Sayfa 3436/7020 İlkİlk ... 243629363336338634263434343534363437343834463486353639364436 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 27,481 - 27,488 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. "Gecmis tuhaf bir sey. Her zaman sizinledir, bence on ya da yirmi yil once olmus bir seyi dusunmeksizin bir saat bile geciremeyiz, yine de cogunlukla hicbir gercekligi yoktur, tarih kitaplarindaki bir suru malzeme gibi, o da yalnizca bildik bir olgular dizisinden ibarettir. Sonra sans eseri bir goruntu veya ses ya da koku, ozellikle de koku, size carpar ve sadece gecmis canlanmakla kalmaz, siz de gercekten gecmise donuverirsiniz." George Orwell, Daralma

“The past is a curious thing. It's with you all the time. I suppose an hour never passes without your thinking of things that happened ten or twenty years ago, and yet most of the time it's got no reality, it's just a set of facts that you've learned, like a lot of stuff in a history book. Then some chance sight or sound or smell, especially smell, sets you going, and the past doesn't merely come back to you, you're actually in the past.”

2. Ingiliz aristokrat, asker, denizci, kasif, yazar ve sair Sir Walter Raleigh'in dogum yildonumu (22 Ocak 1552)

Fakat genclik surebilirdi ve askta cogalabilir
    Eglencinin zamani olmazdi hic yasi da
    O zaman bu sevincleri tasiyabilirdi aklim
    Seninle yasamak
    Ve senin askin olmak icin

Ma se la gioventù potesse durare e l'amore aumentare,
    se le gioie non avessero fine né età né esigenze,
    allora questi piaceri potrebbero spingere la mia mente
    a vivere con te ed essere la tua amata.

3. Ingiliz filozof ve bilim adami Francis Bacon’in dogum yildonumu (22 Ocak 1561)

"Karacigerdeki sorunu gidermek icin sarsa, dalak icin demir, akciger icin sulfur cicekleri, beyni rahatlatmak icin de kunduz esansi kullananilirsin de, gonlundeki sikintilari, uzuntuleri, neseleri, korkulari, umitleri, kuskulari, kaygilari, misyonlari ve buna benzer bircok seyi guvenle itiraf edebilecegin sadik bir dosttan baskasi seni kurtaramaz." Secme Aforizmalar

"You may take sarza to open the liver, steel to open the spleen, flowers of sulphur for the lungs, castoreum for the brain; but no receipt openeth the heart, but a true friend; to whom you may impart griefs, joys, fears, hopes, suspicions, counsels, and whatsoever lieth upon the heart to oppress it, in a kind of civil shrift or confession."

“Kitap vardir, ancak tadina bakilmak icindir; kitap vardir yutulmak, kitap da vardir cignenmek ozumlenmek icindir; baska deyimle, kimi kitaplarin insan ancak birkac bolumune goz atmali, kimisini bastan sona soyle bir okuyup gecmeli, pek azini da her ayrinti uzerinde titizlikle durarak adamakilli okumali.”

“Para gubreye benzer, dort bir yana sacilmadikca ise yaramaz."

4. Ingiliz sair John Donne'nun dogum yildonumu (22 Ocak 1572)

Iki uc kez sevmistim seni,
    Yuzunu gurmeden, adini duymadan once.
    Hani tapariz ya meleklere, bize gorunduklerinde
    Kimi oyle bir ses, kimi belirsiz bir alev gibi.
    Gene de senin bulundugun yere geldigimde,
    Gordugum cok guzel, gorkemli bir hicti!
    Ama ruhum etten kemikten olduguna
    Ve onlarsiz bir sey yapamayacagima gore,
    Bir bedene burunmeli ruhumun cocuklugu olan ask da,
    O da bensiz olamaz annesi gibi.
    Bu yuzden senin icin, nedir, kimdir, diye
    "Bir sor bakalim" dedim ask'a once,
    Sonra biraktim burunsun artik bedenine,
    Yerlessin dudaklarina, gozlerine, alnina.
    Iste boyle, aska biraz safra yuklesem de,
    "Daha dengeli olsa" derken gidisi,
    Baktim oyle yuklemisim ki ask teknesini,
    Hayranligim bile batacak hale gelmis neredeyse.
    Sacinin bir teli bile aska oyle cok is cikariyor ki,
    Daha uygun bir beden bulmak gerek bunun yerine.
    Cunku ask ne hiclikte barinabilir, ne de
    Asiri yogun, asiriparlak varliklarda.
    O halde; nasil bir melek kendi kadar olmasa bile,
    Saf ve cisimsiz, havadan yuz ve kanatlar takinirsa,
    Benim askimin kuresi olabilir senin askin da.
    Iste havanin safligiyla meleklerinki arasinda
    Ne fark varsa,
    Sonsuza dek
    O fark
    Olacak aslinda,
    Kadinin askiyla
    Erkegin aski arasinda

Hic kimse bir ada degildir.
    Ne de butunuyle kendisi,
    Her insan kitanin bir parcasidir,
    Govdenin bir bolumu;
    Bir toprak parcasi deniz tarafindan alip goturulse,
    Avrupa azalir.
    Tipki haritadaki burun gibi,
    Tipki senin veya bir arkadasinin sahip oldugu mulk gibi;
    Bir insanin olumu de beni azaltir,
    Cunku ben insanligin kendisinde icerigim,
    Oyleyse asla haber gonderip sordurma
    Canlar kimin icin caliyor diye;
    Onlar senin icin caliyor

5. Flaman ressam Sebastiaen Vrancx'in dogum yildonumu (22 Ocak 1573)

Sorpresa de un convoy (Assault on a convoy, 17th century)

The Battle of Stadtlohn, 1623

6. Fransiz ressam Nicolas Lancret'nin dogum yildonumu (22 Ocak 1690)

Fête galante représentant une dame dansant avec Pulcinella (Galante feast representing a lady dancing with Pulcinella, unknown date)

The Swing, circa 1730 - 1735 (Cincinnati Art Museum)

7. Alman yazar, filozof, gazeteci ve Alman Edebiyatinin ilk onemli elestirmeni Gotthold Ephraim Lessing'in dogum yildonumu (22 Ocak 1729)

"Benimle kalir misin? Yanimda. Ister Hristiyan, ister Musluman ol; hepsi bir! Ister beyaz pelerin; ister maslah giy, ister sarik tak, istersen de fesle dolas; nasil istersen! Hepsi bir! Ben hicbir zaman, Butun agaclarin kabugunun ayni olmasini istemedim."

"Bleibst du wohl bei mir? Um mich? – Als Christ, als Muselmann: gleich viel! Im weißen Mantel, oder Jamellonk; Im Tulban, oder deinem Filze: wie du willst! Gleichviel! Ich habe nie verlangt, Daß allen Bäumen eine Rinde wachse."

"Dilediginiz kadar benim milletimi hor gorun. Ikimiz de milletimizi kendimiz secmedik, milletimiz biz miyiz? Millet ne demektir? Hristiyan ve Musevinin, Hristiyanligi ve Museviligi insanligindan once mi gelir? Ah, keske sizin sahsinizda, kendisine sadece insan denmesini yeterli bulan birini bulmus olsaydim!"

"Verachtet Mein Volk so sehr Ihr wollt. Wir haben beide Uns unser Volk nicht auserlesen. Sind Wir unser Volk? Was heißt denn Volk? Sind Christ und Jude eher Christ und Jude, Als Mensch? Ah! wenn ich einen mehr in Euch Gefunden hätte, dem es gnügt, ein Mensch Zu heißen!"

"Bazi olaylar karsisinda aklini kaybetmeyecek olan insanin kaybedecek akli da yoktur."

"Isterseniz yanlis dusunun; ama ne olur kendiniz dusunun."

8. Iskoc sair ve Romantizm akiminin onde gelen simalarindan George Gordon Byron'in dogum yildonumu (22 Ocak 1788)

Ah, opebilseydim o atesten gozleri.
    Bir milyon yetmezdi arzumu sondurmeye;
    Batirip dururdum dudaklarimi sevince.
    Kalirdim her opuste bir cag boyu;
    Yine de doymak bilmezdi ruhum.
    Operdim durmadan, sarilirdim sana:
    Hicbir sey ayiramazdi opusumu opusunden;
    Opusur dururduk, opusurduk sonsuzca.
    Opuslerimizin sayisi gecse bile
    Sari hasadin sayisiz tohumunu.
    Bos bir caba olurdu ayrilmak:
    Ayrilabilir miydim? - Ah! Asla - asla!

"Mutluluk ucsuz bucaksiz ormanlardadir, Bombos sahillerdeki coskudadir. Insan elinin degmedigi bir yerdedir, Denizin diplerinde ve gurlemesindedir. / C'è un piacere nei boschi senza sentieri, C'è un'estasi sulla spiaggia desolata, C'è vita, laddove nessuno s'intromette, Accanto al mar profondo, e alla musica del suo sciabordare."Ozgurluk Yolu / Nelle terre selvagge

Sayfa 3436/7020 İlkİlk ... 243629363336338634263434343534363437343834463486353639364436 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •