Sayfa 808/1002 İlkİlk ... 308708758798806807808809810818858908 ... SonSon
Arama sonucu : 8014 madde; 6,457 - 6,464 arası.

Konu: Viop XXXVIII

1. Alın şu yaramaz cocukları pistten, burda dura dura egoist oldunuz layn

7.202,88 Since 26 Aralık 2023

işc boru gibi ayı barını ihlal edip çok güzel kapanış yaptı.

2022 çok hareketli geçecek.
    audentes Fortuna iuvat

3.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    yabancı takasında 18 milyar dolarlık hisse görünüyor, ama bunun likidite kısıtı var- herifler 10 günde 1 milyar dolar hisse sattı aralık sonu, fiyatlar yarı yarıya geriledi.. yani satsa satamaz, atsa atamaz..

yabancı takasında 3 milyar tahvil, 5 milyar kadar da swap pozisyonu mevcut.. hepi topu bu, 8-10 milyar dolar nedir lan, aramızda para toplar blok alırız gerekirse.. yabancının başka hiç bi varlığı yok.. kimi geri zekalılardan -fed faiz artıracak, şöyle yamuluruz böyle oluruz falan gibi laflar var.. ulan neyi satacak yabancı fed şöyle hareket etti falan diye, kalmadı ki bi malı bi pozisyonu.. yabancının olmadığı piyasalarda ne olduğunu merak edenler 2020 xleş rallisinin boyutlarını inceleyebilir
    Sen CDS nedir bilin mi .

Bunu yabancının satabildiğini bilin mi

2021 ikinci çeyreği için açıklanan en güncel verilere göre de özel sektörün borcu 240 milyar $, TCMB'nin dış borcu 27,1 milyar $, kamu sektörünün borcu ise yaklaşık 180 milyar $.

bunların içinde kamudan garanti verilmiş. köprü otoyol vs yok bilin mi.

https://www.dogrulukpayi.com/bulten/...SAAEgJFVfD_BwE

NOT: Singapur la ilgili yazdıklarına biri bugün yanlış dedi haberin olsun.

4.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    Alın şu yaramaz cocukları pistten, burda dura dura egoist oldunuz layn
    Bozkurt bu işlerin buraya gelmesinde seninde payın var unutma ,
    senin msj dan sonra çocuk piste indi ,

5.  Alıntı Originally Posted by sindoma53 Yazıyı Oku
    Bozkurt bu işlerin buraya gelmesinde seninde payın var unutma ,
    senin msj dan sonra çocuk piste indi ,
    Krdmd den zarar eden ben oldum, siz niye kavga ettiniz halen anlayamadım.
    Olur böyle şeyler, yabcak bişii yok

7.202,88 Since 26 Aralık 2023

6. İşin garibi muhatabım konuştuk bitti , 100 kişinin üzerinde halka açık bir yerde 2 kişiye tasası düştü birde okuduğunu anlamadan olaya müdahil oldunuz.Bu saatten sonra herkes işine baksın okumak istemediğinizi RED listesine alın gitsin hatta benim yazdıklarımı anlamıyorsanız okumayın net.

7.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    Krdmd den zarar eden ben oldum, siz niye kavga ettiniz halen anlayamadım.
    Olur böyle şeyler, yabcak bişii yok
    Bizde kazandık diye kavga ediyoruz senin bu lafına o gelsin bozkurt ,
    gitmeyen tahtada kazanırsın.

8.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    yabancı takasında 18 milyar dolarlık hisse görünüyor, ama bunun likidite kısıtı var- herifler 10 günde 1 milyar dolar hisse sattı aralık sonu, fiyatlar yarı yarıya geriledi.. yani satsa satamaz, atsa atamaz..

yabancı takasında 3 milyar tahvil, 5 milyar kadar da swap pozisyonu mevcut.. hepi topu bu, 8-10 milyar dolar nedir lan, aramızda para toplar blok alırız gerekirse.. yabancının başka hiç bi varlığı yok.. kimi geri zekalılardan -fed faiz artıracak, şöyle yamuluruz böyle oluruz falan gibi laflar var.. ulan neyi satacak yabancı fed şöyle hareket etti falan diye, kalmadı ki bi malı bi pozisyonu.. yabancının olmadığı piyasalarda ne olduğunu merak edenler 2020 xleş rallisinin boyutlarını inceleyebilir
    Evet DIBS ve BIST te yabancı oranı/miktarı cidden azaldı ama ülkenin rezervlerine bakınca hala can yakacak vaziyette. 1 doların önemi var. Tabi Mevduatta duran 23 milyar dolar paraları da var. Totalde 46 milyar dolarlık bir yabancı yatırımcı var gibi duruyor. Yani 46 dan 6 sını çekmeye kalksa bizi acıtacak pozisyondayız maalesef.

FED in esas aksiyonu para çıkışından çok, bizim borçlanma imkan ve faizlerimizi etkileyeceği için önemli. Maalesef yıllık 170-180 milyar USD borç çevirmek zorunda olduğumuz için bizim için negatif.

Borcu takla attıracak borç bulamayan, sayıları az da olsa bazı şirketler için uzak ihtimal değil, ya da yüksek faizden bulabilen ve buna yanaşmayanlar da net dış borç ödeyicisi olmak istiyor iç piyasadan döviz talep ediyor otomatikman.

Bazi şirketlerimizin ise dış borcu var ama döviz geliri yok. Maalesef zamanında döviz geliri olmayan şirketlere de dış borç alabilme izni verildi. Bu durumda olan şirketlerin borcu da az buz değil. 15 milyon USD ve üzeri borcu olanların toplam borcu 20 milyar USD kabaca. Bunun altında olanlarla beraber minimum 25-30 milyar USD borç bu tarz şirketlere ait.

Bunlar ya sürekli faizle çevirecek, bulabilirse, ya da içeriden döviz talep edecek.

İşte FED in faiz arttırması bu yüzden negatif bizim için. Geçmişe göre az ama hala çıkma ihtimali olan 46 milyar dolarlık sıcak para ve borçlanma maliyetlerinde ki artış ve belki de borç para bulmada zorluk çıkacak.

Sadece Hazine bu yıl 5.1 milyar USD dış borç faizi ödeyecek.

Sayfa 808/1002 İlkİlk ... 308708758798806807808809810818858908 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •