Sayfa 559/982 İlkİlk ... 59459509549557558559560561569609659 ... SonSon
Arama sonucu : 7856 madde; 4,465 - 4,472 arası.

Konu: OTKAR - Otokar

Alıntı Originally Posted by Jens Van de Beek Yazıyı Oku
    Otokar daha evvelde temettüye rağmen bedelsiz yapmıştı. Bende bu sene yapmaz diye düşünüyordum, fakat bu bilançodan sonra belki mümkün olabilir.

IVECO ile yapılması karar verilen işbirliği 26.02.2020'den itibaren dış basında görülmeye başlamıştı. Bu konuda son durum nedir?. Bilhassa yapılması gereken ek yatırıma kim ne kadar katkıda bulunacak? Amortismanı ne kadar sürer? Bilginiz varmı acaba?

Ankara BB'sinin ihalesinde şansımız nedir?. Bilhassa (belli sebeplerden dolayı) BMC'ye göre.

Savunma Sanayine katkı konusunda Otokar'ın yanı sıra borsadakilerin yanı sıra borsada olmayan kurluşlar ilede verimli çalışmalarımız var ve bundan mutluluk duyuyoruz. Bunun dışında imkanlar dahilinde TSK Güçlendirme Vakfı'nada destek olmaya çalışıyoruz.

2005 'ten beri devamlı IDEF fuarları takip eden birisi olarak, her iki senede bir gelişmeleri, gelinen yeri görmek, tek kelime ile gurur verici.
    Üstad, sırayla katkılarımı paylaşmaya çalışayım.

Otokar'ın son verdiği bedelsiz neredeyse 20 sene önce. En son Temmuz 2003'te %206,32 bedelsiz vermiş. 2003 sonrası 2004 hariç her yıl düzenli temettü dağıtmış. Bu sene dağıttığı oran güzel. Bildiğiniz üzere kayıtlı sermaye sisteminde olduğu için herhangi bir yönetim kurulu kararı ile sermaye artırımı yapabilir. Mart 2021'de de yapabilir, Aralık 2025'te de.

Iveco yatırımını ortak yapacaklar. Yatırım Teşvik Belgesi mutlaka alınacaktır hem finansman hem de kamu otoritesinin ilgili teşviklerinden faydalanmak için. Amortisman hesabını yapabilmemiz için (tahmini de olsa) hangi şirketin (otokar-iveco) ne kadar yatırım yapacağını (oransal) ve Iveco IP haklarıyla fason üretilecek otobüslerin Otokar bilançosuna/karlılığına olacak katkısını bilmek lazım. Üretim hattı yatırımı 2021'de yapılacak ve 2021 son çeyrekte Iveco marka araçlar bandımızdan inmeye başlayacak. Dolayısıyla net bir bilgiye sahip değilim. Daha önce yazdığım gibi Otokar'ın düşük kapasiteyle çalıştığı fabrikasında atıl kapasiteyi doldurması açısından son derece başarılı bir iş modeli olarak görüyorum. Otokar'ın yıllık otobüs/minibüs imalat kapasitesi zaten 5000 adet/yıl. Covid etkisi dahil ilk 6 ay kapasite kullanım oranımız çok düşüktü. Aşağıdaki paragrafı 2020 6 aylık faaliyet raporundan aldım. İkinci yarı doğal olarak artmıştır ama %50'yi geçtiğini zannetmiyorum. Iveco projesiyle beraber atıl kapasitemizi değerlendirmeye başlayacağız. Düşük kar marjlı da olsa iyidir.

2020 yılı ilk yarısında kapasite kullanımımız %10 olarak gerçekleşmiştir. (2019 ilk altı
    ay: %14) Şirketimiz 2020 yılı ilk altı ay faaliyet raporu açıklama tarihine kadar, tüm dünyayı etkisi
    altına alan COVID-19 (Koronavirüs) kaynaklı, gerek Şirket’in faaliyet gösterdiği sektörde
    gerekse genel ekonomik aktivitede yaşanan gelişmeler/yavaşlama gibi nedenlerle
    25.03.2020 - 20.04.2020 tarihleri arasında üretim faaliyetlerine toplamda 22 iş günü ara
    vermiştir.

https://www.otokar.com.tr/getmedia/2..._Sunum_TR-pptx

https://www.oyakyatirim.com.tr/hisse-detay/OTKAR

Ankara Büyükşehir Belediyesi ihalesinde şansımız çok yüksek çünkü etik ve ahlaklı bir ihale olacak. Yandaş değil liyakatli olup hak eden alacak ihaleyi. Bknz. Altay tankı ihalesi. 4 senedir ortada tank yok.

Alıntı Originally Posted by apa Yazıyı Oku
    Temettü rakamını t.traktör le karşılaştırdıgımda düşük buldum , net 18 , 19 gibi verir diye düşünüyordum hayırlı olsun.

SM-A705FN cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
     Alıntı Originally Posted by Jens Van de Beek Yazıyı Oku
    Karşılaştırmanı hangi kriterleri göre yaptın bilmiyorum, fakat takriben %65 gayet yeterli diye düşünüyorum. Hele geçen seneki ile karşılaştırırsak.
     Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    Traktör bu yılki karından daha fazlasını dağıtıyor geçmiş yıl karından da ekleyerek. Otokar bu yılla birlikte 3. yılı karlar kasada kalıyor. Büyüyen şirketlerde karın bi kısmının kasada kalması her daim iyidir bence. Maliyet düşük olunca biz memnun kaldık açıkçası. Yüksek maliyetli arkadaşları memnun etmeyebilir. Zaten temettü yıllar geçtikçe anlam kazanıyor. 6 yıldır portfoyde temettüler yeni yeni tatmin etmeye başladı. Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir
     Alıntı Originally Posted by kartopu Yazıyı Oku
    Türk traktör geçmiş yıl karından da temettü eklemiş traktörün yabacı ortağı var yatırımları yok gibi bir şey borç durumu da çok iyi
    otokar da yabancı ortak yok hala yatırımları var yatırımlarına göre biraz borç var yine de karın 3 de 2 sini temettü olarak dağıtıyor
    yatırım tavsiyesi değildir
    Diğer arkadaşlar yanıt vermiş ve hepsi doğru. İlaveten, bulunduğumuz sektörde potansiyel arge projeleri için her zaman kaynak yedeklemek gerekiyor, likiditeyi yönetmek çok önemli. Otomotiv (traktör), beyaz eşya, tekstil, endüstriyel ürünler vb. sektörlerde zaten düşük kar marjlarıyla yüksek montanlı üretimler yapılıyor ve yaratılan büyük cirolar iç argeye harcanacak özkaynakları daha kolay oluşturuyor. Ana yatırımlar bitip, borçları ödendikten sonra da temettü verimliliği daha da artıyor. Kısa ve uzun vadeli borçlarımızın yükselme trendi tersine döndüğünde Otokar'da yarattığı tüm karı dağıtır gelecekte. O zamana kadar bize düşen maliyetimizi sıfıra yakınsamak.

3. Yanıt veren ortaklara teşekkürler , bildiginiz üzre şirketin kar dağıtım politikasında zaten asgari % 50 si dağıtılabir şeklindedir. otkar ın geçmiş yıl kar dağıtım oranlarına baktığımda 2014 ve 2015 de % 100 ün üzerinde, 2016 % 91 ni , 2017 de % 86 dağıttığı için beklentim biraz daha yüksekti , birde traktör ün dağıtım oranını baz alarak 18, 19 TL net dağıtır beklentisine girmiştim.
     Alıntı Originally Posted by mzffr Yazıyı Oku
    Diğer arkadaşlar yanıt vermiş ve hepsi doğru. İlaveten, bulunduğumuz sektörde potansiyel arge projeleri için her zaman kaynak yedeklemek gerekiyor, likiditeyi yönetmek çok önemli. Otomotiv (traktör), beyaz eşya, tekstil, endüstriyel ürünler vb. sektörlerde zaten düşük kar marjlarıyla yüksek montanlı üretimler yapılıyor ve yaratılan büyük cirolar iç argeye harcanacak özkaynakları daha kolay oluşturuyor. Ana yatırımlar bitip, borçları ödendikten sonra da temettü verimliliği daha da artıyor. Kısa ve uzun vadeli borçlarımızın yükselme trendi tersine döndüğünde Otokar'da yarattığı tüm karı dağıtır gelecekte. O zamana kadar bize düşen maliyetimizi sıfıra yakınsamak.
    SM-A705FN cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. 17 marttaki genel kurul madde:7

"madde:7_Sermaye Piyasası Kurulu ve Ticaret Bakanlığı’ndan gerekli onayların alınmış olması şartıyla;
    Yönetim Kurulu’nun Şirket Esas Sözleşmesi’nin “Sermaye” başlıklı 7. maddesinin değişikliği
    hakkındaki önerisinin kabulü, değiştirilerek kabulü veya reddi," bu madde ile ilgili olarak genel kurulda yapilacak gorusmede ,odenmis sermayede degisiklik olabilir mi? sayin uzmanlarin gorusu nasildir

5. Olmaz , hayır.sadece kayıtlı sermaye tarihleri güncellenecek.
     Alıntı Originally Posted by alanyaatlisi Yazıyı Oku
    "madde:7_Sermaye Piyasası Kurulu ve Ticaret Bakanlığı�ndan gerekli onayların alınmış olması şartıyla;
    Yönetim Kurulu�nun Şirket Esas Sözleşmesi�nin �Sermaye� başlıklı 7. maddesinin değişikliği
    hakkındaki önerisinin kabulü, değiştirilerek kabulü veya reddi," bu madde ile ilgili olarak genel kurulda yapilacak gorusmede ,odenmis sermayede degisiklik olabilir mi? sayin uzmanlarin gorusu nasildir
    Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Kimse hayale kapılmasın 10 senedir elimde kağıt onun için sermaye artırımı olmaz onun için sermye artırımı hayal. Fazla ümide kapılmayın

LG-H815 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by mzffr Yazıyı Oku
    ....
    Gayet etraflıca yazılmış olan yanıt için teşekkür ederim.

8. HİSSE DEĞERLENDİRMESİ-Gedik Yatırım, Otokar için hedef fiyatını 374,70 TL, tavsiyesini 'TUT' olarak belirledi

* * Gedik Yatırım, Otokar için hedef fiyatını 374,70 TL, tavsiyesini 'TUT' olarak belirledi.

* * Gedik Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme* yapıldı:

* * "374.7 TL hedef fiyatla “TUT” tavsiyemize geri dönüyoruz. 2020'de Otokar, 2019'daki %45 artıştan sonra yıllık %20 artışla 2,9 milyar TL* gelir elde etmiştir. Şirketin 2021 ve 2022'de de güçlü büyüme trendini* sürdüreceğine inanıyoruz. 2021’de 3,6 milyar TL gelir kaydetmesini* bekliyoruz (+%26). 2022'de, yeni savunma segmenti kontratı* beklentilerimiz ve IVECO ticari araç satışlarının başlamasıyla* birlikte %45'lik gelir artışı öngörüyoruz. Otokar, 2020 yılında 671* milyon TL FAVÖK ve 618 milyon TL net kar elde etmiştir. 2021 yılında* şirketin FAVÖK ve net karının sırasıyla 858mn TL ve 604mn TL olmasını* bekliyoruz.

* * IVECO projesinin tam anlamıyla katkı sağlayacağı ilk yıl olan 2022'de, ciroda %45 ve FAVÖK'te %39 büyüme öngörüyoruz. Bu güçlü* büyüme oranlarına ve yüzde 40’lardaki öz sermaye karlılığına rağmen,* hisse senedi 2020'nin başından bu yana %165 artış kaydetmiş, BIST-100'den %99 daha iyi performans göstermiştir. Yeni anlaşmaların,* başarılı ve güçlü iş modelinin fiyatlandığına inanıyoruz. Değerleme* yöntemi olarak kullandığımız indirgenmiş nakit akımı analizimiz %13,5* risksiz faiz oranı, %17,6 ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti ve %4,5* nihai büyüme oranı varsayımlarını içermektedir. Hisse 374,7TL hedef* fiyatımız ile birlikte -5% potansiyele sahip olup 2022T'deki zımni* adil değer FD/FAVÖK çarpanı x12,4’tür. "

* * Analizin tamamı için:https://gedik-cdn.foreks.com/yatirim...pdf?1613366554
    Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

Sayfa 559/982 İlkİlk ... 59459509549557558559560561569609659 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •