Sayfa 465/742 İlkİlk ... 365415455463464465466467475515565 ... SonSon
Arama sonucu : 5931 madde; 3,713 - 3,720 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1. Şimdi benim kafama takılan bir soru var (menderesle alakalı değil)

Ehil olan, düşüncesi olan cevaplayabilirse sevinirim.

X şirketi yıllık 100 milyon hasılat ile 20 m milyon favök üretsin diyelim ( 20% favök marjı ile çalışsın)

Bu şirket bu yüksek faiz ortamında 30% ile 1 yıllık kredi kullansın ve bu krediyi sadece işletme sermayesi için alsın( stok alsın. çalışan maaşı, faturalar vs )...yatırıma hiç kullanmıyacak

Favök marjnın üstündeki faiz oranı ile kredi çekmek net kar marjını düşürür mü

Şimdi bu krediyi çekmek mantıklı mı ?

Saygılar mutlu bayramlar
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

2.  Alıntı Originally Posted by Uc_kirkbes Yazıyı Oku
    Şimdi benim kafama takılan bir soru var (menderesle alakalı değil)

X şirketi yıllık 100 milyon hasılat ile 20 m milyon favök üretsin diyelim ( 20% favök marjı ile çalışsın)

Bu şirket bu yüksek faiz ortamında 30% ile 1 yıllık kredi kullansın ve bu krediyi sadece işletme sermayesi için alsın( stok alsın. çalışan maaşı, faturalar vs )...yatırıma hiç kullanmıyacak

Saygılar mutlu bayramlar
    Hocam bizi sınamıyorsun değil mi?

Yoksa güldür güldür de ki gibi şaşırtmaçli mi soruyorsun diye bir an düşündüm ama soru açık ve net. Cevap ise basit.

Brüt kar, ve favök marji düşmez ama net kar marjı düşer.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by kamuranaliriza Yazıyı Oku
    hocam bu f/k nasıl hesaplanıyor açıklarmısın

27,72 çıkıyor finnette işyatırımda

hesaplama yaptığımda yüksek çıkıyor

292 kar / 250 sermaye : 1,168 hisse başı kar çıkıyor

8,36 hisse fiyatı / 1,168 hisse başı kar : 7,15 f/k oranı olması lazım değilmi neden 27,72 çıkıyor
    piyasa değeri / yıllıklandırılmış kar hesaplayın yeter

4.  Alıntı Originally Posted by Uc_kirkbes Yazıyı Oku

Saygılar mutlu bayramlar
    iyi bayramlar

5.  Alıntı Originally Posted by Uc_kirkbes Yazıyı Oku

Saygılar mutlu bayramlar
    30 değil de bir kısmı 22,50den bir kısmı 25,96dansa olabilir hocam )))) Favök marjı verdin ama cironun kaçta kaçını kullanacağını vermediniz soruda, Favök marjının üstünde kredi çekmenin net kar marjını düşürmesi tek olayımız olmaz ayrıca, orda en önemli konu ciroyu arttırabilme şekli ve özsermaye karlılığı hocam. Özsermaye karlılığını arttıracaksa süper. Zaten ciroyu arttırmayacaksa o borca ihtiyaç da duyulmaz işletme sermayesinde, yüksek enflasyon durumunda kaçınılmaz olabilir. Çok karışık yazdım galiba fikirlerimi.

6.  Alıntı Originally Posted by minikyatirimci Yazıyı Oku
    1.3 gelir mi yılı sonu.. bilmiyorum ben.. stokçular bilir
    Ben de buna 1,35 yazmıştım o zaman )

7.  Alıntı Originally Posted by Frqn21 Yazıyı Oku
    Ben de buna 1,35 yazmıştım o zaman )
    9 aylık net kar kısmında kaç yazmıştınız acaba hocam

WAS-LX1A cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    6 Milyarın az kaldığını burada temel analizden az çok anlayan değer analizi yapan herkes biliyor da öyle bir hava var ki sanki #mndrs Menderes değil.
    Yav acaba biz bir şey mi atlıyoruz acaba şüpheciliği işte

Sosyal medyada özellikle Twitter'da o kadar çok temel analizci veya kendini böyle lanse edenler var ki çoğunun MNDRS ten haberi yok. Sosyal medyada bu hafta yavaş yavaş dillendiren çok takipçili hesaplar olmaya başladı. Ya nasıl temel analizcisiniz? MNDRS ten nasıl haberiniz yok diye çıkışası geliyor insanın.
    Sanırım burada çok yorumcu da aynı fikirdedir.

İnsan şuna şaşırıyor. Ortada veriler var ama acaba biz mi yanlış yapıyoruz .

Sembolize ediyorum .
    50-10-8-5-3-2-1-1-1-1-0-0-0-0
    Bunların her biri şirket olsun.
    Matematikçiler toplanmışlar anlatıyorlar:
    -2 Var ya çok büyük
    -5 Var ya 5 , büyük budur
    -10 Var ki herkesin dilinde.

Yav 50 yi bir biz mi görüyoruz. Ya da çok büyük ve yakın olduğu için kimse 50 yı farkedemiyor mu?

Bakın göreceksiniz MNDRS 20 olursa yatırım şirketleri 30 hedefli rapor yazabilirler.

Neyse biz 50 yı görüyoruz. Başkalarıda görecektir diye umut ediyoruz.
    hocam naci agbal sonrası dönemde temelciler burda zarar edip çıktılar. döviz acığı onları hala korkutuyor olabilir. elinde olan da yazmak istemiyor olabilir bazı sebeplerden ötürü. bunların hepsi mümkün. ben bile 3 civarından ürkek bir şekilde almaya başladım ki dövizin secime kadar stabil olacağına inandıkça alımlarımı arttırdım. 4 5 ay daha sakin tutsunlar dövizi yeter zaten borclarımız azalıyor.2023 te gayrimenkul projesi ve güçlü favökle de döviz borclu dönem biter yeni bir sayfa acılır umarım. aracı kurumları zaten boşverin kulaklarına üflenince onlara ilham gelir yazarlar raporları. tabi ki fiyat olgunlaştıktan sonra.

yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 465/742 İlkİlk ... 365415455463464465466467475515565 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •