Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 908/1002 İlkİlk ... 408808858898906907908909910918958 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,257 - 7,264 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Bu arada unutmadan, çocuklar özel okula gidiyorsa, yoksulluk sınırı hesabına dahil etmiyorsunuz, onlar ekstra harcama kategorisine giriyor, şu anki yaşam kalitesine bir etkisi yok.

Bu durumda, beyaz yakanın %90 ı yoksulluk sınırı ve altında yaşıyordur...bunu bilip buna göre gerçeklerle barışık yaşamak lazım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. Hocam ortaya bişey atıyorsunuz, bunun böyle olmadığını söylüyoruz, konuyu değiştiriyorsunuz.
    1. 10 yıl öncesine göre maaş artışınızı hesap ettiğinizde ev fiyatı/maaş çok değişmemiş.
    2. Arabanızı bugün piyasanın 30bin daha altına satar mısınız ?
    3. 10 yıllık konut kredisiyle 1 ev nasıl bankaya alınır ?

Mesajınıza bahsettiğiniz konulara cevap verecek olursak;
    Siz bugün kredi hesabını yaparsanız maliyet yüksek çıkar, haziranda yapsaydınız düşük çıkardı. 0.9%-1.0% arası bir değer alırsanız ortalamaya daha yakın bir varsayım olur.
    Gayrimenkul alımında ince eleyip sık dokumak, belki 1-1.5 yıl doğru piyasa şartlarını beklemek gerekir.
    Doğru piyasa şartlarıda kişinin kendi durumunu değerlendirip belirlemesi gerekir.

Sizin o oturduğunuz evin 2015 yılındaki fiyatını hatırlıyor musunuz?

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ben yanliş yonlendiriyorsam eger, siz hesabini kitabini yapip burdan nasil alinacagini insanlara gösterin...
    Ben istanbul bahcelievlerde kirada oturuyorum,1650 lira kira bedeli. Bitişik nizam.Olmazsa olmaz Bakirkoy gibi süper bir bölge degil.Daire en az 25 yasinda. 110mkre. 600k civari para isteniyor satışı icin.
    Hasbel kader 300bin lira biriktirebilmis ve evine aylik 8bin lira giren 3 kişilik bir aile bu evi almak istesin. ( Daha fazla maaş ortalamasi olan bir ailenin almak isteyecegi bir ev degil )
    Kac para kredi lazim 300bin. Bunun tapu harci emlakcisi konut kredisi masraflarini hic hesaba katmadan, ziraat bankasinin hesaplama araciyla 300binlira kredi aşagiya ekliyorum.
    5062 lira ödeme aylik taksit.
    Şimdi bu aile bu evi alirmi alir. Gözünü karartir alir. Almak isteyene hesap ortada.
    Ben burdan şunu soyluyorum..
    Kardesim kalan para senin insanca yaşamana yetecekmi. Bugün yarin bir durum olur acil para lazim olur, bu durumlar icin kenara para koyabilecekmisin...
    Çolugunun cocugun isteyecegi hicmi birsey olmayacak 10 yil. Onlara erişim saglayabilecekmisin.
    Cocugun sucugu pastirmayi....vs 10 yasindami agiz tadiyla yiyebilecek, Tatile gidip nasil para artiririmla mi tatil yapacaksin.

Tabi ki , madem ev aldin bunlari yemeyecek, tatile gitmeyeceksin, sıkacaksin diyebilirsiniz...
    İste bu bana anlamli gelmiyor. zaten kac yil verimli hayatin var. 50 inden sonra zaten kıcın başin agrimaya baslayacak. Ozaman al evini icinde rahat raht otur. Para yemeye coktan enerjin bitmis olacak, bir süru yiycegi doktor yasaklayacak.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Yahu 1650tl kira odediginiz yere 600bin isteniyorsa tabi kiraci kalin mantikli olan o, fakat oradan cikmak zorunda kaldiginizda benzer bi evi o rakama kiralayabilecek misiniz? Oyle bir durumda muhtemelen kira 2500-3000 araliginda olacaktir.

Bir de satilik ev fiyati 600 ise 600e satilacak diye bir sey yok, belki ciddi alici olsaniz 500 kusure alabileceksiniz.

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Uygun mülk nedir foruma tanımlayabilir misiniz?
    Kendi kriterlerim : Şehir merkezi, Kat mülkiyet tapu, makul arsa payı, ara kat yada bahçe kullanımlı zemin kat (en üst kat yada bodrum değil) , 150-170 kira çarpan potansiyeli , toplu taşımaya yürüme mesafesi. (İç durumu vasat olabilir. Çok büyük masrafı olmasın yeter) Asgari uygunluk kriterlerim bunlar. Dönemsel olarak alım kararı verdiysem, bu tip bir konutu ortalama iki ay içinde bulabilirim. Bu tip konut alındığında, kira çarpanı genelde 200-230 arası olur. Uygun tadilat ile konutun kira çarpanı 150-170'e gelir. Yatırım amaçlı yapıyorum fakat satmak yada ince hesaplanmış kar amaçlı yapmıyorum. Dekorasyon seviyorum ve konut yatırımı zihinsel olarak yorucu değil. Al unut şeklinde. Kar yada zarar en az on sene sonra ortaya çıkıyor. Bu stratejiyi merak ediyorsanız 'buy fix hold' olarak araştırabilirsiniz.
    'Piyasa analizi sadece kendi pozisyonunu empoze etmektir' Şant Manukyan

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Hocam ortaya bişey atıyorsunuz, bunun böyle olmadığını söylüyoruz, konuyu değiştiriyorsunuz.
    1. 10 yıl öncesine göre maaş artışınızı hesap ettiğinizde ev fiyatı/maaş çok değişmemiş.
    2. Arabanızı bugün piyasanın 30bin daha altına satar mısınız ?
    3. 10 yıllık konut kredisiyle 1 ev nasıl bankaya alınır ?

Mesajınıza bahsettiğiniz konulara cevap verecek olursak;
    Siz bugün kredi hesabını yaparsanız maliyet yüksek çıkar, haziranda yapsaydınız düşük çıkardı. 0.9%-1.0% arası bir değer alırsanız ortalamaya daha yakın bir varsayım olur.
    Gayrimenkul alımında ince eleyip sık dokumak, belki 1-1.5 yıl doğru piyasa şartlarını beklemek gerekir.
    Doğru piyasa şartlarıda kişinin kendi durumunu değerlendirip belirlemesi gerekir.

Sizin o oturduğunuz evin 2015 yılındaki fiyatını hatırlıyor musunuz?
    1.) 10 yıl oncesi konut fiyatlarini bilmiyorum. Yorum yapamiycam. Yalniz bildigim birsey varki enflasyon- konut fiyat endeksi ....vb hesaplamalarin bu hükümet doneminde ne derece dogru olup-olmadigini hepimiz biliyoruz !...

2.) Arabam var. Kaca satarim bilmiyorum. Piyasasi nedir bilmiyorum. Yalniz 2015 de Honda civic 2010 model arabami sarı sitede piyasasi 55000 lira diyerekten o fiyattan satiliga cikardim.
    3 ay sonra 49500 e sattim.. Heralde ayni durum olur. Yani şuan satmak istesem, 30bin mi olur 20 binmi bilmem ama mutlaka daha az fiyata satcagim kesin.

3.) Aşagida paylasiyorum. 10 yilda, 300 bin liraya 307 bin lira faiz oduyorum.
    Siz kendiniz bana, 20 yilda ev sahibine 1 ev aldigimi soylediniz...
    Benim 20 yilda kira odemem
    20x12x1650= 396000 lira yapar.

20 yilda 396k ya ev sahibine ev aliyorsam ,
    10 yilda 307k ile bankayada bir ev aliyorumdur demi !!!!

Hesap yanlişsa cekinmeden mudahale edebilirsiniz....

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. 3 soruya da kaçamak cevap vermişsiniz. Biraz daha net olabilirdi.
    En azından hatırlıyırsanız eğer buna net cevap verirseniz sevinirim.
    2014-2015 civarında o zaman bu oturduğunuz evin piyasa değerini hatırlıyor musunuz ?

7.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    10 yilda 307k ile bankayada bir ev aliyorumdur demi !!!!
    Enflasyon farkı o.

Enflasyon olan bu ülkede banka bana sıfır faizle 10 yıllık kredi versin.

Bugün 300 bin lira alayım, 10 yıl içinde yine toplam 300 bin lira ödeyeyim.

Çünkü alemin tek uyanığı benim. Bankalar falan hepsi komple salak.

Ha o arada çok önemli bir detay daha var.
    Benden başka hiç kimse o sıfır faizli krediyi alıp evlere hücum etmesin, evlerin fiyatı artmasın.
    Çünkü herkes salak, ev sahipleri de salak, tek akıllı benim.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

8. Enflaayon hesabını çıkaracağım ama hocamız net cevap vermiyor.
    Konut fiyatları çok arttı diyo ama fiyatlara hakim değil.
    Arabasını da 180binse, 150ye satabilir olarak algıladım, gönlü zengin biri.
    1 ev bankaya alma olayını da, eğer 2014-2015 civarında oturduğu evin piyasa fiyatını söylerse net cevap vereceğim
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Enflasyon farkı o.

Enflasyon olan bu ülkede banka bana sıfır faizle 10 yıllık kredi versin.

Bugün 300 bin lira alayım, 10 yıl içinde yine toplam 300 bin lira ödeyeyim.

Çünkü alemin tek uyanığı benim. Bankalar falan hepsi komple salak.

Ha o arada çok önemli bir detay daha var.
    Benden başka hiç kimse o sıfır faizli krediyi alıp evlere hücum etmesin, evlerin fiyatı artmasın. Çünkü herkes salak, ev sahipleri de salak, tek akıllı benim.

Sayfa 908/1002 İlkİlk ... 408808858898906907908909910918958 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •