Sayfa 193/469 İlkİlk ... 93143183191192193194195203243293 ... SonSon
Arama sonucu : 3748 madde; 1,537 - 1,544 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

https://foreks.com/haber/detay/63b25...ar-dolari-asti

EPDK'ya ulaşan yatırım talebi 230 milyar doları aştı
    02-01-2023 06:34:30

19 Kasım 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan ikincil mevzuat değişikliklerinin ardından EPDK depolamalı elektrik üretimi kapsamında başvuruları almaya başladı.

Depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcılar kuracakları depolama kapasitesi kadar rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak için Türkiye Elektrik İletim AŞ tarafından herhangi bir yarışma yapılmaksızın EPDK'ye önlisans başvurusunda bulunabiliyor.

Geçen 40 günlük sürede EPDK’ya rekor başvuru ulaştığını ve başvuruların sürdüğünü belirten Yılmaz, tahsis edilebilecek toplam kapasitenin yaklaşık 30.000 MW civarında olmasına karşın; şimdilik 164 bin 200 Megavat kurulu gücünde, 2 bin 753 başvuru yapıldığını açıkladı.

Yılmaz : “Bu başvurulardan 72 bin 400 megavat kurulu gücündeki 1542 adet başvuruyu güneş enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretimi başvuruları oluşturuyor, 91 bin 800 megavat kurulu gücündeki 1211 adet başvuru ise rüzgar enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretimi tesisi kapsamındaki başvurular. Bu başvuruların toplam yatırım değeri yaklaşık 230 Milyar dolar. Daha önce de söylediğimiz gibi mevcut kapasite dikkate alındığında bu miktarın 40-45 milyar dolarının sahaya yansımasını bekliyoruz” dedi.

SÜREÇ BUNDAN SONRA NASIL İŞLEYECEK?

EPDK başvurulara ilişkin değerlendirmelerini sürdürüyor. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından değerlendirmeye alınan başvurular başvuru sırasına göre -ve eksiksiz olması koşuluyla- kapasite tahsisi yapılabilmesi için TEİAŞ Genel Müdürlüğüne gönderilecek. Kapasite tahsisi yapılan başvurular teknik değerlendirmesinin yapılabilmesi amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına ulaştırılacak.

Başvuruda bulunan yatırımcılardan kapasite alanlara diğer yükümlülükleri de sağlamaları halinde EPDK tarafından önlisans verilecek.

Süreç bundan sonra nasıl işleyecek?

Değişmezse.. dolar kredi almak yasak
    40-50 milyar doları TL cinsinden borç verecek babayiğit banka bulunacak. Faizi neye endeksleyecekler merak konusu. Kur korumalı kredi mi verecekler?

Gelecek 30+Gw kapasite yenilenebilir olduğu için %25 kko ile calissa ilave 8 Gw gelir.
    5gw da nukleerden gelecek.

elektrikli araclar ne hizla yayginlasacak veya komur santralleri ne hizda kapanacak ki bu talep olusacak , gorecegiz.

3. Senin de yeni yılın kutlu olsun İspanyol...

Bu kadar başvuru arasında Akenerji'nin başvurusu var mı? Ne kadar başvurmuş? Herkes davul zurna ile KAP yolluyor, Akenerji'den ses çıkmadı. Ben mi kaçırdım?
    Dil aslandır, yatar eşikte...

Alıntı Originally Posted by Chetuo Yazıyı Oku
    Senin de yeni yılın kutlu olsun İspanyol...

Bu kadar başvuru arasında Akenerji'nin başvurusu var mı? Ne kadar başvurmuş? Herkes davul zurna ile KAP yolluyor, Akenerji'den ses çıkmadı. Ben mi kaçırdım?
    sayın anyoranza

başvuru listesi yayınlaniyor mu

ben bir lisans listesi buldum ama depolamalı basvuruları yok...

5. ben bugün çıktım kalan arkadaşlara bol kazançlar dilerim tekrar gireceksem 5,00 altı olur artık kademeli gelirse , umarım gelemez ben aldığım gibi 1 haftada %12 düşüş neydi öyle ,tekrar bol kazançlar arkadaşlar

6. Belki bunlar YKB'ye verdikleri taahhütler yüzünden yeni projelere giremiyorlardır. Nakit akışları bozulmasın, borçlarını düzgün ödesinler diye...

Bir ihtimal de bir sürpriz yaparlar YKB izin verirse...

Ama zaten çok da anlamı yok senin ve Sn. Anyoranza'nın bu başvurular için yaptıkları değerlendirmelere göre. Bu hali ile de Akenerji bu fiyatlardan çok daha değerli...

Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    sayın anyoranza
    başvuru listesi yayınlaniyor mu
    ben bir lisans listesi buldum ama depolamalı basvuruları yok...

Bugün anlamı yok, belki yarın anlamı olur.

500 lira verip toki kurasına girmekten tek farkı

önlisans başvurusunda 500 lira da vermiyorsun

akepenin ihale mantigi

işi cazip gosterme. ihale et. kimin aldigina bak, imzadan sonra şartnameyi degistir

sayisiz ornegi var

ido-büdo
    izmir otobani ve köpru
    canakkake otobani ve köprü
    akkuyu santrali...

8. Hiç kimse hiçbir şeyden para kazanmasın dendiğinde hiçbir eser verilemez. Bu hakkında yazdığın eserlerin halka, bu ülkeye getirdikleri bu ihalaleri kazanıp da o işlerden kar elde edenlerden fazla. Yapılan tüm bu eserlerin gelecek onyıllarda halka kazandıracakları bugün harcanacak paralardan kat kat fazla olacak...

Metrobüs'e de burun kıvırdılar, Marmaray'a da, Avrasya Tüneli'ne de, 3. Köprü'ye de, Osmangazi Köprüsü'ne de, Çanakkale Köprüsü'ne de, İzmir Otoyolu'na da, Siha'lara da, Altay Tankı'na da, gaz aramasına da, petrol aramasına da, altın madenlerine de, rüzgar ve güneş santrallerine verilen desteklere de, Akkuyu'ya da. Karşı çıktıkları tüm projelere karşı bugün seslerini duyamazsın...

Brexit kampanyalarından kopyalanmış, üç kuruşluk sloganlar dışında söyleyebilecekleri bir şey var mı? Yok...

Tüm bunları yapmak için vizyon lazım. Geleceği öngörebilmek...

Sayfa 193/469 İlkİlk ... 93143183191192193194195203243293 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •