Sayfa 27/214 İlkİlk ... 1725262728293777127 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 209 - 216 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Gerçi kolaymış hesabı, yaptım şimdi...

2005'ten 2017 sonuna her sene ortalama %28 artan bir hisse 25 kat artmış oluyor... ama bunun üstüne bir de her sene ortalama %13 temettu verimi alır ve eklerseniz portfoye... her sene getiriniz %41 olur... yuvarlak hesap bunlar hep tabi... bu da portfoyu 2005'ten 2017'ye 87 katına cıkarıyor....

Elbette artık oyle %13 senelık temettuler fılan pek yok ama gecmıs yıllarda bugunkunden daha yuksek temettu verımı vardı bu kagıtlarda... 2005-2017 periyodunda ortalama verim yıllık %13 olmus mudur bilmiyorum ama ne olursa olsun portfoye eklenen duzenlı temettunun gucunu gostermek acısından etkili bir ornek oldu....

Tabi şimdi bunu yazınca hemen aklına geliyor insanın, bu program heralde alım-satım tarıhlerıne gore portfoye temettulerın eklenıp eklenmedıgını hesaplıyor olsa gerek. Cunku ornekte de goruldugu uzere uzun vadelı cok ıyı getırı ile inanılmaz getırı arasındakı fark temettulerın duzenlı olarak hesaba eklenmesınden kaynaklanıyor bence...
    Son düzenleme : Desperado; 24-08-2017 saat: 16:16.
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

2. sayın Tombombadillo,

PORTFÖY OLUŞTURMA : SOL taraftaki yeşil sütunda "portföy oluşturma" sekmesine tıklarsanız program sizi formüllerinizi yazdığınız sayfaya getiriyor. Burada bir formül SEÇtiğinizde en aşağıda formülünüzle oluşturacağınız portföy için bir başlangıç tarihi seçmenizi istiyor. Burada formülünüzde zahmetsizce istediğiniz tarihler arasında hangi hisseler çıktığını görebilirsiniz. tek yapmanız gereken "çalıştır" tuşuna basmak... gelen sonuçlar hızlı bir temel analiz turu da eklemişler...

çalıştır tuşuna bastıktan sonra gelen ekranda en alttaki "KAYDET" sekmesine tıklarsanız program sizi "PORTFÖY PERFORMANS İZLEME" sayfasına götürüyor. Bu sayfada formülünüzün yanındaki "GÖSTER" butonu süper. Tıkladığınızda;

istediğiniz tarihte portföyünüzdeki hisseleri görme, istediğiniz tarihi girip portföyünüzü güncelleme işlemlerini saniyeler seviyesine indiriyor.

3. Tşk drizm hoca,

Bugün finnet ile iletişime geçtim.Özet olarak

-Daha önce değindiğimiz gibi. Bilanço döneminde yapılan portföylerde o döneme en uygun hisse seçildiğinden 3 aylık değil de aylık portföy oluşturma önerdiler. Öneri demiyelim de aylık yaparsanız bu tür sorunları daha az yaşarsınız dediler

-hesap dönemine göre mi yayınlanma tarihine göre mi diye sorduğumda; zaten hesap dönemine göre yapılan portföyleri hiç önermiyorlar. Backtest için yayınlanma tarihine göre ve aylık portföy değişimleri daha doğru sonuç verir diyorlar

-dönem portföyleri ne zaman seçiliyor diye sorduğumda eski portföylerin ısrarla ayın 1. günü seçiliyor cevabı aldım. Bu konuda programı yazan veya danışmanlarla konuşmak istediğimi söyleyince yarın size tekrar dönelim dediler

Yarın dönüş yaparlarsa tekrar yazarım

4.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    Gerçi kolaymış hesabı, yaptım şimdi...

2005'ten 2017 sonuna her sene ortalama %28 artan bir hisse 25 kat artmış oluyor... ama bunun üstüne bir de her sene ortalama %13 temettu verimi alır ve eklerseniz portfoye... her sene getiriniz %41 olur... yuvarlak hesap bunlar hep tabi... bu da portfoyu 2005'ten 2017'ye 87 katına cıkarıyor....

Elbette artık oyle %13 senelık temettuler fılan pek yok ama gecmıs yıllarda bugunkunden daha yuksek temettu verımı vardı bu kagıtlarda... 2005-2017 periyodunda ortalama verim yıllık %13 olmus mudur bilmiyorum ama ne olursa olsun portfoye eklenen duzenlı temettunun gucunu gostermek acısından etkili bir ornek oldu....

Tabi şimdi bunu yazınca hemen aklına geliyor insanın, bu program heralde alım-satım tarıhlerıne gore portfoye temettulerın eklenıp eklenmedıgını hesaplıyor olsa gerek. Cunku ornekte de goruldugu uzere uzun vadelı cok ıyı getırı ile inanılmaz getırı arasındakı fark temettulerın duzenlı olarak hesaba eklenmesınden kaynaklanıyor bence...
    bu konuda hatalı hesaplamalar yapıyorsun Temettünün nasıl birşey oldugunu nasıl hesaplandıgını biraz daha araştırmanızı tavsiye ederim. bu konuda DRZİM hocam yanlışınızın nerede olduğunu söyleyecek ve doğru şekilde o anlatıcaktır sanıyorum. Temettüyü yanlış anlamışsınız çünkü.

Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Tşk drizm hoca,

Bugün finnet ile iletişime geçtim.Özet olarak

-Daha önce değindiğimiz gibi. Bilanço döneminde yapılan portföylerde o döneme en uygun hisse seçildiğinden 3 aylık değil de aylık portföy oluşturma önerdiler. Öneri demiyelim de aylık yaparsanız bu tür sorunları daha az yaşarsınız dediler

-hesap dönemine göre mi yayınlanma tarihine göre mi diye sorduğumda; zaten hesap dönemine göre yapılan portföyleri hiç önermiyorlar. Backtest için yayınlanma tarihine göre ve aylık portföy değişimleri daha doğru sonuç verir diyorlar

-dönem portföyleri ne zaman seçiliyor diye sorduğumda eski portföylerin ısrarla ayın 1. günü seçiliyor cevabı aldım. Bu konuda programı yazan veya danışmanlarla konuşmak istediğimi söyleyince yarın size tekrar dönelim dediler

Yarın dönüş yaparlarsa tekrar yazarım
    Biraz eleştirmemiz gerekiyor bu konularda Şimdi paramla hizmet alıyorsam hakkımıda almak isterim.

bu eleştirilerim bu programa özel değil daha önce fast web mali analizde bir hissenin rakamlarını yanlış girmişler. ertesi gün düzelttiler. O günde arayıp işinizi doğru yapın biz buraya bakıp güvenip karar alıyoruz. Sizin hatanız yüzünden binlerce TL para kaybedeceğiz gibisinden uyarılarda bulunmuştum.

şimdi gelelim quenstocka

-daha az yaşarsınız diye bir cümle kurulamaz hiç yaşanmayacak demeliler daha az yaşanır ne demek hatalı bir durum var biliyoruz bunu düzeltmeyecez siz eğer su seçeneği kullanırsanız hatalar devam eder ama en azından daha az hata yaşarsınız. üstelik buna rağmen hatayı düzeltmeyecez ama programı satmaya devam edeceğiz. ???????? Saçma değilmi bu ? bu hatayı oluşturan sebepler ortadan kaldırılmalı şu seçenek hatayı gideriyor diye birşey dahi denilemez bir kere önce hata yapan buton ve seçenekler hiç olmamalı zaten onlar bir kaldırılacak hatalı sonuç veren bir seçeneği hatalı oldugunu bıle bıle nıye koyarsın zaten kullanılmayacak acaba acemileri kandırmak için mi o seçenekler veya butonlar orada tutulmaya devam ediyor.

-hesap dönemi seçeneğinin orada tutulması saçmalıktan başka birşey değil. hesap dönemine göre hesaplattırdıgında sistem şöyle hareket ediyor. normalde bilancolar örnegın nisan mayıs haziran bilancoları yani 2017/2.çeyrek ne zaman geldi ağustosta değilmi. eğer hesap dönümünü işaretlersen ağustos ayında gelmiş olan bilancoya bakıyor. en iyiyi buluyor gidiyor ben bu hisseyi haziranda aldım diyor cünkü 2017/2.çeyrek nisan mayıs hazıran dönemi karını kapsıyor. Yani sistem aslında bilancoyu önceden görüyor iyi geldiğini 2 ay geriye gidip ben bu hisseyi 2 ay oncekı fıyattan aldım diye işliyıor ulen hem en iyi bilancoyu bul sonra buldugun o bilanconun hissesini 2 ay oncekı fıyattan aldım diye yaz. sonra mılyarlarca getiri cıksın olu yermi bu anadolu çocugu :D

o seçenek boş yere koymuşlar kaldırılması lazım veya yanına bir uyarı yazılmalı bunları bilemyen adam gerçek dışı birşey için hayal kurmamış olur.

- eğer yarın bır uzmanla gorusursen repaint nerelerde var hangi durumlar repaint de. eğer uzmansa söyler nerede repaint oldugunu. ve bunlar düzeltilmeyecekmı repaintli birşeyi normalde satmaları dahi etik değildir.

bir örnek gösterdim dün size sistem satan bir suru ınsan var şimdi ben muazzam noktalarda al sat açan bu sistemi.

koysam satıyorum dıye bu doğru olurmu etik olurmu olmaz yalan satmış olurum kandırmış olurum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5. dünkü çektiğim resme bakın en son nereden sat açmış :D

BUGUNKU RESME BAKIN BIRDE SAT SINYALI NEREYE KAYBOLDU ACABA. kayboldu cunku dunku kapanısa gore en mantıklısı tepeden satmış olmaktı. AMa bugune baktıgında satmak mantıksızmış diye sınyal yok oluyor :D

habire sinyaller en iyi şekle göre kendı kendını uyduruyor. Üstelik bunu ben değil sistemin kendisi yapıyor.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    bu konuda hatalı hesaplamalar yapıyorsun Temettünün nasıl birşey oldugunu nasıl hesaplandıgını biraz daha araştırmanızı tavsiye ederim. bu konuda DRZİM hocam yanlışınızın nerede olduğunu söyleyecek ve doğru şekilde o anlatıcaktır sanıyorum. Temettüyü yanlış anlamışsınız çünkü.

.
    Valla erhan bey, ben Boğaziçi İşletme mezunu, üstüne Almanya'da MBA yapmış, sonra da yıllarca finans sektöründe çalışmış biriyim. 10 yılı aşkındır her sene temettu alırım hisselerimden... Bütün bu eğitim ve iş tecrübesine rağmen yıllardır neyi hatalı anladığımı merak ettim şimdi. Yanlışın nerde olduğunu söylerseniz aydınlanmış olurum.

Bu yazdıklarımı da övüneyim falan diye değil, matematik ve finans söz konusu ise anlatılanı çok çabuk kavrayabilecek altyapım olduğunu belirtmek için yazdım. Yanlış anlaşılmasın yani...

2005 başında 1 olan bir hisse her sene %28 artarsa 2017 sonunda 24.76 olur. 25 katına çıkmış olur yani. Bizde hisse grafikleri temettüden arındırılır, her temettü veren hisseden temettü miktar olarak düşer. Dolayısıyla hisse grafikleri temettüleri içermez. Yani matriksi açıp bir hissenin son 12 senelik grafiğine bakan kişi burda temettüyü göremez. Dolayısıyla grafikte 25 katına çıkmış görünen fiyatta temettüler yoktur.

Şimdi biz ne istiyoruz, 12 sene sonunda (2005-2017) portfoy 87 katına çıksın. Bunun için de gereken artış miktarını hesaplıyoruz. İşi uzatmamak için 2017 ağustosuna kadar filan diye uğraşmadım, şu hesapta gereksiz bir detay. Bu da bize senelik %41 artış gerektiğini gösteriyor. Diğer bir deyişle eğer her sene %41 artarsa 12 sene sonra 87 katına çıkıyor portfoy.

Demek ki hisse her sene ortalama %28 artsa ve temettü verimi de %13 olsa senelik %41 getiriye ulaşmış oluyoruz. Diğer bir deyişle hisse grafiğini açıp baktığınızda her sene ortalama %28 artmış bir hisse size her sene %13 temettü verimi sağlarsa ve siz bu temettüleri düzenli olarak portfoye eklerseniz 12 yıl sonunda portfoyunuzu 87 katına çıkarmış olursunuz. Temettüleri de her sene 1 ocakta aldığınızı varsayın hesap kolaylığı açısından, uzun uzun uğraşmaya gerek yok nisanda mayısta verilirse ne olacak diye. Sonucu fazla değiştirmez...

Yukarda kısaca yazmış olduğum ve sizin alıntı yaptığınız bu hesapta yanlış nerde?
    Son düzenleme : Desperado; 25-08-2017 saat: 02:46.

7. 2005 başı-2017 sonu 13 sene aslında, 12 yazmışım yukardaki mesajda. Hesap aynı...

8.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    Valla erhan bey, ben Boğaziçi İşletme mezunu, üstüne Almanya'da MBA yapmış, sonra da yıllarca finans sektöründe çalışmış biriyim. 10 yılı aşkındır her sene temettu alırım hisselerimden... Bütün bu eğitim ve iş tecrübesine rağmen yıllardır neyi hatalı anladığımı merak ettim şimdi. Yanlışın nerde olduğunu söylerseniz aydınlanmış olurum.

Bu yazdıklarımı da övüneyim falan diye değil, matematik ve finans söz konusu ise anlatılanı çok çabuk kavrayabilecek altyapım olduğunu belirtmek için yazdım. Yanlış anlaşılmasın yani...

2005 başında 1 olan bir hisse her sene %28 artarsa 2017 sonunda 24.76 olur. 25 katına çıkmış olur yani. Bizde hisse grafikleri temettüden arındırılır, her temettü veren hisseden temettü miktar olarak düşer. Dolayısıyla hisse grafikleri temettüleri içermez. Yani matriksi açıp bir hissenin son 12 senelik grafiğine bakan kişi burda temettüyü göremez. Dolayısıyla grafikte 25 katına çıkmış görünen fiyatta temettüler yoktur.

Şimdi biz ne istiyoruz, 12 sene sonunda (2005-2017) portfoy 87 katına çıksın. Bunun için de gereken artış miktarını hesaplıyoruz. İşi uzatmamak için 2017 ağustosuna kadar filan diye uğraşmadım, şu hesapta gereksiz bir detay. Bu da bize senelik %41 artış gerektiğini gösteriyor. Diğer bir deyişle eğer her sene %41 artarsa 12 sene sonra 87 katına çıkıyor portfoy.

Demek ki hisse her sene ortalama %28 artsa ve temettü verimi de %13 olsa senelik %41 getiriye ulaşmış oluyoruz. Diğer bir deyişle hisse grafiğini açıp baktığınızda her sene ortalama %28 artmış bir hisse size her sene %13 temettü verimi sağlarsa ve siz bu temettüleri düzenli olarak portfoye eklerseniz 12 yıl sonunda portfoyunuzu 87 katına çıkarmış olursunuz. Temettüleri de her sene 1 ocakta aldığınızı varsayın hesap kolaylığı açısından, uzun uzun uğraşmaya gerek yok nisanda mayısta verilirse ne olacak diye. Sonucu fazla değiştirmez...

Yukarda kısaca yazmış olduğum ve sizin alıntı yaptığınız bu hesapta yanlış nerde?

Sayın desperado;

Erhan beyin temettü ile ilgili fikirlerini paylaştığı topiğinin linki aşağıda. Ben konuyu bildiğim, tartışmalara bizzat katıldığım için bu topikte "temettü "felsefesi, mekaniği" gibi bir tartışma başlamasını hiç arzu etmiyorum. Eğer yanlış anlamazsanız biz kendi işimize bakalım mümkünse... Program, formül, backtest hataları ile ilgili görüşlerinizi varsa sorularınızı ya da önerilerinizi öğrenmek isterim.

Temettü ile ilgili geniş bir arşiv için :

http://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=3291

Sayfa 27/214 İlkİlk ... 1725262728293777127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •