Sayfa 288/863 İlkİlk ... 188238278286287288289290298338388788 ... SonSon
Arama sonucu : 6902 madde; 2,297 - 2,304 arası.

Konu: KLMSN - Klimasan Klima

Şeker Yatırım 2020 yılı için BIST 100 hedefini 140.000 puana çıkardı.

14/01/2020 12:37:47

Şeker Yatırım yayınladığı 2020 yılı strateji raporunda 2020 yılı için için BIST 100 Endeksi hedefini yukarı yönlü revize etti.

2020 yılı için BIST 100 hedefini 120.000 puandan 140.000 puana çıkaran Şeker Yatırım, 'Tut' olan tavsiyesini de "Al'a yükseltti.

Kuruluş, model porföyünden Akbank'ı çıkarırken, 8,53 TL hedef fiyatla İş Bankası C'yi ve 7,75 TL hedef fiyatla Vakıfbank'ı portföye dahil etti.

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey
    Burada yer alan bilgi, yorum ve öngörüler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Ereğli/Zonguldak
    Gönderi
    89
    Bence çizgi grafikte (muhtemelen yukarı doğru) uzun bir bar yakın...

3. geçen gün yaptığım yorumda 2019 yılı son çeyrek cironun 273 milyon tl civarı oluşabileceğini ve bu miktarın da ilk çeyrek cirosu ile paralel olabileceğini düşündüğümü söylemiştim...ilk çeyrekten 33,5 milyon kar çıkarabilmiş iken son çeyrekten ne kadar çıkarabileceğini tartışmamız gerektiğini söylemiştim..

şimdi 2019 yılı son çeyreğe girerken ve ilk çeyreğe girerken her iki çeyreğin şartlarını karşılaştırmak istiyorum..

2019 yılı son çeyrek şartları....................2019 yılı ilk çeyrek şartları

nakit ve benzerleri =51 milyon.................113 milyon
    finansal yatırımlar =195 milyon................324 milyon
    ticari alacaklar =305 milyon...................163 milyon
    diğer alacaklar =66 milyon.....................2,5 milyon
    stoklar =132 milyon.........................124 milyon
    diğer dönen varlıklar =73 milyon...............33 milyon
    .................................................. .................................................. .....
    toplam =824 milyon............762 milyon

bu saydıklarımız dönen varlıklardır ve bunlar bir yıl içinde nakite çevrilebilecek kalemlerdir...bunlara bakıldığında son çeyreğe girilirken dönen varlıkların 824 milyona çıktığı görülüyor karşılaştırdığımız çeyreğe göre 62 milyon artmıştır...bu olumludur...

stoklar son çeyrekte genelde nakite dönüşüyor ve alacaklar da tahsil ediliyor bunlarda sıkıntı olmaz diye düşünüyorum..diğer alacaklar ortak ve iştiraklerden olan alacaklardır ve bunlar da tahsil edilebilirdir...

karşılaştırdığımız çeyrekten tek dezavantajlı olan kalem nakit ve benzerlerinin öncekinde 113 milyon iken son çeyrekte 51 milyon olmasıdır...bir başka olumsuzluk da finansal yatırımların öncesinde 324 milyon iken bu çeyrekte 195 milyona inmesidir...finansal yatırımların büyük bir çoğunluğu da eurobondlardır artık bunların artısı veya eksisi nedir araştırmak lazım...

özet olarak dönen varlıkların artması olumludur ama nitelik olarak birinci çeyrekteki kadar iyi olmadığını düşünüyorum..nakit ve benzerlerinin daha çok olması daha iyi olacaktı...finansman ihtiyacını azaltacaktı o vakit...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. yine bir karşılaştırma yaptığımızda kısa vadeli yükümlülüklerde son çeyreğe 464 milyon ile giriyorken birinci çeyrekte bu miktar 380 milyonmuş....

bu kısa vadeli yükümlülüklerden finansal borçlar 271 milyon iken ilk çeyrekte 184 milyonmuş...buradaki artış olumsuzdur yalnız geçmişte faiz oranları çok yüksek iken bu aralar faiz oranları çok düşmüştür ve buda faiz giderlerini süspanse edebilir yani olumsuzluğu sınırlayabilir...

ticari borçlar da son çeyreğe 153 milyon ile girerken ilk çeyrekte 164 milyonmuş...bu kalemde ise olumluluk vardır...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

5. uzun vadeli yükümlülüklerde ise düşüş var ve buda olumluluk içeriyor...şöyleki : son çeyreğe girerken uzun vadeli yükümlülükler 237 milyonmuş ve bunun da 229 milyonu finansal borçlardan oluşuyormuş....

ilk çeyreğe girerken ise uzun vadeli yükümlülükler 290 milyonmuş bunun finansal olan kısmı ise 284 milyonmuş..

uzun vadeli yükümlülüğün azalması olumludur ve şirketin ilerideki borç yükünü azaltır..

6. döviz açığı ise son çeyreğe -65 milyon ile girmişiz , ilk çeyreğe girerken ise -52 milyonmuş...karşılaştırdığımız her iki çeyrekte de döviz yaklaşık %5 çıkış yapmış...birinin olumsuz etkisi 3,250 milyon iken diğerinin 2,600 milyonmuş...

yalnız ihracat miktarı son çeyrekteki beklentim 138 milyon iken ilk çeyrekte 121 milyondur...dövizin çıkması ihracat cirosunu olumlu etkiler...tabi hammadeyi de olumsuz etkiler...ama eğer üründe kullandığın hammaddeler yerli ise o vakit dövizin çıkması her halükarda olumlu olur...

7. tüm bunları alt alta koyup topladığımda ilk çeyrekteki kadar kar yapamayacağımızı 20-33,5 milyon aralığında bir kar yapabileceğimizi düşünüyorum...yalnız 2020 yılının 2019 yılından daha iyi geçeceğini düşünüyorum..özelikle ülkemizde ve yurtdışında bitmekte olan kriz ile birlikte satışların daha da artmasını bekliyorum...

2019 yılının karını da temettü olarak dağıtabilir...veya yeni alınan araziye kapasite artışı yatırımı yapabilirler..buda bedelsiz ihtimalini doğurur...bedelsiz ile artıracağı sermaye ile yatırımlarını yapabilirler...bence bu önümüzdeki bir iki yılda kaçınılmaz olacaktır...

8. 12 gündür böyle bir piyasada klimasan yeşil kapatmaya hasret kalmış. İnşallah bu işin içinde olanlarinda bu yaptıkları yanlarına kar kalmaz. Beter olsunlar.
    Yukarı gitmesin diye elleri satışta bekliyorlar.
    Göreceğiz el mi yaman beyni. Kaldı bilançoya 1.5 ay.
    O zaman nasıl tutacaklar.
    Korkudan yeni yatırımcı girmesin diye aşağıda salamiyorlar.
    Debelenin bakalım..
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, kişisel görüşlere dayanmaktadır. "ASLA YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR "

Sayfa 288/863 İlkİlk ... 188238278286287288289290298338388788 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •