Sayfa 894/1000 İlkİlk ... 394794844884892893894895896904944994 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 7,145 - 7,152 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Geçmişe bakarsak 20-30 yıl vadeli eurobondlar pek karlı gözükmüyor.

Altın'ın dünya enflasyonunu gecikmeli olsa da yendiği düşünülürse, uygun noktalardan altın alımı, eurobond yatırımını ezip geçiyor. Belki bir kaç yıl mevduatta döviz tutup uygun noktalardan altın alımı çok daha stressiz ve kolay bir yatırım olacak.

Altın alım noktası önemli, mesela FED faiz artışı ve bilanço daralması Altın fiyatlarına olumsuz etki ediyor. Ayrıca Altının yıllarca süren düşüş trendleri olabiliyor.

Mesela 2001 yılı ihraç tarihli %11,8 faizli eurobondu biraz daha bekleyip faizi daha da yükselmişken yani %14'lerdeyken yakaladığımızı düşünelim. Yıllık %14 dolar faizi...

280 dolarlık alalım. Gelen faizini de %6 ortalama faizle 21 yıl boyunca eurobonda yatıralım.

%35'lik vergi dilimindeki bir kişi böyle davranırsa ve zirveden yakaladığı eurobond faiziyle 21 yıl sonunda toplam serveti 1040 usd oluyor. %9 faizle alınsa servet çok daha düşük olacaktı.

Ama o zamanki 280 dolarlık altın 1980 dolara çıkmış durumda.

Diyebilirsiniz ki altını 2011 yılında 1900 dolardan alan çok zarar etti, evet ama o zaman uygun alım noktası mıydı?

bakılması gerekenler şu: Faizler çok düşmüştü, para bolluğu devam ediyordu, FED para basmaya devam ediyordu. Altın'a hücumu vardı. Aynı son 3 yılda olanlar gibi.

Çok uzun vadeli eurobondlar için alternatif yatırım düşünceleriniz nedir? 2 yıl önce Lübnan iflas bayrağını çekti ve Eurobondlarını ödemedi, Geçen hafta Sri Lanka iflas bayrağını çekti ve ödeme yapmayacak. Sırada El salvador var.
    Bu doğru bir karşılaştırma değil, altın gelecekteki fiyatı garanti olmayan yani riskli bir yatırım. Düşebilir, yatay gidebilir. Uzun vadede kazandırıyor belki ama ona bakarsanız mesela ABD borsa endeksleri de uzun vade hep kazandırıyor benzer bakışla endeks fonu da alınabilir.
    Eurobondu vade sonuna kadar tutacaksanız aldığınız anda ne zaman ne kadar kazanacaksınız hepsi belli, zarar yok, ülkenin batma riski dışında risk yok. İtfadan önce bozmamak şartıyla getirisi ancak aynı risk düzeyindeki mevduatla karşılaştırılabilir bence.

Alıntı Originally Posted by fatihyuxel Yazıyı Oku
    Üstadlara bir sorum olacak. Bedeli 900 bin TL(61 bin USD) civarında olan kirada bir evim var. Mayıs ayında kira zammı yapacağım yeni kirası 2 bin TL olacak(İçindeki kiracı eski olması sebebiyle kira tutarı düşük). Bu noktada şöyle bir düşünce içerisindeyim. Evi satıp 2027 vadeli bir eurobond alayım diye düşünüyorum. USM88269US88 olu eurobondun kupon getirisi yıllık 5 bin USD(şimdiki kur ile yaklaşık 75 bin TL.) Buda aylık ortalama 6.250 TL ye denk geliyor. Eurobondun yarısı eşimin hesabında olacağı için vergide çıkmayacak. Bu yatırımın parasına 5 yıl içerisinde ihtiyacım olmayacak diye düşünüyorum yani paramın 5 yıl bağlı kalması problem değil. Kiraya göre karlı da duruyor. Evin ederi konusunda da düşüncem: param dolarda duracağı için değer kaybetmez diye düşünüyorum yani itfa tarihinde yine bu ev mudalini 61 bin USD civarında tekrar satın alabilirim diye düşünüyorum. Hatta niyetim kupon ödemelerinide yatırımımın üzerine ilave edecek şekilde birikimli gitmek. Böyle yapabilirsem daha iyi bir ev bile alabilirim düşüncesindeyim. Bu anlattıklarım konusunda atladığım bir husus var mıdır? Riskler nedir? Zira önemli bir karar olduğu için burada yazdıklarını okuyup çok faydalandığım bilgi sahibi arkadaşlarar danışmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.
    aynı şeyi ben de düşünüyorum. Hatta elimde bir miktar hisse satımımdan gelen para var. Uygun fiyata ev mi eurobond mu arada kaldım resmen. Alacağım ev sıfır ve %25 kadar indirimli ama eurobond sanki daha mantıklı. Dolar enflasyonu ne olur bilemem tabii.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

3.  Alıntı Originally Posted by fatihyuxel Yazıyı Oku
    Üstadlara bir sorum olacak. Bedeli 900 bin TL(61 bin USD) civarında olan kirada bir evim var. Mayıs ayında kira zammı yapacağım yeni kirası 2 bin TL olacak(İçindeki kiracı eski olması sebebiyle kira tutarı düşük). Bu noktada şöyle bir düşünce içerisindeyim. Evi satıp 2027 vadeli bir eurobond alayım diye düşünüyorum. USM88269US88 olu eurobondun kupon getirisi yıllık 5 bin USD(şimdiki kur ile yaklaşık 75 bin TL.) Buda aylık ortalama 6.250 TL ye denk geliyor. Eurobondun yarısı eşimin hesabında olacağı için vergide çıkmayacak. Bu yatırımın parasına 5 yıl içerisinde ihtiyacım olmayacak diye düşünüyorum yani paramın 5 yıl bağlı kalması problem değil. Kiraya göre karlı da duruyor. Evin ederi konusunda da düşüncem: param dolarda duracağı için değer kaybetmez diye düşünüyorum yani itfa tarihinde yine bu ev mudalini 61 bin USD civarında tekrar satın alabilirim diye düşünüyorum. Hatta niyetim kupon ödemelerinide yatırımımın üzerine ilave edecek şekilde birikimli gitmek. Böyle yapabilirsem daha iyi bir ev bile alabilirim düşüncesindeyim. Bu anlattıklarım konusunda atladığım bir husus var mıdır? Riskler nedir? Zira önemli bir karar olduğu için burada yazdıklarını okuyup çok faydalandığım bilgi sahibi arkadaşlarar danışmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.
    gayet mantıklı bir iş olur. konut fiyatlarının dolar olarak zirvelere yakın olduğunu düşünüyorum.

alternatif olarak şu da yapılabilir; eğer ödeme gücünüz varsa yani kuponlara ihtiyacınız yoksa ve üzerine ekleme yapabiliyorsanız konut kredisi kullanıp benzer fiyatlı bir ev alabilirsiniz. 700bin kredi 250bin peşinat + masraf şeklinde.

bu durumda yıllık kupon geliriniz 3700usd yapar, yaklaşık aylık 4500tl aylık eurobond geliri ve 11500 kredi ödemeniz olur.
    üzerine bu evi 3bin liraya kira verseniz, (kredi ile alım yaptığınız için ilk 5 yıl sıfır vergi ödersiniz.) toplam aylık ödemeniz sadece 4bin tl kalır.

usd kurunun gelecekteki hareketini düşünürsek 1-2 seneye eurobond kuponları ve kira geliri krediyi ödemeye başlayacaktır.

5. yılda ister gelen anaparayı tekrar eurobonda yatırır, ister küçük bir kısmı ile kalan krediyi kapatırsınız.
    Son düzenleme : ahmet306; 19-04-2022 saat: 00:08. Sebep: hesap kira

4. Merhabalar. Size Eurobondlarla ilgili bir konuda danışmak istiyorum. Bir süredir yurt disinda yaşıyorum ve döviz kazanıyorum. Yaşadığım ülkede 4.5% yıllık maliyetle kredi alabilme imkanım var. Ödemekte zorlanmayacağım bir miktar kredi çekip iş bankasından Eurobond alarak arbitrajdan faydalanmak istiyorum. Eurobond yatırımının detaylarına genel olarak hakimim. İtfa tarihine kadar tutup pasif gelir elde etmek istiyorum ve Türkiye’de yaşamadığım için de vergiye tabi değilim. İşimi kaybetme ihtimali dışında gözden kaçırdığım ciddi bir risk var mı diye merak ediyorum. Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

5.  Alıntı Originally Posted by kuveytli Yazıyı Oku
    .... Türkiye’de yaşamadığım için de vergiye tabi değilim. İşimi kaybetme ihtimali dışında gözden kaçırdığım ciddi bir risk var mı diye merak ediyorum.
    mazallah türkiye'nin moratoryum ilan etmesi/ödemeleri aksatması ya da yapılandırması. zaten bu risk olmasa bu getiriler de olmazdı.. başka varsa arkadaşlar eklesin.
    Son düzenleme : shorts; 18-04-2022 saat: 23:59.

6. Ev kiraları için kira artış sınırlaması riski mevcut.

1994 yılı sonunda enflasyonun %125 geleceği ortaya çıktığında yine 1994 yılının aralık ayında çıkarılan kanunla kira artışları yıllarca %65 ile sınırlandı. Enflasyon sonraki yıllarda sırasıyla %76, %79, %99 olarak gelmişti.

Ayrıca 12 ay sabit kalan kira sebebiyle kira geliri dolar bazında %20 ila %25 eriyordu.

4 yıl sonunda yasal orandan kira artışı yapıldığında kiranın alım gücü yarı yarıya düşmüş hale geliyordu.

Amortisman yönünden bakarsak, ilk kiraya verişte kira çarpanı düşük olurdu. Alınan konut kendini 10-12 yılda amorti eder gibi gözükürdü ancak enflasyon sonucu kira eridiği için ve kira artışları sınırlaması yüzünden pratikte amortisman 20 yıla yaklaşırdı.

Enflasyonist ortamda kira geliri eriyip gidiyor, 1988'lerde başlayan %70'lik enflasyon furyası 2001 yılı sonuna kadar devam etmişti.

Korkarım şu anda yine aynı sarmala giriyoruz. Bana göre bunun sebebi döviz azlığıdır.

Ve ileride bu döviz azlığı devam ederse ithalat vergilerinde artışları göreceğiz ki bunun ilk adımı geldi 1 Mayıs'tan itibaren kargo ile gelen ithal ürünlerde sınır 1500 eurodan 150 euroya indirildi. Eskiden 1500 euro'ya kadar tek maktu vergi alınıyordu, şimdi 150 euro üstünde devreye farklı vergiler de girecek. Bu da daha fazla vergi alınarak ithalatın azaltılmaya çalışılması demek.

https://www.cnnturk.com/ekonomi/1-ma...tirecek?page=2

Bu kadar döviz ihtiyacı varken PAYPAL sisteminin ülkemizde tekrar çalışmasına izin verilmeli. 15 yaşındaki çocuk bile bütün dünyaya ürün satabiliyordu bu ödeme alma sistemiyle ve hala yerini doldurabilen bir sistem yok.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    mazallah türkiye'nin moratoryum ilan etmesi/ödemeleri aksatması ya da yapılandırması. zaten bu risk olmasa bu getiriler de olmazdı.. başka varsa arkadaşlar eklesin.
    Rusya’da savaş durumu sebebiyle emekli maaşları ödenmiyor .

Eurobond da ödemiyorlar ruble dışında

Bulundugun ulkede vergi vermen gerekebilir, suudi lerde vergi basladi kuveyt te durum ne onu arastirmalisin........

Alıntı Originally Posted by kuveytli Yazıyı Oku
    Merhabalar. Size Eurobondlarla ilgili bir konuda danışmak istiyorum. Bir süredir yurt disinda yaşıyorum ve döviz kazanıyorum. Yaşadığım ülkede 4.5% yıllık maliyetle kredi alabilme imkanım var. Ödemekte zorlanmayacağım bir miktar kredi çekip iş bankasından Eurobond alarak arbitrajdan faydalanmak istiyorum. Eurobond yatırımının detaylarına genel olarak hakimim. İtfa tarihine kadar tutup pasif gelir elde etmek istiyorum ve Türkiye’de yaşamadığım için de vergiye tabi değilim. İşimi kaybetme ihtimali dışında gözden kaçırdığım ciddi bir risk var mı diye merak ediyorum. Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 894/1000 İlkİlk ... 394794844884892893894895896904944994 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •