Sayfa 346/880 İlkİlk ... 246296336344345346347348356396446846 ... SonSon
Arama sonucu : 7040 madde; 2,761 - 2,768 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1. Birisi dayanamadı. Karanlık oda da 23.500 lotu gömdü. 🙂

2. Karanlık oda seansında Garantiden bir babayiğit 20.000 lotla 24 kademe çizdi ve 11.90 kapanış yapti.
    Tüm ky adina o babayiğit arkadaşa teşekkür ederim.

Sayesinde hafta sonu iyi geçecek.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. 11,85e 1000lot satış koyduydum. Onuda almis

4.  Alıntı Originally Posted by yldream Yazıyı Oku
    Bu arada dezavantanlari yok mu? Var.
    Yabanci para pozisyonu ciddi ekside. Fakat ihracat yaptigi icin bu olumsuzlugu absorbe edecegini dusunuyorum.
    Halka aciklik orani resmiyetde cok dusuk, reelde ise berbat. Bu da satilacak %5 ile rahatlar umarim.
    Bu arada yukarda ki yoruma, yatirim yapma sartinida koymaliyiz ki, sayin Human01 in aldigi cevaba gore satislarimizi %20 etkileyebilecek bir yatirimdan bahsediyoruz vesbe icin.
    Ben daha once fulle yakin 3 hisseye girmistim.
    180-260 hareketinde egeen.
    2.6-4.00 hareketinde hekts
    Ve 1.4 alka
    Egeen ve hekts da muvaffak olmustum.
    Alkada ise not indirimi mubabbetine tum pirtfoyu bosaltmistim. Sonra nerelere gitti sizde biliyorsunuz. Gerci ben 2.5 da satardim. Hedefim oraydi.
    Neyse simdi ise 4.kez fulle yakin portfoyle vesbeye giriyorum.
    Borsada en onemli meziyetin sabir, en onemli gucun para oldugunu unutmamak lazim.
    Sabrinizda, paranizda bitmemeli.
    Para nasil bitmicek derseniz, 100 liran varsa once 30 tl lik sonra dusunce 20 tl lik sonra dusunce 10 tllik sonra dusunce 5 tllik, sonra yine 5tllik, sonra 1 gibi gibi.
    100milyonun varsada ayni.
    Sabir ise soyle oluyor, borsaya ihtiyaciniz olan parayi degilde birikimlerinizi koyduysaniz ve elinizdeki kagidin degerini biliorsaniz ve bana en kotu temettusude yeter diyorsaniz, sabir zaten kendiliginden geliyor. Dustukce alip seviniyorsunuz.
    Saygilar.

SM-G950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bu yorumu yaptığımızda vesbe, temettüden arındırılmış fiyatı 7,87 imiş.

13 ay olmuş.

13 ay sonra yine bakalım

5. Bakış açısı tabii ki "yatırımcı daha uzun vadeli bakmalı" olmalı.

Yalnız portföyü sadece bir senetle dolduran yumurtaların hepsini tek sepete koyuyordur. Bunu hep derim çevremde ama ben de naptım. Vesbe her düştüğünde diğer senetlerimi satıp satıp vesbe aldım bilanço ve şirketin gelişimi hasebiyle.
    5ten sattığım soda mı dersin, 4.5tan bozduğum dolar mı, Tupras mı, 13ten sattığım parsan mı... Hepsi gitti bu vesbe en geride kaldı. Yahu rekor bilançoya nasıl tepki veriyor. şimdiye kadar en kötü zamanında dahi 5fk görmeyen senet nasıl oluyor da bu rekor kar dan sonra 4fk görüyor?

Yatırımcıyı bıktırdı, çoğu gitti azı kaldı. Forumun eski sayfalarda kimler yok ki. Kalanların da azı memnun.

Bi ortak arçelik le kıyaslamış geçen, haklı. Aynı sektörde rakip firma 16 fk ile işlem görüyor. Yani vesbe nin kar ortada. Arçelik in fk ile işlem görse vesbe 2.44 kar x15.83fk = 38.62 tl hisse fiyatı olacak.

Şahsen kardayım, bu ekonomi ortamında zararda olmamaktan memnunum .
    Amma ve lakin vesbe 38tl olabilecekken 12 tl de sürününce ne kadar memnun olunursa o kadar memnunum.

Arçelik 600mlyn sermaye, %25 halka açık. İşte vesbe nin güdük kaldığı yer. O kadar sığ ki, dün akşam gördünüz 23bin lotla yüzde 2 zıpladı. Derin senette binde 2 oynamaz. Büyük yatırımcının dişinin kovuğuna yetmez vesbe deki halka açık hisse. Hal böyleyken, tahtada büyük oyuncu yoksa patron hissesi de olabilir, şeytan hissesi de başka bir şey de.
    Tüm yorumlarım hayali, rakamlarım farazi, lafügüzaf, örnek filandır.
    Asla yatırım tavsiyesi değildir, her koyun kendi bacağından asılır.

6. Sığ olarak bahsettiğin kısım için söylüyorum.
    denizbank’a bakarmsın. En sığ hisse %0,15 dolaşımdaki hisse oranı.Uçtu resmen yüksek hacimle

Alıntı Originally Posted by birtasarimci Yazıyı Oku
    Bakış açısı tabii ki "yatırımcı daha uzun vadeli bakmalı" olmalı.

Yalnız portföyü sadece bir senetle dolduran yumurtaların hepsini tek sepete koyuyordur. Bunu hep derim çevremde ama ben de naptım. Vesbe her düştüğünde diğer senetlerimi satıp satıp vesbe aldım bilanço ve şirketin gelişimi hasebiyle.
    5ten sattığım soda mı dersin, 4.5tan bozduğum dolar mı, Tupras mı, 13ten sattığım parsan mı... Hepsi gitti bu vesbe en geride kaldı. Yahu rekor bilançoya nasıl tepki veriyor. şimdiye kadar en kötü zamanında dahi 5fk görmeyen senet nasıl oluyor da bu rekor kar dan sonra 4fk görüyor?

Yatırımcıyı bıktırdı, çoğu gitti azı kaldı. Forumun eski sayfalarda kimler yok ki. Kalanların da azı memnun.

Bi ortak arçelik le kıyaslamış geçen, haklı. Aynı sektörde rakip firma 16 fk ile işlem görüyor. Yani vesbe nin kar ortada. Arçelik in fk ile işlem görse vesbe 2.44 kar x15.83fk = 38.62 tl hisse fiyatı olacak.

Şahsen kardayım, bu ekonomi ortamında zararda olmamaktan memnunum .
    Amma ve lakin vesbe 38tl olabilecekken 12 tl de sürününce ne kadar memnun olunursa o kadar memnunum.

Arçelik 600mlyn sermaye, %25 halka açık. İşte vesbe nin güdük kaldığı yer. O kadar sığ ki, dün akşam gördünüz 23bin lotla yüzde 2 zıpladı. Derin senette binde 2 oynamaz. Büyük yatırımcının dişinin kovuğuna yetmez vesbe deki halka açık hisse. Hal böyleyken, tahtada büyük oyuncu yoksa patron hissesi de olabilir, şeytan hissesi de başka bir şey de.

7.  Alıntı Originally Posted by birtasarimci Yazıyı Oku
    .

Arçelik 600mlyn sermaye, %25 halka açık. İşte vesbe nin güdük kaldığı yer.
    Önceden bende Arcelik ile kıyaslardım hep acaba neden Arçelik ile ayni fiyatlama vesbe de gerçekleşmiyor diyordum. Sonra geçenlerde twettirda sayın şüphecikimse nin vesbe incelemesinde gördüm ki arçelik ile bayağı farklılıkları var.

Birincisi piyasada Arçelik markasi ile gördüğümüz tüm elektronik urunlerini Arçelik uretiyor. Oysa ki vesbe vestel markali urunlerin sadece beyaz eşya sınıfını üretiyor.

İkincisi Arçelik ürettigi ürünlerin satış ve pazarlamasini kendisi yaparken vesbenin ürettigi ürünlerin satış pazarlama ve satiş sonrasi servis hizmetlerini grubun diğer şirketleri yapiyor.

Üçüncüsü ise vesbe her ne kadar kendisi çok borçlu olmasa da grubun diğer şirketlerinin yüksek borçlarına kefil olduğu için bu durum risk oluşturuyor.

Bu sebeplerden dolayı vesbenin kar rakamlari son donemlerde arcelige yaklasmis olsada hasilat ve brut kar rakamlari bakimindan arceligin bayağı gerisinde kaliyor.

Arti birde buna hissenin sığ olmasi ve satilacak mi yada kottan çıkacakmı belirsizlikleri eklenince ister istemez fiyatlama etkileniyor.

Bunlarda benim olumlu yanların yanında risk olarak gördüğüm olumsuz durumlar.

8. Sığ olması uçmasına engel değil, hatta bilakis uçurmak da baskılamak kadar kolay manasında. Yani bilanço ve kar yeterli değil , birilerinin de istemesi lazım galiba.
     Alıntı Originally Posted by 6.sense Yazıyı Oku
    Sığ olarak bahsettiğin kısım için söylüyorum.
    denizbank’a bakarmsın. En sığ hisse %0,15 dolaşımdaki hisse oranı.Uçtu resmen yüksek hacimle

Üstad arçelik sadece örnek babındaydı. Vestel in fk 51 ama o durum farklı.
    Gelişmekte olan ülkelerde bu sektörün ortalama fk sı 5.47 yani yine 4fk değil.

Şüpheci kimsenin de dediği çatı grubun borçları zaten önceden forumda da yazıldı.
    şüpheci kimse ismi gereği aşırı şüpheci yazmış olmasına rağmen her olumsuz ifadeyi vesbe hariç diye yazmış.
    Ayrıca Zorlu nun bu altın yumurtlayan vesbe nin bir kısmını satarak borçları azaltması kuvvetle muhtemel bence. Herhalde 12tl ye vermeyecek. Kottan çıksa bunun şirkete ne faydası olacak ki?

Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Önceden bende Arcelik ile kıyaslardım hep acaba neden Arçelik ile ayni fiyatlama vesbe de gerçekleşmiyor diyordum. Sonra geçenlerde twettirda sayın şüphecikimse nin vesbe incelemesinde gördüm ki arçelik ile bayağı farklılıkları var.

Birincisi piyasada Arçelik markasi ile gördüğümüz tüm elektronik urunlerini Arçelik uretiyor. Oysa ki vesbe vestel markali urunlerin sadece beyaz eşya sınıfını üretiyor.

İkincisi Arçelik ürettigi ürünlerin satış ve pazarlamasini kendisi yaparken vesbenin ürettigi ürünlerin satış pazarlama ve satiş sonrasi servis hizmetlerini grubun diğer şirketleri yapiyor.

Üçüncüsü ise vesbe her ne kadar kendisi çok borçlu olmasa da grubun diğer şirketlerinin yüksek borçlarına kefil olduğu için bu durum risk oluşturuyor.

Bu sebeplerden dolayı vesbenin kar rakamlari son donemlerde arcelige yaklasmis olsada hasilat ve brut kar rakamlari bakimindan arceligin bayağı gerisinde kaliyor.

Arti birde buna hissenin sığ olmasi ve satilacak mi yada kottan çıkacakmı belirsizlikleri eklenince ister istemez fiyatlama etkileniyor.

Bunlarda benim olumlu yanların yanında risk olarak gördüğüm olumsuz durumlar.

Tüm yorumlarım hayali, rakamlarım farazi, lafügüzaf, örnek filandır.
    Asla yatırım tavsiyesi değildir, her koyun kendi bacağından asılır.

Sayfa 346/880 İlkİlk ... 246296336344345346347348356396446846 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •