Sayfa 310/1005 İlkİlk ... 210260300308309310311312320360410810 ... SonSon
Arama sonucu : 8037 madde; 2,473 - 2,480 arası.

Konu: Viop LVll

1.  Alıntı Originally Posted by çıtak Yazıyı Oku
    ne yapacaksan çabuk yap

paçadan yukarı ılık ılık bişeyler geliyor
    Gümüşü göçürdüler, yuroyu zopalıyorlar, sıranı bekle dayu

7.202,88 Since 26 Aralık 2023
    11.252,11 Since 18 Temmuz 2024

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    7,075
    ............................................
    Son düzenleme : pisyedili01; 15-12-2023 saat: 22:30.
    Yatırım uzmanı değilim .Aracı kurumlarda bolca uzman ve uzman görüşleri var.

3. pisyedili01, Achiles ve ariston abeyler kafamızı karıştırdınız şimdi. en iyisi dakikalık çalışmak sanırım vobda
    bizde haftalık senaryo soruyoruz Achiles abeyden. s&p ta da varmıdır acep böyle bir sorun. yada dow da.

Alıntı Originally Posted by TOKATYILDIZI470 Yazıyı Oku
    Asıl para gümüş ons ta... büyük vurgun orada şort biriktirdim...
    Üç gündür yazıyorum gümüş ons akşam akşam Viop30 da şelale oluyor...yazdığımda umarım yararlanan forumdaşlar vardır.....

5.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    Gümüşü göçürdüler, yuroyu zopalıyorlar, sıranı bekle dayu
    Ben yokum karışmıyorum diye orayı burayı mı kurcalıyon. Bak şemsiye ile geliyorum suyun içinde demem montelerim. Gözüme bugünlerde pul gibi gözüküyon nedendir bilmiyorum

6. Takas, teknik, konjoktür diyorlar

Hisseler için teknikde kesinlikle hacim de göz önüne alınması gerekir.

Hacim olmayan fiyatlar çok yanıltıcı olabilir.

Sohbetlerden dinlediğim bar kapanışı esastır deniyor. Bizim borsada günlük ve haftalık kapanış önemli bence. Gün içi elini cebine atmadan fiyatlar oynatılabiliyor.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

7.  Alıntı Originally Posted by Bear_Bull Yazıyı Oku
    excelde endex hesaplamam viop hisseleri ve x30 endex üzerinde temettüden oluşabilecek (etki edecek) temettü puanını hesaplamak içindir, endexin kendisini hesaplamıyorum.

idealde de yazdığım önceki gün fiyatları ile bugünkü fiyatlar karşılığı hisselerin ne kadar endexe + - fark yarattığıdır.

endex için 1986 dan bu güne dersek o kadar çok handikap var ki hangisini sayalım.
    o zamanın hisseleri ile bu zamanın hisseleri bir değil 3 ayda bir gir çık gir çık
    içerden dışarı çıkanın etkisi kalıyor yenisi o anki değerden giriyor,
    sonra yeni giren çıkıyor, eski çıkan giriyor vs vs ..

Temettüler hem hisse fiyatından düşüyor doğal olarak endex üstünden de - puan ertesi güne etkileyerek başlıyor.

dediğiniz gibi 20xx li yıllara kadar içinde $ hesaplamasız sonrasında $ hesaplamalı ise
    tam bol malzemeli çorba gibi..

$ bazlı hesaplamaya kalksan Viopta tl uzlaşmalı dolar satmasımı dersin, KKM sidir vs dir fiyatın baskılanması mı dersin, ne derseniz deyin %100 doğrusu yok gibi.

işin içinden çıkabilene bravo...
    Hisselerde, nihayetinde temettü geçmişe doğru grafikte düzeltiliyor, veya bölünmeler de, ama bu hisselerden oluşturulan endekste bu düzeltilmiyor, düzeltilmiş hali Bist-100 Getiri Endeksi, ama evveliyatı yok, ve hisselerde hep düzeltilmiş grafiğe bakılmalı diyen zihniyet buna bakmayı düşünmüyor hatta varlığından bile habersiz.

Borsalar ülkelerin reel GSYİH verisiyle korole, bizim XU100 ün 1986 dan bu yana olan yapısı doğal değil, ve hiç bir şeyle korole/uyumlu değil. Tabi bizim GSYİH deflatörü de uydurma olduğundan, ondan da kaynaklanıyor olabilir de, bu formüldeki döviz kuru ve dediğiniz gibi KKM ile kurun baskılanmış olması v.s., tam bir muamma burası. Endeks yapısının/bileşenlerinin fazlaca değişmesi zaten tuzu biberi. 1-2 yıldan uzun süreli ne TA ne de EWP yapılır bu borsada.

Zamanınızı aldım teşekkürler, çıkıyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by abicim Yazıyı Oku
    pisyedili01, Achiles ve ariston abeyler kafamızı karıştırdınız şimdi. en iyisi dakikalık çalışmak sanırım vobda
    bizde haftalık senaryo soruyoruz Achiles abeyden. s&p ta da varmıdır acep böyle bir sorun. yada dow da.
    Mesaj atmıştım, bakacağım ilk fırsatta. Saygılar çıktım.

Sayfa 310/1005 İlkİlk ... 210260300308309310311312320360410810 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •