Sayfa 768/1002 İlkİlk ... 268668718758766767768769770778818868 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,137 - 6,144 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    yılbaşına göre xu100, yüzde on düşmüş. güzel fonlarımızdan mac %-21,14, ST1 %-16,17, TCD %-15,96, AHI %-12,15, NNF %-11,80 düşerken nhy %4,80, hvz de %0,15 primlenmiş. tam bir iki fona güveniyorsun, tamam, aradığım lezzeti buldum yaşasııın diyorsun ve arkasından gıda zehirlenmesi geçiriyorsun. geçmişte iyi olabilir ama 3 4 ayda da o eski halimden eser yok şimdi moduna neden geçer bu sözde profosyonel yöneticiler? madem yan hisseler şişti, uzak durun diye bağırılıyor? bizim süper yöneticiler neden gerekli aksiyonu almıyorlar? hvz ve nhy yöneticileri nasıl almışlar bu aksiyonu da bunlar alamamışlar mesela? ben çıkamadım bu işin içinden ve hisse fonlardan gına geldi artık.
    Piyasa normal dinamiklerinden cok uzaklasti. Dolayisiyla portfoy yoneticileri rasyonel secimlerle ve rasyonel degerlemeler ile hisse secimi yapmaya calisiyorlar ve hisseleri ona gore seciyorlar. Fakat piyasa bildiginiz uzere belirli bi yerden , belirli bir kesim tarafindan yonetiliyor. Yabanci yatirimci da olmayinca istedikleri gibi hisseden hisseye geciyorlar. Fon yoneticileri bu hisselerden yarar saglayamiyor olsa gerek.

Hvz nin sirri portfoyu asiri dinamik yonetmesi. 30 - 35 gunde portfoydeki 5 - 6 adet ana hissesini degistirebiliyor gecmis dagilimlara bakinca.

Nhy sirri viop da bence. Nrc de ayni sekilde diye dusunuyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    hocam 4-5 sene önce bir tacirler yöneticisinin bloombergde söyledikleri hiç aklımdan çıkmaz, yatırımcımız dalgalar karşısında sabretmeyi bilse biz onlara türev kullanarak ne paralar kazandırırız ama yatırımcı endeks yükseldimi o gün fonda mutlaka yükseliş bekliyor, yükselmezse sabırsız davranıp bizi arayıp azarlıyor, fonu terkediyor bu da fon yöneticilerini tembelliğe sevkediyor demişti.

yahu iyi de sen fon yöneticisi olarak normal hisse alıp yine endekle aynı kazandıramıyorsun, türev katıp uzun vadede endeksin 2 misli de kazandıramıyorsun...her şekilde geride kalıyorsun. fon almanın ne anlamı kalıyor ky için, sadece hisse toplama ameleliği yapmaktan kurtuluyor o kadar.

türevde bile başarısız olmalarına tkf güzel örnek al işte bistin yıllık getirisi %124, tkf yıllık getirisi %102 yani -%22 aşağıda..tamam doğru türev araçta 1 günde kazanma garantisi yoktur ama genel kabul gören en geç 6 ayda normal spota göre ekstra kara geçemediysen oyunu kaybetmişsindir zaten.

kendine güveniyorsan yap bi agresif hisse fon, açıklamasına da yaz biz bunu türevle yöneticez yalnızca sabırlı yatırımcı gelsin diye, bağlayalım paramızın bir kısmını hodri meydan. beş para etmez iş çıkar, kendini yıllar boyu kanıtlama, suçu sabırsızlar diye yatırımcıya at ne güzel dünya.
    Gecmiste IPB boyle bir fondu. Feci turev kullanirdi. Cok iyi getiriler ve goturuler sunardi. Bir gun -7 bir gun +6. Daha sonra yatirimcilar sikayet etmisler volatileteden dolayi biraktik demislerdi. Daha stabil bir degisken fon olmaya karar verdiler. Digerleri gibi.

Piyasada buyuk eksiklik bence bu durumdan vazgecmeleri. Gecmiste bu eksikligi gorduler belki IPB yi o yuzden turev canavari bir fon yaptilar. Fakat yatirimcidan sikayet gelince de normal duzene donduler tabi

Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    maalesef bu hisse fon işinin son zamanlarda iyice tadı kaçtı, girişler arttı ondan mıdır, yoksa iyi yönetilemiyor mu? ben de anlamadım, hepsi mi yan hisselere girmiş bunların, en iyisi borsa düşünce bist 30 veya bist 100 hisselerinden kendi sepetini yapmak herhalde.
    Kendine sepet yapmak daha verimli ve performansli olabiliyor ama siki takip ve sorumluluk. Kendi acimdan ekstra stres yuku getiriyor bana.

Fonlarda kaybediyorum ama yasattigi konfor ve minimum stres sebebiyle katlaniyorum.

Sub tombala olmuş 2 günde yapmış tavan , cok inandırıcı gelmedi bana

4.  Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    ünlü jo 'nun Subye fonundaki % 30 küsüratlı 1 günlük prim ile ilgili , kurumla sözel veya yazal görüşüp bilgi alan oldu mu ?
    Known adli bir arkadas mail ile sormus bu durumu. Ondan alinti yaptigimi belirtmek isterim. Kendisine tesekkurler. Izin almadim ama fotografi paylasayim. Bir sakincasi yoktur umarim.

https://media.discordapp.net/attachm...286&height=587

Birde sub hakkinda aklimdan gecenleri paylasayim. Sizler gecmiste ne oldugunu daha iyi hatirlarsiniz belki.

Gecmiste o donemde kim tasiyorsa sub o kisilere paylastirmasi gerekli bu gelen getiriyi aslinda. Fakat getiriyi fona yedirmis , fona 1 hafta once girende faydalandi fona 3 gun once girende faydalandi. Gecmiste o donemde tasiyan kisilerin haklari yenmis oluyor aslinda. Zamaninda gecmiste 2019 - 2020 yillarinda boyle olaylar oluyordu. O zaman nasildi isleyis hatirlayamadim.

Simdi yatirimci 1 hafta once geldi sub aldi. hop zipladi %30 , 1 haftada cepte. Gecmiste tasiyan 1 ay once fondan cikan yatirimci ne yapacak ? Yatirimci belki 2022 yilinda o fonu komple tuttu elinde. Ocak ayinda satti kurtuldu performansindan memnun olmayip. Halbuki bu gecmisten gelen %30 getiri 2022 yilina ait. Satan yatirimcinin hakki hesabina yatirilmayacak mi ? Gecmis donemde yatiriliyordu diye hatirliyorum 2019 - 2020 gibi.

5.  Alıntı Originally Posted by Black Mirror Yazıyı Oku
    Gecmiste IPB boyle bir fondu. Feci turev kullanirdi. Cok iyi getiriler ve goturuler sunardi. Bir gun -7 bir gun +6. Daha sonra yatirimcilar sikayet etmisler volatileteden dolayi biraktik demislerdi. Daha stabil bir degisken fon olmaya karar verdiler. Digerleri gibi.

Piyasada buyuk eksiklik bence bu durumdan vazgecmeleri. Gecmiste bu eksikligi gorduler belki IPB yi o yuzden turev canavari bir fon yaptilar. Fakat yatirimcidan sikayet gelince de normal duzene donduler tabi

Kendine sepet yapmak daha verimli ve performansli olabiliyor ama siki takip ve sorumluluk. Kendi acimdan ekstra stres yuku getiriyor bana.

Fonlarda kaybediyorum ama yasattigi konfor ve minimum stres sebebiyle katlaniyorum.
    ama açıkça ilan etmeleri lazım kap'ta gittikleri yolu, bu fonumuz türev araç seven ve en az 1 yıl sabredecek yatırımcıya hitabediyor diye. ona göre yatırımcı gelir ve ona göre de para yatırır, aşırı dalgalarda da kimse itiraz etmez. yılın sonunda vadettiğin başarıyı yakalarsan da zamanla yatırımcın artar. sen kendini genel bir değişken fon olarak tanıtırsan sıradan yatırımcı gelir ve sana tabiki tepki gösterir. bu yazdıklarımı amatör ben akıl ediyorum da 40 senelik fon yöneticisi akıl edemiyor mu eder tabiki ama bence türevden iyi kazanacak kapasitesi de özgüveni de yok.

6.  Alıntı Originally Posted by Black Mirror Yazıyı Oku
    Known adli bir arkadas mail ile sormus bu durumu. Ondan alinti yaptigimi belirtmek isterim. Kendisine tesekkurler. Izin almadim ama fotografi paylasayim. Bir sakincasi yoktur umarim.

https://media.discordapp.net/attachm...286&height=587

Birde sub hakkinda aklimdan gecenleri paylasayim. Sizler gecmiste ne oldugunu daha iyi hatirlarsiniz belki.

Gecmiste o donemde kim tasiyorsa sub o kisilere paylastirmasi gerekli bu gelen getiriyi aslinda. Fakat getiriyi fona yedirmis , fona 1 hafta once girende faydalandi fona 3 gun once girende faydalandi. Gecmiste o donemde tasiyan kisilerin haklari yenmis oluyor aslinda. Zamaninda gecmiste 2019 - 2020 yillarinda boyle olaylar oluyordu. O zaman nasildi isleyis hatirlayamadim.

Simdi yatirimci 1 hafta once geldi sub aldi. hop zipladi %30 , 1 haftada cepte. Gecmiste tasiyan 1 ay once fondan cikan yatirimci ne yapacak ? Yatirimci belki 2022 yilinda o fonu komple tuttu elinde. Ocak ayinda satti kurtuldu performansindan memnun olmayip. Halbuki bu gecmisten gelen %30 getiri 2022 yilina ait. Satan yatirimcinin hakki hesabina yatirilmayacak mi ? Gecmis donemde yatiriliyordu diye hatirliyorum 2019 - 2020 gibi.
    Şirket içi bu bilgiye sahip olan 2-3 gün önceden fona yatırım yaptığında %30 kar aldı 1 günde. Geçmişte adamın parasını yatırdığını şimdi tahsil et karı bugüne bölüştür. İlgili dönemde fonu elinde bulunduranlara ödeme yapmıyorsa cidden rezillik.
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

7.  Alıntı Originally Posted by Lemon Yazıyı Oku
    Şirket içi bu bilgiye sahip olan 2-3 gün önceden fona yatırım yaptığında %30 kar aldı 1 günde. Geçmişte adamın parasını yatırdığını şimdi tahsil et karı bugüne bölüştür. İlgili dönemde fonu elinde bulunduranlara ödeme yapmıyorsa cidden rezillik.
    Bu tam dava açılacak bir konu o gün fon da kim varsa tahsil edilen paranın onlara dağıtılması gerekir. Bugün elinde fon tutan yatırımcılar için sebepsiz zenginleşme oluşmuş durumda.

8.  Alıntı Originally Posted by Lemon Yazıyı Oku
    Çok saçma sapan işler, nasıl izin veriliyor böyle şeylere anlamıyorum
    Az buz da değil, bir günde %30
    5Milyon giriş olmuş yaklaşık, fon küçük olduğu için etkisi büyük olmuş
    Grafiğine baktığımda olay sanki 10/12/2018'de cereyan etmiş, fon değeri yaklaşık 4Milyon düşmüş bir günde(-%25 demek)

O zamanlar burda daha muhafazakar takılıyorduk, SUx ler de meşhurdu.
    Aramızdan o kaybı yaşamış olanlar bile olabilir

Sayfa 768/1002 İlkİlk ... 268668718758766767768769770778818868 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •