Sayfa 529/1031 İlkİlk ... 294294795195275285295305315395796291029 ... SonSon
Arama sonucu : 8244 madde; 4,225 - 4,232 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

https://youtu.be/HFGCU2X-mAc

Sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim .

2. Bu bitcoinciler için hep diyorum bunların yaşadığı kafanın yanında lale soğanı cücük kalır.. Bitcoin şöyleymiş böyleymiş gelmişler altın topiğinde konuşuyolar.. Kardeşim herşeyden önce bu bitcoini ne ile alıyosun? Parayla.. Parayı ne ile gönderiyosun? Bankacılık sistemi ile.. Bitti.. Daha konuşulcak bi şey yok

3.  Alıntı Originally Posted by HRS Yazıyı Oku
    Nasıl çökecek diyorum size nasıl yarın kalktığınızda altın 0 olmayacaksa bu da bozulmayacaktır bu bir yazılım ve kusursuz yazılmış hantaldır yavaştır ama yazılım o kadar kusursuz ki çökme diye bir şey yok dediğim gibi altının nasıl sıfır olmayacağını biliyorsanız bu da çökmez. Haa ne olur madenciler kazmıyorum makinelerimi kaldırıyorum rafa der o zaman transfer durur eldekilere kimse bir şey yapamaz bu olursa ne mi olur bir elden bu madencilik ya da transferler yapılmıyor. Dünyanın her yerinden tonla madenci var ve çok para harcayarak cihazalara yapılıyor madencilik yani tekeli yok çökme ihtimali olmayan bir sistem biraz araştırırsanız daha detaylı bulacaksınız ne demek istediğimi.

Bitcoin çalışma sistemini basitçe anlatayım. Her dört senede bir zorluk iki katına çıkar. Ne kadar çok arz olursa madenciliğe hashrate yükselir yani kazım zorlaşır daha az kazanır madenciler. Bu yüzden kimsenin bu piyasayı bırakma ihtimali yok. Bıraktılar diyelim kazılacak pay çok artar. Hemen başkası bir gün sonra başlar madenciliğe çünkü hashrate düşer tek kazdığı için tüm kazım ödülü alır. Yani bitcoin insanlık biter makineler çalıştıkça çalışır bu kadar basit.
    Altın fiziki bi emtia.. Madenciler kazmıyom dermiş.. Adamlar sanki yeraltından altın çıkarıyolar..

4. Arkadaşlar , kendi adıma bitcoin falanla işim olmaz. Ama bitcoin alıp-satanlara fazla yükleniyorsunuz; sonuçta biz altıncılar ağzımızı açık mama beklerken, onlar çok güzel para kazandılar. Amaç varlık değerini arttırmaksa , adamlar bizden başarılı.
    Yiğidi öldür ama hakkını ver.

Çok araştırdım ve işi bilenleri dinledim. Asla almamaya karar verdim. Bazı yanlışları düzeltelim ve* Neden bitcoin ile işim olmaz?

1-Bitcoin bir emtia değildir. Emtiaların neler olduğunu açıp okuyan ortalama zekaya sahip herkes,* olmadığını bariz şekilde görür.

2-Bitcoin her ne kadar "dijital altın" sloganıyla pazarlanan bir para birimidir.* Altının kendisi dururken, neden bitcoin alayım! Almam.

3-Dedik ya, bitcoin bir paradır, o zaman paranın ne olduğunu anlamaya çalışalım. Para aslında takasda kullanılan bir değer ölçüsü gibidir. Nasıl bir şeyin ağırlığını gram, ons, pound gibi değişik birimlerle değerleyebikiyorsak; malın mülkün değerlemesini de para ile yaparız.
    Geçmişte bu iş için istiridye kabuğu gibi absürt şeyler kullanılsa da, sonrasında altın ve gümüş gibi değerli madenler kabul görmüştür çünkü ölçünün kendisi çabuk bozulursa, ticaret yapmak imkansızlaşır.
    Aşırı enflasyona bağlı değer kaybı yaşayan paraların dolaşımındaki ekonomilerde yaşanan da aslında budur.
    Misal: Bugün sakız 5tl, 2 saat sonra 7tl olur. Neden? Sakız aynı sakız, ama ölçü birimi yani para değer kaybetmiştir; oysa sakızın kutusundaki gramajı, boyu vs aynıdır.

Sonrasında banknotelar çıkmıştır. Bu kağıt parçaları ilk çıktıklarında aslen borç senetleridir. Hükümdarın(ya da güvenilen bir tüccarın) imzasını taşır.* Misal 1 banknote üzerinde, "karşılığı bir altın Medici Hanesinin kasasındadır, talep edildiğinde verilecektir" yazdığını düşünün.* Carlo gidip Marko'dan 1 altına koyun alacaksa, bunun yerine bu banknotu verir ve Marko bunu kabul eder. Çünkü bilir ki, Medicilere gidip bu banknotu verdiğinde altınını alabilecektir.
    Para ile ilgili değer kaybı, (örnekte Medici dediğim için) Mediciler, kimsenin gelip altınları almadığını ve kasaya daha fazla altın koymadan kendilerine fazladan basabileceklerini keşfettiklerinde başlar.
    Ortaya çıktığında güven kaybı paranın artık kabul edilmemesine sebep olur. Para çöp olur, sonrası savaş, karışıklık, kelleler uçar vs.

Yani para arkasındaki kişi kadar itibarlı ve güçlüdür. Bitcoin'i kimin veya kimlerin çıkarttığı hala bilinmiyor. Bir ara bir Japon gariban yaptı dediler ama yalan çıktı.
    Kimin yaptığı belli olmayan bir şeyi , bunu bir avantaj gibi sunarak pazarlıyorlar. Bense bunu dezavantaj olarak görüyorum. Aslında "kimden hesap soracaksınız" sorusu da içinde bu manayı taşıyor.*

4-Bitcoin bir gün sınırlanabilir mi? Kesin olur diyemem, ama olabilir diyebilirim. Bir ihtimaldir.
    "Olamaz! kusursuz bir yazılımdır" diye youtube ve diğer mecralarda reklamını yapıp,* herkese bunu inandıranlar, köküne kadar bu bitcoin yazılımı ve blockchain teknolojisini inceleyebilmişler mi?
    Eğer evetse, bunu yapabilecek insanlar kodları da değiştirebilirler.
    Eğer hayırsa, bunu yapamayan insanlar* " bir gün bunu ilk çıkartan kişinin nasıl halvingi(yarılanma) yazılıma eklediyse,* misal bitcoin 100bin usd olunca tüm ederleri sıfırla" diye bir kod satırı yazmadığını bilebiliyorlar? Da "kesinlikle sıfırlanmaz" diyorlar.

5- peki Diğer paralar sıfır olamaz mı? Evet olabilir.* Örneğin,* A.B.D'de iç savaş çıkar ve bölünürse (olur demiyorum, olursa diyorum) o usdlar tuvalet kağıdı olur.
    Ya da para borç kağıdıdır dedik ya, eurobondlarda nasıl Arjantin gibi ülkeler saç traşı yaptılar; bu bir gerçektir.

Aynı şekilde, paranızın olduğu banka batarsa da , paranız sıfırlanır. Bizim ülkemizde belirli bir miktarını (en son 50bin diye kalmış aklımda) devlet gatantilemiştir ve ancak bu kadarını geri alırsınız.

Önemli olan yatırımcının hangi riski almak istediğidir. Bitcoin bence müthiş risklidir ve elimi sürmem.

Ama yarım öbür gün, IMF, ya da misal Koç ailesi altına ve/veya gümüşe endeksli coin çıkartsın bir miktar alırım.

Aslında misal Garanti Bankasından altın hesabı aldığımızda da, bu benzer iştir çünkü gerçek altın yoktur ortada. Ama bankaya , sahiplerine ve T.C.'ne güvenip, alırız.* Misal* yarın BBVA battı haberi çıksa, herkes banka kapısına yığılır, paralarını almak için.

Bu bağlamda fiziksel altın bence en sağlamı. Ama malesef güvenlik riski var.

Neyse arkadaşlar, ben yazarken yoruldum, siz okurken yorulacaksınız. Yoksa daha çok şey var yazacak .Hakkınızı helal edin.
    Yatırım tavsiyesi değildir! Yanılma ihtimalim her zaman vardır!

5. Sn Nakila
    Keyifle okudum. Teşekkür ederim

6.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Sn Nakila
    Keyifle okudum. Teşekkür ederim
    Sonuna kadar okumaya dayanabildiyseniz, ben teşekkür ederim

Bu arada telefondan yazdığım için, bazı imla ve klavye hataları olmuş. Tüm arkadaşlardan özür dilerim.

Önemli olacak bir hatayı da, anlamı bozduğu için düzeltmek isterim:

"4-Bitcoin bir gün sınırlanabilir mi?" diye klavyenin azizliğine gelip, yanlış yazmışım. Doğrusu "4-Bitcoin bir gün sıfırlanabilir mi?" olacakdı.
    Yatırım tavsiyesi değildir! Yanılma ihtimalim her zaman vardır!

7. Bitcoin dediğiniz şey bugün var yarın yok,artık tüm ülkeler kendi dijital parasını çıkartaracaklar btc diye bir olgu kalmayacak yakında bana göre.Tamamen ponzi sistemi gibi geliyor bana ytd.

8.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    https://youtu.be/HFGCU2X-mAc

Sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim .
    Küçük bir ricam olacak.
    Video tavsiyelerinizde videonun kime ait olduğunu belirtecek ufak birer not düşerseniz çok makbule geçer.

Sizin mi yoksa başkasının mı mesajlarında denk geldim hatırlamıyorum ama, bilmeden tıkladığım videoların çoğu Selçuk Geçer falan çıkıyor.
    Selçuk Geçer gibi veya Avrasya Yatırım gibi "dolar 50 lira olacak"çıları "muhalif olmama rağmen" izlemiyorum.
    İnsanları gazlayıp yanlış yönlendiriyorlar. Sırf rating kasmak için sansasyonel videolar atıp duruyorlar.

Özgür Demirtaş'ın son videosunda güzel bir sözü var. "Bu işi kimin iyi bildiğini anlayamazsınız, ama kimin bilmediğini çok kolay anlarsınız. Çünkü size uçuk karlar vaad eder" gibi bir cümleydi sanırım.
    İşte bu kişiler de dikkat çekmek için dolar benzeri enstrümanlara uçuk hedefler koyuyorlar.

Kitaplarını ilgiyle okuduğum Sabahattin Önkibar'ın da videolarını izlemem mesela. Yine rating amaçlı videolar yaptığı için. .
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 529/1031 İlkİlk ... 294294795195275285295305315395796291029 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •