Sayfa 446/1002 İlkİlk ... 346396436444445446447448456496546946 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 3,561 - 3,568 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1. günaydınlar, dün bahsettiğim ziraatın yeni fonları henüz açılmamış. dün fon alımı adımında bir liralık birim fiyattan diğer fonlarla görününce işleme açıldığını düşünüp paylaştım. düzeltmek istedim ama fon alım adımında dahi göründüğüne göre kısa zamanda açılır

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Spk falan bu işlere girerse , durumu düzeltmez. Ben 20 senedir piyasadayım, spk bir işe mudahale ederse, sorunu bulup çözmez komple yasaklar. Herkese, tüm fonlara ve tüm yatırımcılara külliyen zarar olur. Şikayetleri başından savar spk, ince bir çözümle uğrasmaz, komple kapatır.
    Ben serbest piyasada, bu tür yanlış yapan yatırım kuruluşlarının , tüketici ve yatırımcı zihniyeti ile terkedilerek cezalandırılmasından yanayım.
    spk bakarsa, uğrasmaz, komple hisse fonları yasaklar ya da banka dışında kurumlar fon yönetemez der, yani tek böcek var diye mahalleyi yakar.
    o yüzden regüle eden kurumlara çağrı yapanlar bence iyi yapmıyor. bizde regülasyon = komple yasak demektir. Geçmişte onalrca örneğini gördüm, foreksinden hisse senetlerine..
    Yıllardır buna inanmayan , düzenleyici kurumun yararına inanan insanlar gördüm, er geç pişman oldular. Düzenleme işleri medeni dünyada düzenleme oluyor genelde, bizde şöyle olur ;
    Foreksten biri mi batmış ? komple yasakla foreksi. Bazı hisselerde manüpilasyon mu varmış, komple kapat tek fiyat olsun. Bazıları çok mu volatil, tavan taban sınırı koy. Vioptan zarar mı eden var. Kaldıraçları kuşa çevir. Sonuçta herkese zarar verir hep. İstisnasız böyle olmuştur.

Kumar oynayıp intihar eden var diye komple kumarhaneyi, pokemon gibi balkondan atlayan var diye komple pokemonu , tek madde yüzünden wikipedia'yı komple yasaklamış coğrafya burası.
    Bizim kültürümüzde var, kardeşinle bile kavga edersen ebeveyn ikinizi de aynı anda azarlar, kim haklı, kim haksız bakmaz.

Ben genç, piyasa yenisi arkadaşlara hep şunu tavsiye ederim. Bu ülkede asla ve asla düzenleme çağrısı yapma.
    Mesela kriptoya girenler de genelde yeniler ve devlet hele bir düzenlesin diyorlar. Kanun gelip düzenlendiğinde güzelim ferrariyi al boyadım diyip, şahine çevirdiğini görecekler Yaşayarak öğrenecekler.
    hocam bir ay önce şu iletiyi yazmmıştınız:
    7 yıldır ilk defa üstüste 2 aydır elimdeki hsyflerin ortalaması bist100 gerisinde kalıyor. Yani relatif eksi yazıyor. Bu döneme portföy içerikleri ile bir türlü uyum sağlayamadılar.
    1 ay daha böyle devam ederse portföydeki tüm hsyfleri kapatacağım. Bu şekilde olursa benim için hsyf yatırımının anlamı sıfır. Üç beş ayda %30-40 eksi oldukları dönemde bile bir an düşünmedim kapanmayı çünkü görece güçlü idiler. Ama görece güç kaybedilirse hiç bir manası yok hsyf'nin.
    hocam bir ay doldu ve son durumu merak ettim. aktif fonlarımızın son durumları hakkında ne düşünüyorsunuz? selamlar

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Spk falan bu işlere girerse , durumu düzeltmez. Ben 20 senedir piyasadayım, spk bir işe mudahale ederse, sorunu bulup çözmez komple yasaklar. Herkese, tüm fonlara ve tüm yatırımcılara külliyen zarar olur. Şikayetleri başından savar spk, ince bir çözümle uğrasmaz, komple kapatır.
    Ben serbest piyasada, bu tür yanlış yapan yatırım kuruluşlarının , tüketici ve yatırımcı zihniyeti ile terkedilerek cezalandırılmasından yanayım.
    spk bakarsa, uğrasmaz, komple hisse fonları yasaklar ya da banka dışında kurumlar fon yönetemez der, yani tek böcek var diye mahalleyi yakar.
    o yüzden regüle eden kurumlara çağrı yapanlar bence iyi yapmıyor. bizde regülasyon = komple yasak demektir. Geçmişte onalrca örneğini gördüm, foreksinden hisse senetlerine..
    Yıllardır buna inanmayan , düzenleyici kurumun yararına inanan insanlar gördüm, er geç pişman oldular. Düzenleme işleri medeni dünyada düzenleme oluyor genelde, bizde şöyle olur ;
    Foreksten biri mi batmış ? komple yasakla foreksi. Bazı hisselerde manüpilasyon mu varmış, komple kapat tek fiyat olsun. Bazıları çok mu volatil, tavan taban sınırı koy. Vioptan zarar mı eden var. Kaldıraçları kuşa çevir. Sonuçta herkese zarar verir hep. İstisnasız böyle olmuştur.

Kumar oynayıp intihar eden var diye komple kumarhaneyi, pokemon gibi balkondan atlayan var diye komple pokemonu , tek madde yüzünden wikipedia'yı komple yasaklamış coğrafya burası.
    Bizim kültürümüzde var, kardeşinle bile kavga edersen ebeveyn ikinizi de aynı anda azarlar, kim haklı, kim haksız bakmaz.

Ben genç, piyasa yenisi arkadaşlara hep şunu tavsiye ederim. Bu ülkede asla ve asla düzenleme çağrısı yapma.
    Mesela kriptoya girenler de genelde yeniler ve devlet hele bir düzenlesin diyorlar. Kanun gelip düzenlendiğinde güzelim ferrariyi al boyadım diyip, şahine çevirdiğini görecekler Yaşayarak öğrenecekler.
    Bu kadar umutsuz olmak yanlış SPK geçen günlerde eski adi gedik portföy olan kuruma yüklü bir ceza kesti, son bir yıl da ceza kesmedigi kurum yok neredeyse. Usulsüzlük varsa yaptırımı cezadır. Piyasa yapıcılara karşı güvensiz olabilirsiniz ama sonuçta var olan mevzuatı uygulayacak olan yine onlardır. Her kurum kendi üzerine düşen görevi yapmak zorundadır. Ben şikayetimi yaparım gerisi onların bileceği iş. Yatırımcı olarak elimden gelen budur.

4. dostlar bir konuyu sizlerle istişare etmek isterim. faiz hassasiyeti olan bir yakınım geçenlerde kuveyttürkten hesap açmış. fakat ziraatteyken alabildiği katılım fonlarının neredeyse hiç biri alınmıyormuş. beraberce uygulamaya baktık. yatırım adımındaki tefaş fonları kısmında sadece mükafatın katılım fonlarıyla ak bankın kira sertifikaları fonu görünüyor. ne albaraka, ne ziraat veya qinvest, hiç bir katılım fonunu alamıyorsunuz. müşteri hizmetlerine durumu sorduğumuzda ise sadece mükafat ve ak bankla anlaşmalı olduklarını ve bunların dışındaki tefaş katılım fonlarından hiç birini alamayacağımız söylediler. bu duruma ne dersiniz? katılım fonları haricini kapatsalar eyvallah. ama onca katılım fonunun alınamaması nasıl bir saçmalık? tefaşın amacı, işlem gören fonlara istediğimiz bankadan erişebilmek değil mi? o zaman her banka usülen bir iki kurumla anlaşıp diğerleriyle anlaşmamız olmadığından alamazsınız der ve tefaş anlamını yitirir. nasıl bir kafa, nasıl akıl dışı bir bankacılık anlayışları var bunların? spk'ya falan şikâyet etsek bir şey çıkar mı?

5. SPK verilerindeki sorun nedeniyle birkaç fonda getiriler yanlış çıkıyor
    Buna kesin bir çözüm bulmayı düşünüyorum ilerde, ama şu anda basit bir çözüm yok ve sadece birkaç fonda sorun olduğu için bu haliyle paylaşmaya devam ediyorum.
    Tefaştan teyit edersiniz, zaten sorunlu olanlar sırıtıyor
    Blg.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...35122&page=155

6. aracı kurum ppf ve baf'larını stopajsız alabilmeniz için son 2 saat uyandırayım. ha kendi bankanızın ppf'sini yarın öğlene kadar alabilirsiniz ama hücum ederler de biterse bankanın yeni fon ihraç etmesi pazartesiyi bulabilir. diyeceğim o ki bugün davranmayan 100-200 bin tl sahibi kişi 1 yıllık bazda reyize bi maaşını hediye etmiş olacak: ) ben stopaj yenilenmeyecek tarafındayım, birincisi geçen seferki son dakikada açıklama hatası ekonomik itibarı bu kadar sarsmışken aynı hatayı tekrar etmek tam bir aptallık gibi görünür. ikincisi kanal istanbula para lazım. reyiz ekonomik dengelere bakmaz para lazımsa lazımdır ona bakar: )

7.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    dostlar bir konuyu sizlerle istişare etmek isterim. faiz hassasiyeti olan bir yakınım geçenlerde kuveyttürkten hesap açmış. fakat ziraatteyken alabildiği katılım fonlarının neredeyse hiç biri alınmıyormuş. beraberce uygulamaya baktık. yatırım adımındaki tefaş fonları kısmında sadece mükafatın katılım fonlarıyla ak bankın kira sertifikaları fonu görünüyor. ne albaraka, ne ziraat veya qinvest, hiç bir katılım fonunu alamıyorsunuz. müşteri hizmetlerine durumu sorduğumuzda ise sadece mükafat ve ak bankla anlaşmalı olduklarını ve bunların dışındaki tefaş katılım fonlarından hiç birini alamayacağımız söylediler. bu duruma ne dersiniz? katılım fonları haricini kapatsalar eyvallah. ama onca katılım fonunun alınamaması nasıl bir saçmalık? tefaşın amacı, işlem gören fonlara istediğimiz bankadan erişebilmek değil mi? o zaman her banka usülen bir iki kurumla anlaşıp diğerleriyle anlaşmamız olmadığından alamazsınız der ve tefaş anlamını yitirir. nasıl bir kafa, nasıl akıl dışı bir bankacılık anlayışları var bunların? spk'ya falan şikâyet etsek bir şey çıkar mı?
    kendi sorduğum sorunun cevabını yine kendim buldum. takas banktan Fatma hanımla konuyu görüştüm. normal şartlarda bankalar, tefaştaki hiç bir fonun alımını kısıtlayamazmış. ancak kuveyttürk, sözüm ona islami bankacılık yaptığından ve katılım tarafının dini noktada çok hassas olduğundan sadece kendi bankalarının danışma kurullarının cevaz verdikleri katılım fonlarına erişim sağlama, uygun görmedikleri katılım fonları alımlarını da engelleme noktasında bir izin almışlar. bu izinin de ucu açık olduğundan kendi bankaları dışındaki katılım fonlarının alımlarını kapatıyorlarmış ve bu konuda yasal bir işlem yapılamıyormuş. kuveyttürkte tefaş fonlarından sadece mükafat portföyün ve ak portföyün kira sertifikası fonu alınabiliyor. demek ki albarakanın dahi katılım fonları, bu arkadaşların hassasiyetlerine uygun değil. ama aynı zamanda faizli işlemler de yapan Akbank ve mükafatın fonları uygun. neresinden bakarsanız bakın tam bir ticari ahlâksızlık sözkonusu. aldıkları sözde hassasiyet iznini çirkin işlerine alet eden bir islami bankamız olduğunu da bu gün öğrenmiş olduk. böyle bankaya bir kuruşum dahi nasip olmasın diyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    aracı kurum ppf ve baf'larını stopajsız alabilmeniz için son 2 saat uyandırayım. ha kendi bankanızın ppf'sini yarın öğlene kadar alabilirsiniz ama hücum ederler de biterse bankanın yeni fon ihraç etmesi pazartesiyi bulabilir. diyeceğim o ki bugün davranmayan 100-200 bin tl sahibi kişi 1 yıllık bazda reyize bi maaşını hediye etmiş olacak: ) ben stopaj yenilenmeyecek tarafındayım, birincisi geçen seferki son dakikada açıklama hatası ekonomik itibarı bu kadar sarsmışken aynı hatayı tekrar etmek tam bir aptallık gibi görünür. ikincisi kanal istanbula para lazım. reyiz ekonomik dengelere bakmaz para lazımsa lazımdır ona bakar: )
    Stopaj indirimi devam edecek acele etmenize gerek yok

Sayfa 446/1002 İlkİlk ... 346396436444445446447448456496546946 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •