. Bizim de beklediğimiz buydu. Gerçi bunu bir dergiye röportaj şeklinde vermiş , bunun yerine bunları grafik ve görsellere döküp , prezentasyon şeklinde borsa yatırımcılarına ve analistlere sunması belki daha etkili olur hisse fiyatı üstünde ama olsun bu da bir başlangıç.

Daha önce hiç bu kadar açık ve detaylı rakam vererek projeksiyon yapmamıştı. Güzel bir başlangıç bu.

Bence herkes röportajın tamamını bulup okusun bir yerden. Çok güzel ve faydalı bilgiler var.

Ömer Musa sürekli olarak ben hisse fiyatı üzerinde şov yapan değil iş yapan yönetimleri seviyorum demişti. Adam haklı , hakikaten şirketi nasıl daha da büyütürüz diye kafa patlatan ve projeler geliştiren bir yönetimimiz var.

Ama bu kadar çabanın sonunda bunun hisse fiyatına da yansımasını istiyoruz biz yatırımcılar olarak. Bunun içinde böyle röportajlara ve sunumlara ihtiyaç var.

Tüm yazıyı okudum biraz çalışalım,

Arena gecen yıl net kar marjı 1.11%, Brigthstar %2 net kar marjı ile çalışırsa (Emirhan Bey in eski yazılarında benzer oranlar geçmişti sanki) 400milyar dolarlık kısım ile ortalama net kar marjımız kötü geçen sene verileriyle bile %1,46 gibi bi oran oluyor.

14milyar ciro, yaklaşık 200-210milyon kar tahmini olabilir tabi bu rakamda finansal gider hesaba katarsak (paynetin satılmadığı durumda 60-70milyon extra yük gelirse satınalmadan kaynaklı)

150milyon civarı net kara işaret ediyor AMA!!! paynet satılırsa ki görüşmeler sonucu bu yıl sonuclanması büyük ihtimaldir diye düşünüyorum.

finansal yük ortadan kalkacak ama 30m kar elden gidecek kabaca, yani 60m borctan kurtulup 30m kar extra gelecektir. Yani kabaca 180milyon nek kar ve kasada satış fiyatına baglı olarak 300-400milyon extra paramız kalacaktır.

Yani anlık fiyatla 7civraı FKmız, TL bazlı her yıl o veya bu şekilde %100 büyütülen bi şirketimiz var. 15fk yı haketse. 28-30TL hedef fiyatlara ulaşmak mümkün gibi görünüyor.

Piyasanın bu potansiyeldeki bi şirketi büyüdüğü sürece dip fiyatlarda 15fk da fiyatlar hatta 20-25fk lar çoşku zamanları görülebilir diye düşünüyorum.

Emirhan bey ile benzer rakamlara ulaşıyoruz gibi, tekrar belki rakamlara yorum yapar diye topu atayım :)

Capital Mayıs sayısı 30tl olsa da 3-4sf ciddi bi roportaj verilmiş sanki tekrar bir ivmelenme başlayacak gibi.

En ciddi gördüğüm kızım Solar tarafa da ciddi vurgu yapılmış, cihaz dağıtım pazarına da. En yüksel büyümeyi yine akıllı telefon tarafında bekliyorlar!

NOT: Siz siz olun net Esas Faaliyet Karımız dolar bazlı büyüdüğü sürece anlık fiyatlara takılmamaya çalışın :)

Saygılar, Selamlar

Sizin yazınızı okumadan öneki mesajımı atmıştım Emirhan bey,

Solar taraf güzel gidicek gibi, usd bazlı %20büyüme 7fk projeksiyonu tl bazlı %50 büyüme olarak alırsak 0.14peg degerine ulaşır ki baya güzel bi oran.

Röportajın detaylı verilmesini çok çok önemsedim, şöyle bi yorum yapmıştı bi usta yatırımcı abim. Bu tarj şirketlerde işlerin nasıl gittiğini yatırımcı ilişkilerinin cevaplarından hevesli anlatımlarından kolayca anlayabilirsin demişti. 2021 de resmen hiç görmedik Serkan beyi nerdeyse ama bu yıl sanki güzel bi başlangıç geldi bu vesile ile. Bloomberg ve civarı ortamlarda da bu röportajların ardı gelir kaç tane şirket cirosunu %120 büyütme hedefi veriyor!

Yönetim, kalitesini gercekten yaptığı işler ve aldığı kararlarla ciddi anlamda gösteriyor. Artık çok daha rahat bakıyorum 2022ye.

Elbette rüzgar bazen size eser bazen arkanızdan her sektörde yaşarsınız bunu, doğal döngülerdir ama kısmen buna göre pozisyon almak biraz gelecekle ilgili ön görü ve yorumları takip ile mümkün. Sağolsun Emirhan bey bu görüşlerini bizimle sürekli paylaştı sanki babasının şirketiymiş gibi. Tekrar teşekkür etmek isterim.

Saygılar, selamlar tüm yatırımcılara

6.  Alıntı Originally Posted by atansu Yazıyı Oku
    Tüm yazıyı okudum biraz çalışalım,

Arena gecen yıl net kar marjı 1.11%, Brigthstar %2 net kar marjı ile çalışırsa (Emirhan Bey in eski yazılarında benzer oranlar geçmişti sanki) 400milyar dolarlık kısım ile ortalama net kar marjımız kötü geçen sene verileriyle bile %1,46 gibi bi oran oluyor.

14milyar ciro, yaklaşık 200-210milyon kar tahmini olabilir tabi bu rakamda finansal gider hesaba katarsak (paynetin satılmadığı durumda 60-70milyon extra yük gelirse satınalmadan kaynaklı)

150milyon civarı net kara işaret ediyor AMA!!! paynet satılırsa ki görüşmeler sonucu bu yıl sonuclanması büyük ihtimaldir diye düşünüyorum.

finansal yük ortadan kalkacak ama 30m kar elden gidecek kabaca, yani 60m borctan kurtulup 30m kar extra gelecektir. Yani kabaca 180milyon nek kar ve kasada satış fiyatına baglı olarak 300-400milyon extra paramız kalacaktır.

Yani anlık fiyatla 7civraı FKmız, TL bazlı her yıl o veya bu şekilde %100 büyütülen bi şirketimiz var. 15fk yı haketse. 28-30TL hedef fiyatlara ulaşmak mümkün gibi görünüyor.

Piyasanın bu potansiyeldeki bi şirketi büyüdüğü sürece dip fiyatlarda 15fk da fiyatlar hatta 20-25fk lar çoşku zamanları görülebilir diye düşünüyorum.

Emirhan bey ile benzer rakamlara ulaşıyoruz gibi, tekrar belki rakamlara yorum yapar diye topu atayım :)

Capital Mayıs sayısı 30tl olsa da 3-4sf ciddi bi roportaj verilmiş sanki tekrar bir ivmelenme başlayacak gibi.

En ciddi gördüğüm kızım Solar tarafa da ciddi vurgu yapılmış, cihaz dağıtım pazarına da. En yüksel büyümeyi yine akıllı telefon tarafında bekliyorlar!

NOT: Siz siz olun net Esas Faaliyet Karımız dolar bazlı büyüdüğü sürece anlık fiyatlara takılmamaya çalışın :)

Saygılar, Selamlar

akıllı telefon tarafında bekledikleri büyüme tamamen Brightstar kaynaklı. Brighstar öncesi Arena sadece Xiomi , Elephone ve Tecno marka telefon satıyordu. Belki ufak tefek başkaları da olabilir. Ve maksimum telefon cirosunun 50 milyon USD civarında olduğunu tahmin ediyorum. Ama Brighstarın cirosunun tamamına yakını akıllı telefon ve bu ciro yaklaşık 400 milyon USD.

Arena ile yakalanacak sinerji ile önümüzdeki seneler daha da artar. Hatta şimdi yenileme işine de girildi. Bu yenileme işi en çok Brightstara yarayacak bence.

Şirket Brightstarı alırken sadece onun 350-400 milyon dolarlık satış hacmini almadı. Mevcut kontartları ile hiç olmadığı pazar ve satış noktalarına girme fırsatını da satın aldı. Arena ile Brighstar birbirlerini çok güzel tamamlıyor. O yüzden bu birleşmeden gelen 2+2 4 etmeyecek 5-6 edecek 1-2 sene içinde .

Hisse fiyatı konusunda hem fikiriz. Zaten 200 milyon net kar beklentimi çoktandır dile getirdim 2022 için. Ama burada göden kaçan bir nokta var. 200 milyon normal operasyondan net kar beklentim var.

Ama eğer Panet 1 milyar TL civarına satılırsa , Paynetin satış rakamının tamamına yakını iştirak satış karı kalemine yazılacak bu sene.

Bu 1 defalık bir kardır ama hisse başı 8-9 liraları bulabilecek bir kardır.

Paynet bu paralara satılırsa , hem şirkete ciddi bir finansman desteği olacaktır , hem de gelecek senenin temettüsünü çok farklı bir yere taşıyacaktır.

Paynetten 800 milyon iştirak satış karı gelse , operasyondan da 200 milyon gelse bu seneyi 1 milyar TL kar ile kapatmak hayal değil.

Bu da hisse başı 10 lira net kar demek. %40'ını temettü olarak dağıtsa bu sene yaptığı gibi , seneye 4 lira temettü ödemesi olabilir.

Belki çok detaya girip dağılıyoruz ama önümüzdeki 18 ay boyunca bu hissede hareket sürekli devam eder çünkü hakikaten çok büyük büyüme hikayeleri var bence yakın gelecek zamanda.

7.  Alıntı Originally Posted by atansu Yazıyı Oku
    Sizin yazınızı okumadan öneki mesajımı atmıştım Emirhan bey,

Solar taraf güzel gidicek gibi, usd bazlı %20büyüme 7fk projeksiyonu tl bazlı %50 büyüme olarak alırsak 0.14peg degerine ulaşır ki baya güzel bi oran.

Röportajın detaylı verilmesini çok çok önemsedim, şöyle bi yorum yapmıştı bi usta yatırımcı abim. Bu tarj şirketlerde işlerin nasıl gittiğini yatırımcı ilişkilerinin cevaplarından hevesli anlatımlarından kolayca anlayabilirsin demişti. 2021 de resmen hiç görmedik Serkan beyi nerdeyse ama bu yıl sanki güzel bi başlangıç geldi bu vesile ile. Bloomberg ve civarı ortamlarda da bu röportajların ardı gelir kaç tane şirket cirosunu %120 büyütme hedefi veriyor!

Yönetim, kalitesini gercekten yaptığı işler ve aldığı kararlarla ciddi anlamda gösteriyor. Artık çok daha rahat bakıyorum 2022ye.

Elbette rüzgar bazen size eser bazen arkanızdan her sektörde yaşarsınız bunu, doğal döngülerdir ama kısmen buna göre pozisyon almak biraz gelecekle ilgili ön görü ve yorumları takip ile mümkün. Sağolsun Emirhan bey bu görüşlerini bizimle sürekli paylaştı sanki babasının şirketiymiş gibi. Tekrar teşekkür etmek isterim.

Saygılar, selamlar tüm yatırımcılara

Yok şirket babamın değil de bizim kökümüz Hindistana dayanıyor amcaoğullarının diyelim :)))))))))

Şaka bir tarafa , perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir misali , tüm bu gelişmeler bağıra bağıra geliyordu zaten. Sadece bir takım yatırımcı bu iş somut rakama , finansal tablolara ve paraya dönüşmeden inanmıyordu , bizim gibiler ise bunları görüp önden alım yapıyorduk. Fark bu.

Ama bu gelişmeler zaten rakama ve finansal tablolara döküldüğünde zaten bir çok şey önden fiyatlanmış olacak. O zaman alım yapmak yine karlı olur ama bunlar olmadan alım yapanların karı kadar değil.

9 liradan alan ile 15 liradan alan aynı karı edemez tabii ki ama bence hala daha yükselişin başlarındayız. 2023 sonuna kadar min. 30-35 , maksimum 45-50 lira arasında bir hisse fiyatı hedefim var.

8. Bu çok uzun söyleşide sadece şirket yapısından bahsederken paynetin ismi geçmiş.
    2015 yılında kurdukları paynetin B2B alanında Türkiye ' nin en büyük finansal teknoloji şirketi olduğunu söylemiş.
    Başkada paynet konusu geçmemiş.
    Bu durum paynetin satışı bitme aşamasında şeklinde yorumlanabilir mi?
    Yorumu sizlere bırakıyorum.

Sayfa 178/462 İlkİlk ... 78128168176177178179180188228278 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •