Sayfa 97/382 İlkİlk ... 47879596979899107147197 ... SonSon
Arama sonucu : 3050 madde; 769 - 776 arası.

Konu: CANTE - Çan2 Termik A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku
    Türk linyitlerinden organik gübre üretimi

Sıcaklığın bu kömürler üzerinde gübre üretimi için önemli bir rol oynamadığı tespit edilmiştir. Yapılan deneylerden elde edilen tecrübelerle ülkemizde organik gübre üretiminde kullanılan Konya Ilgın kömürlerinin 3 farklı damardan alınan numuneler de ön değerlendirmeye tabi tutulmuştur. %40 ile %60 arasında organik gübre elde edilebileceği öngörülmüştür.
    https://dspace.ankara.edu.tr/xmlui/h...00.12575/30312

Şirketin öyle büyük bir zenginliği var ki...Termik Santral konusu asıl meselenin üstünü örtmek için kullanılan bir argüman sadece...YTD

Buraya öyle dünyanın masrafını yapmaya gerek yok, 1-2 milyon dolarla Türkiye'nin en entegre organik gübre tesisi yapılabilir. Tarımın böylesi önemli hale geldiği bir konjonktürde hükümet de sonuna kadar destekleyecektir böyle bir projeyi...
    Bu konuyu yani linyit kömüründen organik gübre üretimi konusunu şirkete yazdım. Aynı teklifi PRKME yetkililerine de yapmıştım hatta genel kurul toplantısında bizzat CEO'ya. Turgay beyin şirkete yatırım yapmak istemediği konusunda bir kanaat edinmiş ve pozisyonumu kapatmıştım. Bakalım buradan nasıl bir sonuç alacağız.
    Gerçek, siz ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir.

Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku

Sayın asuGaGuGa

Şirket kârlılığı tamamen ekonomik gidişat ile ilgili. 2022 ve 2023 yılları haftalık ortalama PTF fiyatları yukarıda. Üretim de tamamen ekonomi ile ilgili olduğu için rakamlar geçen yılın altında. Bu arada ithal kömürle üretim yapan enerji santrallerine bir grup ithalat çetesinin yapmış olduğu inanılmaz teşvik ve sübvansiyon da cabası...Bununla ilgili çabalarımız devam etmekte, gayet tabiki gelen kömürleri taşıyan gemicikler Kılıçdaroğlu'nun çocuklarına ait olunca bu işler zor.

Kârlılık konusu ile ilgili görüşlerim:

https://www.hisse.net/topluluk/showt...54#post6538254
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...67#post6538567

Alacak konusu:

https://www.hisse.net/topluluk/showt...94#post6521094

Beklenti kısmına gelince; 4 yıllık yeni bir santral, sıfır borç, TR genelinde yıllık 2 GwH civarında enerji açığı, elektrikli araçlar vs. nedeniyle enerjiye olan talebin devam etmesi ve sürpriz ?!

Sürpriz kısmı bende...

* Yatırımınız hayırlı olsun. BES başlığındaki yazılarınızın hayranıyım. Umarım oradaki başarıyı CANTE'de de yakalarsınız. Saygı ve hürmetlerimle.
    Hap gibi bilgiler! Keyifle okudum! Alacak konusu gayet net oturdu simdi kafamda. Dip notlarda kacirmisim.
    Yukaridan, asagidan, sagdan, soldan bakiyorum ucuz ucuz ucuz. boyle bir tekkeye murid olunur. Kapiisnda bekliycez artik.

Tesekkur ederim olumlu sozleriniz icin, beni onurlandirdiniz! sizin gibi ne aldigini bilen biri ile ortak olmak, hisseyi elimde tutmayi eminim kolaylastiracak.

Tekrar tesekkurler!

3.  Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku
    Tahsislinin SPK onayı gelmeden yukarı yönlü radikal bir hareket beklemek yanlış olabilir. Tahta yapıcılar sayın patronu madara etmek istemezler. Çünkü fiyatı biraz yükseltseler patron daha yukarıdan tahsisli yapmak durumunda kalacak. Gelinen noktada adamlar 3.5 milyar TL den fazla para yatırdı buraya ve tezgah altı faizlerin %40 ları bulduğu bir konjonktürde her gün maliyetleri artıyor. Senin benim 3-5 bin lotum Galata Köprüsünde rakı balık parası bunun yanında.

Enerji kağıtlarındaki inanılmaz ralli bazı şirketlerin değerlemelerini absürt boyutlara taşımış vaziyette, dur durak bilmeksizin yükseliyorlar ve bu süreçte ne CANTE yatırımcıları ne de tahta yapıcı abiler para kazanamadı. İşlemlerin büyük kısmı algoritmik emirler, çok net.
    Tahsisli açıklamasından hemen sonra yazdığım mesaj. Şirket sahipleri rahmetli Korkut Özal ve çocuklarının mevcut iktidar ile yakın temasta oldukları hatta Sayın Erdoğan'ın bu "okuldan" mezun bir siyasetçi olduğu göz önüne alındığında SPK'nın bu başvuruyu reddetme ihtimali çok zayıf. Ancak mer'i mevzuata uygun olmayan ve bugüne kadar eşine rastlanılmamış bir durumla karşı karşıyalar. Bu itibarla gecikmenin sebebini anlayabiliyorum. Çok muhtemelen "en üst düzeyde" istişareler var bu konuda. En üst düzey dediğim kesinlikle O !

* Bu arada dip not: faiz oranları % 60 seviyelerine gelmiş durumda.

Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku
    Tahsisli açıklamasından hemen sonra yazdığım mesaj. Şirket sahipleri rahmetli Korkut Özal ve çocuklarının mevcut iktidar ile yakın temasta oldukları hatta Sayın Erdoğan'ın bu "okuldan" mezun bir siyasetçi olduğu göz önüne alındığında SPK'nın bu başvuruyu reddetme ihtimali çok zayıf. Ancak mer'i mevzuata uygun olmayan ve bugüne kadar eşine rastlanılmamış bir durumla karşı karşıyalar. Bu itibarla gecikmenin sebebini anlayabiliyorum. Çok muhtemelen "en üst düzeyde" istişareler var bu konuda. En üst düzey dediğim kesinlikle O !
    Aslinda bu konu ODAS hissedarlarini daha cok ilgilendiren bir konu. Biz parayi aldik, borcumuzu odedik.Gerisi onlarin problemi. Tahsis 10 liradan da yapilsa(ki mumkun degil) 100 liradan da yapilsa(bu da mumkun degil), bizi ilgilendiren, sirketin dipteki karliligi olacak. Ciro artisi ve karlilik artisi basladiginda, bizi kimse tutamaz. Sirket artik bankalara degil, hissedarlarina calisacak.

5.  Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku
    CANTE davasında "kanunların geriye doğru işletilemeceği" konusunda EPDK tarafından hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen bir eylem var. İlk derece mahkemesi de zaten kararında bunu açıkça belirtmiş.

Diğer taraftan, yürütmenin durdurulması talebinin reddi, mer'i mevzuata uygun. Fazla gelen elektrik faturasını el mecbur ödeyip sonra mahkeme kararı ile geri almak gibi bir şey yani. Ben ödemem, mahkemeye verdiğim için sonra öderim gibi bir şey yok yani. Hukuk sistemimiz "kurumların saygınlığına halel gelmemesi" şeklinde özetlenebilecek bu doktrin üzerine kurulu. Son tahlilde bu borç EPDK'ya ödendi ve geri alabilmek için davaya devam ediliyor.

Davanın esası Anayasa ve kanunlara aykırılık. Bununla ilgili milyonlarca içtihat var. EPDK'nın bu davayı kazanma şansı sıfır...YTD
    Bu görüşüm bakidir. Ve 'bana göre' yukarıda arz ettiğim "en üst düzey istişareler" mevzusu ile aynı mahiyettedir. YTD

6. 12.10 : 6.369,80 MWh
    11.10 : 6.319,43 MWh
    10.10 : 6.205,68 MWh
    09.10 : 6.321,52 MWh
    08.10 : 6.267,06 MWh
    07.10 : 6.081,26 MWh
    06.10 : 6.037,58 MWh
    05.10 : 6.388,64 MWh
    04.10 : 6.179,00 MWh
    03.10 : 6.126,83 MWh

Kaynak: https://seffaflik.epias.com.tr/trans...i-uretim.xhtml

Son haftada üretim rakamları günlük 6.000'in altına hiç inmedi. 90 gün x 6.000 = 540 bin MWh

Son çeyrekte PTF ortalaması 2.000 civarı olsa (bu konjonktürde düşmesini beklemiyorum) 1 milyar Tl nin üzerinde bir hasılat. Santralin en maliyetli bakımı yıl başında yapılmıştı zaten. Finansal giderler de olmayacağına göre son çeyrekte (sadece enerji üretiminden) 600 milyon (+,- 50 milyon) Tl net kâr beklentim var.

Bu çeyrek konusunda bir tahminim yok maalesef, çünkü erken ödenen borçların ne kadar avantaj yarattığı konusu belirsiz. Zaten en zor çeyrek de bu. Sonra her şey gayet açık hesaplanabilir olacak ve bilançoları 90 dan vuracağız... Söz verdikleri gibi temettü vermeye de başlarlarsa evladiyelik durur bende...YTD

7. Yağışlar normaline göre %33, geçen yıl eylül ayı yağışlarına göre %14 azalma göstermiştir.
    https://mgm.gov.tr/veridegerlendirme/yagis-raporu.aspx

Meteoroloji Genel Müdürlüğü güncel kuraklık haritalarını yayımladı ve maalesef ülkemiz çok ciddi bir sorunla karşı karşıya. Nitekim EPDK'nın yayımladığı aylık raporlardaki HES ve RES kaynaklarından üretilen enerji miktarları da bunu doğruluyor ki, gerideki bir kaç yazımda bu konunun altını ısrarla çizmiştim; artık bu taraftan orta ve uzun vadede bir hayır gelmez gibi duruyor. Son günlerde yaşanan jeoekonomik nedenler (ABD & UK uçak gemilerinin hatta Çin'in buraya kalıcı olarak yerleşmesi riski) Akdeniz'de seyir güvenliği konusunda soru işaretleri yaratmakta. Haliyle ithal kömür herkese hatta onu ihraç edene de lazım olacak sanki. Bana kalırsa yerli kömür kaynakları orta vadede alternatifsiz.

3. ceyrek ciro beklentim 1.3 milyar, 4. ceyrek estimate im 1.6 milyar. Boylelikle yili 5 milyarin biraz uzerinde kapatiriz.

Mutevazi bir senaryodur. Bu rakamlarin alti benim icin surpriz olur

https://eksiup.com/p/8d6576677xg8

Sayfa 97/382 İlkİlk ... 47879596979899107147197 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •