Sayfa 887/1023 İlkİlk ... 387787837877885886887888889897937987 ... SonSon
Arama sonucu : 8183 madde; 7,089 - 7,096 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. ''Müfettişlerin incelemesinde, Süzer'in İsviçre'ye 14 milyon 450 bin metresi kendi imalatı, 4 milyon 570 bin metresi Demirağ şirketinden alınma, toplam 19 milyon 20 bin rnetre elektrik kablosu ihraç ettiği saptandı. Kablolann değerinin çok yüksek olmasını ise firma yoneticileri, "Bu kablolann içinde altın tel var" diyerek açıkladılar''

http://www.cumhuriyetarsivi.com/kata.../6/18/13.xhtml
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2. günün sözü...

ülke angus ithal edecek duruma düşüyor, bazı angutlar hala büyüyoruz diyor, bu ülke eldeki angutları ithal etmeden düzlüğe çıkamaz..

3.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Yurt içi satış konusunda zaten yapılmayan yok...

Bunu biliyoruz.

Ama ihracat olarak kurguladığınız senaryoda bir takım sorularım var:

- Önce gümrük...Taşıma vs belgeler.

- Sonra yurtdışında bir alıcı...

İşte burada KDV iade mekanizması giriyor...devlet araya YMM tasdikini sokmakta.

YMM nin bilhakkın denetimi yapması halinde iş zor.

Dandik YMM ve raporu yok mu?

Var tabi.

Yakalanınca ne oluyor?

Bir kaç meslekdaşımın başına gelenleri biliyorum.

Ama bu olmaz demek değil.

Gümrük ve Taşıma konusuna çok takılmayın, burada gümrüğün de yapabileceği pek bir şey yok.
    Örnek: Çok büyük trafo gruplarının ihracatında şahit olduğum bazı konular oldu. Trafonun içinde 60 ton kadar tevkifatsız katma değerli ürün kullanıldığı iddia ediliyor. Bu ürünlerin bedeli 600.000usd civarında. Ürünler ihrac ediliyor.
    Diyeceksiniz ki kaçak nerede. Trafoların açılamayacak iç bölmelerine komple beton dökülüyor.Teknik olarak bu yapılması gereken br işlem tamam, Ama trafoyu komple parçalamadan tevkifatsız ürün oranını bulmak mümkün değil.
    Ayrıca herhangi bir endüstriyel tesiste de toplam ağırlık içinde ne kadarı bu malzemelerden oluşuyor tespit çok zor.

Alıcı?. Alıcı da zaten adamın kendisi veya bayisi.

Sorun şu ki bunu yeminli mali müşavirin de algılayabilmesi mümkün değil. O nedenle YMM'yi sakat bir meslek grubu olarak görüyorum, aman kusura bakmayın.

YMM yerine MM sanki daha az sakat.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    KDV tevkifatı, mesela hurda gibi teşkilatlanmamış piyasalar için uygulanır.

Devlet o iş grubunun belge düzenindeki zorlukları önlemek için baştan alır KDV sini...

KDV tevkifatı çok yaygın bir olay değil. En azından ben öyle biliyorum.

Ama sizin aklınız galiba cinlikte.

Burada son derece kişisel bir Avusturya sorusu (çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması) ortaya getirmiştiniz.

Amaç bir kaç bin lira için vergi cinliği idi.

Kanuni çerçevede her türlü vergisel avantaj incelenmeli. Bu bence cinlik değil , fazladan verilen her kuruş vergi haksızlıktır. Ancak burada bahsettiğim diğer konular dolandırıcılıktır ve ben bunları göz önüne koymak için örnek verdim. Zira kademeli kur v.b mekanizmaların ne kadar istismara açık olduğunu göstermek istedim.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

Kayıtdışının beraberinde nasıl sorunlar ve bundan menfaat sağlamak isteyenlere akla hayale gelmeyecek fırsatlar yarattığını görüyoruz.

6.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    ''Müfettişlerin incelemesinde, Süzer'in İsviçre'ye 14 milyon 450 bin metresi kendi imalatı, 4 milyon 570 bin metresi Demirağ şirketinden alınma, toplam 19 milyon 20 bin rnetre elektrik kablosu ihraç ettiği saptandı. Kablolann değerinin çok yüksek olmasını ise firma yoneticileri, "Bu kablolann içinde altın tel var" diyerek açıkladılar''

http://www.cumhuriyetarsivi.com/kata.../6/18/13.xhtml

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Kanuni çerçevede her türlü vergisel avantaj incelenmeli. Bu bence cinlik değil , fazladan verilen her kuruş vergi haksızlıktır. Ancak burada bahsettiğim diğer konular dolandırıcılıktır ve ben bunları göz önüne koymak için örnek verdim. Zira kademeli kur v.b mekanizmaların ne kadar istismara açık olduğunu göstermek istedim.
    Avusturya sorun vargiden kaçınma idi...

Ama yukarıda getirdiğin demir iç ve dış ticareti tümüyle suçtur...

Sen YMM mesleğine laf atmadan önce bir yazdıklarına bak.

Her meslekte kötü insan vardır.

Sistem onları bir şekilde ayıklar.

Ama kafası cinliğe çalışan kendini mesleğine ve ticaretine vereceğine hinliğe zaman verenler yüzünden bu ülkede düzgün hiç bir şey işleyemez...

8.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Avusturya sorun vargiden kaçınma idi...

Ama yukarıda getirdiğin demir iç ve dış ticareti tümüyle suçtur...

Sen YMM mesleğine laf atmadan önce bir yazdıklarına bak.
    Bora Bey burada sorun ne anlamadım. Tevkifatsız ürün nedir diye sordunuz ben de anlattım .

Madem biliyordunuz neden sordunuz?

Ayrıca ben YMM'ye laf atmadım sadece bu konunun YMM tarafından algılanamama ihtimali var dedim. Çünkü YMM eline gelen belgeler ile işlem yapar.

Bu durumu belgelerden görebilmek mümkün değil.

Ve evet bu bir suç ve dolandırıcılık. O nedenle de kademeli kur ile bağlantılı olarak bu tür dolandırıcılıkların artabileceğini belirtmek için anlatmak istedim.

Sayfa 887/1023 İlkİlk ... 387787837877885886887888889897937987 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •