Sayfa 595/2132 İlkİlk ... 9549554558559359459559659760564569510951595 ... SonSon
Arama sonucu : 17050 madde; 4,753 - 4,760 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. En başa şunu ekleyeyim aman arkadaşlar borsa şakası olmayan çok ciddi bir iştir zararı cok ağır olur çok iyi bilmeyen bulaşmasın hele benim lafımla hiç kimse hiç bir şey alıp satmasın aman aman aman.

----

Bildiğim kadarıyla koç 2.12 maliyetle birkaç yüz milyon ykb hissesi geri aldı. 2018 veya 19 olması lazım. Istersen hepsini 1.5 dan ver diye de ek madde koydular ama unicredit vermedi.

Tupras her zaman temettü olarak kullandıkları ( cash cow ) bir şirket oldu.

Başka bazı geri alımlar oldu ama çok takip ettiğim bir metrik değil belki daha bilgili arkadaşlar vardır.

Saçma sapan sirketler de anormal değerlere geldi ve düşecekler/ batan eden malesef olacak ona da yapacak bir şey yok.

Sadece borsanin tamamına hic bir rasyonel ve nesnel veri olmadan yafta yapıştırılması rahatsiz edici.

5 dolar endekste kimse pahalı demiyordu.

80 binde ( 1.3 dolar ) kimse ucuz demiyordu.

Bu millete ucuz mal satamazsin. Pahalı mal sattiramazsin. Böyle gelmiş böyle gider azınlık kazanır çoğunluk kaybeder malesef.
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Kazandığınıza göre haklısınız.
    Bu süreçte Koç holding ne kadar Tüpraş hissesi geri aldı ? Yada borsada halka açık şirketlerin patronları hisselerin ne kadarını geri aldı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Bildiğim kadarıyla koç 2.12 maliyetle birkaç yüz milyon ykb hissesi geri aldı. 2018 veya 19 olması lazım. Istersen hepsini 1.5 dan ver diye de ek madde koydular ama unicredit vermedi.

Başka bazı geri alımlar oldu ama çok takip ettiğim bir metrik değil belki daha bilgili arkadaşlar vardır.

Saçma sapan sirketler de anormal değerlere geldi ve düşecekler/ batan eden malesef olacak ona da yapacak bir şey yok.

Sadece borsanin tamamına hic bir rasyonel ve nesnel veri olmadan yafta yapıştırılması rahatsiz edici.

Bu millete ucuz mal satamazsin. Pahalı mal sattiramazsin. Böyle gelmiş böyle gider azınlık kazanır çoğunluk kaybeder malesef.

Kardeş neyi ispatlamaya çalışıyorsun...bu borsa 2,5 yılıdr 1,2-2 cent(eski hesap) arasında takılıyor...yani 2,5 sene önce de ucuzdu, 1 sene önce de..şimdi de ucuz sayılır...ucuz olması, seneye de ucuz olmayacağı manasına gelmez.

son dönemde bir çıkış yaşandı...faydalanabileni tebrik ediyoruz...ama fazla da havaya girmemek lazım...2020 öyle bir yıl oldu ki, en son 20 sene önce .com balonunda yaşanan çılgınlık yaşanıyor. abd borsaları nereden nereye geldi...tesla 600 milyar doları devirdi...yani 1 yılda ülke olarak ürettiğin değer kadar piyasa değeri var..bir tesla kadar değer üretebiliyoruz 1 yılda.

şimdi..sene başı tesla alan, bir de mütevazi bir kaldıraç kullanan adam, hadi 10 diyelim...parasını 100 e katladı...napalım, büyük adam diye, çok doğru yaptın diye, saygı duruşuna mı geçelim.

bu yıl borsada, ne kadar çöp hisse varsa 10 a katladı...biz bunlara para bağlamadık diye hata mı ettik.

kimse kusura bakmasın...ben sonuca bakmıyorum..sonuca nasıl ulaştığına bakıyorum...mevzu borsanın çıkması değil, dünyada öyle bir ortam var ki mecburen çıktı borsa...bu durumda, borsa çok ucuzdu, bu nedenle ucuz fiyatlardan yatırım yapmak çok doğru bir karardı diyemiyorum.

damat istifa etmese, şu an nerede olurduk...bir de bunu düşün...kazanmak iyi hoş da, fazla da havaya girmemek lazım..bazen şans yaver gider, abartmaya gerek yok.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3. Aslında aynı şeyi söylüyoruz. Ben 2013'te hisse taşımadım mesela. Pahalı idi. ASELSAN 47 liraya gitti 1 kuruş kazanmadım, pahalı idi girmedim. Ucuz olan bir varlığın yükselmesi ve kazandırması garanti değildir, zamanlaması da belli değildir. Pahalı olan bir şeyden de kaybedeceğiniz garanti değildir.

Ama ucuzken alıp beklemek, Pahalı iken alıp beklemeye göre daha mantıklı bir stratejidir desem kimse itiraz etmez herhalde.

Oysa bizde ucuzken en dip, pahalıyken ise en tepe hedefler veriliyor eleştirdiğim şey bu. Şu an borsaya pahali diyemeyiz hala ucuz ama buradan alıp zarar da edilebilir. Arkadaşın yaptığı ise herhangi bir metrik bakmadan sadece "cok çıktı" ( tl bazlı o da ) argümanı; ben buna karşıyım. Piyasayi zamanlamak cok zor hatta belki imkansızdır ( ona ayrıca çalışıyorum) ama temel olarak değer biçebilir, zamanlama gayretine girmeden ucuzken poz alıp Pahalı olduğu zaman kapatabiliriz. İhtiyaç olmayan parayla yaparsak gayet tatmin edici getirisi olabiliyor.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Kardeş neyi ispatlamaya çalışıyorsun...bu borsa 2,5 yılıdr 1,2-2 cent(eski hesap) arasında takılıyor...yani 2,5 sene önce de ucuzdu, 1 sene önce de..şimdi de ucuz sayılır...ucuz olması, seneye de ucuz olmayacağı manasına gelmez.

son dönemde bir çıkış yaşandı...faydalanabileni tebrik ediyoruz...ama fazla da havaya girmemek lazım...2020 öyle bir yıl oldu ki, en son 20 sene önce .com balonunda yaşanan çılgınlık yaşanıyor. abd borsaları nereden nereye geldi...tesla 600 milyar doları devirdi...yani 1 yılda ülke olarak ürettiğin değer kadar piyasa değeri var..bir tesla kadar değer üretebiliyoruz 1 yılda.

şimdi..sene başı tesla alan, bir de mütevazi bir kaldıraç kullanan adam, hadi 10 diyelim...parasını 100 e katladı...napalım, büyük adam diye, çok doğru yaptın diye, saygı duruşuna mı geçelim.

bu yıl borsada, ne kadar çöp hisse varsa 10 a katladı...biz bunlara para bağlamadık diye hata mı ettik.

kimse kusura bakmasın...ben sonuca bakmıyorum..sonuca nasıl ulaştığına bakıyorum...mevzu borsanın çıkması değil, dünyada öyle bir ortam var ki mecburen çıktı borsa...bu durumda, borsa çok ucuzdu, bu nedenle ucuz fiyatlardan yatırım yapmak çok doğru bir karardı diyemiyorum.

damat istifa etmese, şu an nerede olurduk...bir de bunu düşün...kazanmak iyi hoş da, fazla da havaya girmemek lazım..bazen şans yaver gider, abartmaya gerek yok.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    En başa şunu ekleyeyim aman arkadaşlar borsa şakası olmayan çok ciddi bir iştir zararı cok ağır olur çok iyi bilmeyen bulaşmasın hele benim lafımla hiç kimse hiç bir şey alıp satmasın aman aman aman.

----

Geri alımı şundan belirttim. Bize daha önce öğretilen iki kriter vardı.
    eğer patron kendi hissesini geri almaya başladıysa hisse değerinin ederinden ucuz olduğuna inanıyordur. İki alternatif olabilir ya daha iyi bir getiri alternatifleri var yada hala önlerinde ciddi belirsizlikler var.

Diğer kriterse el değiştirmeler. Şu anda ortaklık, devralma haberlerinin gelmesi gerekiyordu. Onlardanda ses yok.

Bu durumda burada sizin aldığınız bir risk ve karşılığında aldığınız bir getiri var.

Düşünün tatil sezonunun başlamasına yaklaşık 5 ay var. Henüz ülkede aşı yok. Ve biz cari açık için turizime güveniyoruz.

O egeli ben değilim

5. Satınalma ve birleşme işlemleri, her sey beklendiği gibi olursa yoğun olabilir önümüzdeki dönemde. Para kıymetli, işletmeler borç içinde, hala genç ve tüketen bir toplum mevcut. Akıllı para bu tarz işlemlere başlayabilir. Eger borsadaki yükseliş kalıcı ve gerçek ise, akabinde bu tarz islemlerin oluşmasını bekleyebiliriz. Yok saman alevi gibi sönecek ve buhran devam edecekse bu tarz işlemler geçmeyecektir.

Politika yapıcının samimiyeti ve genel piyasa koşulları belirleyici olacak bunda da.
    Geri alımı şundan belirttim. Bize daha önce öğretilen iki kriter vardı.
    eğer patron kendi hissesini geri almaya başladıysa hisse değerinin ederinden ucuz olduğuna inanıyordur. İki alternatif olabilir ya daha iyi bir getiri alternatifleri var yada hala önlerinde ciddi belirsizlikler var.

Diğer kriterse el değiştirmeler. Şu anda ortaklık, devralma haberlerinin gelmesi gerekiyordu. Onlardanda ses yok.

Bu durumda burada sizin aldığınız bir risk ve karşılığında aldığınız bir getiri var.

Düşünün tatil sezonunun başlamasına yaklaşık 5 ay var. Henüz ülkede aşı yok. Ve biz cari açık için turizime güveniyoruz.

Sn Deniz
    Amerika isviçreyi kur manipülatörü ilan etmiş. Bu noktada isviçre frangının olması gerekenden düşük fiyatlandığı sonucunu çıkarabilir miyiz ?

O egeli ben değilim

7. Sn. Egeli,

Yazışmamız üzerine bugün aşağıdaki yazı denk geldi, borsada değil ama borsa dışında epey alışveriş gerçekleşmiş gibi duruyor, bilginize.

Bu arada Sn. Can Ataklı tüm görüşlerine katıldığım bir gazeteci değildir sadece satışlar ile ilgili kısım ilgimi çekti paylaşmak istedim.

https://www.korkusuz.com.tr/binbir-e...ctu-gitti.html

Bol kazançlar dilerim.

Sn Deniz
    Amerika isviçreyi kur manipülatörü ilan etmiş. Bu noktada isviçre frangının olması gerekenden düşük fiyatlandığı sonucunu çıkarabilir miyiz ?

https://www.cnbc.com/quotes/?symbol=CHF=

Trump saçmalamış. USD/CHF 2.6'dan 0.88'e gelmiş,isviçre frangı " güvenli liman olarak,dünyanın her tarafından döviz yağmasıyla" dolara karşı aşırı değer kazanmış,hala Trump,"İsviçrenin kendi parasını değersizleştirdiğini iddia ediyor."

Sayfa 595/2132 İlkİlk ... 9549554558559359459559659760564569510951595 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •