Onemli Gunler Banner
Sayfa 360/568 İlkİlk ... 260310350358359360361362370410460 ... SonSon
Arama sonucu : 4538 madde; 2,873 - 2,880 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    yukarıdaki KGK metninde sözü geçen kurumlardan (......"Kendi alanlarında düzenleme ve denetleme yapmakla yetkili olan......"......) biri olan BDDKdan gelen açıklama:

https://www.ekonomim.com/ekonomi/bdd...-haberi-720267

daha öncede belirttiğim gibi; enflasyon muhasebesinde 2 ayrı mevzuat var:

1-vergi usul kanunu: Mehmet Şimşek'in belki "bankaları ve sigrtaları belki hariç tutarız" dediği konu budur.

2-Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre yayınlanan mali tablolarda enflasyon muhasebesi: KGK zaten bunu açıklamış ama yukardaki rezervasyonu da koymuştu..

ve şimdi BDDKdan anlıyoruz ki BDDK da sözü geçen kurumlardan BDDK hükümlerine göre hazırlana mali tablolarda enflasyon muhasebesi görmek istemiyor.

şimdi kontrol ettim ki sigorta denetleme kurulu (seddk) da aynı paralelde açıklama yapmış: o da enflasyon muhasebesi istemiyor.

https://seddk.gov.tr/upload/doc/2023-30-genelge.pdf

benim bilgime göre, SPK da bu kapsamdadır. yani, bist bilançolarına (biste açıklanan bilançolara) enflasyon muhasebesi uygulanıp, uygulanmayacağı henüz belirsizdir. en azında ben uygullanacağına dair bir veri görememiyorum (gören ve bilen varsa, bilgi verirse memnun olurum).. çünkü, kgk'nın yukarıda alıntıladığım açıklamasını böyle yorumluyorum.. sgk da bu kapsamda bir kurumdur, diye değerlendiriyorum.

öte yandan; bist bilançolarına enflasyon muhasebesi uygulanırsa, Devanın negatif ayrışacağını hesap etmiyorum.. kısaca;

1-kuvvetli bir özkaynak büyümesi bekliyorum.. tüm şirketler bakımından, "PD/DD" değerlerine bakış olarak yeni paradigma gerekecek.. bankalar zaten uıygulamıyor ama uygulasa bile banka ve sigorta gibi, aktifinde parasal olmayan varlık taşımayan şirketler hariç özkaynak rakamlarında ciddi büyüme gösteren firmalar olacak. deva da bunlarda biri olacak.

2-brüt kar marjları gerçeğe gelecek: düşecek.. çünkü BKlar enflasyonist porsiyondan ayıklanacak.. fark parasal kar/zarar satırına (finansal nitelikli bir satır) postalanacak. enflasyonun fırlamasıyla gördüğümüz kar patlamalarının önemli kısmı daha önce ucuza alınan stokların, sonra pahalı satılmasıdır. muhasebe bilimine göre, enflasyonist etkiden oluşan bu kar porsiyonları operasyonel kar değildir (@ enflasyon muhasebesi).

mevzuat açıklanınca ayıklama yöntemidnen kısaca bahsederim

3-favökler düşmüş olacak.

4-net kar etkisini tahmin etmek eldeki veri ile mümkün değil. çünkü, hiç değilse yakın tarihli 1 tane enflasyon düzeltmesi uygulanmış bilanço görmek lazım ki ordan tahmin yapalım.. hesabı kestirmede (short cut açıklama) şuna benziyor: şirketin aktifinde dövize endeksli varlıkları var ve pasifinde de dövize endeksli (veya dövizli) pasifleri var ama yıllardır değerleme yapmamış. ilk değerleme yaptığında, değerlemenin cari yıldan önceki kısmı, eski yıllar kar veya zarar etkisi olarak özkaynağa gider, cari yılda ortaya çıkan kambiyo etkisi ise cari yıla kar ya da zarar yazar.. muhasebe jargonu ile konuşursak; kar zarar tablosu, kar zararın ilgili olduğu dönem başı ile dönem sonuna ait 2 bilançonun farkıdır (temettü ve sermaye artırım olayları hariç). muhasebe bilimine göre, bu 2 bilanço doğru bir şekilde hazırlanmadan kar zarar tablosu hazırlanmaz (dönemsellik ilkesi sağlanamayacağı için).. bir başka ifade ile; şirket aktifte ve pasifte döviz pozisyonu taşıyor ve biz şirketin short ya da long olduğunu bilmeden, kur değerlemesi sonrası kar mı zarar mı edeceğini bilemeyiz.. o nedenle hiç değilse 1 tane yakın tarihli değerlem görelim ki şirket long mu short mu gidiyor, anlayalım.. değerli ortak deniz güneş'in şu sözü doğrudur:

".......ilk tabloları görmeden çok zor......"

hatta, imkansız.. 1 adet değerleme görmeliyiz ki parasal olmayan varlıklar bakımından şirket long mu short mu? bilelim ve ondan sonra tahmin yürütelim. uzun yıllardır muhasebe işleri de yapmış biri olarak; esasında "şirketin sermayesi ve karları duran varlıktan daha eskidir" şeklinde bir tahmin kanalı da var bu ama bu tahmin kanalı temettüler ve arada yapılan sermaye artırımları ile bozuluyor..

özeti; favök ve üzerini ve özkaynak etkisini yön olarak (% yada rakam olarak değil) bilebiliriz şimdiden ki deva için yukarıda açıkladım ama net kar satırını şimdiden tahmin imkan dışı. çünkü elde veri yok.

yukarıdaki döviz pozisyon benzetmesinde, özkaynak rakamını tamamı döviz borcu gibidir (yani, "parasal olmayan pasif").. makina, arsa, demirbaş ve stoklar ise döviz varlığı gibidir (yani "parasal olmayan aktif")..

ayrıca, görüşüme göre; mali tablo dipnotlarında şu da verilmelidir (mali tablolar enflasyona göre düzeltilirse): "her %10luk enflasyonda şirketin son bilanço parasal olmaya pozisyonun üreteceği parasal kar ya da zarar"..
    burda 3 numarada belirttiğim "favök düşüşü", "favök marj düşüşü"dür (2 noda da marj düşüşü olduğunu belirtmiştim).. mutlak değer düşüş/artış değildir. mutlak değer olarak düşüş ya da artış, envanter tutuş süreleri ve o süredeki enflasyonla satış rakamının maruz kaldığı enflasyon verisine bağlıdır.

2.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    İEİS Genel sekreteri Savaş Malkoç'un sektör hakkındaki yeni açıklamalarına aşağıdakı bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.winally.com/turk-ilac-en...ide-birakiyor/

2. Bölümü yayınlaşmış

https://www.ieis.org.tr/static/share...23-winally.pdf

3.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    burda 3 numarada belirttiğim "favök düşüşü", "favök marj düşüşü"dür (2 noda da marj düşüşü olduğunu belirtmiştim).. mutlak değer düşüş/artış değildir. mutlak değer olarak düşüş ya da artış, envanter tutuş süreleri ve o süredeki enflasyonla satış rakamının maruz kaldığı enflasyon verisine bağlıdır.
    Stok devir hızı
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

4. https://www.eczacininsesi.com/haber-detay.php?id=16397

Eczacinin sesi sitesinin haberine göre kisa zaman içinde %25 civari zam geliyormus ilaca

5. bu nedir arkadaş zam eli kulağında geçen sene zam öncesi uçmuştu bu sene yok maalesf. yani artık ky de ilgi göstermiyor. üstte altta bekleyen yok sanki gözaltında işlem görüyor. olmaz bu kadar olmaz .

6. ülkede finansaları sağlam olan hisse değil reklamı olan hisse gidiyor.

7.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    ülkede finansaları sağlam olan hisse değil reklamı olan hisse gidiyor.
    Maalesef durum o açıyorum bakıyorum diğer kagıtların finansallarına dönen varlıgına ettiği kara deva gibi ucuzu yok

Sayfa 360/568 İlkİlk ... 260310350358359360361362370410460 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •