Sayfa 3952/7020 İlkİlk ... 295234523852390239423950395139523953395439624002405244524952 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 31,609 - 31,616 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Italyan ressam Orazio Amato'nun dogum yildonumu (1 Mayis 1884)

Il Pane (The Bread, unknown date)

Christ between the Doctors, unknown date

2. Amerikali heykeltiras ve ressam Ralph Ward Stackpole'un dogum yildonumu (1 Mayis 1885)

Woman with red lipstick, undated

Industries of California, At San Francisco's Coit Tower, undated

3. Italyan sair (Nazareno Caldarelli) Vincenzo Cardarelli'nin dogum yildonumu (1 Mayis 1887)

Bilmiyorum, nerede yuva yaptiklarini,
    nerede barisi bulduklarini.
    Ben onlar gibiyim
    surekli ucmakta havada.
    Yasami siyirip geciyorum
    onlar gibi suda yiyecek bulmak icin.
    Belki onlar gibi ben de barisi seviyorum,
    denizdeki o sonsuz olani,
    ne ki, benim yazgim yasamak,
    firtinada cakip cakip sonen simsekler gibi.

Uctun, guvercin gibi
    Kacip kayboldun, oraya,
    doguya dogru.
    Seni goren yerler bende kaldi
    Ve buluslarimizin saatleri.
    Issiz saatler,
    bana bir gomut gibi gelen yerler
    onlarin nobetcisiyim.

4. Italyan ressam Giuseppe "Beppe" Porcheddu'nun dogum yildonumu (1 Mayis 1898)

Notturno equatoriale, data sconosciuta

L’ozio, 1928

5. Italyan yazar (Secondo Tranquilli) Ignazio Silone'nin dogum yildonumu (1 Mayis 1900)

"Bizim oradakiler Italyanca konusmazlar, Italyanca bizim icin mekteplerde ogrenilen bir dildir; Latince, Fransizca gibi.Italyanca bizim icin yabanci dildir; bizim hayatimiz, bizim hareketlerimizi, dusuncelerimizi, duygularimizi ifade etmeyen bir dil. Italyanca bizim dusuncelerimizi daraltmaktan, bozmaktan, onlara carpik ve kaba bir ifade vermekten baska bir sey yapmaz."

"A nessuno venga in mente che i Fontamaresi parlino l'italiano.La lingua italiana è per noi una lingua imparata a scuola, come possono essere il latino, il francese, l'esperanto. La lingua italiana è per noi una lingua straniera, una lingua morta, una lingua il cui dizionario, la cui grammatica si sono formati senza alcun rapporto con noi, col nostro modo di agire, col nostro modo di pensare, col nostro modo di esprimerci."

"Don Benedetto sararmis kagitlar arasinda Pietro Spina'nin kagidini buluyor ve: 'Iste, Spina karsinizda!' diyerek okuyor:

'Ben yasamimda, durumlara, iliskilere ve maddi kosullara uyarak yasamak degil, tersine, sonucu ne olursa olsun, yasamimin her saatinde, hakli ve dogru buldugum seyler icin yasar, onlarin ugrunda mucadele etmek isterim.' " Sarap ve Ekmek

"Don Benedetto cercòtra lecarte ingiallite dell'ultimo tema svolto a scuola, i fogli di Pietro Spina.'Ecco qui Spina' disse

"Non vorrei vivere secondo le circostanze, l'ambiente e le convenzioni materiali, ma, senza curarmi delle conseguenze, vorrei vivere e lottare per quello che a me apparirà giusto e vero."

6. Macar ressam Mihály Munkácsy'in olum yildonumu (1 Mayis 1900)

Pluckmakers, 1871

Christ in front of Pilate, 1881

7. Macar yazar, akademisyen, edebiyat tarihcisi ve cevirmen Antal Szerb'in dogum yildonumu (1 Mayis 1901)

"Dunya yazini o denli de buyuk degildi. Eger kati bir bicimde yalnizca dunya yazini acisindan gercekten onemli olan yaraticilari ve yaratilan goz onunde bulunduracak olursak, ucsuz bucaksiz gibi gorunen malzeme sasirtici bir bicimde kuculuyor. Denebilir ki, gercek dunya yazini iyi secilmis bir ozel kitapliga sigiyor; ciltler buyukce bir calisma odasinin duvarlari boyunca yerlestirilebilir. Eger bir kimse gencliginin erken doneminden baslayarak, duzenli olarak ve bir ugrasi gibi okuyacak olursa, nell'mezzo, insan omrunun yarisina geldiginde dunya yazininin buyuk bolumunu okumus olur ve bunun da ayrimina varmaz."

"Wenn wir strikt nur diejenigen Autoren und Werke in Betracht ziehen, die wirklich von weltliterarischer Bedeutung sind, schrumpft der unendlich scheinende Stoff in verblüffendem Masse zusammen. Die wirkliche Weltliteratur, könnte man sagen, findet Platz in einer sorgfältig ausgewählten Privatbibliothek, ihre Bände können entlang den Wänden eines grösseren Studierzimmers aufgestellt werden.Wenn jemand von seiner frühesten Jugend an regelmäßig und als Hauptbeschäftigung liest, dann hat er, nell mezzo, in der Hälfte des menschlichen Lebensweges angelangt, einen großen Teil der Weltliteratur bereits gelesen, ohne es gemerkt zu haben."

"Cunku sizin oluleri bir bicimde var olduguna inanmamanizin bir anlami yok. Siz oluleriniz yuzunden hastasiniz. Sizi arada sirada gormeye geliyor ve yasama gucunuzu emiyorlar. Tip bilimi bu durumda ise yaramiyor.'

'Oyleyse sogan celengini alin gidin. Benim olulerim boylesi seylerle uzak tutulamaz. Onlar benim icimdeler."

“ 'You refuse to believe that the dead continue to exist, but it's no use. You're sick because of your dead. They come to visit and draw off your life force. Medical science is of no use here.

In that case, take the onion garland home. You can't repel my dead this way. They're inside me.' ”

8. Amerikali aktris, model veVodvil sanatcisi Leila Hyams'in dogum yildonumu (1 Mayis 1905)

Freaks, 1932

Sayfa 3952/7020 İlkİlk ... 295234523852390239423950395139523953395439624002405244524952 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •