Sayfa 687/988 İlkİlk ... 187587637677685686687688689697737787 ... SonSon
Arama sonucu : 7903 madde; 5,489 - 5,496 arası.

Konu: OTKAR - Otokar

1.  Alıntı Originally Posted by cgknypc Yazıyı Oku
    sizi tebrik ederim, gerçekten çok kaliteli bir yatırımcısınız. şuanda otokar yatırımcısı olmamama rağmen başlığı keyifle takip ediyorum. Forumun en kaliteli başlıklarından biri.

Insanlar çok kısa vadelerde çok yüksek beklentiler içerisine giriyor ve şirketin işlerinden ziyade fiyata odaklanıyor. Fiyat düşüyorsa, yönetimi suçluyorlar. Akıl tutulması gerçekten öncelikle şirketin ürettiği kara bakmak gerek. Geçen yıl hissem vardı şirkette ama hızlı yükselişte sonraki bilançodaki kar artışlarını öngöremediğim için fiyatın şiştiğini düşünüp satıp kar almıştım. Sonra harika 2 bilanço geldi ve fiyat yükselmeye devam etti. şimdi neredeyse yine o eski fiyatlarına geldi. Borsada çok fazla ucuz şirket var ama ucuz ve ortalama bir şirket yerine makul bir fiyatta iyi bir şirket almanın çok daha iyi bir seçenek olduğunu düşündüğüm için otkar ile yeniden ilgilenmeye başladım şimdi.

1. çeyrekte pek kar üretmeyen bir şirket olmasına rağmen bu yıl 1. çeyrek iyi kar getirmiş. Geçen yılın son çeyreği muazzam bir kar artışı yaşamış. Benim için önemli olan bunun ne derecede devam edeceği ve kardaki artışın ne olacağı. Yukarıda arkadaşın belirttiği gibi 900-1m civarı bir kar gelecekse hisse başına kabaca 40tl kar üreten bir şirket olacak. Prospektif fk 6,8 eder. Böyle bir şirket için gayet makul. Arkadaşın dediği tahmin de çok uçuk ve hayalci bir tahmin de değil üstelik. Ancak ben tahmin etmekte zorlanıyorum. 1-2 hafta önce size de sormuştum hatta şirketin beklentisi var mı diye faaliyet raporuna da göz attım bir şey bulamadım. Bazı şirketlerde bunu hesaplamak çok kolay oluyor yada zaten şirket en muhafazakar şekliyle bir tahmin paylaşıyor. Otokar için kar tahmini yapmak belki başkaları için kolay olabilir ama benim kalitem ona yetmiyor

ben şahsen karlılığın devamlılığına ve artışına odaklanıyorum. Fiyat iner çıkar. Kar düzenli yükseliyorsa fiyat da dönemsel olarak inip çıksa bile yukarı trendini orta ve uzun vadede korur. Sosyal medyada fiyat düştü diye şirkete dair ileri geri konuşanlar zaten bu dönemde muhtemelen borsayı terk edecektir. Bu arkadaşlar en ufak bir kayıpta başkalarını suçlamak yerine durup kendilerini sorgularsa (belki çok fahiş fiyat ödediler, belki hiç şirkete bakmadılar, belki de herhangi bir sorun yok), şirketi tekrardan inceleme ihtiyacı duyup haberlere bakarsa, raporlar okursa (belki şirketin işleri bozuluyor, belki belli riskler belirdi, belki de işlerde hiçbir sorun yok) vs. Borsada kalıcı olabilirler. Umarım bu tarz insanların sayısı çok az olmaz.
    1 hafta önce yatırımcı ilişkilerini aradığımda 110 milyonluk siparişi yetiştirmeye calıştıklarını ayrıca her siparişi belirli bir miktar üzerinde olmaz ise kap atamadığını soyledi. Fabrikanın yoğun şekilde calıstıgını ve fiyat düşüşü konusunda yabancı yatırımcının cıktığını ve kendilerininde mudahale edemeğini söylemişti.

2.  Alıntı Originally Posted by muhip57 Yazıyı Oku
    1 hafta önce yatırımcı ilişkilerini aradığımda 110 milyonluk siparişi yetiştirmeye calıştıklarını ayrıca her siparişi belirli bir miktar üzerinde olmaz ise kap atamadığını soyledi. Fabrikanın yoğun şekilde calıstıgını ve fiyat düşüşü konusunda yabancı yatırımcının cıktığını ve kendilerininde mudahale edemeğini söylemişti.
    Hangi sipariş bu? Usd bazlı mı tl bazlı mı hocam?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Somewhere in the moon
    Gönderi
    6,992
    Arçelik ve Koc Holdingde geri Alim karari alinmış
    Umarim Otokarada yansir bu
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir ucuz insanlardan beklemeyin W.Buffet

4. https://defense.otokar.com.tr/haberler
    27 / 10 2020 tarihinde alınan sipariş 110 milyon dolar

5. Son bir yıldır 3 büyük şehrimiz izmir, ankara ve istanbul hatrı sayılır ölçekte otobüs alım ihalesi düzenledi. İzmir ihalesini geçtiğimiz yıl otokar aldı. Ankara ihalesinde de teklif verdiği kısmı gene otokar aldı. İstanbul ihalesi 7 temmuzda yapılacak. İstanbul otokarın en fazla otobüs filosunun bulunduğu şehir sonrasında izmir, bükreş ve malta geliyor sırasıyla. Otobüs alım ihalelerinin son bir yıldır artma sebebi otomotiv pazarının döngüselliğinden kaynaklanıyor. Benzer durum avrupadada söz konusu ki iveconun otokarla yaptığı anlaşmanın nedenlerinden biri de kendi pazarının bulunduğu coğrafyalarda otobüs pazarında biriken talep düşüncesindeyim. Binek otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki döngüsellik biraz daha kısa sürüyor 3-4 yıl gibi. Çünkü hemen hemen herkesin evinin önünde bir arabası var ve yenileme ihtiyacı biraz daha kişisel fakat otobüs talebi biraz daha kurumlar tarafından( belediyeler büyük fabrika ve şirketler, toplu taşımadan kazanç sağlayan kişiler) geldiği için bu döngüsellik 7-8 yılı bulabiliyor. Otokarın centro isminde minibüs üretme ihtiyacı duymasında da benzer bir döngüsellik durumunu öngördüğünü düşünüyorum.

İveco cnh grubunun iştiraki olan köklü bir şirket. Cnh grubu aynı zamanda koç grubu şirketlerinden türk traktörün ortağı olan new hollandı da bünyesinde barıdıran bi şirket. Böyle köklü şirketler geçmiş tecrübelerinden dolayı sektörün geleceğini daha iyi görebilen ve buna göre aksiyon alan şirketler. Otobüs pazarındaki biriken talebi gördükleri için otokarla anlaşma yapıldığı düşüncesindeyim. Bu açıdan otokar hem ivecoyla yapılan anlaşma gereği, hem yeni ürettiği centroya olabilecek talep, hem de otobüs pazarındaki biriken talep kaynaklı yeni siparişler alabilme ihtimalinden dolayı otobüs pazarında iyi bir büyüme potansiyeline sahip. Bu aralar atlas kamyonlarından satışları gayet iyi.

Şirketin zırhlı tarafında zaten 1 yıl içinde kesinleşmiş bir afrika ülkesi ve bae arma teslimatları var bunun dışında da bu alanda farklı ülkelerin şirketin ürünlerini test ettiği ve ilgi duyduğuyla ilgili pekçok haber var( Birkaç hafta önce Litvanya savunma bakanının fabrika ziyareti, kazakistanın armayı uzun süredir test etmesi, kenya vb). Bu açıdan bakıldığında da savunma sanayi ürünleri de potansiyel bir büyüme hikayesi barındırıyor.

Hiç satmadığımız fakat idexte safa olarak sergilenen bir hafif tank hikayesi tulpar var. Olası bir anlaşmada şirketin cirosuna çok ciddi katkı sağlayabilecek bir ürün.

Pİyasadaki fiyatlamaya bakınca. Piyasanın genelini etkleyen bir durum olumsuz haber akışı olunca her şirket bundan az veya çok nasibini alıyor. Otokar da lot sayısı az olduğu için iki tarafa giderkende daha fazla ve daha hızlı gidebiliyor. Bu yüzden çıkışlarda endekse göre pozitif getiri düşüşlerde de endeks altı getiri sağlama ihtimali yükseliyor.

Piyasadaki geneli etkileyen olumsuz haber akışı kaynaklı sert düşüş dönemlerini insanların hasta olduğu sağlıklı düşünemediği dönemlere benzetiyorum. Nasıl ki hasta olunduğunda biraz dinlenmek ateşimiz çıktıysa ağrı kesici ateş düşürücü ilaç veya antibiyotik almak iyi geliyorsa piyasanın ateşinin çıktığı dönemlerde de yatırımcının varsa nakitini tıpkı bir ağrı kesici gibi kullanıp yoksa ekrandan uzak kalarak biraz dinlenmesi daha sağlıklı düşünmesini sağlayabilir ve böyle dönemleri her açıdan daha hasarsız atlatmasına yardımcı olur.

Şirketin büyümemesi karının artmaması için hiçbir sebep yok. Bu kadar potansiyel büyüme hikayesi barındıran bir şirket gün gelir zirve de satanı bile sattığına pişman edebilir. Fakat hersey tabiki anlaşmaların yapılıp imzaların atılmasına alınan işlerin bilançoya kar olarak yansımasına bağlı. İmzalar atılmadıktan sonra hersey koca bir hayalden ibaret kalıyor. Aljasoor rabdan satışlarından kaynaklı karlılıktaki artışı gördük son 4 yıldır, buna iveco anlaşmasından gelen karlılık eklenecek. Ne zaman tulpar satarız bilmiyorum 1 ay sonramı 1 yıl sonramı 5 yıl sonramı sabırla bu tür bir anlaşmanın açıklandığını görmeyi umuyorum Tabi hisselerimi satmak için değil temettüsünü almak için böyle bir siparişin. Aynı şekilde 2 yıl önce kazakistanda kurulan bir şirket var. 3-5 otobüs veya zırhlı satsa açıklama yapılırdı şirket tarafından kazakistandaki şirket ilk teslimatını yaptı diye. Sanki 3-5 araç satışı için değil de bae de kurulan şirket gibi bir anlaşma için gidilmiş düşüncesi oluşuyor bende. Umarın burdan da iyi haberler alırız.

Piyasalarda cuma satışı klasiği oluştu. Pek çok kişi eve mal götürmek istemiyor hafta sonu. Umarım kırılır bu durum bir an önce.

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Umarım hersey gönlünüzce olur. Selametle...

6.  Alıntı Originally Posted by 1prometheus Yazıyı Oku
    BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN:
    Kanun No. 7326
    Kabul Tarihi: 3/6/2021
    Bu yeni kabul edilen kanunla, şirket varlıklarının yeniden değerleme sonucunda oluşan değer farkının vergisi %5 ten %2 ye indirilmiş..

Bu yeni yasa ile bu güne kadar maddi duran varlıklarını yeniden değerlemekten kaçınan şirketler, belki bu yıl sonuna kadar şirket defter değerini kredibilitesini yükseltmek için maddi duran varlıklar için yeniden değerleme yaparlar. Şirketlerin gercek özsermaye gücü ve gercek defter değeri açığa çıkar.

Şirketlerin özsermaye veya hisselerin defter değerinin yükselmesi, Bistin genel değeride yükselmesi açısından olumlu olur. Daha makul fiyatlarda görünecek olan BİST’e yabancı ilginin artmasınada etki eder! BİST’in Enflasyon ve dovize karşı her yıl değeri düşmekte, özellikle yabancı para birimi bazında..
    Enflasyonist bir ülkede bir kaç yılda bir şirket maddi duran varlıkların yeniden değerlendirmelerin yapılması zorunlu olmalı
    Otokar sermayesi sadece 24 milyon. Borsada böyle düşük sermayeli şirket kalmadı. Borsadaki çok daha küçük ölçekli, ciro ile kar hacmi çok daha düşük şirketlerin bile sermayesi Otokar ın çok üstünde. Koç grubu hangi strateji medeniyle bazı şirketlerin sermayeyi bu kadar düşük tutuyor acaba?

Maddi duran varlıklarının değerini bilançolarda güncellese, iç kaynaklardan da büyük bedelsiz sermaye artışı potansiyeline ulaşır sanırım.

Sayfa 687/988 İlkİlk ... 187587637677685686687688689697737787 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •