Sayfa 2092/7020 İlkİlk ... 109215921992204220822090209120922093209421022142219225923092 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 16,729 - 16,736 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali aktris (Marjorie Hellen) Leslie Parrish'in dogum gunu (18 Mart 1935)

2. Kanadali roman yazari Joy Fielding’in dogum gunu (18 Mart 1945)

“Kendimi yeniden tam anlamiyla normal hissetmemin ne kadar surecegine, bir daha normal hissedip hissetmeyecegime, bir erkegin dokunusundan haz almaya baslamamin, diger insanlara guven duymamin ne kadar surecegine dair hicbir fikrim yok. Katetmem gereken uzun bir yol oldugunu biliyorum. Elizabeth Gordon ve ben bunun uzerinde calismaya devam edecegiz.”

“I have no idea how long it will be before I feel truly normal again, if ever, before I'll be able to experience pleasure at a man's touch, to trust others. I know I have a long way to go. Elizabeth Gordon and I will keep working on it.”

“Ruyamda gozlerden uzakta cicek acmis fundalarla cevrili zumrut yesili bir goletin icinde ciplak yuzuyordum. Basimi arkaya dogru kaldirmistim, gunesin sicakligini yuzumde hissediyordum, temiz su boynuma soguk soguk vuruyordu.”

“In my dream, I'm skinny-dipping in a secluded emerald green pond surrounded by flowering shrubs.I put my head back, feel the sun warm on my face, the fresh water cold against my neck.”

3. Avusturya dogumlu Amerikali sair Franz Wright'in dogum yildonumu (18 Mart 1953)

Otobustesin yine
    Ilerliyorsun oyuk acarak yolun karanligina
    Yegane yolcu

Tepe isigi acik
    Ve seninleyim ben de.
    Goremedigin bitmez tukenmez tarlalarim ben,

Uzaktaki sonuk isigim
    (icinde yasadigimiz odalardan birinde)
    Ve yagmurum ben.

Tum digerleri
    Cevreleyen seni; taptigin o yalnizlik
    Ve evren ki belki ozellikle seven seni

Felaket habercisi safak,
    Teninde surunen nikotin
    Ve basladiginda oksurmeye

Yuzumu ortmeyecegim
    Kusarsan bu kez sarilacagim sana:
    Her sey iyi olacak

Fisildayacagim,
    Her zaman boyle olmayacak.
    Ve sandvic alacagim sana.

You are riding the bus again
    burrowing into the blackness of Interstate 80,
    the sole passenger

with an overhead light on.
    And I am with you.
    I’m the interminable fields you can’t see,

the little lights off in the distance
    (in one of those rooms we are
    living) and I am the rain

and the others all
    around you, and the loneliness you love,
    and the universe that loves you specifically, maybe,

and the catastrophic dawn,
    the nicotine crawling on your skin—
    and when you begin

to cough I won’t cover my face,
    and if you vomit this time I will hold you:
    everything’s going to be fine

I will whisper.
    It won’t always be like this.
    I am going to buy you a sandwich.

4. Amerikali yazar Louis Bromfield’in olum yildonumu (18 Mart 1956)

“Mutluluk garip bir seydir. Onu hicbir zaman tatmamis olan insanlar, belki gercekten mutsuz degildirler. / Happiness is an odd thing. Perhaps people who have never known it are not really unhappy.”

5. Howard Hawks’in yonettigi, John Wayne, Dean Martin ve Ricky Nelson’in rol aldigi Kahramanlar Sehri/ Korkusuz Serifler (Rio Bravo) 18 Mart 1959’da New York’ta gosterime girdi.

6. Fransiz yonetmen, senarist ve yapimci Luc Besson’un dogum gunu (18 Mart 1959)

7. Polonyali Art Deco ressam Tamara de Lempicka’nin olum yildonumu (18 Mart 1980)

(Beverly Hills'teki evinin bahcesinde resim yapiyor,1930'lar.)

https://www.youtube.com/watch?v=hXY4uKm5lZs

8. Almanya dogumlu Amerikali psikanalist, sosyolog ve filozof Erich Fromm'un olum yildonumu (18 Mart 1980)

"Bir insan baska birine ne verir? Kendisinden verir; sahip oldugu en degerli seyden, yasamindan verir. Bu, o kisinin yasamini diger insan icin feda ettigi anlamina gelmez aksine kendi icinde yasattiklarindan veriyordur; Sevinclerinden, ilgi duydugu seylerden, anlayisindan, bilgisinden, mizahindan, uzuntusunden- icinde canli olan her seyden.Ve bazen bir seyler vermek icin bir bakis bile yetebilir." Sevme Sanati

"Was gibt ein Mensch dem anderen? Er gibt etwas von sich selbst, vom Kostbarsten, was er besitzt, er gibt etwas von seinem Leben. Das bedeutet nicht unbedingt, dass er sein Leben für den Anderen opfert, sondern dass er ihm etwas von dem gibt, was in ihm lebendig ist. Er gibt ihm etwas von seiner Freude, von seinem Interesse, von seinem Verständnis, von seinem Wissen, von seinem Humor, von seiner Traurigkeit – von allem, was in ihm lebendig ist."

"Hic bir sey bilmeyen, hic bir seyi sevemez. Hic bir sey yapamayan, hic bir sey anlamaz, Hic bir sey anlamayan, degersizdir. Oysa anlayan kisi ayni zamanda sever farkina varir, gorur... Bir seyin aslinda, ne kadar bilgi varsa daha fazla sevgi vardir... Tum yemislerin bogurtlenlerle ayni zamanda olgunlastigini dusleyen kisi, uzumlere iliskin bir sey bilmiyor demektir."

"Wer nichts weiß, liebt nichts. Wer nichts tun kann, versteht nichts. Wer nichts versteht, ist nichts wert. Aber wer versteht, der liebt, bemerkt und sieht auch …Je mehr Erkenntnis einem Ding innewohnt, desto größer ist die Liebe … Wer meint, alle Früchte würden gleichzeitig mit den Erdbeeren reif, versteht nichts von den Trauben."

"Birisini sevmek yalniz guclu bir duyguya kapilmak degildir; bir karardir, bir yargidir, bir soz vermedir. / Jemanden zu lieben, ist nicht nur ein starkes Gefühl, es ist auch eine Entscheidung, ein Urteil, ein Versprechen. / Amare qualcuno non è solo un forte sentimento, è una scelta, una promessa, un impegno."

Sayfa 2092/7020 İlkİlk ... 109215921992204220822090209120922093209421022142219225923092 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •