Sayfa 543/607 İlkİlk ... 43443493533541542543544545553593 ... SonSon
Arama sonucu : 4852 madde; 4,337 - 4,344 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Sayın Emirhan 06..
    Haber takibiniz ve yorumlarınız rasyonel.
    Twitter’da hesabınız varsa takip edelim.
    Gözden kaçan şeyler oluyor faydamız olur birbirimizi ve başkaca ky arkadaşlara.
    Y.t.d.

2.  Alıntı Originally Posted by şevketli Yazıyı Oku
    Sayın Emirhan 06..
    Haber takibiniz ve yorumlarınız rasyonel.
    Twitter’da hesabınız varsa takip edelim.
    Gözden kaçan şeyler oluyor faydamız olur birbirimizi ve başkaca ky arkadaşlara.
    Y.t.d.

Hocam twitter hesabım yok. Sadece burada görüşlerimi paylaşıyorum gerek duydukça.

Selamlar , saygılar

3.  Alıntı Originally Posted by burocktr Yazıyı Oku
    Az önce Petun'un yatırımcı ilişkileri bölümüne mail attım. Türkiye'nin güvenilir şirketlerinde biri olduklarını ve bu zamanlarda geri alım açıklayan diğer büyük şirketler gibi hisselerinin ve küçük yatırımcının arkasında durmaları gerektiğini söyledim. Dolaşımda olan 14,5 milyon lot var ve 1 milyon lotluk geri alım açıklasalar çok iyi olacağını belirttim. Bunun maliyetinin şirkete 20-25 milyon olacağı, bu paranın da bu büyük şirket için külfet oluşturmayacağını belirttim. Zaten bu alımı yapacaklarını açıklasalar kısa sürede hisseler 20-25 tl üzerine atacağını düşünüyorum. Buna benzer mailleri sizinde atmanızın yararlı olacağını düşünüyorum. Ben maili biraz acele attım konuya hakim olan arkadaşlar daha açık ve anlaşılır bir dille yazarlarsa daha iyi olur. Saygılar

Bir ara ben de mail attım bu konuda. Şu anda yönetimin bu konuda almış olduğu bir karar yok gibi rutin bir cevap verdiler. Muhtemelen size de , başka mail atanlara da aynı cevabı verecekler.

Maalesef yatırımcı ilişkilerinden basma kalıp bu cevaplar dışında bir cevap beklemeyin bence.

4.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Pazar payı şirketin her 3 ayda bir sayfasında yayınladığı sunumlarda var.

Yıllık satış tonajı yıllardır 30-32 bin ton arasında gidip geliyor. Pazar payında da hala daha lider olmasına rağmen son 5 yılda pazar payı %21'lerden %17'lere düştü.

Şirketin satışlarını çok arttıramadığı bilinmeyen bir gerçek değil ama gıda sektöründe genelde durum budur. Kimse satışlarını öyle her sene %50-60 arttırmamaz. Çünkü çok oyuncu var sektörde ve her geçen gün sayı artıyor.

Belki 1 sene spot olarak bir şirket %50 arttırabilir satışı ama bu sürdürülebilir olmaz.

Fakat PETUN'un kapasite kullanım oranı %60-65 arası. Biz de bu atıl kapasiteyi kullanabilir diyoruz. Hiç yatırım gerekmeden satışlarını %30-40 arttırabilir. Bunun yapar yapmaz bu önemli değil ama sektörde zarar eden veya cirosunu net karını çok arttıramayan bir sürü şirketin PD/DD oranı 3-4 iken , F/K oranı 25-30 iken , neden PETUN gibi her sene istikrarlı bir şekilde kar eden , karını arttıran bir şirket 1 PD/DD oranını aşamazmış onu çok anlamadım hocam.

Kaldı ki ben olaya sadece PETUN satışları olarak bakmıyorum. Pınar foodsun , Desa enerjinin , YBP'nin ve Çamlı yemin de satışları bizi direk etkiliyor.

Belki PETUN satışları bu sene 900 milyon lira civarında olacak ama YBP'nin satışları 3,2 milyar , Çamlı yemin satışları ise 1 milyarın üstünde olacak. Yem fiyatları uçmuş , balık ihracatından 30-35 milyon USD ihracat yapan bir firma Çamlı yem.

Yani olaya sadece PETUN satışları olarak bakmamak lazım. Yoksa geçen sene ciroyu sadece %10 arttırıken , net karı 2 kat nasıl arttıracaktı PETUN.

Valla hocam kim ne derse desin , sermayesinin 2 katından fazla kar eden , sıfır finansal borcu olan bir şirket 17,50 lira olmaz benim gözümde. Olması gereken normal fiyat 30 liradır , hedef fiyatı ise 50 liradır 1 sene içinde. Olur olmaz bilemem. Ama olma ihtimali çok yüksek.

En azından buralardan alanın zarar etme ihtimalinin hemen hemen sıfır olduğunu düşünüyorum eğer endeks çökmezse. Mal alırken kazanmak isteyen buralardan almalı bence. Borsada hisse almak isteyen eğer çok risksiz bir işlem yapmak istiyorsa , yapması gereken tek şey bu fiyatlatrdan PETUN ve Pınar süt almaktır. Bundan daha risksizi yok gibi benim görüşüme göre.
    Üstadım 2.çeyrekte ilk çeyrek yansımayan iştirak temettülerde yansıyacak..İnşallah başka bir sürprizle karşılaşmazsak toparlanma sürecine girmesi gerekir.

5. çamlı yem 2. çeyrek iyi kar yazması lazım yem fiyatları uçtu...et süte gelen zamlar...ben çok iyi bilanço bekliyorum açıkcası... pd si 1 olmuş param oldukca alıyorum bu fiyatlardan umarım biraz daha bu fiyatlarda gezinir mal alabilirim...

6. Çıkan borsada ne oldu da 13 kuruş düştün Allah belanı versin inşallah ********ler

7. Bir şirketin karakteristik yapısı bozuksa ne yapsanız boş

8. Normal bı zarar olsa hemen kurtulcam fakat maliyet 25

Sayfa 543/607 İlkİlk ... 43443493533541542543544545553593 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •