Sayfa 196/742 İlkİlk ... 96146186194195196197198206246296696 ... SonSon
Arama sonucu : 5931 madde; 1,561 - 1,568 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1. değerli arkadaşlar;

menderes tekstil bilançosunun bazı önemli kalemlerine dolar bazlı bakalım (tekstil ihracatı sebebiyle ve yekdem kapsamında santrallerden döviz girdisi var, borçlar da ağırlıklı olarak euro cinsinden):

kısa vadeli borçlar:
    2021/3: 123m usd
    2021/12: 128m usd
    2022/3: 132m usd

uzun vadeli borçlar:
    2021/12: 85m usd
    2022/3: 80m usd

2.  Alıntı Originally Posted by minikyatirimci Yazıyı Oku
    değerli arkadaşlar;

menderes tekstil bilançosunun bazı önemli kalemlerine dolar bazlı bakalım (tekstil ihracatı sebebiyle ve yekdem kapsamında santrallerden döviz girdisi var, borçlar da ağırlıklı olarak euro cinsinden):

kısa vadeli borçlar:
    2021/12: 128m usd
    2022/3: 132m usd

uzun vadeli borçlar:
    2021/12: 85m usd
    2022/3: 80m usd
    Ben borçların daha çok Euro cinsi olduğunu sanıyordum...hepsi usd mi olmuş?

3.  Alıntı Originally Posted by efe78 Yazıyı Oku
    Ben borçların daha çok Euro cinsi olduğunu sanıyordum...hepsi usd mi olmuş?
    borçlar euro cinsinden ağırlıklı olarak haklısınız.. ben sadece bilançoyu dolar bazlı tutsa şirket borçları azalıyor mu onu göstermek için dolara çevirip yazdım..

4.  Alıntı Originally Posted by minikyatirimci Yazıyı Oku
    borçlar euro cinsinden ağırlıklı olarak haklısınız.. ben sadece bilançoyu dolar bazlı tutsa şirket borçları azalıyor mu onu göstermek için dolara çevirip yazdım..
    Üstad emeğiniz için teşekkürler. Kur ilk çeyrekteki gibi artarsa muhtemelen birinci çeyrekteki gibi güzel bilanço gelir. İkinci çeyrekte kur kapanışı nereye kadar olursa faaliyet karı, kambiyo zararı ile gölgelenmez? Bu sorunun cevabı kısa vade için önemli gibi. Yıllık bilanço için ise Frqn21 üstad şunu paylaşmıştı. “Son olarak benim çalışmalarımda sene sonu 21 TL Euro, 20 TL Usd kurunda PDne göre gayet güzel karlılık oluşması lazım.” Benim görüşüm kurda bu seviyelerin geçilmesine bir şekilde izin verilmeyeceği yönünde.

https://twitter.com/brs_ylmz/status/...k7a46kaglxpjMA

İlk çeyrek bilançosu ile ilgili Barış Yılmaz analizini de koyayım. Barış Yılmaz’ın şu cümlesine katılıyorum. “ Bu şirket için takip edilmesi gereken tek nokta kur ” Çünkü faaliyet tarafında inanılmaz güzel bir durum var. Kurdaki artış bunu gölgelemesin yeter.

https://twitter.com/brs_ylmz/status/...TCTt9s6i41oqeA
    Son düzenleme : meteor78; 06-06-2022 saat: 19:10.

5.  Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Üstad emeğiniz için teşekkürler. Kur ilk çeyrekteki gibi artarsa muhtemelen birinci çeyrekteki gibi güzel bilanço gelir. İkinci çeyrekte kur kapanışı nereye kadar olursa faaliyet karı, kambiyo zararı ile gölgelenmez? Bu sorunun cevabı kısa vade için önemli gibi. Yıllık bilanço için ise Frqn21 üstad şunu paylaşmıştı. “Son olarak benim çalışmalarımda sene sonu 21 TL Euro, 20 TL Usd kurunda PDne göre gayet güzel karlılık oluşması lazım.†Benim görüşüm kurda bu seviyelerin geçilmesine bir şekilde izin verilmeyeceği yönünde.

İlk çeyrek bilançosu ile ilgili Barış Yılmaz analizini de koyayım. Barış Yılmaz’ın şu cümlesine katılıyorum. “ Bu şirket için takip edilmesi gereken tek nokta kur †Çünkü faaliyet tarafında inanılmaz güzel bir durum var. Kurdaki artış bunu gölgelemesin yeter.

evet piyasa şu an menderese kula bağlantılı bakıyor.. fiyatlanamın temeli bu.. ben de diyorum ki ihracat yaptıkça yekdem geliri oldukça dolar bazında borçlar ödeniyor.. üstüne bir de bornovadaki taşınmazların satışından gelen para ile borç kapatılırsa çok çok güzel olur..

zaten kura ilişkin temkinli hareket olmasa 2.19a menderes alamazdım bunu da söylemeliyim.. tıpkı alarkonun 2019daki durumu gibi.. o zamanlar alarko çok borçluydu cenal karabiga termik yatırımı nedeniyle.. bu bakımdan ben hep fiktif zararı fırsat olarak gördüm.. bu şirket bilançosunu döviz tutsa yurtdışında işlem görse bu fiyata bana bırakmazlardı

esas faaliyet karı oldukça borçlar ödendikçe ben sorun etmem menderesi kademeler sığ, kuru bahane edip sert hareket yapabiliyorlar 34m piyasa değerinden ortak oldum 34milyona sadece baklacı jesi satın desen bence satmazlar

barış beye saygılar, çok emek veriyor.. çok faydalı paylaşımlarla destek oluyor yatırımcılara..

6.  Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Üstad emeğiniz için teşekkürler. Kur ilk çeyrekteki gibi artarsa muhtemelen birinci çeyrekteki gibi güzel bilanço gelir. İkinci çeyrekte kur kapanışı nereye kadar olursa faaliyet karı, kambiyo zararı ile gölgelenmez? Bu sorunun cevabı kısa vade için önemli gibi. Yıllık bilanço için ise Frqn21 üstad şunu paylaşmıştı. “Son olarak benim çalışmalarımda sene sonu 21 TL Euro, 20 TL Usd kurunda PDne göre gayet güzel karlılık oluşması lazım.†Benim görüşüm kurda bu seviyelerin geçilmesine bir şekilde izin verilmeyeceği yönünde.

İlk çeyrek bilançosu ile ilgili Barış Yılmaz analizini de koyayım. Barış Yılmaz’ın şu cümlesine katılıyorum. “ Bu şirket için takip edilmesi gereken tek nokta kur †Çünkü faaliyet tarafında inanılmaz güzel bir durum var. Kurdaki artış bunu gölgelemesin yeter.

Dostum ilk çeyrek brüt kar marjının her çeyrek yakalanması çok kolay değil, birçok şirket var aynı durumda. Ben yatırım yaptığım şirketlerde muhakkak değer ararım, varsa gizli değer ararım, sonra oturup muhakkak içinde olduğum çeyreğin tahmini gelir tablosunu ve kendime göre sene sonu oluşacak gelir tablosunu oluştururum. Bu tarz borçlu şirketlerde birkaç yıllık borç ödenme ile azalacak finansal giderleri hesaba katarak gelecek yılların kabaca gelir tablolarını yaparım. Konjöktür değişimi bekliyorsam, senaryomu yazarım, atıyorum kurda seçime kadar 25 TL sonra 2 yıl yatay aşağı diyip gelir tablolarıma yansıtırım. Menderes için de yaptım. Bu sene için Usd 20, Euro 21 olarak aldım, Gelir tablosunda Satışların maliyeti %58,50 idi ilk çeyrek, ben 2Ç için %67 sonraki iki çeyrek için %72 aldım, gelecek yıl için %75 aldım. Bütün bunlar belli kabuller içeriyor tabi, Sene sonu için ilk çeyrek karının iki katını geçse bana yeter, kabullerimden yola çıktığımda bundan fazlasını sağlandığını görünce alım yaptım. 2023, 2024 beklentim daha yüksek, tabi dünya konjöktürü ve özellikle ülke koşullarıyla beraber düşünceleri, hesapları, beklentileri revize etme durumu her zaman vardır. Esasında uzun zamandır takibimdeydi fakat ilk çeyrek karlılığının böyle geleceğini öngörememiştim, almak için doğru zaman olarak ikinci çeyrekten sonrayı düşünüyordum fakat geç kalabileceğimi düşünerek bir süredir topladım. Bu 1 haftada bir parça daha ekleyip bekleyeceğim istediğim miktarın %60-70ini almış oluyorum yeni alım için belki 30 Haziran sonrasında ekleyebilirim biraz daha. Yazdıklarım galiba biraz çorba gibi oldu ama umarım en azından yaklaşımımı anlatabilmişimdir.

7.  Alıntı Originally Posted by Frqn21 Yazıyı Oku
    Dostum ilk çeyrek brüt kar marjının her çeyrek yakalanması çok kolay değil, birçok şirket var aynı durumda. Ben yatırım yaptığım şirketlerde muhakkak değer ararım, varsa gizli değer ararım, sonra oturup muhakkak içinde olduğum çeyreğin tahmini gelir tablosunu ve kendime göre sene sonu oluşacak gelir tablosunu oluştururum. Bu tarz borçlu şirketlerde birkaç yıllık borç ödenme ile azalacak finansal giderleri hesaba katarak gelecek yılların kabaca gelir tablolarını yaparım. Konjöktür değişimi bekliyorsam, senaryomu yazarım, atıyorum kurda seçime kadar 25 TL sonra 2 yıl yatay aşağı diyip gelir tablolarıma yansıtırım. Menderes için de yaptım. Bu sene için Usd 20, Euro 21 olarak aldım, Gelir tablosunda Satışların maliyeti %58,50 idi ilk çeyrek, ben 2Ç için %67 sonraki iki çeyrek için %72 aldım, gelecek yıl için %75 aldım. Bütün bunlar belli kabuller içeriyor tabi, Sene sonu için ilk çeyrek karının iki katını geçse bana yeter, kabullerimden yola çıktığımda bundan fazlasını sağlandığını görünce alım yaptım. 2023, 2024 beklentim daha yüksek, tabi dünya konjöktürü ve özellikle ülke koşullarıyla beraber düşünceleri, hesapları, beklentileri revize etme durumu her zaman vardır. Esasında uzun zamandır takibimdeydi fakat ilk çeyrek karlılığının böyle geleceğini öngörememiştim, almak için doğru zaman olarak ikinci çeyrekten sonrayı düşünüyordum fakat geç kalabileceğimi düşünerek bir süredir topladım. Bu 1 haftada bir parça daha ekleyip bekleyeceğim istediğim miktarın %60-70ini almış oluyorum yeni alım için belki 30 Haziran sonrasında ekleyebilirim biraz daha. Yazdıklarım galiba biraz çorba gibi oldu ama umarım en azından yaklaşımımı anlatabilmişimdir.
    Mantığınızı anladım. Genel olarak ilk çeyrek karlarının yüksek gelmesinde stok etkisi çok. Ben olaya bilanço bilanço baktığım için bir sonraki çeyrek (2. çeyrek bilançosu) yeterince iyi gelmeyecekse kendimi rahatsız hissederim. Mndrs için ilk 6 ayda 200 milyon TL civarı bir kar yapması yani çeyreklik 75 milyon TL kar bence yeterli olur. Endeksin prospektif F/K’sı 4.3 iken prospektif F/K’sı 2 civarı olan hisseleri cazip buluyorum.

https://twitter.com/barisikmurat/sta...QojRMDEJWkn2Jw

8.  Alıntı Originally Posted by Frqn21 Yazıyı Oku
    Bilmediğim için soruyorum

Menderes 2. çeyrekte Hammadde alımından ziyade stoklardan kullansa yine de satışların maliyetinde azalma olmaz mı ?

Sonuç olarak ;
    Mamul stoku %53 artarak 507 m
    İlk madde stoku %86 artarak 282 m
    yarı mamul stoku %197 artarak 137,7 m olmuş.

Stok yönetimini bir faydası dokunmaz mı ?
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

Sayfa 196/742 İlkİlk ... 96146186194195196197198206246296696 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •