Sayfa 74/352 İlkİlk ... 2464727374757684124174 ... SonSon
Arama sonucu : 2812 madde; 585 - 592 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1. Ama ülke barınma krizinde, bu bir gerçek; özellikle yeni çalışma hayatına başlayan gençler, iyi bir işte çalışsalar bile, değil ev, araba bile almaları ok zor. Bunun suçlusu da emakçılar, ev sahipleri ya da galericiler değil. Ülkeyi yöneten siyasi iktidar ve onun ekonomik tercihleri bu hale gelmemzie sebep.

O yüzden gençler tepki gösteriyor, daha çok sesleri çıkıyor, çünkü ezilenler ve hayatı ıskalayanlar onlar oluyor. Bu ekonomik model, siyasetçi-bürokrat-yandaş işadamı modelinde birilerini zengin ediyor, arada vatandaşa da kırıntılar bırakılıyor bazen, sus payı olarak. Ama tamamen yasal takılan ve kanunsuz iş yapmayı tercih etmeyen, ticaret dünyasına uzak kesim de mağdur oluyor.

Şikayet edilecek kesim belli yani, onlara kızacak mağdur olan kesim.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. Kaçak göçmenler ülkemize girerken yakalanmıyorlar. Çıkış yaparken fark ediliyorlar... "Kuş uçurmayız" diyenler, bizim değil Yunanistan'ın sınırlarını koruyor anlaşılan.

https://twitter.com/etkilihaber/stat...54823755788534

Onlar Haitili din kardeşimiz diyin.
    Köpekbalığı, Deri sırtlı kaplumbağa saldırılarından kaçmış mazlumlar diyin.
    Olmadı Bering Boğazı üzerinden Amerika'ya göç etmiş Türk Soylular diyin.
    Haitilinin Kayseri'de ne işi var?

https://twitter.com/ZaferPartisi38/s...96008017772905

Afganların kolay bir şekilde taşımaya hazır duruma getirdikleri uyuşturucu paketlerini görüyorsunuz.

Afganistan’dan ülkemize olan kontrolsüz göç, beraberinde büyük sıkıntıları getiriyor.

Geleceğimiz uyuşturulurken, paramız Afganistan’a gidiyor.

https://twitter.com/sphyldz/status/1707138138471014513
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. Güzel bir belgesel. Videoda türkçe altyazı seçeneğini tıklarsanız türkçe olarak izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=3NO-...W11rvA&index=9

Videoda dikkatimi çeken şey ev sahibi (mülkiyet) haklarını çok üst düzeyde tutuyorlar. Misal kirayı ödemediği anda polisler sanki ülkenin en büyük suçlusuymuş gibi kiracıları bir anda evden dışarı atıyor.

Bizde kiracı olmak hukuken hala kral...

--------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

4. 2019-2020 yılları hariç evet almak hep zordu.

fakat 2019'da nakti olan, 2020'de ise biraz cesareti olan hemen herkes ev alabilecek fırsatı yakaladı. o dönem ben dahil bir çok kişi korktu acaba daha düşecek mi pandemi sonrası ne olacak borçlar ödenebilecek mi gibi.

hadi 2020yi geçtik, daha geçen sene ortasına kadar 1.19-1.29 ile kredi dağıtıyordu devlet resmen ev alin diye piyasaya kıyak geçtiler.

özellikle o dönem kiracı olup ve imkani olup ta ev almayanlara diyecek bir şey yok kendi eken kendi bulur. işin ironik tarafı ise en çok bu profildeki kişiler şimdi ev sahipleri ile kavga ediyor ve ev fiyatlarının balon olduğunu söylüyor.

şimdi evler balon diyen kişiler evlerin fiyatı yarı yarıya düşse muhtemelen daha da düşer diye yine eli alıma gitmez.

5. Kimseyi yargılamak haddime değil. Ama gördüklerimi yazayım.

Adamın altında 3 milyonluk araba var, kirada oturuyor burada ev sahiplerine sallıyorlar. Evler balon diyor bu adamlara acımam.

Adamın ev alacak kadar parasını hisse senedinde tutuyordur ve adamın hisse senedi bir ayda %150 arttığında balon olmaz ama nedense ev fiyatları bir yılda %100 artsa balon olur. Bu adamlara acımam

Adam beyaz yakalı çalışıyor ofisteki arkadaşlarına hava atmak için öğlen big chef vb restoranlara gidiyor sürekli cafelerden insagram hikayeleri atıyordur kenara en ufak birikim yapmıyordur ama bunları yapmayan işyerine sefer tası getiren ve termosla kahve getirene ezik muamelesi yapıyordur. Bunlara acımam.

Zamanında o ezik muamelesi çekip dışladığınız, dişinden tırnağından birikim yapıp ev sahibi olanlara sallama haklarınız olamaz.

Hayat bu hepimiz düşeriz kalkarız orası garanti değil. Allah hepimize önce sağlık versin mal mülk elbet bir şekilde kazanılır. Ama birim yapmak ve birikimi doğru yerde yönetmek işin olmazsa olmaz iki kuralı

Dediğim gibi kimseyi yargılamaya hakkımız yok.

Herkes seçimini yaşar. ve neyi istiyorsa onu alır.

DpNot: Hayatım boyunca 1 tane bile kiracım olmadı neredeyse 24 aydır konut yatırımlarımda airbnb dahil kiracıdan 5 kuruş bile kazancım olmadı

-----
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    Son düzenleme : vivatrader; 28-09-2023 saat: 13:25.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6. Yahu evimle çocuğumun okula mesafesi 10 dakikalık yürüme mesafesi ben çocuğumla birlikte her sabah okula yürüyerek gidiyor yürüyerek dönüyorum. Okulda bu mesafeye yürüyerek gidip gelen bir biz varız. Herkes arabasıyla gidip geliyorlar. Benimkisi paradan değil inanın doğaya daha az karbon salınımı yapmak ve dinç kalabilmek için.
    Ne gerek var gereksiz yere doğayı kirletmeye.

Ben bu yaşta çocuğuma bunu aşılıyorum.

Şimdi diyeceksiniz karbon salınımı küreselcilerin uydurması bik bik bik.
    Yok kardeşim, kimsenin doğayı gereğinden fazla kirletmeye hakkı yok.

Adamların yaptığı çoğu şey doğru ama yöntemleri yanlış.

Hem sağlıklı oluyorsunuz hem doğayı daha az kirletiyorsunuz hem de paranız cebinizde kalması işin bonusu... Benim bu bonusa hiç ihtiyacım yok ama bu bile insanların birikim yapmasına fayda sağlar.

Karşı binamdaki kiracı tuvalete bile son model arabasıyla gidecek neredeyse..

Çocuğuma yemek yerken peçetenin yarısını koparmayı öğretiyorum. Paradan değil daha az ağaç kesilmesi için.

Kimsenin doğanın enerjisini çarçur etmeye hakkı yok.

Bu arada yeri gelmişken, dünyadaki tüm sermayeyi herkese eşit olarak dağıtsak bile yine sermaye bir kaç yıl sonra aynı insanlarda toplanır buna emin olun

7. Kendimden örnek vereyim...
    20 senelik kiracılıktan sonra (son 2 yılki kira artışlarını gördükten sonra, daha önce kirada oturmak yormuyordu pek), ben oturduğum bu tek evimi Aralık 2022 de TUPRS sayesinde aldım...

Pandemi çıktığında ilk aylarında (Mayıs Haziran Temmuz aylarında) elimizdeki nakiti 70-80 TL li fiyatlardan TUPRS a gömdük eşimle birlikte... (Bu tarihî yüzyıllık bir fırsat değerlendirelim dedim, çok daha iyi performans gösteren başka hisseler de oldu bu dönemde THY gibi)...

Ben 480 li fiyatlardan sattım TUPRS ı... Sonradan 40 TL temettü ve % 600 bedelsiz verdi ve şu anki fiyatı 165 TL...

Kötü mü yaptım iyi mi yaptım araftayım şimdiki fiyatını görünce... Ama insanın kendi evinde oturması büyük bir huzurmuş)

Ama aldığım evin fiyatı da bu zamanda 2 katı prim yaptı İstanbul Finans Merkezinin yanındaki Soyak Yenişehir Sitelerinde... Daha da yeni evler yapılıyor Sinpaş ve diğer şirketler tarafından gelecek beyaz yakalılar için... Ve Ümraniye Çarşı - Göztepe metro hattı da 2024 yılında açılacak, tüm şehre entegre olacak...

Bir örnekti...

CPH1941 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Son düzenleme : EREGLTUPRS; 28-09-2023 saat: 13:07.

8. İstisnalar kaideyi bozmaz ama genel olarak gördüğüm kiracılık bir tercihtir

Sayfa 74/352 İlkİlk ... 2464727374757684124174 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •