Sayfa 26/201 İlkİlk ... 1624252627283676126 ... SonSon
Arama sonucu : 1607 madde; 201 - 208 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1. Belki de haklı olarak pekçok kişi konuya kendi açısından bakıyor. Bununla beraber konulara sadece kendi açımızdan bakarsak bütün olan biteni görmekte sorun yaşayabiliriz diye düşünüyorum. Pandemi döneminde dünyaya aşıri para sürüldü.

Bunların bir kismi kalıci enflasyon olmaması icin ve paranin halen guvenilir bir arac olmasi icin toplanmaya calisiliyor. Yani bu dönemde dünyada yasayan ortalama bir insanin para kaybetmesi gerekiyor. Eger yatirim yaptigimiz arac sabit degerler uzerinden para kaybettirmemis ise oldukca sansliyiz demektir.

Borsa surekli yukselecek bir yatirim araci olamaz. Borsaya yeni girecekseniz aldiginiz hissenin dusuk fiyatli olmasini tercih edersiniz. Ayni sey kararli temettuculer icin de gecerlidir. Dusuk fiyatli hisse bulabilmek veya hisse fiyatinin dusuk olmasi bazi yatirimcilar icin harikadir.

Memleket ekonomisinin istikrari icin de sismis bir borsa risk teskil eder.

Bir hissenin o güne ait gercek degeri sabit degerler uzerinden aldiginiz temettunun yatirdiginiz parayi 20 sene civarinda amorti etmesi ile bulunabilir. Bu temettunun ileriye donuk artma veya dusme riski de ilave carpim faktoru olarak eklenebilir. Bunun harici blockchain piyasasindan cok da farkli sayilmaz ve kolayca spekule edilebilir (hatta kendi adima oyle bir durumda blockchaini bazi avantajlarindan dolayi tercih edebilirim).

Her yatirimci kendi durumuna uygun hisse secmelidir diye dusunuyorum. Hizli buyuyen firmalar hizli kazanc icin iyidir ancak malum riskleri de vardir. Spekule hisseler ise kolay kazanc ve kayip kapilaridir.

Butun ortaklara guzel gunler dilerim.

Alıntı Originally Posted by Laozi Yazıyı Oku

Her yatirimci kendi durumuna uygun hisse secmelidir diye dusunuyorum. Hizli buyuyen firmalar hizli kazanc icin iyidir ancak malum riskleri de vardir. Spekule hisseler ise kolay kazanc ve kayip kapilaridir.

Butun ortaklara guzel gunler dilerim.
    Katılıyorum, yavaş da olsa böyle olacaktır, toplu hareketlerin yarattığı 'manyetizma etkisi' yerini kişiselihtiyaçlara ve planlamalara bırakacaktır.

Bizler (buradaki çoğunluk) eskiden beri borsadayız. Bu alışkanlıkta olan kişiler borsadan büyük paralar çıkarmayı düşünmezler, genelde borsa kazançları yine borsada kalır. Eskiden beri piyasada olmanın getirisi biraz dikkatli bir idare ile hisseleri düşük maliyetle taşımaktır. Bu durumdaki bir yatırımcı kağıtsız kalmaktansa borsada bir miktar para kaybetmeyi (baştan) göze alır.

Bu yüzden hem olumsuz yorumlar yapıp, hem de piyasada oluşumuza şaşırmamalı...
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

3.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Katılıyorum, yavaş da olsa böyle olacaktır, toplu hareketlerin yarattığı 'manyetizma etkisi' yerini kişiselihtiyaçlara ve planlamalara bırakacaktır.

Bizler (buradaki çoğunluk) eskiden beri borsadayız. Bu alışkanlıkta olan kişiler borsadan büyük paralar çıkarmayı düşünmezler, genelde borsa kazançları yine borsada kalır. Eskiden beri piyasada olmanın getirisi biraz dikkatli bir idare ile hisseleri düşük maliyetle taşımaktır. Bu durumdaki bir yatırımcı kağıtsız kalmaktansa borsada bir miktar para kaybetmeyi (baştan) göze alır.

Yatirimcilarin para gibi talibi cok olan (en basta devlet yonetimleri) bir meta uzerinde dogru durust dusunmeden is yapmalari cidden hic iyi fikir sayilmaz (hatta akil almaz). Yatirim tavsiyesi verenlerin belirttiginiz uzere sartlari esit degil. Bir yatirim firmasi danismani ile bir temettucu tamamen farkli kulvarlarda....

Sahol gibi hisseler özelinde doğru yanlış olduğunu da iddia etmeden bir görüşümü dile getirmek isterim (her hisse bu özellige sahip olmayabilir), kendi bakiş açıma göre Sahol hissesi dünyanın bu ekonomik aşamasında herhangi bir para biriminden daha değerlidir. Yani yine kendi bakiş acıma göre para birimlerini güvenilir bulmadiğim icin şu kadar para kazandim demektense su kadar Sahol hissesi kazandim demek daha aklima yakin geliyor🙂

Ancak tabii ki yasamimi surdurmek icin hisse satmak zorunda olsam o zaman bu sekilde dusunme sansim olmazdi.

Saygilar....

Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku

borsa kültürünü tam almış yatırımcı düşüncesi budur. borsada 1 ileri 2 geri beklememe ragmen hisse satmayacağımı yazmıştım, bunun nedeni ucuz hisse haricindeki tüm yatırımları riskli bulmamdır.
    dağıtılan temettüye göre fiyat biçmek, eğer 5-10 hisseye yatırım yapılıyorsa, olabilir.
    pd/dd oranı 1 in altında olan bir hisse , makul oranda temettü veriyorsa(temettü verimi % 3-5) benim için daha makuldür.

Hisse senetlerinin geleceğe yatırım olduğu unutulmamalı. Fiyatı hızlı artmış, değerini çok çok aşmış her hisse senedi risk teşkil eder. Yeniden değerlemelerin yapılmaması, özellikle sanayi şirketlerinde gerçek veya gerçeğe yakın bilanço değerlerinin oluşmasını engelliyor. Sadece temettü hisse senetleri borsasında tek başına bir değer unsuru olamaz.
    Yılların birikimi olan sabit değerleri ve varlıkları da reel olarak hesaba katmak gerekiyor. Bu değerler hissede en azından güven unsurudur.
    Yeni gelen veya gelecek yüksek gelirler ve karlar, yeni yatırımların kaynağıdır. Yeni yatırımlar kazancı olmayan sahalara yapılmaz.
    SAHOL bunun için önemli.
    Son düzenleme : agg; 14-01-2023 saat: 05:08.

Sayfa 26/201 İlkİlk ... 1624252627283676126 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •