Sayfa 5325/7020 İlkİlk ... 432548255225527553155323532453255326532753355375542558256325 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 42,593 - 42,600 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Italyan aktor, senarist ve yonetmen Fabrizio Bentivoglio'nun dogum gunu (4 Ocak 1957)

2. Fransiz yazar ve filozof Albert Camus'nun olum yildonumu (4 Ocak 1960)

"Ne zamandir ilk kez olarak, anacigimi dusundum. Hayatinin sonlarinda nicin bir "Nisanli" edinmisti, nicin hayata yeniden basliyormus gibi oyunlara girismisti, anlar gibi oluyordum. Orada, orada da birtakim omurlerin sona erdigi bu Ihtiyarlar Yurdunun cevresinde de aksamlar, huzunlu bir savas araligi gibiydi. Anacigim, olumun esiginde, kendini orada serbest ve her seyi yeni bastan yasamaya hazir hissetmis olmaliydi. Kimsenin, kimseciklerin onun arkasindan aglamaya hakki yoktu. Ben de herseyi yeni bastan yasamaya kendimi hazir hissettim."

"Pour la première fois depuis bien longtemps, j’ai pensé à maman. Il m’a semblé que je comprenais pourquoi à la fin d’une vie elle avait pris un ‘fiancé’, pourquoi elle avait joué à recommencer. Là-bas, là-bas aussi, autour de cet asile où des vies s’éteignaient, le soir était comme une trêve mélancolique. Si près de la mort, maman devait s’y sentir libérée et prête à tout revivre. Personne, personne n’avait le droit de pleurer sur elle. Et moi aussi, je me suis senti prêt à tout revivre."

"Demokrasi cogunlugun yasasi degil, azınligin korunmasidir. / La démocratie, ce n'est pas la loi de la majorité, mais la protection de la minorité. / La democrazia non è la legge della maggioranza, ma la protezione della minoranza. / Die Demokratie ist nicht die Herrschaft der Mehrheit, sondern die Beschützerin der Minderheiten. / La democracia no es la ley de la mayoría si no la protección de la minoría."

"Kisin ortasinda, en sonunda icimde yenilmez bir yaz bulundugunu ogrendim."

"Nel bel mezzo dell'inverno ho infine imparato che vi era in me un'invincibile estate"

"Dunya aydinlik olsaydi, sanat olmazdi"

3. 1933 yilinda Nobel Fizilk Odulunu kazanan Avusturyali fizikci Erwin Schrodinger'in olum yildonumu (4 Ocak 1961)

"Biz bilimin bize insa ettigi bu materyal dunyaya ait degiliz. Biz onun icinde degil, disindayiz. Sadece gozlemciyiz. Dunyanin icinde oldugumuza inanma nedenimiz ise resme ait olmamiz, vucudumuzun bu resmin icinde bulunmasi. Vucutlarimiz dunyaya ait. Sadece benim degil arkadaslarimin, kedimin diger tum insanlar ile hayvanlarin. Ve bu benim onlarla tek iletisim aracim." Doga ve Eski Yunanlilar: Bilim ve Humanizm

“We do not belong to this material world that science constructs for us. We are not in it; we are outside. We are only spectators. The reason why we believe that we are in it, that we belong to the picture, is that our bodies are in the picture. Our bodies belong to it. Not only my own body, but those of my friends, also of my dog and cat and horse, and of all the other people and animals. And this is my only means of communicating with them.”

Bir kedi hem canli hem olu olabilir mi? / Kann eine Katze tot und gleichzeitig lebendig sein?

4. Amerikali gizem ve korku romanlari yazari Harlan Coben'in dogum gunu (4 Ocak 1962)

" 'Sir Arthur Conan Doyle'u bilir misiniz?' diye sordum.

"Sherlock Holmes'u yazan adam.'

'Aynen. Sherlock'un kanitlanamayan ama dogrulugu kabul edilen onermelerinden biri sudur: Bir kisinin elinde veri olmadan teorilerden yola cikmasi buyuk bir hatadir. Cunku sonra o kisi teorileri gerceklere uydurmak yerine gercekleri teoriye uydurmak icin carpitmaya baslar.' "

" 'Are you familiar with Sir Arthur Conan Doyle?' I asked.

'The guy who wrote Sherlock Holmes'

"Exactly. One of Sherlock’s axioms goes something like this: ‘It is a big mistake to theorize before one has data – because one begins to twist facts to suit theories, instead of theories to suit facts.’ ”

"Olum sizi daha genc, daha yasli, daha huzurlu ya da acinasi gostermez. Olum sizi bos, her seyiniz ucup gitmis ve aniden terk edilmis bir ev gibi gosterir. Olum bir bedeni sandalye, dosya dolabi, kaya gibi bir seye cevirir. Topraktan topraga, degil mi?

"Death does not make you look younger or older or peaceful or agitated. Death makes you look empty, hollow, like everything has fled, like a house suddenly abandoned. Death turns a body into a thing—a chair, a filing cabinet, a rock. Dust to dust, right?"

5. Alman sarkici, soz yazari, muzisyen, aktor, sair ve Alman heavy metal grubu Rammstein'in vokalisti Till Lindemann'in dogum gunu (4 Ocak 1963)

https://youtu.be/Q344Zgh_btE

6. Amerika dogumlu Ingiliz sair, oyun yazari ve edebiyat elestirmeni Thomas Stearns Eliot'in olum yildonumu (4 Ocak 1965)

Simdiki zamanin ve gecmis zamanin
    Her ikisi belki de icindedir gelecek zamanin,
    Ve gelecek zaman kapsanir gecmis zamanda.
    Eger zaman hep buradaysa
    Yakasi birakilmaz butun zamanlarin.
    Bellekte adimlarin yankisi
    Gecmedigimiz gecitten asagi gecerek
    Hic acmadigimiz kapidan
    Girelim gul bahcesine.

"Erimekle donmak arasinda titrer ruhun ozsuyu.Yoktur topragin kokusu ya da yasayan bir seyin kokusu. / Tra disgelo e gelo la linfa dell'anima trema. Non c'è odore di terra o odore di cosa viva."

Foto: Thomas S. Eliot ve Virginia Woolf

7. Ingiliz aktris Julia Karin Ormond’in dogum gunu (4 Ocak 1965)

8. Amerikali rock grubu The Doors, kendi ismini verdigi ilk albumunu 4 Ocak 1967'de Elektra etiketiyle piyasaya surdu.

Sayfa 5325/7020 İlkİlk ... 432548255225527553155323532453255326532753355375542558256325 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •