Sayfa 65/464 İlkİlk ... 1555636465666775115165 ... SonSon
Arama sonucu : 3711 madde; 513 - 520 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Hacim 495.454 lot
    Credit dışındaki daha önceki alımları takip etmedim ama bu işlem hacmi ve seansın sonlarındaki endeks yükselişi istediği lot sayısına ulaştırmayacaktı belkide o yüzden uğramadı.Sadece tahmin.

Şimdi yıl sonu bilançosu yaklaşıyor ve istendiği gibi olmasa bile 2022 ilk ve ikinci çeyreğe kadar bekleyip görmek daha mantıklı geliyor bana.

2021 3 .çeyrek 2020 3.çeyreğe çok yakın net kâr gelmesi sürpriz olmuştu benim için.Bilanço öncesi baya bi endişe hakimdi bende ama.
    Hayırlısı.

2.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Credit dışındaki daha önceki alımları takip etmedim ama bu işlem hacmi ve seansın sonlarındaki endeks yükselişi istediği lot sayısına ulaştırmayacaktı belkide o yüzden uğramadı.Sadece tahmin.

Şimdi yıl sonu bilançosu yaklaşıyor ve istendiği gibi olmasa bile 2022 ilk ve ikinci çeyreğe kadar bekleyip görmek daha mantıklı geliyor bana.

2021 3 .çeyrek 2020 3.çeyreğe çok yakın net kâr gelmesi sürpriz olmuştu benim için.Bilanço öncesi baya bi endişe hakimdi bende ama.
    Hayırlısı.

Bence son çeyrek bilançosu da güzel gelecek.

Zaten herşey yolunda ve güzel tek risk net kar. Orada da Paynet ve Brightstarın son ay katkısı ile bir dengelenme olabilir. Çünkü onlar muhasebeyi TL tutuyor.

Son çeyrek konsolide olarak 2,3 - 2,4 milyar TL arası bir ciro , 120 milyon civarı bir brüt kar , 80 milyonun üstünde bir EFK bekliyorum.

Net kar için bir rakam vermek istemiyorum sistemin karmaşıklığı yüzünden , ama TL cironun artması brüt kar ve EFK'yı çok yukarı çektiği için , net karın da beklediğimiz kadar kötü gelmeyeceğini düşünüyorum. Yani net kar hakkında çok net konuşamam ama 20-30 milyon TL civarında bir son çeyrek net karı geleceğini düşünüyorum. Yanılma payım da var artı yada eksi olarak.

Ama bunu tüm sene için konuşursak , 6,3 milyarın üstünde bir ciro , 320 milyon civarı bir brüt kar , 220 milyon lira civarı bir EFK beklentim var.

Yıllık net karın da 60-70 milyon arası olmasını bekliyorum.

2021 için söylediklerim , net kar hariç büyük ihtimal %95 doğruluk ile tutar. Net karda yanılma payım çok daha fazla olabilir.

Ama 2022 ilk çeyrek tahminimde , USD kurunun çeyrek sonu 13,5 lira olması halinde doğruluk payı daha fazla olacaktır.

2022 ilk çeyrek tahminim ise , 3 milyar lira üzerinde bir ciro , 150 milyon lira üzerinde bir brüt kar , 110 milyon civarı bir EFK ve 50 milyon liranın üstünde bir net kar beklentim var.

Bunu geçen de dedim , bundan sonraki çeyrekler hep bir öncekinden çok daha iyi gelecek inşaallah. İnsanların çoğu farkında değil ama 2 sene sonra çok farklı bir şirket olacak Arena. Eskiler bilir , 2-3 sene önce hisse 4 lirayken de bu sözleri söyledim , kimisi inandı kimisi inanmadı , kimisi abartıyor dedi , ama hisse benim söylediklerimden ve tahminimden de fazla gitti sonrasında.

Şu anda da benzer inanç ve ön görüye sahibim. Bunlar hayal ürünü şeyler değil , rakamlar ortada , 1 milyar USD ciro yapacak bu şirket , brüt kar marjı belli , EFK marjı belli , net kar marjı belli , 4 işlem bilen herkes 2 dakikada herşeyi hesaplayabilir.

Bu rakamları hesapladıktan sonra da geriye sektör rasyo ortalamalarına göre , olması gerek hisse fiyatını hesaplayın. Benim hesaplarıma göre 2022 sonu 30-35 , 2023 sonu 45-50 lira gibi bir fiyat çıkıyor ki bu rakamları bile ihtiyatlı verdim.

Allah herşeyin hayırlısını versin.
    Son düzenleme : Emirhan06; 08-01-2022 saat: 13:03.

3.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Demek ki adam burayı okuyor.Bence bu gizemli ortak NoNamee :)
    Geçen sene tecno mobilin fabrikasını geziyorum Pendik te demişti.:kahkah:
    😁 yok daha neler 😁

4.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Bence son çeyrek bilançosu da güzel gelecek.

Zaten herşey yolunda ve güzel tek risk net kar. Orada da Paynet ve Brightstarın son ay katkısı ile bir dengelenme olabilir. Çünkü onlar muhasebeyi TL tutuyor.

Son çeyrek konsolide olarak 2,3 - 2,4 milyar TL arası bir ciro , 120 milyon civarı bir brüt kar , 80 milyonun üstünde bir EFK bekliyorum.

Net kar için bir rakam vermek istemiyorum sistemin karmaşıklığı yüzünden , ama TL cironun artması brüt kar ve EFK'yı çok yukarı çektiği için , net karın da beklediğimiz kadar kötü gelmeyeceğini düşünüyorum. Yani net kar hakkında çok net konuşamam ama 20-30 milyon TL civarında bir son çeyrek net karı geleceğini düşünüyorum. Yanılma payım da var artı yada eksi olarak.

Ama bunu tüm sene için konuşursak , 6,3 milyarın üstünde bir ciro , 320 milyon civarı bir brüt kar , 220 milyon lira civarı bir EFK beklentim var.

Yıllık net karın da 60-70 milyon arası olmasını bekliyorum.

2021 için söylediklerim , net kar hariç büyük ihtimal %95 doğruluk ile tutar. Net karda yanılma payım çok daha fazla olabilir.

Ama 2022 ilk çeyrek tahminimde , USD kurunun çeyrek sonu 13,5 lira olması halinde doğruluk payı daha fazla olacaktır.

2022 ilk çeyrek tahminim ise , 3 milyar lira üzerinde bir ciro , 150 milyon lira üzerinde bir brüt kar , 110 milyon civarı bir EFK ve 50 milyon liranın üstünde bir net kar beklentim var.

Bunu geçen de dedim , bundan sonraki çeyrekler hep bir öncekinden çok daha iyi gelecek inşaallah. İnsanların çoğu farkında değil ama 2 sene sonra çok farklı bir şirket olacak Arena. Eskiler bilir , 2-3 sene önce hisse 4 lirayken de bu sözleri söyledim , kimisi inandı kimisi inanmadı , kimisi abartıyor dedi , ama hisse benim söylediklerimden ve tahminimden de fazla gitti sonrasında.

Şu anda da benzer inanç ve ön görüye sahibim. Bunlar hayal ürünü şeyler değil , rakamlar ortada , 1 milyar USD ciro yapacak bu şirket , brüt kar marjı belli , EFK marjı belli , net kar marjı belli , 4 işlem bilen herkes 2 dakikada herşeyi hesaplayabilir.

Bu rakamları hesapladıktan sonra da geriye sektör rasyo ortalamalarına göre , olması gerek hisse fiyatını hesaplayın. Benim hesaplarıma göre 2022 sonu 30-35 , 2023 sonu 45-50 lira gibi bir fiyat çıkıyor ki bu rakamları bile ihtiyatlı verdim.

Allah herşeyin hayırlısını versin.
    Petun gibi olmasın da abim :))

5.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Petun gibi olmasın da abim :))

Hocam borsa sabır işidir. Ucuz ve sağlam hisseyi bulunca tek yapman gereken beklemektir.

Maalesef bizim Türk yatırımcısının beceremediği biriş bu sabretmek. Bir hissede 1 yıl bekleyince çok sabrettik sanıyor bizim yatırımcı. Hatta bırakın 1 yılı 3 ay 6 ay bekleyip de hisse artmayınca bırakıp gidiyor. O gittikten sonra da hisse yürüyor.

Elin yabancısı ise çok farklı bakıyor olaya. Perea 3 sene önce aldı bu hisseyi , bir ara USD bazında %700 kardaydı ama elindekinin sadece %10-15'ini sattı , sonra da fazlasıyla geri aldı. Ve adam bu fiyatlardan hisse alırken ben şirketin şimdiki değeri ile değil 3-5 sene sonraki değeri ile ilgileniyorum diyor. Yani hisseyi en az 7-8 sene elinde tutmaktan bahsediyor.

O yüzden bizim yatırımcının bakış açışı yanlış. Bizimkiler istiyor ki hisse alalım 3 ay sonra %50-60 yukarıdan satalım , sonra başka alalım ondan da o kadar kazanalım vesaire. Bunu yapmak çok mümkün olsaydı Türkiyede USD milyarderi sayısı onbinlerce olurdu.

Zaten biri dedi diye hisse alınmaz. Borsa yatırımcısı olacaksanız , hisse değerlemeyi öğrenin. Temel teknik analiz öğrenin. Yoksa burada hayatınız boyunca tanımadığınız insanlar size para kazandırmak için kendilerini paralamazlar. Bu işi 10 kişi yapıyorsa 9 tanesi belki de kötü niyetli. O yüzden başkalarını dinleyin ama son kararı kendiniz verin. O hisse analiziniz sonucu aklınıza yatıyor ise alın yoksa oyuna gelmeyin.

Pınar olayına gelince. PETUN'un şu an borsa değeri 70 milyon USD civarı. Pınarsütün de 60-65 milyon USD civarı. İkisi toplam 135 milyon USD etmiyor şu an borsada.

Sadece Pınar markasının marka değeri on milyonlarca USD eder. Gidin İzmir , Eskişehir , Urfa gibi şehirlerde , sanayi bölgelerinde , toplamda 150-200 dönümü kapalı , 300 dönümü açık olmak şartı ile 500 dönüm arazi kaç para yapar araştırın. Üstelik kapalı alanların içinde yeni kurmaya kalksanız belki de en az 100 milyon USD harcamanız gereken makina ekipman var. Üstelik bu şirketler en az 5-6 şirkete de iştirak etmiş hepsi yüz milyonlarca dolar ciro yapan şirketler.

Şimdi siz Yaşar holdinge gidip bu PETUN ve süt borsda toplam 135 milyon USD ediyor. Hisselerinizi bu fiyat üzerinden bana satar mısınız deyin bakalım sizi değil holding binasına , İzmir il sınırları içine bile kabul ederler mi ?

O yüzden herşeyin bir sırası var. Sabreden o değere ulaşır. İşin sırrı , ucuz ve sağlam hisseyi bulmak.

6. Bu piyasada alım gelmeyecekse ne zaman gelecek?

Çarşamba günü hareketi yapanlar ayarlarıyla oynadı tahtanın negatif yansıması oldu malesef

7. Yıl ve yıllar arena yılı olacak inşallah az değiliz çokta değiliz tamız sanki.

8. Sadece buradakiler değil hissede olan büyük küçük tüm yatırımcıların gözü HSBC ve Credit alımlarında 🤣🤣

Sayfa 65/464 İlkİlk ... 1555636465666775115165 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •