Sayfa 509/607 İlkİlk ... 9409459499507508509510511519559 ... SonSon
Arama sonucu : 4852 madde; 4,065 - 4,072 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Bir aydır düşen kağıtta para çıkışı bile yok..Az da olsa para girişi bile var..Tuhaf tuhaf işler

2.  Alıntı Originally Posted by kalender Yazıyı Oku
    "Bir hisse temettü vermiyor ise (örn. Pınar su) o hisseyi elinde tutanların para kazanmaları için tek bir yol vardır; hisse fiyatını yükseltip hisseyi satmak, bunun haricinde bir yol yok, hisseyi yükseltip satan kişi daha sonra hisse fiyatını düşürüp tekrar toplar ve bu şekilde döngü devam eder..."

2008-2019 arası Pınsuda yukarıdaki döngü net bir şekilde görülüyor, hisse çok hareketliymiş, aşağı yukarıya sert hareketler yapıp durmuş, benim gördüğüm bu, sizin gördüğünüz farklı bir durum var mı?

Pınar su ile petun arasında elma ile armut kadar fark var.. Petun temettü de dağıtır.. Zamanı geldimi değerini de bulur.. Tabii sabredene..
    OMAHALI

3. 2 gün önce Oyak yatırımdan 100 bin lot satan da yatırım fonları imiş.

Geçen hafta da 185 bin lot satmıştı yatırım fonları. Ellerinde kaldı 100 bin lota yakın mal.

Yatırım fonlarının sattıkları malın bir kısmını da tahtacı alıyordur kuşkusuz. Artık bu tahtayı bozan yüklü satıcılar devreden çıkınca çıkış başlar inşaallah.

2 gün önce tek kademeye 100 bin lot koydu Oyak. Bir kısmı koyduğu kademeden satıldı. Kalanı da seans sonu aktifden verdi. Synı şeyi Pınar sütte de yaptı Oyak. Demek her 2 kağıtta da bir yatırım fonu 100'er bin lot satma kararı aldı 2 gün önce.

Nasıl olur da bu fiyatlardan satar yatırım fonları anlamak mümkün değil. Bu adamların bir hisseyi alırken yada satarken kıstasları nedir bilmiyorum. Yani bir yatırım fonu borsanın en ucuz hisselerinden Pınar süt ve eti hangi kriterine uymadı diye satar merak ediyorum.

Bakalım bu işin sonu nereye varacak.

4. Petun bugün 10 seneki önceki piyasa değerinin yarısı kadar temettü dağıtıyor.. Değer artışı 6-8 kata yakın... Dolar ve altının getirisine yakın getirisi var..bu hissenin 3-5 senede ciddi paralar kazanmayı düşünenler için uygun olmadığı bes tarzı yatırımı benimseyenler için uygun olduğunu düşünüyorum.. Şirketin agresif bir büyüme durumu yok.. İhracatı da sınırlı.. Fk olarak uzun zaman 6-7 bbandında gezindiği yıllarda çok olmuştur.. Çok uzun vadeli petun yolculuğuna çıkmayanlar yatırımını gözden geçirsin derim
    OMAHALI

5.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    2 gün önce Oyak yatırımdan 100 bin lot satan da yatırım fonları imiş.

Geçen hafta da 185 bin lot satmıştı yatırım fonları. Ellerinde kaldı 100 bin lota yakın mal.

Yatırım fonlarının sattıkları malın bir kısmını da tahtacı alıyordur kuşkusuz. Artık bu tahtayı bozan yüklü satıcılar devreden çıkınca çıkış başlar inşaallah.

2 gün önce tek kademeye 100 bin lot koydu Oyak. Bir kısmı koyduğu kademeden satıldı. Kalanı da seans sonu aktifden verdi. Synı şeyi Pınar sütte de yaptı Oyak. Demek her 2 kağıtta da bir yatırım fonu 100'er bin lot satma kararı aldı 2 gün önce.

Nasıl olur da bu fiyatlardan satar yatırım fonları anlamak mümkün değil. Bu adamların bir hisseyi alırken yada satarken kıstasları nedir bilmiyorum. Yani bir yatırım fonu borsanın en ucuz hisselerinden Pınar süt ve eti hangi kriterine uymadı diye satar merak ediyorum.

Bakalım bu işin sonu nereye varacak.
    Bundan 3 sene hisse fiyatı 10 liradan 5 liraya düşerken city bank neredeyse pozisyonunu boşalttı... Aynı mallar garanti bankasına geçti. Takaslar bir nevi ipdeki cambaza bakmaya benzer.. Bunlara odaklanmak yerine şirketin faaliyetine odaklanmamız çok daha doğru olur..
    OMAHALI

6.  Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    Petun bugün 10 seneki önceki piyasa değerinin yarısı kadar temettü dağıtıyor.. Değer artışı 6-8 kata yakın... Dolar ve altının getirisine yakın getirisi var..bu hissenin 3-5 senede ciddi paralar kazanmayı düşünenler için uygun olmadığı bes tarzı yatırımı benimseyenler için uygun olduğunu düşünüyorum.. Şirketin agresif bir büyüme durumu yok.. İhracatı da sınırlı.. Fk olarak uzun zaman 6-7 bbandında gezindiği yıllarda çok olmuştur.. Çok uzun vadeli petun yolculuğuna çıkmayanlar yatırımını gözden geçirsin derim

Hocam Petunun 2011 senesi fiyatı temettüler düşmüş haliyle 3,33 lira civarı. Yani 10 senede fiyat artışı %500-550 civarıdır ki 10 senede USD kuru bile bunun kadar arttı zaten. 10 senelik bileşik faizi yada enflasyonu üst üste koyun bu rakamlara ulaşırsınız.

Hatta PETUN'un 2019 Ocak ayı fiyatı da yine temettüler düşmüş hali ile 3,9 lira. Yani yaklaşık 8-9 sene boyunca TL bazında hiç kazandırmamış demektir.

Yani %550 primin çoğunu bile son 2 senede yapmış , bunun da çok büyük kısmını mart 2020 , Mayıs 2020 arasında 2 ayda yapmış. O da nereye denk geliyor , Yaşar Holdingin MAYIS 2020 tarihinde vadesi dolan tahvil borcunu ödediği haberinin gelmesinin ardından yapıyor bu primi.

Yani nereden bakarsanız bakın. 10 sene önce 2.5 USD seviyesinde olan bir şirket 10 sene sonra 2,5 USD'ın da altında. Böyle bir şirkete normal primini yaptı herkes kadar arttı demek çok mantıklı değil. Bir kere şirket 10 sene önceki şirket değil. Konu Pınar sütte daha da vahim. 6 sene önce TL bazında 19,50'lerde olan şirket aradan geçen 6 senede TL bazında hiç artmamış. USD bazında ise üçte bir fiyatında.

Evet şirketlerin büyüme sorunu olduğunu kabul ediyorum. Korkak ve pasif patronlar nedeniyle senelerdir ciro ancak enflasyon kadar artıyor hatta bazen daha da altında. Ama bu bile bu kadar kötü performansı açıklayamaz.

Bir de ben hisselerin geçmiş senelerdeki performanslarıyla ele alınıp , zaten prim yapmış daha ne yapacak tarzı bir yaklaşımı çok tasvip etmiyorum. Son 5 senede %1000 prim yapmış bir hisse hala daha ucuz olabilir , son 5 senede hiç prim yapmamış bir hisse hala daha pahalı olabilir.

Hisselerin ucuzluğu pahalılığı yaptıkları yada yapmadıkları primle değil , rasyolarla belli olur.

Pınar süt , PD/DD oranı 0,85 , sene sonu bu fiyatla beklenen F/K 10'un altında , PETUN da benzer rasyolarda. Bir de dönüp gıda sektörü ortalamalarına bakın. O zaman ucuz oldukları çıkar ortaya.

Evet uzun yıllar benzer rasyolarla gitmişler zaten argümanına da katılmıyorum çünkü 2017-2018-2019-2020 senelerinde Yaşar holdingin 250 milyon USD borcuna kefil oldukları için hiç olmamaları gereken fiyatlara düştüler. Bir ara PD/DD 0,40 , f/k 4-5 seviyelerinde idi PETUN'da.

Yani bunları örnek gösterip , zaten rasyolar hep bu seviyelerde idi şaşırmamak lazım demek yanlış. O rasyoların özel sebebi vardı. Yoksa elalem 3-5 PD/DD oranında , 20-25 F/K seviyesinde fiyatlanırken , PETUN ve sütün başı mı kel neden bunların yarısı bile çok görülüyor bu şirketlere anlamış değilim.

Tek sorun organik büyümede sorun var , inorganik büyüme lazım ona da sermaye ayıramıyor şirketler. Ama elbet karlılık biraz daha düzelecek , iştiraklerden gerekli katkı gelecek ve hisse başı 2,5-3 liralık net kar bu sene yada 1 sene içinde sağlanacak. Sütte belki daha da fazlası olacak. Bu da fiyata elbet yansayacak. Sabırla bekleyeceğiz.

7. Net kar bir önceki yılın aynı dönemine göre (öyle yada böyle)azalınca,tahtadakilerde ona göre pozisyon alıyordur sanırım.
    Tabi sadece net kâra göre hareket edenlerin satıcı olma isteği ile birilerininde sonraki bilançolara kadar acele etmeden uygun fiyata alıcı olma isteği,beklentilerle alakalı.
    Herkesin kendisine göre bir beklentisi var muhakkak.
    En çokta fonun satıcı olmasının diğer yatırımcıları psikolojik olarak nasıl etkilediğini araştırmak lazım.Fonlar alır yabancılar alır inşallah diyordum.Fon nasıl fonsa artık alıpta çok kısa bir süre sonra zararına satması çok tuhaf.
    Bende satılık mal yok kardeşim.Aydan aya düzenli alımlara devam.

8. Son 3 aylık takas dağılımı.

Sayfa 509/607 İlkİlk ... 9409459499507508509510511519559 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •