Sayfa 303/861 İlkİlk ... 203253293301302303304305313353403803 ... SonSon
Arama sonucu : 6884 madde; 2,417 - 2,424 arası.

Konu: BANVT - Banvit

1.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Syncelik, guzel ve faydalı bilgiler için teşekkürler. Ellerinize sağlık. Çok guzel bir calişma olmuş.

Ama bence toplam satışlar içinde ihracat ın payı halen daha cok duşük. %35-40 lara çıkması lazim

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
     Alıntı Originally Posted by syncelik Yazıyı Oku
    Bu çalışmaya başlamadan önce Banviti gözümde öyle büyütmüşüm ki ihracatın %50 si civarı tahmin ediyordum bana da sürpriz oldu. Ancak iyi de oldu bu orana rağmen bu blançolar geliyorsa % 50 olduğunda ne blançolar gelir.
    % 50 yi 1-2 yılda yakalayacağımıza inanıyorum.
    Sevindiğim şey her konuda artırarak yükselmesi oldu kar topu gibi.
    ssss
    Brezilyalı gıda devi BRF, Banvit'i neden satın aldı?
    Kanatlı sektörü denilince Türkiye'de akla gelen en önemli şirketlerden Banvit, Brezilyalı gıda devi BRF'nin oldu.

Gelin önce son gelişmeleri bir hatırlayalım...

Banvit, yüzde 79.48 oranında hissesinin satışı için Brezilya merkezli BRF S.A.'nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH ile hisse satış sözleşmesi imzaladı.

Sözleşmede toplam satın alma bedeli toplam 915 milyon TL olarak belirlendi.

BRF ve Qatar Investment Authority, Banvit'i satın almak için bir ortak sermaye girişimi oluşturuldu.
    Oluşturulan bu şirkette BRF'nin payı yüzde 60, Qatar Investment Authority'nin payı yüzde 40 oldu.

BRF yönetimi, Twitter hesabından, "BRF 2017 yılına yeni bir gelişme ile başlıyor;
    Türkiye'de yeni bir üretim birimi ile ayak izi alanımızı genişlettik.
    BRF ; Dünyanın en büyük helal piliç tüketicisine ulaştı" açıklamasında bulundu.

Şirket, satın alma haberlerinin medyada yer aldığı gün, Türkiye pazarında ihracatı artırmayı hedefliyoruzdeğerlendirmesi yaptı.

Brezilyalı gıda şirketi BRF ile Banvit'in yapısına baktığımız zaman söz sonusu satın almayla hedeflenen strateji de ortaya çıkıyor.

Önce BRF'den başlayalım...

Portföyünde 30'dan fazla markaya sahip olan BRF, DÜNYANIN en büyük gıda şirketlerinden bir tanesi ve EN BÜYÜK KANATLI HAYVANSAL ÜRÜN İHRACATÇISI.

105 binden fazla çalışana sahip olan 82 yıllık şirket;
    Arjantin (10),
    Brezilya (35),
    Birleşik Arap Emirlikleri (1),
    Hollanda (1),
    Malezya (1),
    İngiltere (1) ve
    Tayland (5) olmak üzere 7 ülkede 54 üretim merkezine sahip.
    .....
    Banvit ile birlikte bu sayı 8 ülkede 55 üretim merkezine çıktı.

Bugün itibariyle 5 kıtada 150'den fazla ülkeye hayvansal protein ve işlenmiş gıda ürünleri ihraç ediyor.

Son 3 yılda BRF, üretim birimi ve marka edinmek adına 1 milyar doların üzerinde yatırım yaptı.

Söz konusu yatırım stratejisi şirketin profilini de değiştirdi.

BRF, kanatlı sektörünün en büyük ihracatçılarından biri olan konumunu uluslararası gıda şirketi formuna dönüştürdü. İş modelini, global olan ancak lokal hareket eden bir konseptte glocal olarak tanımlıyor.

Margarinden lazanyaya pek çok alanda üretim yapan BRF, binlerce çeşit üründen yıllık 4 milyon ton gıda satışı gerçekleştiriyor.

Şirketin cirosu 10 milyar dolar seviyesinde.

Peki BRF için Banvit markası ne ifade ediyor?

Banvit markası her ne kadar beyaz et ile özdeşleşse de 1968 yılında yem üreticisi olarak faaliyetlerine başlayan şirket 1984'te piliç eti üretimine geçiş yaptı. 2011 yılı itibariyle de hindi eti ve ardından ileri işlenmiş hazır gıda üretimine başladı.

2005 yılından itibaren kademeli olarak kırmızı et sektörüne de giriş yapan Banvit, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin yanısıra köfte, döner, kebap gibi gıda ürünleri ile schnitzel, nugget, cordon bleu gibi kaplamalı ürünler de üretiyor.

Şirket besicilik ve kırmızı et yatırımlarına paralel olarak 2005 yılında büyükbaş yem üretimine de başladı.

Entegre bir üretim modeline sahip olan Banvit'in beş besleme, dört kuluçkahane ve beş de üretim tesisi bulunuyor.

Şirket, BRF'ye satılmadan önce mevcut ürün portföyüne hamur işi ve porsiyonluk hazır yemeklerin de eklenmesini planlıyordu. Bu projenin devam edip etmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Romanyada da yatırım hamlesi gerçekleştiren Banvit, Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubaide gerçekleştirdiği satış ve pazarlama yatırımlarıyla Körfez ülkelerinde de kendi markasıyla tüketicilerine hizmet veriyor.

Banvit aynı zamanda KFC Türkiye gibi bazı uluslararası fast food firmalarının Türkiye operasyonlarının da beyaz et tedariğini gerçekleştiriyor.

Banvt; Türkiye'nin en büyük 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde yer alan şirket, son açıklanan listede 1 milyar 886 milyon liralık ciro ile 44'üncü sırada yer alıyor.

Hatırlanacağı üzere 2011 yılında Banvit'in yüzde 16'sı Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Aabar Investment şirketine satılmıştı.

Tüm bu bilgiler ışığında BRF hem Türkiye pazarında hem de yakın coğrafyada-özellikle helal et tarafında- sahip olduğu pazar payını önemli ölçüde artırmayı planlıyor.

Peki BRF'nin Türkiye üzerinde bölgesel stratejisi nasıl olacak?

Banvit'in varlıkları, Patricio Rohner liderliğindeki BRF yan kuruluşu olan ve helal pazarı amaçlayan OneFoods'a dahil edilecek.

Böylece başta Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere helal et pazarına daha fazla odaklanacaklarını tahmin etmek güç değil.

Zaten OneFoods, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Suudi Arabistan ile Umman'daki piliç eti pazarının yaklaşık yüzde 45'ine sahip konumda.

BRF için Suudi Arabistanın ilk sırada olduğu Körfez ülkeleri ve Ortadoğu piyasası her ne kadar anahtar bir ihracat pazarı olsa da 2017 ve sonrasında yoğunlaşacağı bir diğer önemli pazar da Çin ve yakın coğrafyası.

......
    Gelelim Türkiye stratejisine...

BRF'nin Banvit'i satın alma hamlesi sonrası,Şirketten yapılan açıklamada Türkiye 80 milyon nüfusu ile KÜRESEL HELAL KANATLI ET TÜKETİMİNİN %10'unu gerçekleştiren bir Ülke olarak tanımlandı.

Bildiğiniz üzere Türkiye'de yılık kişi başına beyaz et tüketimi 21 kilogram gibi oldukça düşük bir oranda. BRF, işlenmiş gıdaların penetrasyonunun düşük olduğu Türkiye pazarını büyüme için mükemmel bir potansiyel olarak görüyor.

Peki bu gelişme Türkiye kanatlı sektörü ve pazarı açısından ne anlama geliyor?

Öncelikle şunu hatırlatalım..

Sektörün yem girdilerinin önemli bir kısmında ve damızlık materyal tarafında ithalata bağımlılığı söz konusu.

Haliyle kurdaki artışlar da maliyetleri yukarı taşıyor ve ihracat tarafında rekabet avantajını ortadan kaldırıyor.

Bu açıdan sektör oldukça zor bir dönemden geçiyor. Şeker Piliç'in iflası, Köytür Piliç markasının sahibi olan Yemsel Tavukçuluk şirketinin iflas erteleme talebi, Mudurnu ve Aytaç gibi firmaların üretimi bırakması sektördeki mevcut tabloyu daha net ortaya koyuyor.

Hatırlayacağınız üzere geçen yılın başında Banvit, mevcut banka kredi borçlarının yeniden finansmanını sağlamak ve uzun vadeye yaymak amacıyla, çeşitli bankalarla kredi kullanımı konusunda görüşmelere başladığını duyurmuştu.

Kısacası Türkiye'deki kanatlı sektörü bu noktalardan oldukça kırılgan bir yapıya sahip.

Bu noktada dünya devi bir şirketinin pazara girmesi görece daha küçük ölçekte kalacak yerli üreticileri rekabet açısından daha da zorlayabilir.

Özetin özeti, düşük maliyetli üretim politikası ile bilinen BRF, BANVİT markası ile hem Türkiye pazarında tüketimi artırmaya yönelik pazar payını artırmayı hedeflerken, hem de üretim üssü olarak kullanacağı Türkiye üzerinden başta Ortadoğu/Körfez ülkeleri olmak üzere yakın coğrafyaya ihracat payını artıracak.

İrfan Donat

Bloomberg HT Tarım Editörü
    Son düzenleme : efe571; 14-01-2018 saat: 23:12.
    hisse.net forumunda yazdıklarım,yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by syncelik Yazıyı Oku
    Bu gün dersime ihracat odaklı çalıştım.
    Banvitte uzun vadeli çok olumlu izlenimler gördüm.
    İhracatı her ay artıyor (dolar cinsinden)
    Artış oranıda giderek artıyor.
    Ülkemizin kanatlı et ve ürünleri ihracatı da aylık olarak artıyor ($ Olarak)
    Bunda da en büyük etken Banvittir.
    Banvitin kanatlı et ve ürünleri ihracatındaki %si her ay artıyor

2017 /1.Ç. te kanatlı et ve ürünleri ihracatındaki Banvitin % si 14.12 (yaklaşık 1/7 si)
    2017 /2.Ç. te kanatlı et ve ürünleri ihracatındaki Banvitin % si 16.71 (yaklaşık 1/6 si) 1.Ç. göre artış %si 18.34
    2017 /3.Ç. te kanatlı et ve ürünleri ihracatındaki Banvitin % si 19.92 (yaklaşık 1/5 si) 2.Ç. göre artış %si 19.21

Son çeyrekte aynı oranda artması halinde 19.92x1.1921= 23.75
    2017 /4.Ç. te kanatlı et ve ürünleri ihracatındaki Banvitin % si 23.75 (yaklaşık 1/4.2 si) 3.Ç. göre artış %si 19.21
    son çeyrek dolar kuru ortalaması 3.8055
    ihracat artşının devamı halinde Aralık ayı kanatlı et ve ürünleri ihracatı 52.05 milyon dolar
    Son çeyrek kanatlı et ve ürünleri ihracatı 151.2 milyon dolar. yani 151.20 x 3.8055= 575 390 000 tl
    Banvitin İhracattaki payı son çeyrekte %23.75 idi.
    Banvitin son çeyrek kanatlı et ve ürünleri ihracatı = 0.2375 x 575 390 000 = 136 655 000 tl.
    Banvitin 9 aylık toplam dış satışı 229 596 000 tl idi.
    Banvitin 12 aylık toplam dış satışı 136 655 000 + 229 596 000 = 366 251 000 tl olacak tahminen.( yaklaşık 100 milyon $)
    2016 yılında bu rakam 178 milyon tl idi. artış % 100 den fazla.
    Bakın alttaki haber de ne var

"6 Kas 2014 - Küresel oyuncu olma potansiyeline sahip olan sektörün 2025 yılı ihracat hedefi ise 2,6 milyar dolar."

Bu haberde pazarın büyüklüğünü görüyoruz.
    Sanırım o tarihten önce Brezilyalı ve katarlı ortaklarla çok daha önce bu hedef gerçekleşir ve artan oranlara bakıldığında 2020-2021 yıllarında bu rakamlara ulaşırız ve pazar lideri olarak kanatlı et ve ürünleri ihracatının % 50 üstünü Banvit olarak yaparız.
    Sonuç olarak
    önü açık
    satış sorunu olmayan
    büyüyen
    FAVÖK marjını artıran
    Vizyonu büyük patronları olan şirkete ortağız.
    Öyleyse Sasa gibi Petkim gibi her ay alınıp biriktirilmeyi hak eden bir hisse
    Kusura kalmayın sizleri çok yordum vaktinizi alıp başınızı ağrıttım.

ssss
     Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Syncelik, guzel ve faydalı bilgiler için teşekkürler. Ellerinize sağlık. Çok guzel bir calişma olmuş.

Ama bence toplam satışlar içinde ihracat ın payı halen daha cok duşük. %35-40 lara çıkması lazim

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
     Alıntı Originally Posted by syncelik Yazıyı Oku
    Bu çalışmaya başlamadan önce Banviti gözümde öyle büyütmüşüm ki ihracatın %50 si civarı tahmin ediyordum bana da sürpriz oldu. Ancak iyi de oldu bu orana rağmen bu blançolar geliyorsa % 50 olduğunda ne blançolar gelir.
    % 50 yi 1-2 yılda yakalayacağımıza inanıyorum.
    Sevindiğim şey her konuda artırarak yükselmesi oldu kar topu gibi.
    ssss
    Arkadaşlar;
    BANVT; DÜNYANIN EN BÜYÜK KANATLI HAYVANSAL ÜRÜN İHRACATCISI Olan,
    Brezilyalı BRF Şirketi Tarafından 2017 nin Mayıs Ayında %79,48 i Satın Alındı.
    Daha sonrada bu oran ÇAĞRI YOLUYLA %91,71 e kadar çıktı !!!

......
    ...
    ..
    Banvt;
    2017 Yılını muhtemelen 300.000.000-320.000.000 TL arası bir yerde karla kapatacak inşa'ALLAH.
    ......
    ....
    ..
    Geçmiş Yıllara Baktığımızda ;

2011=60.000.000 TL ZARAR
    2012=8.000.000 TL KAR
    2013=56.000.000 TL ZARAR
    2014=20.000.000 TL ZARAR
    2015=100.000.000 TL ZARAR

2016=62.000.000 TL KAR
    .....
    Görüldüğü üzere 2016 Yılı Hariç neredeyse hep zarar etmiş diyebiliriz..
    Hatta 2014'de Türkiye Kanatlı Sektörünün 1 Milyar Dolar Rekor İhracat Yaptığı Yılda dahi 20.000.000 TL Zarar Açıklamış..
    ......
    ...
    ..
    2017 Mayıs Ayında tamamlanan satış işleminden sonra Banvt,
    Ciro ve Karlılığı Çok Büyük Bir Hızla, Çok İyi Oranlara Taşıyarak,
    Yılı Muhtemelen 2.500.000.000 TL Hasılat ve 300.000.000-320.000.000 TL Arası Bir Karla Kapatacak diye Tahmin Ediyoruz.
    ....
    Doğrusu Böylesi Uluslararası Bir Şirketin Elindeki Banvit için,
    Yine Böylesi Bir Karlılık da Gerçekten Hiç Sürpriz Olmayacaktır..

.......
    ....
    ..
    Ayrıca Bu Karlılık ve Ciro Artışının 2018 de Daha da Artarak Devam Edeceğini Öngörmekteyiz.
    ......
    ....
    ..
    Özellikle 130.000.000 Nüfusa ve YILLIK 3 MİLYAR DOLAR KANATLI ÜRÜN PAZAR'ına Sahip JAPONYA'ya ihracatın da başlamasıyla birlikte Dış Pazar İş Hacminin,
    2017 Rakamlarının Çok Çok Üstünde Bir Yerlerde Oluşacağını Tahmin Etmekteyiz..
    .......
    ....
    ..
    AYRICA YENİ SAHİPLERİNDEN DOLAYI ÖNEMLİ HUSUSLARIN BAŞINDA GELEN;
    Düşük Girdi Maliyetlerini Satış Fiyatlarına Çok Daha Rahat Yansıtmaya Başlayan BANVT,

Yine İç Pazarda da rakipleriyle olan rekabette çok daha rahat hareket edeceğinden ve ettiğinden dolayı,
    Zaten LİDERİ OLDUĞU PAZAR'da PAZAR PAYINI'da Her Geçen Gün Artırmaya Devam Edecektir Zaten..

........
    ....
    ..
    İşte Tüm Bu Nedenlerden dolayı;
    BANVT'in İnşa'ALLAH 2018 Yılını da ,
    2017 Rakamlarının çok çok üzerinde bir yerlerde kapatacağını şimdiden öngörmekteyiz arkadaşlar..
    .......
    ....
    ..
    Sonuç Olarak Kalbinde iyi niyet taşıyan Herkesin,
    Güzel REZZAK RABB'im Destekçisi Olsun İnşa'ALLAH Arkadaşlar.
    Sevgilerimle..
    Son düzenleme : efe571; 15-01-2018 saat: 02:21.
    hisse.net forumunda yazdıklarım,yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.

3. At şu 25'lere hadi spek bey.

4.  Alıntı Originally Posted by wurddf Yazıyı Oku
    At şu 25'lere hadi spek bey.
    Bi daha bagir belki duyar 😂

5.  Alıntı Originally Posted by syncelik Yazıyı Oku
    Bu gün dersime ihracat odaklı çalıştım.
    Banvitte uzun vadeli çok olumlu izlenimler gördüm.
    İhracatı her ay artıyor (dolar cinsinden)
    Ülkemizin kanatlı et ve ürünleri ihracatı da aylık olarak artıyor ($ Olarak)
    Artış oranıda giderek artıyor............

ssss
     Alıntı Originally Posted by efe571 Yazıyı Oku
    Brezilyalı gıda devi BRF, Banvit'i neden satın aldı?
    Kanatlı sektörü denilince Türkiye'de akla gelen en önemli şirketlerden Banvit, Brezilyalı gıda devi BRF'nin oldu.

[B]Gelin önce son gelişmeleri bir hatırlayalım...

Alıntı Originally Posted by efe571 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar;
    BANVT; DÜNYANIN EN BÜYÜK KANATLI HAYVANSAL ÜRÜN İHRACATCISI Olan,
    Brezilyalı BRF Şirketi Tarafından 2017 nin Mayıs Ayında %79,48 i Satın Alındı.
    Daha sonrada bu oran ÇAĞRI YOLUYLA %91,71 e kadar çıktı !!!

......
    ...
    ..
    Banvt;
    2017 Yılını muhtemelen 300.000.000-320.000.000 TL arası bir yerde karla kapatacak inşa'ALLAH.
    ......
    ....
    ..

.......
    ....
    ..
    Sonuç Olarak Kalbinde iyi niyet taşıyan Herkesin,
    Güzel REZZAK RABB'im Destekçisi Olsun İnşa'ALLAH Arkadaşlar.
    Sevgilerimle..
    Birbirinden değerli 3 paylaşım. Hepinizin ellerine yüreklerine sağlık. Banvit hakkında bilgi edinmek isteyen, banvitte neler oluyor diye merak eden bu yazıları okursa her türlü bilgiye buradan ulaşabilir.....

6. Bosa gecen zamannn...

7. Daha bilanco ile ugrasip zaman harcayan arkadaslar... Suanki fiyat herseyi acikliyor
    Eksilerdeyiz

8. SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 303/861 İlkİlk ... 203253293301302303304305313353403803 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •