Sayfa 3496/7020 İlkİlk ... 249629963396344634863494349534963497349835063546359639964496 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 27,961 - 27,968 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Fransiz ressam Honoré Daumier'nin olum yildonumu (10 Subat 1879)

The miller, his son and the donkey, 1849

The Third-Class Carriage, c.1862 – 1864

2. Fransizca librettosu Barbier ve Michel Carré tarafindan yazilan, Jacques Offenbach'in besteledigi komik operasi Hoffmann'in Masallari (Les contes d'Hoffmann - I racconti di Hoffmann - The Tales of Hoffmann), ilk kez 10 Subat 1881'de Paris, Opéra-Comique'de sahnelendi.

3. 1958 yilinda Nobel Edebiyat Odullunu kazanan, Rus sair, oyun ve roman yazari Boris (Leonidovic) Pasternak'in dogum yildonumu (10 Subat 1890)

"Peki, oyleyse tarih nedir? Tarih bir duzenektir. Olumun gizlerini adim adim aydinlatarak onu alt edecek bir duzenek. Iste insanlarin senfoniler yazmasina, elektromanyetik dalgalari, matematiksel sonsuzu kesfetmesine neden olan etki budur. Ancak bunlari yapabilmek icin de bazi seyler gereklidir. Bu malzemelerin basinda insanlari sevmek gelir. Boyle bir sevgiyle dolan insan kalbi, bu sevgiyle tasacak ve insanlar icin iyi seyler yapma heyecaniyla carpacaktir. Sonra bugunku insanin yapisini belirleyen iki temel oge vardir. Bunlar insanin ozgur olmasi ve yasami feda edilecek bir sey gibi gormesidir. " Doktor Jivago

"Ma che cos'è la storia? È un dar principio a lavori secolari per riuscire a poco a poco a risolvere il mistero della morte e vincerla un giorno. Per questo si scoprono l'infinito matematico e le onde elettromagnetiche, per questo si scrivono sinfonie, ma non si può progredire in tale direzione senza una certa spinta..Eccoli. In primo luogo, l'amore per il prossimo, questa forma suprema dell'energia vivente, che riempie il cuore dell'uomo ed esige di espandersi e di essere spesa. Poi, i principali elementi costitutivi dell'uomo d'oggi, senza i quali l'uomo non è pensabile, e cioè l'idea della libera individualità e della vita come sacrificio." Il Dottor Zivago

4. Alman sair, oyun yazari (Eugen Berthold Friedrich Brecht) Bertolt Brecht'in dogum yildonumu (10 Subat 1898)

Yalnizca benden kacma yeter
    Bos sozler de etsen duymak istiyorum seni
    Sagir olsam gonlum sozlerini ister
    Dilsiz olsan gordugunu.

Kor olsam, seni gormek isterdim
    Sen yanimda yol gosterici oldun
    Uzun yolun daha yarisi bile asilmadi
    Bir dusun icinde yasadigimiz karanligi

Birak beni yaraliyim desen de bosa
    Gorevden donulmez, yalnizca ertelenir
    Baska bir yerde degil, yalnizca burda

Bilirsin ozgur degildir gereksinilen kimse
    Gonlum her seyden once seni ister
    Biz de diyebilirim, ben yerine

Minnacik ev, gol kiyisinda, agaclarla cevrili,
    Keyifle bir duman yukseliyor catisindan.
    Bir gun yok olursa o duman.
    Dusunun ne avuntusuz olurdu
    Ev, gol ve orman.

5. Fransiz roman yazari, maceraperest ve muhabir Joseph (Elie) Kessel’in dogum yildonumu (10 Subat 1898)

“Usluluk, sagduyu onlara Alman sungulerinin golgesinde yiyip icip uyumayi, islerinde yarar saglamayi surdurmelerini, karilarina gulumsemeyi, cocuklarini buyutmeyi ogutluyordu. Maddi yararlar ve kisir sevecenligin olanaklari boylece saglanmis oluyordu onlara. Vicdanlarini susturup uyutmak icin Vichy Morugunun (Hitler'le uzlasan Fransiz Maresal Petain) hayir dualarina da sahiptiler. Gercekten, ozgur ruhlardan baska hic bir sey onlari savasa zorlamiyordu.” Golgeler Ordusu

“La sagesse, le bon sens leur conseillait de manger et de dormir à l’ombre des baïonnettes allemandes et de voir fructifier leurs affaires, sourire leurs femmes, grandir leurs enfants. Les biens matériels et les liens de la tendresse étroite leur étaient ainsi assurés. Ils avaient même, pour apaiser et bercer leur conscience, la bénédiction du vieillard de Vichy. Vraiment, rien ne les forçait au combat, rien que leur âme libre.”

6. Ingiliz ressam John William Waterhouse'un olum yildonumu (10 Subat 1917)

Dolce far Niente, 1880

Diogenes, 1882

7. Osmanli Imparatorlugu'nun 34. padisahi (Sultan Hamid Han) II. Abdülhamid'in olum yildonumu (10 Subat 1918)

"150 milyon Ingiliz altıini degil, dunya dolusu altin verseniz, bu teklifinizi asla kabul etmeyecegim. Ben, Millet-i Islamiyye'ye ve Ummet-i Muhammed'e 30 seneden fazla hizmet ettim. Musluman atalarimin ve dedelerimin, Osmanli Halifelerinin yuzunu kara cikarmadim. Bu sebeple teklifinizi kesinlikle kabul etmeyecegim."

8. Fransiz ressam Édouard Adam'un olum yildonumu (10 Subat 1929)

The ship Thomas Hilyard in a gale, 1885

The French brig Dieudonne in full sail off a headland, 1912

Sayfa 3496/7020 İlkİlk ... 249629963396344634863494349534963497349835063546359639964496 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •