Sayfa 794/1000 İlkİlk ... 294694744784792793794795796804844894 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,345 - 6,352 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Eurobond alırken eğer iskontolu almışsanız (nominal 100,00 iken 99,000 kirli fiyattan almak gibi) Vade sonunda size odenen 100,000 + kupon faiz geliri için sizin o seneki faiz geliriniz 1,000(iskonto) + kupon faiz geliri olacaktır.
    Merhabalar. Bende tam bunu ogrenmek istiyordum. Itfa kazancimizi kirli alis fiyatindan hesapliyoruz yani, dogru anladim mi acaba?

Nominal 100,000, 99,000 kirli fiyattan alinan (temiz fiyati 97,000 diyelim) EBu itfada 1,000 iskonto beyani cikiyor. Yoksa 3000 mi?

2.  Alıntı Originally Posted by Birinsan Yazıyı Oku
    Merhabalar. Bende tam bunu ogrenmek istiyordum. Itfa kazancimizi kirli alis fiyatindan hesapliyoruz yani, dogru anladim mi acaba?

Nominal 100,000, 99,000 kirli fiyattan alinan (temiz fiyati 97,000 diyelim) EBu itfada 1,000 iskonto beyani cikiyor. Yoksa 3000 mi?
    Sizin eurobondu nihai satın alma bedeliniz kirli fiyat olduğundan, eğer iskontolu almışsanız kupon itfa tarihinde faiz geliriniz Nominal deger-sizin alış fiyatınız+itfa kupon faiz geliridir.

Dolayısıyla sizin örneğe göre iskonto faiz geliri 1,000 olacaktır.

3. Tabii kirli fiyatın içinde işlemiş faiz gelirleri de olduğundan bunu ilk faiz geliri elde ettiğiniz yılda düşme hakkınız vardır ama fazla ayrıntıya girip kafanızı bulandırmak istemiyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,298
     Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Tabii kirli fiyatın içinde işlemiş faiz gelirleri de olduğundan bunu ilk faiz geliri elde ettiğiniz yılda düşme hakkınız vardır ama fazla ayrıntıya girip kafanızı bulandırmak istemiyorum.
    Bunu daha once de burada ogrenmistik..

Ilk seneki kupon gelirinden kirli temiz farkini dusme hakkimiz var.

Tskler,

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5. İşlemiş faiz(kirli temiz farkı) ilk kupondan düşürüldüğü için tahvilin alış bedeli temiz fiyat olarak kabul edilir.
    İtfadaki ana para farkı temiz alış tutarına göre hesaplanır.

6.  Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    İşlemiş faiz(kirli temiz farkı) ilk kupondan düşürüldüğü için tahvilin alış bedeli temiz fiyat olarak kabul edilir.
    İtfadaki ana para farkı temiz alış tutarına göre hesaplanır.
    Bu hakkınız opsiyoneldir. Eğer kirli fiyatin içindeki aldığınız tarihe kadarki işlemiş faiz gelirlerinizi ilk faiz gelirinizden düşerseniz bond itfa olduğundaki iskontolu fiyat kirli fiyat- düştüğünüz faiz geliri olur,
    yok eğer düşmezsiniz iskontolu alış bedeliniz aldığınız kirli fiyat alır.

Bu dediklerim nominal değerden düşük alışlar için geçerli, alış kirli fiyat eğer nominal değerden yüksek ise muhasebesi farklıdır.

7. Dövizle alıp satılan bir menkul değer için TL ile gelir - gider hesabı yapılması son derece anlamsız. Konunun uzmanları da zaman zaman dile getiriyorlar. Bir türlü adil bir düzenleme gelmedi bu konuda.

Son yıllarda bireysel yatırımcıların EB'a ilgisi giderek artıyor. En azından döviz bazında değer artış kazancı yoksa vergi ödenmemesi yönünde bir güncelleme yapılsa faydalı olur. 1,000 USD'ye aldığım EB'u iki sene sonra 950 USD'ye satıp bir de üstüne kur farkından dolayı vergi ödüyorum. Tersi olsa, 950'ye alıp 1,000'e satsam, vergi işini anlarım. Güncel uygulamanın adil olmadığını düşünüyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by Fabrice Yazıyı Oku
    Dövizle alıp satılan bir menkul değer için TL ile gelir - gider hesabı yapılması son derece anlamsız. Konunun uzmanları da zaman zaman dile getiriyorlar. Bir türlü adil bir düzenleme gelmedi bu konuda.

Son yıllarda bireysel yatırımcıların EB'a ilgisi giderek artıyor. En azından döviz bazında değer artış kazancı yoksa vergi ödenmemesi yönünde bir güncelleme yapılsa faydalı olur. 1,000 USD'ye aldığım EB'u iki sene sonra 950 USD'ye satıp bir de üstüne kur farkından dolayı vergi ödüyorum. Tersi olsa, 950'ye alıp 1,000'e satsam, vergi işini anlarım. Güncel uygulamanın adil olmadığını düşünüyorum.
    Kur farki gelirleri şirketler içinde birer problem. Ama ne yazık ki v.u.k. 280 e göre degerlemek zorundasınız.

Doğrusu bence karı da zararı da kurumlar vergisinden muaf olmalı.

Sayfa 794/1000 İlkİlk ... 294694744784792793794795796804844894 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •