Sayfa 466/1000 İlkİlk ... 366416456464465466467468476516566966 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,721 - 3,728 arası.

Konu: Dolarda Yukselis Kacinilmaz

1.  Alıntı Originally Posted by rapsody Yazıyı Oku
    350 milyon tl civarı teminat ile yapıldı o işlemler
    Şu anki teminat ile 274 milyon sanırım. Son durumda 410 liraydı galiba teminat. Dolar düştükçe teminat da düştü. O kadar teminatla 669 milyon lira kazanç Allah bereket versin Zaten kaldıraç yaklaşık 10 kabaca. Dolar %20 değer kaybettiyse merkez %200 kazandı işte

Alıntı Originally Posted by GE90 Yazıyı Oku
    Karşı taraf 6.25'ten dolar alıp 5.25'ten dolar satarsa dolarlar burada. Ancak karşıda bunu aynı anda birebir yapan biri yok tabi. Kim 669 milyon doları 6.25'ten alıp 5.25'ten satsın Dolar 6.25'ten 5.25'e inene kadar sayısız işlem yapılmış oluyor arada. Bu süreçte alımda olup terste kalan sayısız işlemin zararı merkezin karı oluyor, merkezin ve kısa pozisyonda olan diğer kazananların.
    E hocam o zaman fiziki dolar ihtiyacı olan bir kurum ilerki bir tarihe kendini bu yolla hedge edemez ki ,misal bir şirket 1 ay sonra dolarla ödeme yapacak bu yolla belli bir fiyatdan istediği fiziki dolara kavuşabilir mi.

Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Anlamaya çalşıyorum arkadaşlar.Misal ben desem ki yarına ,gelecek hafta için 10 000 adet kontrat aldım 5 .50 den gelecek hafta 55 000 lira verip 10 000 doları fiziken 5.50 den teslim almış olmazmıyım.Tam da dediğimiz günde dolar 5.50 olsa.Yani fiziki dolar alım satımı sözkonusu değil mi vıopda.
    kar-zarar hesabı Türk Lirası üzerinden yapılıyor bildiğim kadarıyla, yani elinize dolar geçmiyor.

4.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    E hocam o zaman fiziki dolar ihtiyacı olan bir kurum ilerki bir tarihe kendini bu yolla hedge edemez ki ,misal bir şirket 1 ay sonra dolarla ödeme yapacak bu yolla belli bir fiyatdan istediği fiziki dolara kavuşabilir mi.
    VİOP'ta fiziki döviz teslimatı yok. Tüm işlemler TL üzerinden yapılıyor. 1000 dolar almak veya satmak için 410 TL bloke ediliyor. Fiziki olarak döviz veya altın alma veya satma yok. Alım veya satım kontratı (anlaşması) yapılıyor, bu kontratların değer kazanması veya kaybetmesi üzerinden kar veya zarar oluşuyor.

Yani şöyle düşünelim tek işlem olsun vıopta ve merkeze karşı tek oyuncu olsun.O oyuncu 1 ay sonraya 1 milyar doları 5.70 den alırım dese merkez de satarım dese o gün geldiğinde misal dolar 5.80 olsun o oyuncu hem bir milyar dolarını hem de karını merkezden dolar olarak alabilir mi.Alamazsa şirketlerin işine yaramaz ki bu iş,yanlış mı düşünüyorum.

VİOP'ta fiziki döviz teslimatı yok. Tüm işlemler TL üzerinden yapılıyor. 1000 dolar almak veya satmak için 410 TL bloke ediliyor. Fiziki olarak döviz veya altın alma veya satma yok. Alım veya satım kontratı (anlaşması) yapılıyor, bu kontratların değer kazanması veya kaybetmesi üzerinden kar veya zarar oluşuyor.
    Siz soruma erken cevap yazmışsınız,o zaman fiziki olarak adam gibi bir dolar alımı ihtiyacı doğsa vıop falan palavra))))

7.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Yani şöyle düşünelim tek işlem olsun vıopta ve merkeze karşı tek oyuncu olsun.O oyuncu 1 ay sonraya 1 milyar doları 5.70 den alırım dese merkez de satarım dese o gün geldiğinde misal dolar 5.80 olsun o oyuncu hem bir milyar dolarını hem de karını merkezden dolar olarak alabilir mi.Alamazsa şirketlerin işine yaramaz ki bu iş,yanlış mı düşünüyorum.
    Sizin karıştırdığınız işlem Forward. Bankalarla yapılan Forward işleminde, anlaşılan tarihte resmen alım veya satım gerçekleşmesi gerekiyor. VİOP'taki işlemler ise Forward değil Futures oluyor. YouTube'da açıklayıcı videolar var, ikisini de izlerseniz daha net anlaşılır.

Sizin karıştırdığınız işlem Forward. Bankalarla yapılan Forward işleminde, anlaşılan tarihte resmen alım veya satım gerçekleşmesi gerekiyor. VİOP'taki işlemler ise Forward değil Futures oluyor. YouTube'da açıklayıcı videolar var, ikisini de izlerseniz daha net anlaşılır.
    Yok hocam ben ikisini de yapmam ben dolarımı ya alırım ya satarım))))Hemen hemen açıklamalarınızdan olayı anladım sayılır.VIOP bir nevi iddilaşma ve üstelik oyun türk lirası ile oynanıyor,asla doların kaderini uzun süre etkileyemez.Hakiki dolar ihtiyacı olduğu zaman ,demek ki ortalığı yakar geçer,ortada dolar yok ki,laz üsülü herkes mesela deduk diye iddialaşıyor sanırım))))

Sayfa 466/1000 İlkİlk ... 366416456464465466467468476516566966 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •